Jakie zdjęcie do CV? Sprawdź jak zrobić i wstawić fotografię w CV

Jakie zdjęcie do CV? Sprawdź jak zrobić i wstawić fotografię w CV

Teoretycznie podczas rekrutacji wygląd kandydata nie powinien mieć żadnego znaczenia. Jednak realia są nieco inne. Jeśli chcesz zostać zapamiętanym już na etapie weryfikacji aplikacji, warto przyłożyć się do wyboru zdjęcia do CV.

 

Oczywiście nie musisz wyglądać jak Brad Pitt lub Jennifer Lawrence! Chodzi o to, aby zdjęcie w CV potwierdzało Twoją „historię”. O co dokładnie chodzi? Za chwilę dowiesz się, jak wybrać zdjęcie do CV, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie i zapaść w pamięć pracodawcy.

 

1. Czy w CV musi być zdjęcie?

 

Teoretycznie do CV nie musisz dodawać zdjęcia. W większości rekrutacji nie jest to wymagane. Warto jednak to zrobić. Dlaczego?

 

Po pierwsze rekruterowi łatwiej będzie Cię zapamiętać. Dużo łatwiej skojarzyć dokument, który zawiera wizerunek kandydata.

 

Po drugie dobrze wykonane zdjęcie do CV pomoże Ci pokazać cechy, które chcesz wyróżnić — np. profesjonalizm, wysoką kulturę osobistą lub pozytywne nastawienie do ludzi.

 

Co ciekawe, z badań LinkedIn wynika, że profile zawodowe w tym serwisie, w których kandydaci dodali swoje zdjęcie, są wyświetlane aż 14 razy częściej. To dodatkowo zachęca do tego, aby w czasie rekrutacji wykorzystać swoją fotografię.

 

Pamiętaj też, że niektórzy pracodawcy wymagają dodania zdjęcia do życiorysu — np. w przypadku zawodu hostessy. W takim przypadku, jeśli nie dodasz fotografii, Twoja aplikacja prawdopodobnie zostanie od razu odrzucona.

 

A kiedy CV nie powinno zawierać zdjęcia? W niektórych krajach pracodawcy nie przyjmują życiorysów z fotografią. Dlaczego? Ponieważ chcą uniknąć posądzenia o rasizm lub innego rodzaju dyskryminację. Tak jest np. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Australii. Jeśli więc wysyłasz CV za granicę, koniecznie sprawdź, czy możesz dodać do niego zdjęcie.

 

Nie dodawaj zdjęcia także w sytuacji, kiedy nie posiadasz absolutnie żadnej profesjonalnej fotografii. Lepiej wysłać życiorys bez Twojego zdjęcia niż z niewyraźnym selfie z wakacyjnej imprezy.

 

2. Jakie zdjęcie do CV? Jak powinno wyglądać i jakie mieć wymiary?

 

Nie ma sprecyzowanych wytycznych jeśli chodzi o zdjęcie do CV. Najważniejsze, aby Twój wizerunek był wyraźny, a fotografia nie była ani za mała ani zbyt duża (nie może zajmować np. 20% CV). Najlepiej zdecydować się na standardowe wymiary wykorzystywane np. w przypadku dowodów osobistych i prawa jazdy, czyli ok. 3,5 x 4,5 cm.

 

Jak powinno wyglądać idealne zdjęcie do CV? Najlepiej, aby było dopasowane do stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli np. piszesz CV do działu finansowego, powinieneś wyglądać jak najbardziej profesjonalnie. Jeśli z kolei szukasz pracy w kulturze, możesz postawić na „luźniejszą” fotografię.

 

Zdjęcie do CV może przedstawiać zarówno samą głowę z ramionami, jak i sylwetkę od pasa w górę. Fotografia całej sylwetki raczej odpada. 

 

Jak powinieneś wyglądać na zdjęciu? Przede wszystkim schludnie. Rozczochrane włosy i bardzo gęsty zarost nie robią dobrego wrażenia. Jeśli na co dzień nosisz okulary, nie musisz ich zdejmować do zdjęcia (oczywiście wykluczone są okulary przeciwsłoneczne).

 

Na zdjęciu postaraj się wyglądać jak najbardziej naturalnie. Nie bądź przesadnie smutny ani roześmiany. „Dziubek” jak do selfie na Snapchata na pewno odpada. Najlepiej po prostu lekko się uśmiechnąć.

 

Zdjęcie w CV powinno być wyraźne i dobrze doświetlone. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na kolorową niż ponurą, czarno-białą fotografię. Tło zdjęcia powinno być jasne i jednolite — najbezpieczniejszym wyborem jest kolor biały.

 

3. Zdjęcie do CV — jak się ubrać?

 

Jak już wspomnieliśmy, zdjęcie w CV powinno być dopasowane do stanowiska, o które się ubiegasz. Podobnie jest z ubiorem.

 

Jeśli chcesz wyglądać poważnie i bardzo profesjonalnie, możesz zdecydować się na garnitur z krawatem (w przypadku mężczyzn) lub garsonkę (kobiety).

 

Jednak zazwyczaj najlepszym wyborem jest styl smart casual czyli np. koszula i marynarka (zarówno w przypadku mężczyzn jak i kobiet). Jeśli w pracy, o którą się starasz, nie jest wymagany strój biznesowy, wystarczy sama koszula.

 

Staraj się nie łączyć więcej niż 3 kolorów i postaw na jednolity wzór. Unikaj wzorów w kratkę lub prążki — te drugie wyglądają na zdjęciach szczególnie źle, bo stają się niewyraźne. Na biznesowych zdjęciach do CV najlepiej wychodzi się w ubraniach w stonowanych kolorach, takich jak szary, grafitowy, błękitny czy granatowy.

 

Oprócz wspomnianych wcześniej okularów przeciwsłonecznych unikaj także nakryć głowy — czapek, kapeluszy, szerokich opasek lub bandamek itp.

 

4. Jak zrobić zdjęcie do CV? Czy możesz zrobić je samemu?

 

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u zawodowego fotografa. Tak wykonane zdjęcie będzie potwierdzało Twój profesjonalizm i będzie dowodem na to, że przyłożyłeś się do przygotowania CV.

 

Jeśli nie możesz lub nie chcesz wydawać pieniędzy, zastanów się, czy wśród Twoich znajomych lub rodziny nie ma kogoś, kto zajmuje się fotografią. Czasami fotograf-amator może wykonać takie same, a nawet lepsze zdjęcia niż profesjonalista.

 

Jeśli chcesz wykonać zdjęcie do CV samemu, postaraj się o dobry aparat i statyw, aby Twoja fotografia nie wyglądała jak selfie wykonane telefonem.

 

Pamiętaj też, aby do CV nie dodawać zdjęć z wakacji, imprez, artystycznych sesji lub z nieumiejętnie wyciętymi znajomymi. Takie zdjęcia prędzej rozśmieszą pracodawcę, niż zachęcą go do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

 

5. Gdzie i jak wstawić zdjęcie do CV?

 

Zastanawiasz się, w którym miejscu w CV powinno się znaleźć Twoje zdjęcie? Zazwyczaj umieszcza się je w lewym lub prawym górnym rogu dokumentu. Najważniejsze, aby dobrze komponowało się z treścią życiorysu.

 

Zdecydowanie najłatwiej wstawić zdjęcie do CV w kreatorze CV online. Dzięki temu nie musisz myśleć o formatowaniu dokumentu — program sam dopasuje fotografię do wpisanej treści. Wystarczy kilka kliknięć myszką.

 

Oczywiście zdjęcie możesz dodać do CV ręcznie — np. w Wordzie lub Photoshopie. Będziesz jednak musiał zmierzyć się z formatowaniem dokumentu. Jeśli nie jesteś specjalistą, może Ci to niestety zająć sporo czasu.

 

Chociaż wygląd nie jest najważniejszy, profesjonalne zdjęcie w CV pomoże Ci zrobić dobre pierwsze wrażenie na pracodawcy. Zastosuj nasze wskazówki i nie strać szansy na wyróżnienie się z tłumu innych kandydatów.

 

A jeśli wciąż zastanawiasz się, jakie zdjęcie wybrać do swojego CV, możesz zadać nam pytanie w komentarzu pod artykułem. Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości.

Oceń ten artykuł
Średnia: 5 (2 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Redakcja serwisu LiveCareer
Redakcja serwisu LiveCareer

O autorze

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo