1. Obsługa komputera w CV: znajomość programów [np. MS Office]

Obsługa komputera w CV: znajomość programów [np. MS Office]

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Współcześnie pracodawcy poszukują kandydatów, którzy przede wszystkim mogą pochwalić się konkretnymi umiejętnościami. Na drugi plan schodzi np. wykształcenie, a często nawet doświadczenie.

Dlatego aby zdobyć dobrą pracę, w swoim curriculum vitae musisz wyróżnić kluczowe specjalistyczne kompetencje — np. znajomość programów komputerowych. Jak to zrobić?

W tym artykule pokażemy Ci, w jaki sposób opisać w CV obsługę komputera, m.in. znajomość pakietu MS Office i innego oprogramowania. Wyjaśnimy też, co zrobić, aby już na wstępie zyskać przewagę nad innymi kandydatami.

Obsługę komputera łatwo wpiszesz do CV w kreatorze Livecareer. Wybierz jeden z atrakcyjnych szablonów CV — narzędzie podpowie Ci jak najlepiej przedstawić swoje kompetencje.

Stwórz CV teraz

Zobacz też profesjonalne wzory CV dla różnych branż i zawodów.

1. W którym miejscu CV wpisać obsługę komputera i znajomość programów?

Informacje o znajomości programów komputerowych powinny znaleźć się w sekcji CV z opisem umiejętności. Ten element CV możesz podzielić na dwie kategorie — kompetencje twarde oraz miękkie.  Poziom znajomości programów komputerowych umieść na liście kompetencji twardych, czyli Twoich umiejętności specjalistycznych, tam, gdzie również wpiszesz języki obce w CV. W kolejnym punkcie znajdziesz przykładowy wzór takiego opisu obsługi komputera w CV.

Tak jak wspomnieliśmy, dla pracodawców najważniejsze są Twoje praktyczne umiejętności. Dlatego jeśli znajomość określonych technologii i programów komputerowych jest kluczowa dla stanowiska, na które aplikujesz, dodaj te informacje w widocznym miejscu — najlepiej na górze CV, zaraz pod tzw. podsumowaniem wraz z celami zawodowymi

Tę część CV rekruterzy czytają w pierwszej kolejności, więc warto zadbać, aby znaleźli tam wszystko, co najbardziej ich interesuje. Dopiero potem przeczytają sekcję z Twoim doświadczeniem zawodowym, wykształceniem czy też zainteresowaniami. Najprościej jest skorzystać z kreatora CV.

Program do pisania CV sam wskaże Ci miejsca, w których należy opisać kompetencje w CV (w CV po angielsku są to tzw. skills for CV) — w tym obsługę komputera i znajomość programów komputerowych.

2. Jak opisać znajomość programów komputerowych w CV?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wpisywanie do CV treści typu „podstawowa znajomość obsługi komputera” lub „obsługa komputera — dobra” to jeden z podstawowych błędów w curriculum vitae. Obecnie praktycznie każdy kandydat potrafi korzystać z komputera co najmniej na podstawowym poziomie, czyli m.in. korzystać z programów pocztowych i wyszukiwać informacje w internecie.

Bądź szczegółowy i wymień konkretne programy, z których korzystasz w pracy oraz poziomy ich znajomości. Aby potwierdzić stopień zaawansowania, możesz dodatkowo wymienić funkcje, z których korzystasz lub, jeśli piszesz np. CV grafika, dodać link do Twoich prac wykonanych w konkretnym programie typu Adobe Photoshop lub CorelDraw albo dodać dobrze sformatowane zdjęcie do CV.

A to przykład, jak opisać obsługę programów komputerowych w CV:

Programy komputerowe w CV — przykładowy opis

Umiejętności specjalistyczne:

  • Excel — poziom zaawansowany (m.in. tworzenie tabel przestawnych)
  • PowerPoint, Prezi — poziom zaawansowany (tworzenie prezentacji z animacjami)
  • Word — poziom średniozaawansowany
  • Adobe Photoshop — poziom średniozaawansowany (link do portfolio)
  • Autodesk AutoCAD — poziom podstawowy

Co więcej, jeśli widzisz, że w wymaganiach w ofercie pracy pracodawca położył szczególny nacisk na jakimś konkretnym programie komputerowym, postaraj się w całym CV pokazać, że rzeczywiście świetnie go obsługujesz.

Możesz nawet napisać o tym w podsumowaniu zawodowym albo w sekcji z doświadczeniem. Po prostu podaj konkretne przykłady, w jaki sposób i do czego wykorzystujesz dany program albo jak rozwiązałeś za jego pomocą konkretny problem. Po prostu pracodawca chce wiedzieć, że umiesz wykorzystać te umiejętności w praktyce.

Zobacz też, jak opisać program Excel w CV.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Podstawowe programy komputerowe — jakie warto wpisać do CV?

Opisując w CV znajomość obsługi komputera, musisz pamiętać o podstawowej zasadzie dopasowania życiorysu do oferty pracy. Chodzi o to, aby w curriculum vitae opisywać te kwalifikacje, które w jakiś sposób są związane z wymaganiami pracodawcy podanymi w ogłoszeniu.

W końcu zupełnie inne programy komputerowe w CV będą interesowały pracodawcę, który szuka grafika, a inne osobę rekrutującą na stanowisko księgowego.

Dlatego w pierwszej kolejności w CV skup się na tych programach komputerowych, o których pracodawca wspomina w ofercie. Oczywiście nie możesz w swoim CV kłamać, że znasz narzędzia, których tak naprawdę nigdy nie używałeś. Chodzi po prostu o skupienie się na znanych Ci programach, które są najistotniejsze z punktu widzenia rekrutera.

Jeśli jednak pracodawca nie podaje konkretnych programów, tylko wymaga np. „sprawnej obsługi komputera”, możesz wypisać nazwy wszystkich narzędzi, z których korzystasz. Poniżej znajdziesz listę programów, które zazwyczaj są najważniejsze dla pracodawców.

Pakiet MS Office 

Podobno pakietu MS Office używa aż miliard osób na świecie. A jego znajomość często pojawia się w ofertach pracy jako wymaganie. Ale w CV nie wystarczy wpisać „obsługa pakietu MS Office” — to zupełnie nic nie powie pracodawcy, a do tego wielu kandydatów wstawia właśnie na taką generyczną frazę.

Pakiet Office ma naprawdę szerokie możliwości, których w pełni nikt nie poznał na lekcjach informatyki w szkole. Na przykład w Excelu można robić obliczeniowe cuda (a do tego program ma naprawdę dużą moc przetwarzania danych), ale to tak naprawdę wiedza na zaawansowanym poziomie. 

Dlatego nie wpisuj do CV po prostu znajomość pakietu MS Office! Zastanów się, którymi programami konkretnie i na jakim poziomie naprawdę potrafisz się posługiwać. To z pewnością pomoże Ci wyróżnić się spośród innych kandydatów i zaplusować u pracodawcy. 

Google Workspace (Google Docs, Google Sheets itp.)

Jest to tak naprawdę nieco uproszczony pakiet Office w wersji online. Obecnie wiele firm korzysta właśnie z tego darmowego oprogramowania i przechowuje dokumenty na dysku Google. Dlatego w CV warto pochwalić się znajomością poszczególnych programów w Google Workspace.

Programy graficzne: Adobe Photoshop, Figma, Canva

Obecnie pracodawcy wymagają znajomości Photoshopa i innych programów graficznych już nie tylko od grafików czy fotografów, ale także pracowników marketingu, np. osób prowadzących kanały w mediach społecznościowych. Dlatego informację o znajomości Photoshopa itp. warto umieścić nie tylko w CV grafika, ale także np. w CV do pracy w marketingu.

Google Analytics

Jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi do analityki internetowej, wykorzystywane w prawie każdej branży. Dlatego znajomość bardziej zaawansowanych opcji, takich jak raporty niestandardowe, będzie w Twoim CV dodatkowym atutem.

WordPress

To kolejne bardzo popularne narzędzie służące do zarządzania treścią w internecie, przede wszystkim obsługi blogów. Nawet jeśli nie zajmujesz się pisaniem, znajomość WordPressa może być niezbędna do zarządzania serwisem firmowym. Obsługą tego programu warto pochwalić się np. w CV dla dziennikarza czy też specjalisty SEO.

Jeśli obecnie szukasz pracy, przede wszystkim sprawdź, znajomości których programów komputerowych wymagają pracodawcy w Twojej branży lub zawodzie. Kluczowe jest tutaj zapoznanie się z treścią konkretnych ofert pracy. Pomogą Ci również zestawienia, takie jak to lub to.

Jeśli potrzebujesz pomocy z przygotowaniem życiorysu zawodowego, zobacz nasze poradniki: w jakim programie napisać CV, gotowe wzory CV, i jak powinno wyglądać CV. Sprawdź również, jak zadbać o ergonomię pracy przy komputerze.

Przeczytaj również nasz poradnik: Przydatne skróty klawiszowe: Windows 10, Excel, Mac i inne.

Chcesz pochwalić się w CV znajomością programu komputerowego, ale wciąż masz wątpliwości, jak to zrobić? Wpisz swoje pytanie w komentarzu pod artykułem. Postaramy się pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Obsluga komputera cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.55  (11 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: