Referencje — wzór. Co to jest i jak je wpisać do CV?

Referencje to jedna z metod wyboru nowych pracowników. Najczęściej pracodawcy wystawiają referencje, żeby polecić pracowników do nowej pracy. Referencje można wpisać do CV, ale niektórzy rekruterzy wolą pozyskiwać je telefonicznie. 

 

Mimo że w polskich realiach sprawdzenie referencji od poprzednich pracodawców to rzadkość, zwłaszcza w przypadku niższych stanowisk, dodanie tej sekcji do CV pomoże Ci wypaść dobrze na tle innych kandydatów. Zaraz przekonasz się, dlaczego. Zobaczysz też wzór referencji do CV i dowiesz się, jak je dodać. 

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. CV referencje - co to?

 

Referencje jest to często używana i powszechna metoda selekcji kandydatów do pracy, która ma na celu poznanie ich charakteru i stylu pracy oraz rekomendację ich jako nowych pracowników. Krótko mówiąc, referencje to opinia o pracowniku (np. pisemna), którą wystawia mu były pracodawca. Im lepsze ktoś ma referencje w CV, tym ma większe szanse na zatrudnienie.

 

Zatem referencje to pochwała czyjejś pracy i rodzaj polecenia. Referencje zamieszcza się w CV, podając numer telefonu lub adres e-mail osoby, która może dobrze wypowiedzieć się na temat Twoich kompetencji i umiejętności.

 

Ale czy referencje zawsze muszą pochodzić od pracodawcy? Choć rekomendacja od poprzedniego przełożonego będzie miała dla rekrutera największa wartość, to nadal możesz poprosić o referencje od innych osób. Brałeś udział w ważnym projekcie, który zakończył się sukcesem? Zapytaj kogoś z zespołu — być może zgodzi się potwierdzić, że świetnie się z Tobą pracuje i masz wartościową wiedzę. 

 

Referencji może też udzielić Ci osoba, z którą pracujesz na co dzień — współpracownik albo koleżanka lub kolega z działu. Najważniejsze, żeby był to ktoś, kto dobrze zna Cię od zawodowej strony i będzie umiał opisać lub opowiedzieć o Tobie używając konkretów.

 

Proces sprawdzania Twoich referencji sprowadza się do tego, że rekruter kontaktuje się z wymienioną przez Ciebie w CV osobą i prosi ją o opinię na Twój temat. Są to tak zwane referencje ustne. Istnieją również referencje papierowe, o których piszemy niżej.

 

2. Czy dodawać referencje do CV w formie oddzielnego pliku? 

 

Referencje dodane do CV w formie oddzielnego pliku to inaczej list polecający (po angielsku reference letter). Zawiera konkretne informacje o kandydacie, którego referencje dotyczą, a także podpis i dane kontaktowe autora. Referencje papierowe wysyła się jako załącznik w mailu z CV, w którym przesyłasz napisany przez siebie życiorys i list motywacyjny.

 

Obecnie właściwie odchodzi się od wystawiania referencji w formie pisemnej — zbyt wielu kandydatów tworzy treści samodzielnie, by można było ufać w ich prawdziwość. Pisemne referencje mają wartość tylko wtedy, gdy samodzielnie napisze je Twój rzeczywisty przełożony lub współpracownik — ale nie zawsze mogą mieć na to czas. 

 

Dlatego szybciej będzie, jeśli uzgodnisz z nimi, że dodajesz do CV referencje ustne wraz z ich danymi kontaktowymi. Wtedy dla rekrutera również wypadniesz dużo bardziej wiarygodnie.

 

3. Sekcja CV Referencje — wzór. Jak ją napisać i gdzie umieścić?

 

Właściwie nie ma reguł, które dotyczą dodawania sekcji z referencjami. Musisz pamiętać tylko o tym, by nie wysuwać jej na przód, kosztem standardowych elementów curriculum vitae. Choć referencje w CV mogą być pomocne, to nie są ważniejsze niż np. Twoje doświadczenie i umiejętności w CV.

 

Dlatego mała sekcja z referencjami powinna znaleźć się w dolnej części Twojego życiorysu zawodowego — po opisie w CV celu zawodowego, umiejętności, doświadczenia i edukacji. Zaraz po referencjach możesz dodać w CV sekcję z umiejętnościami językowymi, hobby oraz szkolenia. Referencje to dodatkowe informacje w CV, dlatego nie powinny przysłaniać obowiązkowych sekcji dokumentu.

 

Wpisując referencje do CV, musisz pamiętać o czymś jeszcze: nie umieszczaj tam zbyt wielu kontaktów. Rekruter nie potrzebuje książki telefonicznej z numerami wszystkich osób, z którymi pracowałeś. Aktualne referencje od współpracownika, bezpośredniego managera lub od samego szefa firmy całkowicie wystarczą, zwłaszcza że samo CV powinno zajmować maksymalnie 2 strony. Spójrz na przykład referencji w CV poniżej:

 

Referencje w CV — wzór

 

Referencje

 

Anna Kowalska

Kierownik działu sprzedaży w firmie X

Tel. 100-200-300

E-mail: anna.kowalska@firmax.com

 

Jan Nowak

Prezes firmy Y

Tel.: 300-200-100

E-mail: jan.nowak@firmay.com

 

4. Dlaczego warto wpisać referencje do CV?

 

W Wielkiej Brytanii sprawdzanie referencji jest standardem. W Polsce to wciąż rzadkość. Ale kto pierwszy, ten lepszy i możesz być pewien, że rekruter doceni fakt, że zadbałeś o referencje. Potraktuje poważnie Twoją kandydaturę i zwróci na nią uwagę.

 

Wielu pracodawców pyta o referencje w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Tobie też może zdarzyć się taka sytuacja. Zamieszczając w CV referencje, pokazujesz rekruterowi, że nie masz nic do ukrycia i jesteś pewien swoich kompetencji. 

 

Jeśli chcesz mieć najlepsze CV i zdeklasować innych kandydatów, dodaj referencje od pracodawcy do CV i udowodnij, że masz asa w rękawie. Nie daj rekruterowi o nie prosić — niech skorzysta z referencji od razu, zanim udostępnią je Twoi rywale. Dlaczego to ważne?

 

Może zdarzyć się tak, że po wysłuchaniu dwóch czy nawet jednej pochlebnej opinii na Twój temat, pracodawca nie będzie chciał szukać lepszych kandydatów. Wybierze Ciebie, bo uzna, że trafił na wiarygodnego i kompetentnego pracownika. 

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

5. Referencje od pracodawcy. Jakie pytania może zadać rekruter?

 

Pewnie zastanawiasz się, o czym będą rozmawiali rekruter i Twój były pracodawca lub inna osoba udzielająca Ci referencji? Oczywiście o Tobie i o tym, jakim jesteś pracownikiem. Pytania, które padną w ich rozmowie, będą dotyczyły: 

 

Możliwe, że rekruter będzie również chciał wiedzieć, jak szybko uczysz się nowych rzeczy i na co ma zwrócić uwagę podczas Twojego onboardingu. Osoba, która udziela Ci referencji, powinna być dobrze przygotowana do takiej rozmowy, dlatego istotne jest, by podawać kontakty wyłącznie do pewnych współpracowników. 

 

6. O czym jeszcze musisz pamiętać, dodając sekcję referencje do CV?

 

Na koniec jeszcze coś ważnego. Nie wszystkie referencje są sobie równe. Pamiętaj, że najbardziej liczą się te od osób na wysokich stanowiskach, czyli przełożonych i prezesów. Sam widzisz, jak ważne jest, by w każdym miejscu pracy utrzymywać dobre relacje ze swoim szefem. 

 

I nie martw się — bez Twojej zgody rekruter nie zadzwoni do nikogo w sprawie referencji. Ale jeśli masz się czym pochwalić i wiesz, że są osoby, które wysoko sobie cenią współpracę z Tobą, nie wahaj się z Tego skorzystać. Dopilnuj jednak następujących kwestii, dodając referencje do CV:

 

  1. Upewnij się, że osoba, której dane kontaktowe podajesz w CV, wyraziła na to zgodę.
  2. Zapytaj osobę, która udziela Ci referencji, czy chce to zrobić telefonicznie, czy mailowo.
  3. Nie wysyłaj referencji w formie zeskanowanych treści.
  4. Zapomnij o referencjach w formie papierowej.
  5. Nie umieszczaj w CV frazy Referencje dostępne na życzenie. Lepiej po prostu od razu podać dane osób kontaktowych. 

 

Pamiętaj o tym, że referencje ustne są cenniejsze niż te pisemne. To najważniejsza nauka, która powinna płynąć z lektury tego tekstu. Dodaj referencje do swojego nowoczesnego CV, a podniesiesz wartość swojej kandydatury. 

 

Jeśli nie wszystko jest dla Ciebie jasne w temacie referencji w CV, nasi eksperci służą swoją pomocą. Zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach pod tym artykułem.

Oceń ten artykuł: referencje cv
Średnia: 5 (8 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!

O autorze

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo