1. Obsługa komputera w CV - jak wpisać MS Office i inne programy?

Obsługa komputera w CV - jak wpisać MS Office i inne programy?

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Współcześnie pracodawcy poszukują kandydatów, którzy przede wszystkim mogą pochwalić się konkretnymi umiejętnościami. Na drugi plan schodzi np. wykształcenie, a często nawet doświadczenie.

 

Dlatego, aby zdobyć dobrą pracę, w swoim curriculum vitae musisz wyróżnić kluczowe specjalistyczne kompetencje — np. znajomość programów komputerowych. Jak to zrobić?

 

W tym artykule pokażemy Ci, w jaki sposób opisać w CV obsługę komputera i konkretnego oprogramowania. Wyjaśnimy też, co zrobić, aby już na wstępie zyskać przewagę nad innymi kandydatami.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. W którym miejscu CV wpisać obsługę komputera i znajomość programów?

 

Informacje o znajomości programów komputerowych powinny znaleźć się w sekcji CV z opisem umiejętności. Ten element CV możesz podzielić na dwie kategorie — kompetencje twarde oraz miękkie. Poziom znajomości programów komputerowych umieść na liście kompetencji twardych, czyli Twoich umiejętności specjalistycznych, tam, gdzie również wpiszesz języki obce w CV. W kolejnym punkcie znajdziesz przykładowy wzór takiego opisu obsługi komputera w CV.

 

Tak jak wspomnieliśmy, dla pracodawców najważniejsze są Twoje praktyczne umiejętności. Dlatego jeśli znajomość określonych technologii i programów komputerowych jest kluczowa dla stanowiska, na które aplikujesz, dodaj te informacje w widocznym miejscu — najlepiej na górze CV, zaraz pod tzw. podsumowaniem zawodowym

 

Tę część CV rekruterzy czytają w pierwszej kolejności, więc warto zadbać, aby znaleźli tam wszystko, co najbardziej ich interesuje. Dopiero potem przeczytają sekcję z Twoim doświadczeniem zawodowym, wykształceniem czy też zainteresowaniami. Najprościej jest skorzystać z kreatora CV. Program do pisania CV sam wskaże Ci miejsca, w których należy opisać kompetencje w CV (w CV po angielsku są to tzw. skills for CV) — w tym obsługę komputera i znajomość programów komputerowych.

 

 

2. Jak opisać znajomość programów komputerowych w CV?

 

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wpisywanie do CV treści typu „podstawowa znajomość obsługi komputera” lub „obsługa komputera — dobra” to jeden z podstawowych błędów w curriculum vitae. Obecnie praktycznie każdy kandydat potrafi korzystać z komputera co najmniej na podstawowym poziomie, czyli m.in. korzystać z programów pocztowych i wyszukiwać informacje w internecie.

 

Musisz być bardziej szczegółowy i wymienić konkretne programy, z których korzystasz oraz poziomy ich znajomości. Aby potwierdzić stopień zaawansowania, możesz dodatkowo wymienić funkcje, z których korzystasz lub, jeśli piszesz np. CV grafika, dodać link do Twoich prac wykonanych w konkretnym programie typu Adobe Photoshop lub CorelDraw, dodać dobrze sformatowane zdjęcie do CV.

 

Oto przykład:

 

Programy komputerowe w CV — przykładowy opis

 

Umiejętności specjalistyczne:

 

 • Excel — poziom zaawansowany (m.in. tworzenie tabel przestawnych)
 • PowerPoint, Prezi — poziom zaawansowany (tworzenie prezentacji z animacjami)
 • Word — poziom średniozaawansowany
 • Adobe Photoshop — poziom średniozaawansowany (link do portfolio)
 • Autodesk AutoCAD — poziom podstawowy

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

3. Jakie programy komputerowe warto wpisać do CV?

 

Opisując w CV znajomość obsługi komputera, musisz pamiętać o podstawowej zasadzie dopasowania życiorysu do oferty pracy. Chodzi o to, aby w curriculum vitae opisywać te kwalifikacje, które w jakiś sposób są związane z wymaganiami pracodawcy podanymi w ogłoszeniu.

 

W końcu zupełnie inne programy komputerowe w CV będą interesowały pracodawcę, który szuka grafika, a inne osobę rekrutującą na stanowisko księgowego.

 

Dlatego w pierwszej kolejności w CV skup się na tych programach komputerowych, o których pracodawca wspomina w ofercie. Oczywiście nie możesz w swoim CV kłamać, że znasz narzędzia, których tak naprawdę nigdy nie używałeś. Chodzi po prostu o skupienie się na znanych Ci programach, które są najistotniejsze z punktu widzenia rekrutera.

 

Jeśli jednak pracodawca nie podaje konkretnych programów, tylko wymaga np. „sprawnej obsługi komputera”, możesz wypisać nazwy wszystkich narzędzi, z których korzystasz. Poniżej znajdziesz listę programów, które zazwyczaj są najważniejsze dla pracodawców.

 

MS Office (Word, Excel, PowerPoint)

 

Jeśli piszesz CV do pracy biurowej, niemal na pewno pracodawca będzie wymagał od Ciebie przynajmniej podstawowej znajomości programów z pakietu MS Office. Jeśli znasz je dobrze, koniecznie pochwal się tym w CV. Podaj funkcjonalności, z których korzystasz, np. efekty graficzne w Word, tworzenie makr w Excelu lub tworzenie animacji w PowerPoint.

 

Google Docs

 

Jest to tak naprawdę nieco uproszczony pakiet Office w wersji online. Obecnie wiele firmy korzysta właśnie z tego darmowego oprogramowania i przechowuje dokumenty na dysku Google. Dlatego w CV warto pochwalić się znajomością poszczególnych programów w Google Docs.

 

Adobe Photoshop

 

Obecnie pracodawcy wymagają znajomości Photoshopa już nie tylko od grafików czy fotografów, ale także pracowników marketingu, np. osób prowadzących kanały w mediach społecznościowych. Dlatego informację o znajomości Photoshopa warto umieścić nie tylko w CV grafika, ale także np. w CV do pracy w marketingu.

 

Google Analytics

 

Jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi do analityki internetowej, wykorzystywane w prawie każdej branży. Dlatego znajomość bardziej zaawansowanych opcji, takich jak raporty niestandardowe, będzie w Twoim CV dodatkowym atutem.

 

WordPress

 

To kolejne bardzo popularne narzędzie służące do zarządzania treścią w internecie, przede wszystkim obsługi blogów. Nawet jeśli nie zajmujesz się pisaniem, znajomość WordPressa może być niezbędna do zarządzania serwisem firmowym. Obsługą tego programu warto pochwalić się np. w CV dla dziennikarza czy też specjalisty SEO.

 

Jeśli obecnie szukasz pracy, przede wszystkim sprawdź, znajomości których programów komputerowych wymagają pracodawcy w Twojej branży lub zawodzie. Kluczowe jest tutaj zapoznanie się z treścią konkretnych ofert pracy. Pomogą Ci również zestawienia, takie jak to lub to.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy z przygotowaniem życiorysu zawodowego, zobacz nasze poradniki: w jakim programie napisać CVgotowe wzory CV, i jak powinno wyglądać CV. Sprawdź również, jak zadbać o ergonomię pracy przy komputerze.

 

Przeczytaj również nasz poradnik: Przydatne skróty klawiszowe: Windows 10, Excel, Mac i inne.

 

Chcesz pochwalić się w CV znajomością programu komputerowego, ale wciąż masz wątpliwości, jak to zrobić? Wpisz swoje pytanie w komentarzu pod artykułem. Postaramy się pomóc.

O autorze

Redakcja serwisu LiveCareer
Redakcja serwisu LiveCareer

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Obserwuj nas

  Oceń ten artykuł:

  Obsluga komputera cv

  Średnia:

  Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
  4.60  (10 oceny)

  Chcesz stworzyć skuteczne CV?

  Wypróbuj kreator CV za darmo
  Skuteczne CV

  Piszą o nas: