Stwórz profesjonalne CV teraz!
Prawo jazdy w CV (kat. B i inne) - gdzie wpisać? Wzór i porady
Piszą o nas:
Może się wydawać, że informacja o prawie jazdy w CV nie jest kluczowa. Szczególnie jeśli nie ubiegasz się o pracę związaną z prowadzeniem pojazdów.
Jednak nigdy nie wiesz na 100%, która informacja ostatecznie przesądzi o tym, że pracodawca zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną właśnie Ciebie. Jeśli w pracy, o którą się ubiegasz, prawo jazdy może być w jakiś sposób przydatne, koniecznie o nim wspomnij!
Za chwilę zobaczysz wzór CV z wpisanym prawem jazdy. I dowiesz się, jakie dodatkowe informacje o tym dokumencie wpisać do życiorysu, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów.
Prawo jazdy szybko dodasz do CV w naszym kreatorze. Znajdziesz tam 20+ atrakcyjnych szablonów do CV, gotowe treści do wstawienia i wskazówki ekspertów kariery. Gotowy życiorys możesz pobrać w PDF lub DOC.
Znajdź też profesjonalny wzór CV do pracy dla swojego zawodu.
Wzór CV z wpisanym prawem jazdy
Marek Kowalczyk
Specjalista ds. marketingu
Numer telefonu
Adres e-mail
Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)
Podsumowanie i cele zawodowe
Jestem absolwentem marketingu i zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim i od ponad roku pracuję jako młodszy specjalista ds. marketingu w firmie SocialFast Gold. Na co dzień zajmuję się prowadzeniem kanałów social media naszych klientów oraz przygotowywaniem i wysyłką newsletterów. W Państwa firmie chciałbym rozwijać się w zakresie analityki internetowej oraz marketing automation.
Umiejętności specjalistyczne
- zarządzanie profilami społecznościowymi (Facebook, Instagram, Snapchat)
- znajomość narzędzi do mailingów (m.in. MailChimp)
- znajomość narzędzi do analityki (m.in. Google Analytics)
- pakiet Office (Word, Excel, PowerPoint) — poziom średniozaawansowany
- język angielski — poziom C1
- prawo jazdy kat. B (czynne, brak punktów karnych)
Umiejętności miękkie
- pozytywne nastawienie do pracy i chęć rozwoju
- zespołowość i bardzo dobra organizacja pracy
Doświadczenie
07.2018–obecnie SocialFast Gold
Stanowisko: Młodszy specjalista ds. marketingu
Obowiązki:
- prowadzenie kanałów social media klientów (Facebook, Instagram, Snapchat)
- tworzenie i wysyłka newsletterów (MailChimp)
- przygotowywanie treści marketingowych
Dodatkowe obowiązki:
- współpraca z grafikami oraz działem sprzedaży
Osiągnięcia:
- zwiększenie konwersji newsletterów na sprzedaż usług o 7% (w skali miesiąca)
Wykształcenie
Rok ukończenia: 2018
Kierunek: Marketing i zarządzanie (licencjat)
Uniwersytet Warszawski — Wydział Zarządzania
Zainteresowania
W wolnym czasie szkolę język angielski i uprawiam sport (jazda na rowerze i pływanie).
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
Już wiesz, gdzie w CV wpisać prawo jazdy. Teraz wyjaśnimy Ci, jak zrobić to poprawnie, aby pracodawca niczego nie musiał się domyślać.
1. Gdzie w CV wpisać prawo jazdy?
Być może zastanawiasz się, czy w CV warto wpisywać prawo jazdy. Oczywiście tak, chociaż nie jest to kluczowa informacja w życiorysie do pracy niezwiązanej z prowadzeniem auta.
Prawo jazdy zazwyczaj umieszcza się w sekcji CV z opisem umiejętności. Tę sekcję wygodnie stworzysz w kreatorze CV online.
Jeśli w Twoim zawodzie ten dokument jest kluczowy, np. piszesz CV kierowcy lub taki wymóg pojawił się w ofercie, wspomnij o „prawku” również w podsumowaniu zawodowym. W tym przypadku informację o prawie jazdy warto podać na samej górze opisu umiejętności. A jeśli dodatkowo piszesz list motywacyjny, w nim również wspomnij o swoich uprawnieniach do prowadzenia pojazdów.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
2. Jak wpisać prawo jazdy w CV?
Przede wszystkim podaj kategorię dokumentu — np. prawo jazdy kat. B lub prawo jazdy kat. C+E. Warto dodać także informację, że posiadasz „czynne” prawo jazdy, czyli na co dzień prowadzisz auto, a nie tylko nosisz dokument w kieszeni. Dodatkowo w dobrym CV możesz poinformować pracodawcę, że nie masz na koncie punktów karnych i mandatów — oczywiście jeśli jest to zgodne z prawdą.
Do tych zasad stosuj się także, przygotowując CV po angielsku (English CV). Zastanawiasz się, jak w języku angielskim poprawnie wpisać do życiorysu prawo jazdy? Po prostu w ten sposób: driving licence (category B). W CV po niemiecku napisz natomiast: Führerschein der Klasse B. Z kolei w CV po francusku obowiązuje zapis: titulaire du permis B, a w CV po rosyjsku: водительские права (категории B).
Uważaj jednak, aby nie podać… zbyt wielu informacji. Forbes ostrzega, aby w CV nigdy wpisywać np. numeru swojego prawa jazdy.
CV prawo jazdy — wzór opisu umiejętności z wpisanym prawem jazdy:
Umiejętności specjalistyczne
- zarządzanie profilami społecznościowymi (Facebook, Instagram, Snapchat)
- znajomość narzędzi do mailingów (m.in. MailChimp)
- znajomość narzędzi do analityki (m.in. Google Analytics)
- pakiet Office (Word, Excel, PowerPoint) — poziom średniozaawansowany
- język angielski — poziom C1
- prawo jazdy kat. B (czynne, brak punktów karnych)
3. Jakie kategorie prawa jazdy wpisać do CV?
W Twoim curriculum vitae powinna znaleźć się kategoria prawa jazdy, której wymaga pracodawca. Oczywiście w CV nie można kłamać. Brak wymaganych uprawnień np. w zawodzie kierowcy autobusu od razu przekreśli Twoją kandydaturę.
Popularne kategorie prawa jazdy do wpisania w CV:
- prawo jazdy kat. A (np. motocykl)
- prawo jazdy kat. B (np. samochód osobowy)
- prawo jazdy kat. C (np. ciężarówka lub cięższy bus)
- prawo jazdy kat. C+E (np. TIR)
- prawo jazdy kat. D (np. autobus)
Pełną listę kategorii prawa jazdy znajdziesz na stronie Ministerstwa Cyfryzacji obywatel.gov.pl.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
Najczęściej zadawane pytania o prawo jazdy w CV
Czy zawsze trzeba wpisywać prawo jazdy do CV?
Nie ma takiej potrzeby. Prawo jazdy warto wpisać do CV tylko wtedy, gdy wymaga tego konkretne stanowisko pracy — np. gdy chcesz zostać policjantem, pracować jako taksówkarz lub kierowca albo gdy firma oferuje służbowy samochód. W przeciwnym wypadku lepiej jest zaoszczędzić cenne miejsce w CV na opis swoich kwalifikacji zawodowych.
Czy wpisywać do CV prawo jazdy, które nie jest czynne?
Jeżeli prawo jazdy zrobiłeś wiele lat temu i od tamtej pory nie jeździłeś samochodem, wpisywanie tej umiejętności do CV nie ma sensu. To tak, jakbyś wpisał do CV obsługę komputera, bo w liceum miałeś zajęcia z informatyki, mimo że od dawna nie korzystasz z żadnych specjalistycznych programów. Pamiętaj, że twarde umiejętności z CV pracodawca może łatwo sprawdzić.
Czy wpisywać do CV kurs na prawo jazdy?
Nie — prawo jazdy należy wpisać do CV dopiero wtedy, gdy otrzymasz dokument i nabierzesz wprawy w kierowaniu autem. Jeśli odbywasz kurs w trakcie szukania pracy, to pracodawca nie ma żadnej gwarancji, że zdasz egzamin i będziesz dobrym kierowcą. A jeśli kurs masz już dawno za sobą, to sama informacja prawo jazdy kat. B w CV będzie wystarczająca.
Jakie inne kursy wpisać do CV?
Do CV warto wpisać te szkolenia, kursy i certyfikaty, które mają związek z Twoim zawodem lub potwierdzają Twoje umiejętności twarde i miękkie. Do życiorysu zawodowego zawsze warto wpisać certyfikat angielski lub z innego języka obcego, bo zdobyte w ten sposób umiejętności wykorzystasz niemal w każdej pracy.
Czy wpisywać prawo jazdy do listu motywacyjnego?
Jeżeli aplikujesz do pracy jako kierowca, Twój list motywacyjny powinien zawierać informację o prawie jazdy. Ale przy tej okazji warto rozwinąć ten zapis o coś więcej — np. od ilu lat prowadzisz pojazdy, jak często to robisz i że sprawia Ci to przyjemność. W przypadku innych zawodów Twój list motywacyjny powinien skupiać się na umiejętnościach bardziej potrzebnych w pracy.
Wciąż masz problem z wpisaniem do CV prawa jazdy? Podziel się wątpliwościami w komentarzu pod artykułem. Postaram się pomóc Ci stworzyć CV, które spełni wszystkie wymogi pracodawców.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Prawo jazdy w cv
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Referencje dla pracownika — wzór. Co to i jak napisać?
Zobacz, czym są referencje od pracodawcy i jak najlepiej wykorzystać je w rekrutacji. Zobacz wzór referencji dla pracownika i przykład, jak dodać je do CV.
Program do pisania CV po polsku: stwórz je online [DOC, PDF]
Zobacz, jak działa program do pisania CV online. Stwórz CV w programie w 5 minut dzięki gotowym treściom i profesjonalnym szablonom CV. Pobierz CV w PDF i DOC
Jak napisać pierwsze CV: wzór i przykład do pierwszej pracy
Sprawdź, jak napisać pierwsze CV (też dla ucznia liceum lub studenta). Zobacz wzór CV do pierwszej pracy, które da Ci przewagę nad innymi kandydatami.
Piszą o nas: