1. Zdjęcie do CV: jakie wybrać, jak zrobić i gdzie wstawić?

Zdjęcie do CV: jakie wybrać, jak zrobić i gdzie wstawić?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zdjęcie w CV — jeśli jest dobrze wykonane — pomoże Ci dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jednak fotografia kiepskiej jakości może Ci jedynie zaszkodzić.

 

Dlatego w tym artykule przeczytasz, jak zrobić zdjęcie do CV, by wyglądało profesjonalnie. Dowiesz się także, czy w CV musi być zdjęcie oraz czego unikać, by zrobić dobre pierwsze wrażenie na pracodawcy.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

zdjęcie do cvNIE
zdjęcie do cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Jakie zdjęcie do CV wybrać?

 

Na dobrym zdjęciu do CV Twój wizerunek powinien być wyraźny, a tło jasne i jednolite. Fotografia może przedstawiać samą głowę z ramionami lub sylwetkę od pasa w górę (zdjęcie całej sylwetki raczej odpada). Ponadto zdjęcie nie powinno być ani za małe, ani zbyt duże — najlepiej zdecydować się na standardowe wymiary do dokumentów, czyli ok. 3,5 x 4,5 cm.

 

Idealne zdjęcie do CV powinno też być dopasowane do stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli np. piszesz CV analityka finansowego, do banku albo do pracy biurowej, powinieneś wyglądać jak najbardziej profesjonalnie. A jeżeli szukasz pracy w kulturze lub piszesz CV artystyczne, możesz postawić na „luźniejszą” formę.

 

Na zdjęciu w CV przede wszystkim powinieneś wyglądać schludnie. Rozczochrane włosy i bardzo gęsty zarost nie robią dobrego wrażenia. Jeśli na co dzień nosisz okulary, nie musisz ich zdejmować (oczywiście wykluczone są okulary przeciwsłoneczne).

 

Jednocześnie spróbuj wyglądać jak najbardziej naturalnie. Nie bądź przesadnie smutny ani roześmiany. „Dziubek” jak do selfie na Snapchata oraz wyzywający makijaż na pewno odpadają. Do zdjęcia w CV najlepiej po prostu lekko się uśmiechnąć.

 

Pamiętaj też, że zdjęcie w CV powinno być wyraźne i dobrze doświetlone. Korzystniej będzie zdecydować się na kolorową niż ponurą, czarno-białą fotografię. Tło zdjęcia powinno być jasne i jednolite — najbezpieczniejszym wyborem jest kolor biały.

 

Podsumowując:

 

Jak zrobić zdjęcie do CV?

 

  1. Wykadruj dobrze fotografię (od talii lub ramion w górę).
  2. Patrz w obiektyw aparatu (jak na zdjęciu paszportowym).
  3. Zadbaj o profesjonalny strój dopasowany do Twojej branży.
  4. Na zdjęciu do CV spróbuj wyglądać schludnie.
  5. Bądź naturalny, nie przesadzaj z makijażem.
  6. Delikatnie się uśmiechnij.
  7. Nie zasłaniaj twarzy (np. okularami przeciwsłonecznymi).
  8. Zrezygnuj z nakryć głowy i rekwizytów.
  9. Zadbaj o właściwe oświetlenie.

 

Jak ubrać się do zdjęcia w CV?

 

Jak już wspomnieliśmy, zdjęcie w CV powinno być dopasowane do stanowiska, o które się ubiegasz. Podobnie jest z ubiorem.

 

Jeśli chcesz wyglądać poważnie i bardzo profesjonalnie, możesz zdecydować się na garnitur z krawatem (w przypadku mężczyzn) lub garsonkę (kobiety). Już słynny eksperyment Milgrama z lat 60. pokazał, że strój odgrywa dużą rolę w budowaniu autorytetu.

 

Najlepszym wyborem jest styl smart casual, czyli np. koszula i marynarka (zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet). Z taką fotografią Twoje CV będzie wyglądać na nowoczesne. Jeśli w pracy, o którą się starasz, nie jest wymagany strój biznesowy, wystarczy sama koszula.

 

W zdjęciu w CV staraj się nie łączyć więcej niż 3 kolorów i postaw na jednolity wzór. Unikaj wzorów w kratkę lub prążki — te drugie wyglądają na zdjęciach szczególnie źle, bo stają się niewyraźne. Na zdjęciach biznesowych do CV najlepiej wychodzi się w ubraniach w stonowanych kolorach, takich jak szary, grafitowy, błękitny czy granatowy.

 

Przeczytaj też, jak powinno wyglądać CV i o czym pamiętać, by Twoje CV było najlepsze ze wszystkich.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

2. Jak wstawić zdjęcie do CV?

 

Zdjęcie do CV zazwyczaj umieszcza się w lewym lub prawym górnym rogu dokumentu. Najważniejsze, aby dobrze komponowało się z treścią życiorysu.

 

Zdecydowanie najłatwiej wstawić zdjęcie do CV w naszym generatorze CV. Znajdziesz tam eleganckie i gotowe CV do wypełnienia online. Nie jest to darmowe CV, ale dzięki temu nie musisz myśleć o formatowaniu dokumentu — program sam dopasuje fotografię do wpisanej treści.

 

Wystarczy, że wybierzesz opcję Dodaj zdjęcie, a potem wgrasz fotografię ze swojego dysku:

 

Jak wstawić zdjęcie do CV

 

Po dodaniu do CV zdjęcia możesz je łatwo kadrować, obrócić lub dostosować filtr. Na końcu wystarczy zapisać zmiany. Gotowe!

 

Jak wstawić zdjęcie do CV

 

Oczywiście, zdjęcie możesz dodać do CV ręcznie — np. w Wordzie lub Photoshopie. Będziesz jednak musiał zmierzyć się z formatowaniem dokumentu. Możesz także skorzystać z gotowych szablonów CV w Word, w których wydzielono miejsce na fotografię.

 

3. Czy można samemu zrobić zdjęcie do CV?

 

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u zawodowego fotografa. Tak wykonane zdjęcie w CV potwierdzi Twój profesjonalizm i będzie dowodem na to, że przyłożyłeś się do przygotowania curriculum vitae.

 

Jeśli nie możesz lub nie chcesz wydawać pieniędzy, zastanów się, czy wśród Twoich znajomych lub rodziny nie ma kogoś, kto hobbystycznie zajmuje się fotografią. Czasami fotograf-amator może wykonać podobne lub lepsze zdjęcie do CV niż profesjonalista.

 

A jeśli chcesz wykonać zdjęcie do CV samemu, postaraj się o dobry aparat i statyw, aby Twoja fotografia nie wyglądała jak selfie wykonane telefonem.

 

Pamiętaj też, aby do CV nie dodawać zdjęć z wakacji, imprez, artystycznych sesji lub z nieumiejętnie wyciętymi znajomymi. Takie zdjęcia prędzej rozśmieszą pracodawcę niż zachęcą go do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Zdjęcie do CV — selfie

 

W czasach, kiedy prawie każdy ma smartfon z aparatem, wstawienie do CV zdjęcia selfie jest kuszące. W końcu tak najszybciej i najłatwiej można sobie zrobić fotografię. To jednak bardzo kiepski pomysł.

 

Zdjęcie do CV powinno być profesjonalne. A selfie rzadko będzie wyglądało na porządne — chociażby dlatego, że trudno jest zrobić zdjęcie z ręki pod dobrym kątem i takie, które będzie ładnie pokazywało Twoją twarz.

 

Dodatkowo przednie kamery w telefonach mają niższą rozdzielczość niż tylne (czy po prostu aparaty fotograficzne). A to może sprawić, że Twoje selfie do CV będzie rozmazane i kiepskiej jakości.

 

Jeśli chcesz zrobić zdjęcie do CV telefonem, najlepiej poproś kogoś, żeby Ci pomógł. Możesz również spróbować ustawić telefon na statywie (nie są specjalnie drogie) i użyć specjalnego pilota do obsługi aparatu przez komputer — to jednak będzie wymagało trochę większego wysiłku.

 

4. Czy w CV musi być zdjęcie?

 

Nie — jeśli nie chcesz, nie musisz dodawać do CV zdjęcia. W większości rekrutacji nie jest to wymagane. Jednak jeśli aplikujesz do pracy w Polsce, warto wysłać CV ze zdjęciem. Dlaczego?

 

Po pierwsze, rekruter łatwiej skojarzy dokument, który zawiera wizerunek kandydata. A po drugie, dobrze wykonane zdjęcie do CV pomoże Ci zaprezentować te cechy, które chcesz wyróżnić — np. profesjonalizm, wysoką kulturę osobistą lub pozytywne nastawienie do ludzi.

 

Co ciekawe, z przeprowadzonych przez LinkedIn badań wynika, że profile zawodowe w tym serwisie, w których kandydaci dodali swoje zdjęcie, są wyświetlane aż 14 razy częściej niż te bez fotografii. To dodatkowo zachęca, aby załączyć zdjęcie do CV.

 

Pamiętaj też, że niektórzy pracodawcy wymagają CV ze zdjęciem — np. w przypadku CV hostessy, modelki, stewardessy lub innych zawodów, w których liczy się Twoja prezencja. W takiej sytuacji brak zdjęcia w CV sprawi, że Twoja aplikacja od razu zostanie odrzucona.

 

A kiedy CV nie powinno zawierać zdjęcia? Np. gdy aplikujesz do pracy w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie lub Australii. Tamtejsi pracodawcy nie przyjmują życiorysów z fotografią, aby uniknąć posądzenia o rasizm lub innego rodzaju dyskryminację. Jeśli więc szukasz pracy za granicą, koniecznie sprawdź, czy możesz dodać do CV zdjęcie

 

Zdjęcia do CV nie dodawaj też w sytuacji, gdy nie posiadasz żadnej profesjonalnej fotografii. Lepiej wysłać życiorys bez zdjęcia niż z niewyraźnym selfie z wakacyjnej imprezy.

 

Zobacz też nasz poradnik: Photo for CV.

 

A jeśli wciąż zastanawiasz się, jakie zdjęcie do CV wybrać, możesz zadać mi pytanie w komentarzu pod tym artykułem. Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zdjecie do cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.69  (29 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: