1. Jakie zdjęcie do CV wstawić? Czy w CV musi być zdjęcie?

Jakie zdjęcie do CV wstawić? Czy w CV musi być zdjęcie?

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

W wielu krajach na świecie rezygnuje się z dodawania zdjęcia do CV. W Polsce jednak panuje większa swoboda w tej kwestii. I chociaż Twój wygląd nie powinien mieć znaczenia podczas rekrutacji, dobre zdjęcie w CV może wiele zmienić.

 

W tym artykule przeczytasz, kiedy do CV warto dodać zdjęcie, jak je zrobić, również samemu. Dowiesz się również, jakie zdjęcie do CV wybrać, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie i zapaść w pamięć pracodawcy.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Znajdź profesjonalny wzór CV dla swojego zawodu.

 

1. Czy w CV musi być zdjęcie?

 

Teoretycznie nie musisz dodawać zdjęcia do CV. W większości rekrutacji nie jest to wymagane. Warto jednak to zrobić. Dlaczego? Po pierwsze, rekruterowi łatwiej będzie Cię zapamiętać. Dużo łatwiej skojarzyć dokument, który zawiera wizerunek kandydata. Po drugie, dobrze wykonane zdjęcie do CV pomoże Ci pokazać cechy, które chcesz wyróżnić — np. profesjonalizm, wysoką kulturę osobistą lub pozytywne nastawienie do ludzi.

 

Co ciekawe, z przeprowadzonych przez serwis LinkedIn badań wynika, że profile zawodowe w tym serwisie, w których kandydaci dodali swoje zdjęcie, są wyświetlane aż 14 razy częściej niż te bez fotografii. To dodatkowo zachęca do tego, aby w czasie rekrutacji załączyć zdjęcie do CV.

 

Pamiętaj też, że niektórzy pracodawcy wymagają CV ze zdjęciem — np. w przypadku CV hostessy lub innych zawodów, w których liczy się Twoja prezencja. W takiej sytuacji, jeśli nie dodasz zdjęcia do CV, Twoja aplikacja prawdopodobnie zostanie od razu odrzucona.

 

A kiedy CV nie powinno zawierać zdjęcia? W niektórych krajach pracodawcy nie przyjmują życiorysów z fotografią, ponieważ chcą uniknąć posądzenia o rasizm lub innego rodzaju dyskryminację. Tak jest np. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Australii. Jeśli więc wysyłasz CV za granicę, koniecznie sprawdź, czy możesz dodać do niego zdjęcie.

 

Nie dodawaj zdjęcia także w sytuacji, kiedy nie posiadasz absolutnie żadnej profesjonalnej fotografii. Lepiej wysłać życiorys bez Twojego zdjęcia niż z niewyraźnym selfie z wakacyjnej imprezy.

 

2. Jakie zdjęcie do CV? Jak powinno wyglądać i jakie mieć wymiary?

 

Nie ma sprecyzowanych wytycznych odnośnie tego, jakie zdjęcie do CV jest najlepsze. Najważniejsze, aby Twój wizerunek był wyraźny, a fotografia nie była ani za mała, ani zbyt duża (nie może zajmować np. 20% CV). Najlepiej zdecydować się na standardowe wymiary wykorzystywane np. w przypadku dowodów osobistych i prawa jazdy, czyli ok. 3,5 x 4,5 cm.

 

Jak powinno wyglądać idealne zdjęcie do CV? Najlepiej, aby było dopasowane do stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli np. piszesz CV do działu finansowego, powinieneś wyglądać jak najbardziej profesjonalnie. Jeśli z kolei szukasz pracy w kulturze, możesz postawić na „luźniejszą” fotografię.

 

Zdjęcie do CV może przedstawiać zarówno samą głowę z ramionami, jak i sylwetkę od pasa w górę. Fotografia całej sylwetki raczej odpada. 

 

Jak powinieneś wyglądać na zdjęciu? Przede wszystkim schludnie. Rozczochrane włosy i bardzo gęsty zarost nie robią dobrego wrażenia. Jeśli na co dzień nosisz okulary, nie musisz ich zdejmować do zdjęcia (oczywiście wykluczone są okulary przeciwsłoneczne).

 

Na zdjęciu postaraj się wyglądać jak najbardziej naturalnie. Nie bądź przesadnie smutny ani roześmiany. „Dziubek” jak do selfie na Snapchata oraz wyzywający makijaż na pewno odpadają. Do zdjęcia w CV najlepiej po prostu lekko się uśmiechnąć.

 

Pamiętaj też, że zdjęcie w CV powinno być wyraźne i dobrze doświetlone. Korzystniej będzie zdecydować się na kolorową niż ponurą, czarno-białą fotografię. Tło zdjęcia powinno być jasne i jednolite — najbezpieczniejszym wyborem jest kolor biały.

 

Podsumowując:

 

Jak zrobić przykładowe zdjęcie do CV?

 

 1. Dobrze wykadruj fotografię (od talii lub ramion w górę).
 2. Patrz w obiektyw aparatu (jak na zdjęciu paszportowym).
 3. Zadbaj o profesjonalny strój dopasowany do Twojej branży.
 4. Na zdjęciu do CV spróbuj wyglądać schludnie.
 5. Bądź naturalny, nie przesadzaj z makijażem.
 6. Delikatnie się uśmiechnij.
 7. Nie zasłaniaj twarzy (np. okularami przeciwsłonecznymi).
 8. Zrezygnuj z nakryć głowy i rekwizytów.
 9. Zadbaj o właściwe oświetlenie.

 

Sprawdź też, jak powinno wyglądać CV i co o czym pamiętać, by Twoje CV było najlepsze ze wszystkich.

 

3. Jak się ubrać do zdjęcia do CV?

 

Jak już wspomnieliśmy, zdjęcie w CV powinno być dopasowane do stanowiska, o które się ubiegasz. Podobnie jest z ubiorem.

 

Jeśli chcesz wyglądać poważnie i bardzo profesjonalnie, możesz zdecydować się na garnitur z krawatem (w przypadku mężczyzn) lub garsonkę (kobiety).

 

Najlepszym wyborem jest styl smart casual, czyli np. koszula i marynarka (zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet). Z taką fotografią Twoje CV będzie wyglądać na nowoczesne. Jeśli w pracy, o którą się starasz, nie jest wymagany strój biznesowy, wystarczy sama koszula.

 

W zdjęciu w CV staraj się nie łączyć więcej niż 3 kolorów i postaw na jednolity wzór. Unikaj wzorów w kratkę lub prążki — te drugie wyglądają na zdjęciach szczególnie źle, bo stają się niewyraźne. Na zdjęciach biznesowych do CV najlepiej wychodzi się w ubraniach w stonowanych kolorach, takich jak szary, grafitowy, błękitny czy granatowy.

 

Oprócz wspomnianych wcześniej okularów przeciwsłonecznych unikaj także nakryć głowy — czapek, kapeluszy, szerokich opasek lub bandamek itp.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

4. Jak zrobić zdjęcie do CV? Czy możesz zrobić je samemu?

 

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u zawodowego fotografa. Tak wykonane zdjęcie w CV potwierdzi Twój profesjonalizm i będzie dowodem na to, że przyłożyłeś się do przygotowania CV.

 

Jeśli nie możesz lub nie chcesz wydawać pieniędzy, zastanów się, czy wśród Twoich znajomych lub rodziny nie ma kogoś, kto hobbystycznie zajmuje się fotografią. Czasami fotograf-amator może wykonać takie same, a nawet lepsze zdjęcie do CV niż profesjonalista.

 

Jeśli chcesz wykonać zdjęcie do CV samemu, postaraj się o dobry aparat i statyw, aby Twoja fotografia nie wyglądała jak selfie wykonane telefonem.

 

Pamiętaj też, aby do CV nie dodawać zdjęć z wakacji, imprez, artystycznych sesji lub z nieumiejętnie wyciętymi znajomymi. Takie zdjęcia prędzej rozśmieszą pracodawcę niż zachęcą go do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Zdjęcie do CV — selfie

 

W czasach, kiedy prawie każdy ma smartphone’a z aparatem, wstawienie do CV zdjęcia selfie jest kuszące. W końcu tak najszybciej i najłatwiej można sobie zrobić fotografię. To jednak nie najlepszy pomysł. Dlaczego?

 

Zdjęcie do CV powinno być profesjonalne — oczywiście nie chodzi o to, abyś wydawał ogromną kwotę na specjalną sesję zdjęciową. Ale selfie rzadko będzie wyglądało na porządne, chociażby dlatego, że trudno jest zrobić zdjęcie z ręki pod dobrym kątem i takie, które będzie ładnie pokazywało Twoją twarz.

 

Dodatkowo przednie kamery w telefonach mają niższą rozdzielczość niż tylne (czy po prostu aparaty fotograficzne). A to sprawi, że selfie może być rozmazane i mieć słabą jakość.

 

Jeśli chcesz zrobić zdjęcie do CV telefonem, najlepiej poproś kogoś, żeby Ci pomógł. Możesz również spróbować ustawić telefon na statywie (nie są specjalnie drogie) i użyć specjalnego pilota do obsługi aparatu przez komputer — to jednak będzie wymagało trochę większego wydatku.

 

 

5. Gdzie i jak wstawić zdjęcie do CV?

 

Zastanawiasz się, w którym miejscu w CV powinno się znaleźć Twoje zdjęcie? Zazwyczaj umieszcza się je w lewym lub prawym górnym rogu dokumentu. Najważniejsze, aby dobrze komponowało się z treścią życiorysu.

 

Zdecydowanie najłatwiej wstawić zdjęcie do CV w kreatorze CV online. Znajdziesz tam eleganckie i gotowe CV do wypełnienia online. Nie jest to darmowe CV, ale dzięki temu nie musisz myśleć o formatowaniu dokumentu — program sam dopasuje fotografię do wpisanej treści. Wystarczy kilka kliknięć myszką.

 

Oczywiście zdjęcie możesz dodać do CV ręcznie — np. w Wordzie lub Photoshopie. Będziesz jednak musiał zmierzyć się z formatowaniem dokumentu. Jeśli nie jesteś specjalistą, może Ci to niestety zająć sporo czasu. Możesz także skorzystać z gotowych szablonów CV w Word, w których wydzielono miejsce na fotografię.

 

Chociaż wygląd nie jest najważniejszy, profesjonalne zdjęcie w  CV pomoże Ci zrobić dobre pierwsze wrażenie na pracodawcy. Zastosuj nasze wskazówki i nie strać szansy na wyróżnienie się z tłumu innych kandydatów. Jeśli nie jesteś przekonany do fotografii w dokumencie, stwórz CV bez zdjęcia na gotowym wzorze.

 

A jeśli wciąż zastanawiasz się, jakie zdjęcie wybrać do swojego CV, możesz zadać nam pytanie w komentarzu pod artykułem. Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości.

O autorze

Redakcja serwisu LiveCareer
Redakcja serwisu LiveCareer

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Obserwuj nas

  Oceń ten artykuł:

  Zdjecie do cv

  Średnia:

  Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
  3.69  (29 ocen)

  Chcesz stworzyć skuteczne CV?

  Wypróbuj kreator CV za darmo
  Skuteczne CV

  Piszą o nas: