1. Zdjęcie do CV: jakie wybrać, jak zrobić i gdzie wstawić?

Zdjęcie do CV: jakie wybrać, jak zrobić i gdzie wstawić?

Żaneta Spadło
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zdjęcie w CV — jeśli jest dobrze wykonane — pomoże Ci dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jednak fotografia kiepskiej jakości może Ci jedynie zaszkodzić. Tymczasem moje obserwacje wskazują, że wielu kandydatów wysyła CV właśnie z takim kiepskim zdjęciem.

Dlatego w tym artykule przeczytasz, jak zrobić zdjęcie do CV, by wyglądało profesjonalnie. Dowiesz się także, czy w CV musi być zdjęcie oraz czego unikać, by zrobić dobre pierwsze wrażenie na pracodawcy.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jakie zdjęcie do CV wybrać?

Na dobrym zdjęciu do CV Twój wizerunek powinien być wyraźny, a tło jasne i jednolite. Fotografia może przedstawiać samą głowę z ramionami lub sylwetkę od pasa w górę (zdjęcie całej sylwetki raczej odpada). Zwróć uwagę, by zdjęcie nie było ani za małe, ani zbyt duże — najlepiej zdecydować się na standardowe wymiary do dokumentów, czyli ok. 3,5 x 4,5 cm.

Idealne zdjęcie do CV powinno też być dopasowane do stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli np. piszesz CV analityka finansowego, do banku albo do pracy biurowej, powinieneś wyglądać jak najbardziej profesjonalnie. A jeżeli szukasz pracy w kulturze lub piszesz CV artystyczne, możesz postawić na „luźniejszą” formę. Ale jeśli masz wątpliwości, jaki styl będzie najlepszy, to moja rada jest taka, byś wybrał wersję bardziej formalną.

Na zdjęciu w CV przede wszystkim powinieneś wyglądać schludnie. Rozczochrane włosy i bardzo gęsty zarost nie robią dobrego wrażenia. Jeśli na co dzień nosisz okulary, nie musisz ich zdejmować (oczywiście, wykluczone są okulary przeciwsłoneczne).

Jednocześnie spróbuj wyglądać jak najbardziej naturalnie. Nie bądź przesadnie smutny ani roześmiany. „Dziubek” jak do selfie na Instagrama oraz wyzywający makijaż na pewno odpadają. Do zdjęcia w CV najlepiej po prostu lekko się uśmiechnąć. Z moich obserwacji wynika, że na taką minę większość rekruterów reaguje najlepiej.

Pamiętaj też, że zdjęcie w CV powinno być wyraźne i dobrze doświetlone. Korzystniej będzie zdecydować się na kolorową, niż ponurą, czarno-białą fotografię. Tło zdjęcia powinno być jasne i jednolite — najbezpieczniejszym wyborem jest kolor biały.

Podsumowując:

Jak zrobić zdjęcie do CV?

  1. Wykadruj dobrze fotografię (od talii lub ramion w górę).
  2. Patrz w obiektyw aparatu (jak na zdjęciu paszportowym).
  3. Zadbaj o profesjonalny strój dopasowany do Twojej branży.
  4. Na zdjęciu do CV spróbuj wyglądać schludnie.
  5. Bądź naturalny, nie przesadzaj z makijażem.
  6. Delikatnie się uśmiechnij.
  7. Nie zasłaniaj twarzy (np. okularami przeciwsłonecznymi).
  8. Zrezygnuj z nakryć głowy i rekwizytów.
  9. Zadbaj o właściwe oświetlenie.

Jak ubrać się do zdjęcia w CV?

Jak już wspomniałam, zdjęcie w CV powinno być dopasowane do stanowiska, o które się ubiegasz. Podobnie jest z ubiorem.

Jeśli chcesz wyglądać poważnie i bardzo profesjonalnie, możesz zdecydować się na garnitur z krawatem (w przypadku mężczyzn) lub garsonkę (kobiety). Już słynny eksperyment Milgrama z lat 60. pokazał, że strój odgrywa dużą rolę w budowaniu autorytetu. Choć może Ci się to wydać smutne, to moje doświadczenia wskazują, że pracodawcy potrafią wyrobić sobie pierwsze wrażenie o kandydacie już na podstawie ubioru kandydata.

Najlepszym wyborem jest styl smart casual, czyli np. koszula i marynarka (zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet). Z taką fotografią Twoje CV będzie wyglądać na nowoczesne. Jeśli w pracy, o którą się starasz, nie jest wymagany strój biznesowy, wystarczy sama koszula.

W zdjęciu w CV postaraj się nie łączyć więcej niż trzy kolory i postaw na jednolity wzór. Unikaj wzorów w kratkę lub prążki — te drugie wyglądają na zdjęciach szczególnie źle, bo stają się niewyraźne (zresztą możesz to sprawdzić sam). Na zdjęciach biznesowych do CV najlepiej wychodzi się w ubraniach w stonowanych kolorach, takich jak szary, grafitowy, błękitny czy granatowy.

Przeczytaj też, jak powinno wyglądać CV i o czym pamiętać, by Twoje CV było najlepsze ze wszystkich.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Zdjęcia do CV — dobre i złe przykłady

Poniżej znajdziesz przykłady różnych zdjęć, żeby zobaczyć, jak wygląda dobre zdjęcie do CV oraz czego unikać, gdy będziesz je wybierał. 

dobre zdjęcie do CV

To zdjęcie jest wyraźne, ma jasne tło, a osoba na nim lekko się uśmiecha i ma delikatny makijaż oraz ubranie w neutralnym kolorze.

złe zdjęcie do CV

Takiego zdjęcia na pewno nie powinno się dodawać do dokumentów. Ma ciemne tło i przedstawia twarz z profilu, ze zmrużonymi oczami, przez co nie widać jej dobrze — tego typu fotografia w CV wygląda mało profesjonalnie. 

dobre zdjęcie do CV

Świetne zdjęcie do dokumentów do pracy w bardziej konserwatywnej branży, np. w CV do banku czy CV do urzędu. Jest wyraźne i wygląda jednocześnie naturalnie i profesjonalnie, co podkreśla eleganckie ubranie.

złe zdjęcie do CV

Jeśli masz tylko taką fotografię, lepiej przygotuj CV bez zdjęcia. Nie powinieneś wybierać zdjęć z wakacji, a tym bardziej w okularach przeciwsłonecznych.

dobre zdjęcie do CV

Na tej fotografii kandydatka do pracy patrzy w obiektyw i się uśmiecha. Dobrze widać twarz, wygląda naturalnie i swobodnie. Świetnie nada się np. jako zdjęcie do CV do przedszkola

złe zdjęcie do CV

To zdjęcie nie jest bardzo złe, ale do CV lepiej wybrać inne. Ma zbyt ciemne tło, kandydatka ma trochę za mocny makijaż i lekko pochyloną głowę.

Zauważ, jak drobne różnice mogą sprawić, że zdjęcie świetnie nadaje się do CV bądź nie. Zbyt ciemne tło i niewyraźna fotografia to niezbyt duże błędy, a i tak „zepsują” profesjonalny wizerunek.

 

przykład zdjęcia do CV
przykład zdjęcia do CV

3. Jak wstawić zdjęcie do CV?

Zdjęcie do CV zazwyczaj umieszcza się w lewym lub prawym górnym rogu dokumentu. Najważniejsze, aby dobrze komponowało się z treścią życiorysu.

Zdecydowanie najłatwiej wstawić zdjęcie do CV w naszym generatorze CV. Znajdziesz tam eleganckie i gotowe CV do wypełnienia online. Nie jest to darmowe CV, ale dzięki temu nie musisz myśleć o formatowaniu dokumentu — program sam dopasuje fotografię do wpisanej treści.

Wystarczy, że wybierzesz opcję Dodaj zdjęcie, a potem wgrasz fotografię ze swojego dysku:

Jak wstawić zdjęcie do CV

Po dodaniu do CV zdjęcia możesz je łatwo kadrować, obrócić lub dostosować filtr. Na końcu wystarczy zapisać zmiany. Gotowe!

Jak wstawić zdjęcie do CV

Oczywiście, zdjęcie możesz dodać do CV ręcznie — np. w Wordzie lub Photoshopie. Będziesz jednak musiał zmierzyć się z formatowaniem dokumentu. Możesz także skorzystać z gotowych szablonów CV w Word, w których wydzielono miejsce na fotografię.

4. Czy można samemu zrobić zdjęcie do CV?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u zawodowego fotografa. Tak wykonane zdjęcie w CV potwierdzi Twój profesjonalizm i będzie dowodem na to, że przyłożyłeś się do przygotowania curriculum vitae.

Jeśli jednak nie możesz lub nie chcesz wydawać pieniędzy, zastanów się, czy wśród Twoich znajomych lub rodziny jest ktoś, kto hobbystycznie zajmuje się fotografią. Czasami fotograf-amator może wykonać podobne lub lepsze zdjęcie do CV niż profesjonalista.

A jeśli chcesz wykonać zdjęcie do CV samemu, postaraj się o dobry aparat i statyw, aby Twoja fotografia nie wyglądała jak selfie wykonane telefonem. Wykonaj kilka, kilkanaście prób i zauwaz, co wygląda najlepiej, porównując swoje zdjęcia z moimi przykładami.

Pamiętaj też, aby do CV nie dodawać zdjęć z wakacji, imprez, artystycznych sesji lub z nieumiejętnie wyciętymi znajomymi. Takie zdjęcia prędzej rozśmieszą pracodawcę niż zachęcą go do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Zdjęcie do CV — selfie

W czasach, kiedy prawie każdy ma smartfon z aparatem, wstawienie do CV zdjęcia selfie jest kuszące. W końcu tak najszybciej i najłatwiej można sobie zrobić fotografię. To jednak bardzo kiepski pomysł.

Zdjęcie do CV powinno być profesjonalne. A selfie rzadko będzie wyglądało na porządne — chociażby dlatego, że trudno jest zrobić zdjęcie z ręki pod dobrym kątem i takie, które będzie ładnie pokazywało Twoją twarz.

Dodatkowo przednie kamery w telefonach mają niższą rozdzielczość niż tylne (czy po prostu aparaty fotograficzne). A to może sprawić, że Twoje selfie do CV będzie rozmazane i kiepskiej jakości.

Jeśli chcesz zrobić zdjęcie do CV telefonem, najlepiej poproś kogoś, żeby Ci pomógł. Możesz również spróbować ustawić telefon na statywie (nie są specjalnie drogie) i użyć specjalnego pilota do obsługi aparatu przez komputer — to jednak będzie wymagało trochę większego wysiłku.

5. Czy w CV musi być zdjęcie?

Nie — jeśli nie chcesz, nie musisz dodawać do CV zdjęcia. W większości rekrutacji nie jest to wymagane. Jednak jeśli aplikujesz do pracy w Polsce, to moja rada jest taka, by wysłać CV ze zdjęciem. Dlaczego?

Po pierwsze, rekruter łatwiej skojarzy dokument, który zawiera wizerunek kandydata. Powiem Ci z mojego doświadczenia, że jest to zwykle pierwszy element, na który pracodawca zwraca uwagę. A po drugie, dobrze wykonane zdjęcie do CV pomoże Ci zaprezentować te cechy, które chcesz wyróżnić — np. profesjonalizm, wysoką kulturę osobistą lub pozytywne nastawienie do ludzi.

Co ciekawe, z przeprowadzonych przez LinkedIn badań wynika, że profile zawodowe w tym serwisie, w których kandydaci dodali swoje zdjęcie, są wyświetlane aż 14 razy częściej niż te bez fotografii. To dodatkowo zachęca, aby załączyć zdjęcie do CV.

Pamiętaj też, że niektórzy pracodawcy wymagają CV ze zdjęciem — np. w przypadku CV hostessy, modelki, stewardessy lub innych zawodów, w których liczy się Twoja prezencja. W takiej sytuacji brak zdjęcia w CV sprawi, że Twoja aplikacja od razu zostanie odrzucona.

A kiedy CV nie powinno zawierać zdjęcia? Np. gdy aplikujesz do pracy w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie lub Australii. Tamtejsi pracodawcy nie przyjmują życiorysów z fotografią, aby uniknąć posądzenia o rasizm lub innego rodzaju dyskryminację. Jeśli więc szukasz pracy za granicą, koniecznie sprawdź, czy możesz dodać do CV zdjęcie

Zdjęcia do CV nie dodawaj też w sytuacji, gdy nie posiadasz żadnej profesjonalnej fotografii. Lepiej wysłać życiorys bez zdjęcia niż z niewyraźnym selfie z wakacyjnej imprezy.

Zobacz też nasz poradnik: Photo for CV.

A jeśli wciąż zastanawiasz się, jakie zdjęcie do CV wybrać, możesz zadać mi pytanie w komentarzu pod tym artykułem. Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zdjecie do cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.82  (33 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: