Stwórz profesjonalne CV teraz!
W jakim programie napisać CV na komputerze? 7 narzędzi
Piszą o nas:
Szukasz nowej pracy, ale dawno nie odświeżałeś swojego CV albo nigdy jeszcze go nie przygotowywałeś? Na pewno zadajesz sobie pytanie: w jakim programie napisać CV? Narzędzi do wyboru jest wiele, ale niektóre zamiast ułatwić pracę, sprawią, że pisanie życiorysu zawodowego zamieni się w mękę.
Z tego artykułu dowiesz się, w jakim programie napisać CV. Poznasz wady i zalety oraz funkcjonalności wielu różnych narzędzi. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zdecydować, gdzie stworzyć CV, żebyś był zadowolony z efektu, a dokument przyczynił się do Twojego sukcesu w rekrutacji.
Wybierając program LiveCareer.pl, dostaniesz dostęp do ponad 20 nowoczesnych szablonów CVoraz gotowych treści, które wstawisz do dokumentu jednym kliknięciem.
Znajdź też przygotowany przez ekspertów kariery wzór CV dla swojego zawodu.
Dlaczego nasze porady są godne zaufania?
Poszukiwanie pracy traktujemy bardzo poważnie. Zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę w tym procesie pełni dobre CV — dlatego uważnie sprawdzamy wszystkie narzędzia do pisania dokumentów aplikacyjnych. Nasi certyfikowani eksperci kariery testują różne kreatory CV dostępne w internecie, abyś poznał je od podszewki, zanim poświęcisz im swój czas. Recenzje tworzymy uczciwie, a naszym celem jest rozwianie Twoich wątpliwości, odpowiedzenie na wszystkie Twoje pytania oraz pomoc w bezproblemowym napisaniu skutecznego CV.
W jakim programie napisać CV?
Istnieje kilka popularnych narzędzi, w których można szybko i bezpłatnie stworzyć proste CV, m.in. Microsoft Word, czyli bardzo popularny edytor tekstowy. Niestety większość tych programów oprócz zalet ma pewne wady, które powinieneś znać jeszcze zanim zdecydujesz się rozpocząć w nim tworzenie swojego życiorysu zawodowego. W przeciwnym razie Twój czas i wysiłek mogą pójść na marne, bo efekt końcowy Twojego CV będzie mało zadowalający.
1. Pisanie CV w programie Word (MS Office)
CV szybko napiszesz w programie Microsoft Word, który jest częścią pakietu MS Office i jest domyśle zainstalowany na komputerach z systemem Windows. Co więcej, podstawowa wersja programu jest darmowa i dostępna online.
Jednak stworzenie curriculum vitae w nim nie jest takie proste — Word służy głównie do edycji tekstu, a CV powinno mieć odpowiedni format, wyraźnie wydzielone sekcje i po prostu atrakcyjnie wyglądać.
Dodatkowo odbiorca Twojego życiorysu zawodowego może korzystać z innej wersji Microsoft Word. Ryzykujesz wtedy, że nie będzie mógł otworzyć dokumentu albo zobaczy go w zupełnie innej formie niż ta, w której go stworzyłeś. Dlatego docelowe CV najlepiej zapisać i wysłać w PDF — wtedy unikniesz tych problemów.
2. Tworzenie CV w programie OpenOffice
Możesz również zdecydować się na CV w OpenOffice. Program możesz za darmo ściągnąć z internetu. Edycja wygląda podobnie jak w Wordzie, więc napisanie profesjonalnego CV nie będzie najłatwiejsze. W szablonach dostępnych w sieci może też brakować miejsca na podsumowanie zawodowe w CV, a to bardzo ważna sekcja.
3. Pisanie CV w programie Google Docs
Podobnie będzie z CV w Dokumentach Google — darmowym edytorze tekstu dostępnym online. Oferuje on 6 prostych, przygotowanych pod CV formularzy, które nie zachwycają wyglądem. Ponadto wiele osób z nich korzysta, w związku z czym trudniej będzie Ci się wyróżnić.
4. Tworzenie CV w serwisie LinkedIn
Inną opcją jest napisanie CV w serwisie LinkedIn (tzw. LinkedIn CV), który umożliwia pobranie danych z Twojego konta na LinkedIn i przedstawienie ich w formie życiorysu zawodowego. W ten sposób możesz również stworzyć CV po angielsku (jeśli uzupełniłeś swój profil w tym języku). Oczywiście zrobisz to szybko, ale wygląd dokumentu pozostawia wiele do życzenia. Ponadto takie CV najczęściej zajmuje 2 strony A4 — co odradzamy, ponieważ obecnie rekruterzy nie mają czasu na czytanie wielostronicowych dokumentów.
5. Tworzenie CV w programie Canva
Za darmo stworzysz również tzw. Canva CV — w programie graficznym online o tej samej nazwie, który oferuje ponad 100 darmowych szablonów curriculum vitae. Niestety wiele z nich to CV bez zdjęcia, a do tego brakuje w nich miejsca na klauzulę CV, bez której nie będziesz mógł wziąć udziału w rekrutacji.
6. Tworzenie CV w programie Photoshop
Jeśli chcesz wykorzystać program graficzny, a Canva nie przypadła Ci do gustu, możesz również stworzyć CV w Photoshopie. Wtedy bez problemu przygotujesz CV z infografiką czy kreatywne CV i wygenerujesz je jako PDF. Niestety w tym celu musisz mieć już dostęp do programu Photoshop, bo choć oferuje wiele zaawansowanych funkcji, to nie jest darmowy.
Istnieje kilka darmowych odpowiedników Photoshop, ale jak to z odpowiednikami bywa — zazwyczaj są gorsze i bardziej ubogie w funkcje niż oryginał. Poza tym, jeśli nie czujesz się pewnie tworząc dokument jako zbiór obiektów na warstwach i z użyciem grafik wektorowych, to odradzam Ci korzystanie z programów graficznych do pisania CV. Stracisz mnóstwo czasu na zapanowanie nad odpowiednim wyglądem CV i pewnie nie starczy Ci już cierpliwości, żeby zadbać o jego treść.
Pamiętaj też, aby, przed wysłaniem CV dokładnie sprawdzić dokument pod kątem literówek, błędów ortograficznych i gramatycznych, podwójnych spacji czy „wiszących" spójników na końcu każdej linijki tekstu.
Bo m.in. wygląd i poprawność Twojego arkusza CV zadecydują o tym, czy rekruter uzna Cię za kandydata wartego uwagi. Dlatego też polecamy skorzystać z profesjonalnego narzędzia — nawet jeśli na pierwszy rzut oka Word wydaje się najlepszym programem do CV.
Przeczytaj też nasze opinie o innych kreatorach CV:
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
7. Tworzenie CV w programie LiveCareer.pl
Jak widzisz, programy, w których możesz stworzyć CV za darmo, dostępne online lub do ściągnięcia na komputer, mogą przysparzać wielu problemów. Zamiast więc szybko stworzyć nowoczesne CV, będziesz godzinami ślęczał nad formatowaniem, po czym okaże się, że Twój dokument nawet Ci się nie podoba — albo nie zdołałeś zmieścić w nim wszystkich ważnych informacji.
Jeśli nadal nie wiesz, w jakim programie napisać CV, a chcesz szybko i sprawnie stworzyć dokument, nie martwić się o treść, formatowanie i profesjonalny wygląd, skorzystaj z generatora CV LiveCareer.pl.
W tym programie do pisania CV znajdziesz aż 20 profesjonalnych szablonów CV, a każdy z nich będziesz mógł dopasować do własnych potrzeb, żeby jak najlepiej podkreślić w CV swoje atuty, nawet gdy jesteś jeszcze na początku swojej drogi zawodowej i piszesz np. CV studenta. Ponadto w narzędziu znajdziesz gotowe treści przygotowane przez ekspertów kariery, dostosowane do Twojego poziomu doświadczenia, zawodu i branży — i jednym kliknięciem umieścisz je w dokumencie. W kreatorze znajdziesz również porady, które ułatwią Ci uzupełnienie każdej sekcji CV odpowiednimi informacjami.
Dokument będziesz mógł pobrać w trzech formatach — PDF, .doc i txt. Dodatkowo bez problemu dodasz zdjęcie do CV, a na koniec program sprawdzi, czy nie zrobiłeś w CV błędów. W tym programie możesz też napisać CV na telefonie.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Jak stworzyć CV w programie LiveCareer.pl?
Przygotowanie dobrego CV w kreatorze LiveCareer.pl jest bardzo proste. Narzędzie jest intuicyjne i bezboleśnie przeprowadzi Cię przez cały proces. Oto krótka instrukcja, dzięki której będziesz wiedział, jak szybko stworzyć świetnie curriculum vitae.
Zacznij od wyboru szablonu
Na początek będziesz musiał wybrać szablon CV. Wybór jest naprawdę szeroki — możesz zdecydować się na klasyczne CV, creative CV lub CV z ikonami. W każdej chwili jednym kliknięciem będziesz mógł zmienić wzór, który wybrałeś. Nie będziesz musiał martwić się o wygląd swojego CV — jak pokazują badania, dobrze sformatowane i estetyczne dokumenty, przyczyniają się do sukcesu w rekrutacji. Kreator LiveCareer.pl na każdym etapie zadba o design Twojego CV.
Przykładowe CV wygenerowane w programie LiveCareer wygląda tak:
W kolejnym kroku będziesz musiał zaznaczyć poziom swojego doświadczenia zawodowego. Dzięki temu program pomoże Ci w stworzeniu CV, które będzie idealnie pasowało do Twojej sytuacji, niezależnie od tego, na jakim etapie kariery jesteś.
Uzupełnij swoje dane osobowe
Narzędzie poprosi Cię najpierw o uzupełnienie danych osobowych w CV — tutaj podaj swoje imię i nazwisko, tytuł zawodowy, numer telefonu i e-mail. Jeśli pracodawca tego wymaga, możesz również wpisać adres zamieszkania i telefon domowy.
Pamiętaj, że w CV nie powinno się podawać stanu cywilnego. To przestarzała praktyka.
Wpisz doświadczenie zawodowe
Następnie będziesz musiał wpisać doświadczenie zawodowe w CV. Najpierw podaj swoje stanowisko, pracodawcę i daty rozpoczęcia i zakończenia pracy. Możesz też oczywiście zaznaczyć, że obecnie pracujesz w danym miejscu.
Tę sekcję możesz uzupełnić samodzielnie albo skorzystać z gotowych opisów, dostępnych w programie. Pamiętaj, żeby podzielić ją na obowiązki, dodatkowe obowiązki i osiągnięcia w CV.
Krótko opisz swoje wykształcenie
Kolejny krokiem do napisania życiorysu w programie jest uzupełnienie wykształcenia w CV. Wystarczy, że podasz nazwę ukończonej szkoły, swój tytuł naukowy lub zawodowy, datę zakończenia edukacji i kierunek studiów.
Wymień najważniejsze umiejętności
Niezależnie od tego, w jakim programie napiszesz CV, sekcja z umiejętnościami jest kluczowa — to najlepszy sposób na pokazanie, że masz odpowiednie kwalifikacje do podjęcia pracy. Kreator CV LiveCareer przeanalizuje wcześniejsze treści i przygotuje spersonalizowane pod Twój zawód kwalifikacje, które dodasz do curriculum vitae jednym kliknięciem. Dzięki temu łatwo podkreślisz w CV swoje atuty.
Umiejętności w CV warto podzielić na kompetencje twarde i miękkie. Według badań pracodawcy coraz bardziej przywiązują uwagę do tych drugich, dlatego nie warto pomijać ich w życiorysie zawodowym.
Stwórz podsumowanie zawodowe
Jeśli nie wiesz, w jakim programie napisać CV, zwróć uwagę, czy łatwo będzie dodać sekcję CV z podsumowaniem zawodowym, czyli krótki opisem Twoich najważniejszych umiejętności, doświadczeń i osiągnięć.
W Polsce wciąż niewiele osób się decyduje na rubrykę CV „O mnie” — to błąd. Dzięki niej Twoje CV będzie wyglądało profesjonalnie, a rekruter będzie mógł szybko zapoznać się z najważniejszymi informacjami o Tobie.
Program do CV przygotuje podsumowanie za Ciebie — na podstawie Twojego doświadczenia i umiejętności. Wstawisz je do dokumentu jednym kliknięciem. Oczywiście możesz napisać je samodzielnie albo dowolnie zmienić treść gotowej sekcji.
To wszystko — Twoje CV jest gotowe. Teraz możesz pobrać je jako plik PDF, DOC albo TXT. Żadne inne narzędzie do tworzenia CV nie ofertuje aż tylu formatów plików.
Chcesz zobaczyć szczegółową instrukcję korzystania z kreatora CV? Przejdź tutaj: Program do pisania CV LiveCareer - krok po kroku
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Pozostałe funkcje programu do CV LiveCareer
Korzystając z programu do CV LiveCareer możesz jeszcze wpisać dodatkowe informacje w CV — np. zainteresowania, referencje albo kursy szkolenia i certyfikaty. Bez problemu dodasz lub usuniesz zdjęcie, zmienisz czcionkę w CV i formatowanie dokumentu oraz dodasz klauzulę CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.
Program zapisze Twoje CV w pamięci — będziesz mógł dowolnie je zmieniać i modyfikować, w zależności od własnych potrzeb.
Sprawdź też inne programy do CV i przeczytaj naszą recenzję: darmowych kreatorów CV.
Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
Najczęściej zadawane pytania
Gdzie napisać CV za darmo?
Opcji jest naprawdę wiele. Darmowych szablonów CV możesz po prostu poszukać w internecie. Ale jeśli chcesz skorzystać z narzędzia dedykowanego do przygotowywania dokumentów aplikacyjnych, nie jesteś skazany jedynie na płatne opcje, chociaż trzeba przyznać, że darmowe kreatory najczęściej mają bardzo ograniczone możliwości. Możesz też za darmo przygotować CV w Wordzie albo Google Docs — to dobra opcja pośrednia, chociaż puste CV do wypełnienia z edytorów graficznych najczęściej są brzydkie i przestarzałe.
W jakim programie stworzyć CV na komputerze?
To zależy od Twoich preferencji i potrzeb. Najprościej stworzysz CV, korzystając z profesjonalnego programu, np. Livecareer albo kreatora CV InterviewMe — nie będziesz też musiał martwić się o poprawne formatowanie i bez problemu pobierzesz CV w formacie PDF. Możesz też skorzystać z Worda, Google Docs albo, jeśli masz czas i ochotę, programów graficznych, jak Photoshop, Canva czy Figma.
W jakim programie zrobić CV na telefonie?
Pamiętaj, że idealne CV, które da Ci pracę, musi być staranne, czytelne i pokazać rekruterowi, że naprawdę zależy Ci na zatrudnieniu. Ale jeśli nie masz innej możliwości i chcesz szybko stworzyć CV na telefonie, postaw na profesjonalny program do dokumentów aplikacyjnych — i upewnij się, że dobrze działa na urządzeniach mobilnych. Jeśli wybierzesz narzędzie, którego nie będziesz mógł swobodnie używać na telefonie, prawdopodobnie przygotowanie życiorysu zajmie Ci znacznie więcej czasu.
W jakich programach graficznych można zrobić CV?
W programach takich jak Canva czy Figma znajdziesz gotowe wzory CV do pobrania. Możesz też samodzielnie stworzyć własny szablon — ale oczywiście do tego potrzebujesz umiejętności graficznych. CV możesz również przygotować w Photoshopie. Jednak ten program nie jest darmowy i jest znacznie trudniejszy w obsłudze oraz nie ma gotowych szablonów curriculum vitae.
W jakim programie przygotować CV bez zdjęcia?
Za pomocą profesjonalnych kreatorów CV, takich jak LiveCareer, bez problemu przygotujesz życiorys bez fotografii i znajdziesz wzory CV do wypełnienia bez zdjęcia. Nie powinno być to również problemem w Wordzie ani Google Docs. Pamiętaj, że fotografia w CV absolutnie nie jest obowiązkowa. Zupełnie powinno się z niej zrezygnować, gdy wysyłasz dokumenty do zagranicznej firmy. Gdy nie chcesz korzystać z narzędzi do pisania życiorysów online, w internecie na pewno bez problemu znajdziesz gotowy wzór CV.
Jeśli nadal nie wiesz, w jakim programie napisać CV, zostaw komentarz pod artykułem. Na pewno na niego odpowiem i chętnie Ci pomogę.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
W jakim programie napisac cv
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
CV bez doświadczenia — jak napisać? [+ wzór, przykłady]
Zobacz wzór CV bez doświadczenia zawodowego i dowiedz się, jak je napisać, aby zainteresować pracodawcę, gdy jeszcze nie masz bogatej kariery w danym zawodzie.
Co wpisać w CV? Umiejętności, które warto podać w CV
Nie wiesz, co wpisać w CV? Z tego artykułu dowiesz się, co wpisujemy w CV w umiejętnościach, zainteresowaniach i innych sekcjach, żeby zdobyć wymarzoną pracę.
Gotowy wzór CV do wypełnienia za darmo i porady
Zobacz gotowe wzory CV do wypełnienia za darmo dla ponad 50 zawodów i ścieżek kariery. Dowiedz się, jak napisać CV, które da Ci pracę.
Piszą o nas: