W jakim programie napisać CV? Poznaj 7 popularnych narzędzi

Szukasz nowej pracy, ale dawno nie odświeżałeś swojego CV albo nigdy jeszcze go nie przygotowywałeś? Chcesz jak najszybciej stworzyć dokument, który będzie skuteczny, estetyczny? Pewnie zadajesz sobie pytanie: w jakim programie napisać CV? Narzędzi do wyboru jest wiele, ale niektóre zamiast ułatwić pracę, sprawią, że pisanie życiorysu zawodowego zamieni się w mękę.

 

Z tego artykułu dowiesz się, w jakim programie napisać CV. Poznasz wady i zalety oraz funkcjonalności 7 różnych narzędzi. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zdecydować, gdzie stworzyć CV, żebyś był zadowolony z efektu, a dokument przyczynił się do Twojego sukcesu w rekrutacji.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

W jakim programie napisać CV?

 

Istnieje kilka popularnych narzędzi, w których można bezpłatnie stworzyć proste CV. Niestety większość tych programów oprócz zalet ma pewne wady, które powinieneś znać jeszcze zanim zdecydujesz się rozpocząć w nim tworzenie swojego życiorysu zawodowego. W przeciwnym razie Twój czas i wysiłek mogą pójść na marne, bo efekt końcowy Twojego CV będzie mało zadowalający.

 

1. Tworzenie CV w programie Word (MS Office)

 

Wiele osób decyduje się na napisanie CV w programie Microsoft Word, który jest częścią pakietu MS Office. Podstawowa wersja programu jest darmowa i dostępna online. Jednak stworzenie curriculum vitae w nim nie jest takie proste — Word służy głównie do edycji tekstu, a CV powinno mieć odpowiedni format, wyraźnie wydzielone sekcje i po prostu atrakcyjnie wyglądać.

 

Dodatkowo odbiorca Twojego życiorysu zawodowego może korzystać z innej wersji Microsoft Word. Ryzykujesz wtedy, że nie będzie mógł otworzyć dokumentu albo zobaczy go w zupełnie innej formie niż ta, w której go stworzyłeś. Dlatego docelowe CV najlepiej zapisać i wysłać w PDF — wtedy unikniesz tych problemów. 

 

2. Tworzenie CV w programie OpenOffice

 

Możesz również zdecydować się na CV w OpenOffice. Program możesz za darmo ściągnąć z internetu. Edycja wygląda podobnie jak w Wordzie, więc napisanie profesjonalnego CV nie będzie najłatwiejsze. W szablonach dostępnych w sieci może też brakować miejsca na podsumowanie zawodowe w CV, a to bardzo ważna sekcja. 

 

3. Tworzenie CV w programie Google Docs

 

Podobnie będzie z CV w Dokumentach Google — darmowym edytorze tekstu dostępnym online. Oferuje on 6 prostych formularzy CV, które nie zachwycają wyglądem. Ponadto wiele osób z nich korzysta, w związku z czym trudniej będzie Ci się wyróżnić. 

 

4. Tworzenie CV w serwisie LinkedIn

 

Inną opcją jest napisanie CV w serwisie LinkedIn, który umożliwia pobranie danych z Twojego konta na LinkedIn i przedstawienie ich w formie życiorysu zawodowego. W ten sposób możesz również stworzyć CV po angielsku (jeśli uzupełniłeś swój profil w tym języku). Oczywiście zrobisz to szybko, ale wygląd dokumentu pozostawia wiele do życzenia. Ponadto takie CV najczęściej zajmuje 2 strony A4 — co odradzamy, ponieważ obecnie rekruterzy nie mają czasu na czytanie wielostronicowych dokumentów.

 

5. Tworzenie CV w programie Canva

 

Za darmo stworzysz również CV w Canvie — programie graficznym online, który oferuje ponad 100 darmowych szablonów curriculum vitae. Niestety wiele z nich to CV bez zdjęcia, a do tego brakuje w nich miejsca na klauzulę CV, bez której nie będziesz mógł wziąć udziału w rekrutacji.

 

6. Tworzenie CV w programie Photoshop

 

Jeśli chcesz wykorzystać program graficzny, a Canva nie przypadła Ci do gustu, możesz również stworzyć CV w Photoshopie. Wtedy bez problemu przygotujesz CV z infografiką czy kreatywne CV i wygenerujesz je jako PDF. Niestety w tym celu musisz mieć już dostęp do programu Photoshop, bo choć oferuje wiele zaawansowanych funkcji, to nie jest darmowy.

 

Istnieje kilka darmowych odpowiedników Photoshop, ale jak to z odpowiednikami bywa — zazwyczaj są gorsze i bardziej ubogie w funkcje niż oryginał. Poza tym, jeśli nie czujesz się pewnie tworząc dokument jako zbiór obiektów na warstwach i z użyciem grafik wektorowych, to odradzam Ci korzystanie z programów graficznych do pisania CV. Stracisz mnóstwo czasu na zapanowanie nad odpowiednim wyglądem CV i pewnie nie starczy Ci już cierpliwości, żeby zadbać o jego treść.

 

A to wygląd Twojego arkusza CV zadecyduje o tym, czy rekruter uzna Cię za kandydata wartego uwagi.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

7. Tworzenie CV w programie LiveCareer.pl

 

Jak widzisz, programy, w których możesz stworzyć CV za darmo, dostępne online lub do ściągnięcia na komputer, mogą przysparzać wielu problemów. Zamiast więc szybko stworzyć nowoczesne CV, będziesz godzinami ślęczał nad formatowaniem, po czym okaże się, że Twój dokument nawet Ci się nie podoba — albo nie zdołałeś zmieścić w nim wszystkich ważnych informacji.

 

Jeśli nadal nie wiesz, w jakim programie napisać CV, a chcesz szybko i sprawnie stworzyć dokument, nie martwić się o treść, formatowanie i profesjonalny wygląd, skorzystaj z generatora CV LiveCareer.pl

 

W tym programie do pisania CV znajdziesz aż 20 profesjonalnych szablonów CV, a każdy z nich będziesz mógł dopasować do własnych potrzeb, żeby jak najlepiej podkreślić w CV swoje atuty, nawet gdy jesteś jeszcze na początku swojej drogi zawodowej i piszesz np. CV studenta. Ponadto w narzędziu znajdziesz gotowe treści przygotowane przez ekspertów kariery, dostosowane do Twojego poziomu doświadczenia, zawodu i branży — i jednym kliknięciem umieścisz je w dokumencie. W kreatorze znajdziesz również porady, które ułatwią Ci uzupełnienie każdej sekcji CV odpowiednimi informacjami.

 

Dokument będziesz mógł pobrać w trzech formatach — PDF, .doc i txt. Dodatkowo bez problemu dodasz do CV zdjęcie, a na koniec program sprawdzi, czy nie zrobiłeś w CV błędów

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

Jak stworzyć CV w programie LiveCareer.pl?

 

Przygotowanie dobrego CV w kreatorze LiveCareer.pl jest bardzo proste. Narzędzie jest intuicyjne i bezboleśnie przeprowadzi Cię przez cały proces. Oto krótka instrukcja, dzięki której będziesz wiedział, jak szybko stworzyć świetnie curriculum vitae.

 

Zacznij od wyboru szablonu

 

Na początek będziesz musiał wybrać szablon CV. Wybór jest naprawdę szeroki — możesz zdecydować się na klasyczne CV, creative CV lub CV z ikonami. W każdej chwili jednym kliknięciem będziesz mógł zmienić wzór, który wybrałeś. Nie będziesz musiał martwić się o wygląd swojego CV — jak pokazują badania, dobrze sformatowane i estetyczne dokumenty, przyczyniają się do sukcesu w rekrutacji. Kreator LiveCareer.pl na każdym etapie zadba o design Twojego CV.

 

Przykładowe CV wygenerowane w programie LiveCareer wygląda tak:

 

STWÓRZ CV W KREATORZEw jakim programie napisać cv

 

W kolejnym kroku będziesz musiał zaznaczyć poziom swojego doświadczenia zawodowego. Dzięki temu program pomoże Ci w stworzeniu CV, które będzie idealnie pasowało do Twojej sytuacji, niezależnie od tego, na jakim etapie kariery jesteś.

 

Uzupełnij swoje dane osobowe

 

Narzędzie poprosi Cię najpierw o uzupełnienie danych osobowych w CV — tutaj podaj swoje imię i nazwisko, tytuł zawodowy, numer telefonu i e-mail. Jeśli pracodawca tego wymaga, możesz również wpisać adres zamieszkania i telefon domowy.

 

Pamiętaj, że w CV nie powinno się podawać stanu cywilnego. To przestarzała praktyka. 

 

Wpisz doświadczenie zawodowe 

 

Następnie będziesz musiał wpisać doświadczenie zawodowe w CV. Najpierw podaj swoje stanowisko, pracodawcę i daty rozpoczęcia i zakończenia pracy. Możesz też oczywiście zaznaczyć, że obecnie pracujesz w danym miejscu.

 

Tę sekcję możesz uzupełnić samodzielnie albo skorzystać z gotowych opisów, dostępnych w programie. Pamiętaj, żeby podzielić ją na obowiązki, dodatkowe obowiązki i osiągnięcia w CV.

 

Krótko opisz swoje wykształcenie

 

Kolejny krokiem do napisania życiorysu w programie jest uzupełnienie wykształcenia w CV. Wystarczy, że podasz nazwę ukończonej szkoły, swój tytuł naukowy lub zawodowy, datę zakończenia edukacji i kierunek studiów.

 

Wymień najważniejsze umiejętności

 

Niezależnie od tego, w jakim programie napiszesz CV, sekcja z umiejętnościami jest kluczowa — to najlepszy sposób na pokazanie, że masz odpowiednie kwalifikacje do podjęcia pracy. Kreator CV LiveCareer przeanalizuje wcześniejsze treści i przygotuje spersonalizowane pod Twój zawód kwalifikacje, które dodasz do curriculum vitae jednym kliknięciem. Dzięki temu łatwo podkreślisz w CV swoje atuty

 

Umiejętności w CV warto podzielić na kompetencje twarde i miękkie. Według badań pracodawcy coraz bardziej przywiązują uwagę do tych drugich, dlatego nie warto pomijać ich w życiorysie zawodowym.

 

Stwórz podsumowanie zawodowe

 

Jeśli nie wiesz, w jakim programie napisać CV, zwróć uwagę, czy łatwo będzie dodać sekcję CV z podsumowaniem zawodowym, czyli krótki opisem Twoich najważniejszych umiejętności, doświadczeń i osiągnięć.

 

W Polsce wciąż niewiele osób się decyduje na rubrykę CV „O mnie” — to błąd. Dzięki niej Twoje CV będzie wyglądało profesjonalnie, a rekruter będzie mógł szybko zapoznać się z najważniejszymi informacjami o Tobie. 

 

Program do CV przygotuje podsumowanie za Ciebie — na podstawie Twojego doświadczenia i umiejętności. Wstawisz je do dokumentu jednym kliknięciem. Oczywiście możesz napisać je samodzielnie albo dowolnie zmienić treść gotowej sekcji.

 

To wszystko — Twoje CV jest gotowe. Teraz możesz pobrać je jako plik PDF, DOC albo TXT. Żadne inne narzędzie do tworzenia CV nie ofertuje aż tylu formatów plików.

 

Chcesz zobaczyć szczegółową instrukcję korzystania z kreatora CV? Przejdź tutaj: Program do pisania CV LiveCareer - krok po kroku

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

Pozostałe funkcje programu do CV LiveCareer

 

Korzystając z programu do CV LiveCareer możesz jeszcze wpisać dodatkowe informacje w CV — np. zainteresowania, referencje albo kursy szkolenia i certyfikaty. Bez problemu dodasz lub usuniesz zdjęcie, zmienisz czcionkę w CV i formatowanie dokumentu oraz dodasz klauzulę CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.

 

Program zapisze Twoje CV w pamięci — będziesz mógł dowolnie je zmieniać i modyfikować, w zależności od własnych potrzeb.

 

Sprawdź też inne programy do CV: Top 10 darmowych kreatorów CV [Zalety, wady, funkcje za darmo].

 

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

Jeśli nadal nie wiesz, w jakim programie napisać CV, zostaw komentarz pod artykułem. Na pewno na niego odpowiem i chętnie Ci pomogę.

Oceń ten artykuł: w jakim programie napisac cv
Średnia: 4 (5 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury

O autorze

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo