Referencje w CV (wzór). Jak dodać referencje od pracodawcy do CV?

Referencje w CV (wzór). Jak dodać referencje od pracodawcy do CV?

Referencje w CV są istotne. Zamieszcza się je po to, by rekruter mógł zweryfikować informacje, które podajemy w swoim życiorysie zawodowym. Piszesz w CV, że świetnie zarządzasz zespołem? Rekruter będzie chciał sprawdzić, czy to prawda. 

 

Mimo że w polskich realiach sprawdzenie referencji od poprzednich pracodawców to rzadkość, zwłaszcza w przypadku niższych stanowisk, dodanie tej sekcji do CV pomoże Ci wypaść dobrze na tle innych kandydatów. Zaraz przekonasz się dlaczego. Wyjaśnimy również, jak dodać referencje do CV. 

 

1. Co to są referencje w CV?

 

Referencje to opinia o pracowniku, którą wystawia były pracodawca. Jednocześnie jest to metoda selekcji kandydatów do pracy. Im lepsze ktoś ma referencje, tym większe ma szanse na zatrudnienie. Referencje to pochwała czyjejś pracy i rodzaj polecenia. Referencje w CV zamieszcza się, podając numer telefonu lub adres e-mail osoby, która może dobrze wypowiedzieć się na temat Twoich kompetencji i umiejętności.

 

Czy referencje zawsze muszą pochodzić od pracodawcy? Choć rekomendacja od poprzedniego przełożonego będzie miała dla rekrutera największa wartość, to nadal możesz poprosić o referencje od innych osób. Brałeś udział w ważnym projekcie, który zakończył się sukcesem? Zapytaj kogoś z zespołu — być może zgodzi się potwierdzić, że świetnie się z Tobą pracuje i masz wartościową wiedzę. 

 

Referencji może też udzielić Ci osoba, z którą pracujesz na co dzień — współpracownik albo koleżanka lub kolega z działu. Najważniejsze, żeby był to ktoś, kto dobrze zna Cię od zawodowej strony i będzie umiał opisać lub opowiedzieć o Tobie używając konkretów.

 

Proces sprawdzania Twoich referencji sprowadza się do tego, że rekruter kontaktuje się z wymienioną przez Ciebie w CV osobą i prosi ją o opinię na Twój temat. Są to tak zwane referencje ustne. Istnieją również referencje papierowe, o których piszemy niżej.

 

2. Czy dodawać referencje do CV w formie oddzielnego pliku? 

 

Referencje dodane do CV w formie oddzielnego pliku to inaczej list polecający pracownika. Zawiera konkretne informacje o kandydacie, którego referencje dotyczą, a także podpis i dane kontaktowe autora. Referencje papierowe wysyła się jako załącznik w tym samym mailu, w którym przesyłasz swoje CV i list motywacyjny.

 

Obecnie właściwie odchodzi się od wystawiania referencji w formie pisemnej — zbyt wielu kandydatów tworzy treści samodzielnie, by można było ufać w ich prawdziwość. Pisemne referencje mają wartość tylko wtedy, gdy samodzielnie napisze je Twój rzeczywisty przełożony lub współpracownik — ale nie zawsze mogą mieć na to czas. 

 

Dlatego szybciej będzie, jeśli uzgodnisz z nimi, że dodajesz do CV referencje ustne wraz z ich danymi kontaktowymi. Wtedy dla rekrutera również wypadniesz dużo bardziej wiarygodnie.

 

3. Sekcja referencje w CV — jak ją napisać i gdzie umieścić?

 

Właściwie nie ma reguł, które dotyczą dodawania sekcji z referencjami. Musisz pamiętać tylko o tym, by nie wysuwać jej na przód, kosztem standardowych elementów CV. Choć referencje w CV mogą być pomocne, to nie są ważniejsze, niż np. Twoje doświadczenie i umiejętności

 

Dlatego mała sekcja z referencjami powinna znaleźć się w dolnej części Twojego życiorysu zawodowego — po opisie celu zawodowego, umiejętności, doświadczenia i edukacji. Zaraz po referencjach możesz dodać sekcję z umiejętnościami językowymi, hobby oraz szkolenia.

 

Wpisując referencje w CV musisz pamiętać o czymś jeszcze: nie umieszczaj tam zbyt wielu referencji. Rekruter nie potrzebuje książki telefonicznej z numerami wszystkich osób, z którymi pracowałeś. Aktualne referencje od współpracownika, bezpośredniego managera lub od samego szefa firmy całkowicie wystarczą. Spójrz na przykład referencji w CV poniżej:

 

Referencje w CV — wzór

 

Referencje

 

Anna Kowalska

Kierownik działu sprzedaży w firmie X

Tel. 100-200-300

E-mail: anna.kowalska@firmax.com

 

Jan Nowak

Prezes firmy Y

Tel.: 300-200-100

E-mail: jan.nowak@firmay.com

 

4. Dlaczego warto wpisać referencje do CV?

 

W Wielkiej Brytanii sprawdzanie referencji jest standardem. W Polsce to wciąż rzadkość. Ale kto pierwszy, ten lepszy i możesz być pewien, że rekruter doceni fakt, że zadbałeś o referencje. Potraktuje poważnie Twoją kandydaturę i zwróci na nią uwagę.

 

Wielu pracodawców pyta o referencje w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Tobie też może zdarzyć się taka sytuacja. Zamieszczając w CV referencje, pokazujesz rekruterowi, że nie masz nic do ukrycia i jesteś pewien swoich kompetencji. 

 

Jeśli chcesz zdeklasować innych kandydatów, dodaj referencje od pracodawcy do CV i udowodnij, że masz asa w rękawie. Nie daj rekruterowi o nie prosić — niech skorzysta z referencji od razu, zanim udostępnią je Twoi rywale. Dlaczego to ważne?

 

Może zdarzyć się tak, że po wysłuchaniu dwóch czy nawet jednej pochlebnej opinii na Twój temat, pracodawca nie będzie chciał szukać lepszych kandydatów. Wybierze Ciebie, bo uzna, że trafił na wiarygodnego i kompetentnego pracownika. 

 

5. Referencje od pracodawcy. Jakie pytania może zadać rekruter?

 

Pewnie zastanawiasz się, o czym będą rozmawiali rekruter i Twój były pracodawca lub inna osoba udzielająca Ci referencji? Oczywiście o Tobie i o tym, jakim jesteś pracownikiem. Pytania, które padną w ich rozmowie, będą dotyczyły: 

 • twoich osiągnięć w pracy
 • twoich cech charakteru, przydatnych na danym stanowisku
 • zakresu obowiązków
 • sukcesów zawodowych
 • umiejętności pracy z innymi
 • stylu pracy.

 

Możliwe, że rekruter będzie również chciał wiedzieć, jak szybko uczysz się nowych rzeczy i na co ma zwrócić uwagę podczas Twojego onboardingu. Osoba, która udziela Ci referencji, powinna być dobrze przygotowana do takiej rozmowy, dlatego istotne jest, by podawać kontakty wyłącznie do pewnych współpracowników. 

 

6. O czym jeszcze musisz pamiętać, dodając sekcję referencje do CV?

 

Na koniec jeszcze coś ważnego. Nie wszystkie referencje są sobie równe. Pamiętaj, że najbardziej liczą się te od osób na wysokich stanowiskach, czyli przełożonych i prezesów. Sam widzisz jak ważne jest, by w każdym miejscu pracy utrzymywać dobre relacje ze swoim szefem. 

 

I nie martw się — bez Twojej zgody rekruter nie zadzwoni do nikogo w sprawie referencji. Ale jeśli masz sie czym pochwalic i wiesz, że są osoby, które wysoko sobie cenią współpracę z Tobą, nie wahaj się z Tego skorzystać. Dopilnuj jednak następujących kwestii, dodając referencje do CV:

 

 1. Upewnij się, że osoba, której dane kontaktowe podajesz w CV, wyraziła na to zgodę.
 2. Zapytaj osobę, która udziela Ci referencji, czy chce to zrobić telefonicznie czy mailowo.
 3. Nie wysyłaj referencji w formie zeskanowanych treści.
 4. Zapomnij o referencjach w formie papierowej.
 5. Nie umieszczaj w CV frazy Referencje dostępne na życzenie. Lepiej po prostu od razu podać dane osób kontaktowych. 

 

Pamiętaj o tym, że referencje ustne są cenniejsze niż te pisemne. To najważniejsza nauka, która powinna płynąć z lektury tego tekstu. Dodaj referencje do swojego CV, a podniesiesz wartość swojej kandydatury. 

 

Jeśli nie wszystko jest dla Ciebie jasne w temacie referencji w CV, nasi eksperci służą swoją pomocą. Zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach pod tym artykułem.

Oceń ten artykuł
Średnia: 5 (1 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Redakcja serwisu LiveCareer
Redakcja serwisu LiveCareer

O autorze

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo