Stan cywilny w CV - rodzaje. Czy pisać w CV żonaty, mężatka?

Stan cywilny w CV to zbędna informacja. Zamężna, żonaty, rozwiedziona, rozwodnik — te dane nie dotyczą pracy i nie mogą być brane pod uwagę w rekrutacji. Dlaczego?

 

W tym artykule wyjaśnimy powody, dla których podawanie swojego stanu cywilnego w CV może źle wpłynąć na Twoje powodzenie w rekrutacji. Zobaczysz, że to nie tylko kwestia zmiany obyczajów i zasad pisania CV, ale również przepisów prawa. 

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Pracodawca nie może pytać o stan cywilny i wymagać tej informacji w CV

 

Pytanie o stan cywilny jest nie na miejscu. Nie powinno paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zwłaszcza odkąd weszły w życie przepisy RODO, które dbają o naszą prywatność i prawo do anonimowości, w tym o nasze dane osobowe w CV. Od maja 2018 roku pracodawca nie może wymagać od kandydatów i pracowników podania informacji o stanie cywilnym

 

Kodeks pracy mówi to samo. Ustawodawca zaznacza, że każda osoba ma w pracy prawo do równego traktowania, bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne — słowem: w pracy i w rekrutacji liczą się tylko kompetencje Twoje zawodowe, a nie sprawy prywatne. 

 

Rozdział IIa Kodeksu pracy o nazwie Równe traktowanie w zatrudnieniu (Art. 183.a § 1.) brzmi tak: 

 

Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych [...].

 

Dlatego Twój stan cywilny nie może mieć żadnego wpływu na to, czy ktoś Cię zatrudni, czy nie. Wniosek? Nie musisz dodawać tej informacji w CV (wyjątkiem może być CV po rosyjsku — większość Rosjan bowiem zwyczajowo umieszcza w swoim CV nie tylko informację o stanie cywilnym, ale też liczbę dzieci). 

 

CV to pierwszy i najważniejszy krok w procesie rekrutacji. Na tym etapie najbardziej liczą się informacje o Twoim doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach, wykształceniu. To, czy masz męża czy żonę, a może mieszkasz samotnie, nie wpływa na Twoje kompetencje w miejscu pracy.

 

Właśnie dlatego pomiń w CV informacje o stanie cywilnym, a w to miejsce wpisz inne ważne szczegóły, np. dodając do CV sekcję o kursach, szkoleniach, certyfikatach językowych. Pisanie w CV o stanie cywilnym to strata cennego miejsca i uwagi rekrutera.

 

2. Stan cywilny w CV a niebezpieczne stereotypy

 

Niektórzy wpisują do CV swój stan cywilny — w końcu nie jest to zabronione. Pytanie tylko: po co? Jest co najmniej kilka powodów, żeby oszczędzić pracodawcy takiej wiedzy. 

 

Po pierwsze, informacja o stanie cywilnym nie wnosi żadnej korzyści do Twojego CV. Po drugie, wiąże się z ryzykiem, że zostaniesz oceniony stereotypowo, co zmniejszy Twoje szanse na zatrudnienie. Stereotypy są złe, krzywdzące i nieobiektywne, ale niestety istnieją i wpływają na wszystkie sfery naszego życia — w tym na pracę. 

 

Stan cywilny żonaty, po rozwodzie, kawaler?

 

Badania pokazują, że zamężne kobiety są zatrudnianie rzadziej niż żonaci mężczyźni. Mówią też, że mężatka jest w oczach pracodawcy mało wydajnym pracownikiem. To nie wszystko — okazuje się, że szefowie spodziewają się, że mężczyzna, który ma żonę, będzie wykazywał w pracy większe poświęcenie niż kawaler. 

 

Takie przykłady są zasmucające i pokazują, jak dużą siłę mają niezweryfikowane przekonania. Dlatego lepiej od razu z góry uniknąć takich kłopotów. 

 

Stan cywilny mężatka czy zamężna, a może singielka?

 

Nawet nie zastanawiaj się, którą wersję zapisu dodać do curriculum vitae. Wśród setek aplikacji, z których naprawdę trudno wybrać najlepszą, wyjątkowo łatwo jest odrzucić tę wątpliwą. A prawda jest taka, że informacja o stanie cywilnym w CV może być uznana za bardzo staroświeckie podejście do rekrutacji. 

 

W czasach PRL-u dane o stanie cywilnym, potomstwie i miejscu zamieszkania pojawiały się nawet w dowodach osobistych. Dziś to już przeszłość, ale niestety stereotypy wciąż istnieją. Oto przykład:

 

Przebadano aplikacje księgowych, wysyłane w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Wynik? Odrzucono CV kobiet zamężnych, mających dzieci i inny kolor skóry niż biały. To znowu prowadzi do wniosku, że stan cywilny w CV jest informacją zbędną i może prowokować krzywdzące dla kandydatów decyzje rekruterów. 

 

Poza tym prawda jest taka, że krótkie CV do pracy jest lepsze niż rozwlekły dokument z nadmiarem informacji. CV na jedną–dwie strony całkowicie wystarczy i lepiej, jeśli każdą wolną przestrzeń na kartce wykorzystasz na informacje o charakterze zawodowym. 

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

3. Stan cywilny — rodzaje i przykłady

 

Ta wiedza może Ci się przydać w innych okolicznościach niż rekrutacja, na przykład przy załatwianiu spraw podatkowych, ubezpieczeniowych, socjalnych lub takich, które są potrzebne do uzyskania kredytu.

 

Prawny stan cywilny — rodzaje:

 

  • Osoba samotna / niezamężna (kawaler lub panna) — ktoś, kto nie był nigdy w związku małżeńskim
  • Rozwiedziony / rozwiedziona (rozwódka) — osoba, której małżeństwo zostało rozwiązane orzeczeniem sądu
  • Żonaty — mężczyzna w udokumentowanym prawnie związku małżeńskim
  • Zamężna / mężatka — kobieta w udokumentowanym prawnie związku małżeńskim
  • Separowany / separowana — osoba pozostająca w separacji prawnej ze swoim małżonkiem

 

Teraz już wiesz, jak poprawnie mówić i pisać o stanie cywilnym. Wiesz też, że nie należy tego robić w CV. Twój życiorys zawodowy musi być przemyślanym, eleganckim, łatwym w czytaniu i zrozumiałym dokumentem. 

 

Jeśli szukasz więcej informacji o pisaniu CV, sprawdź: Jak powinno wyglądać CV (wzór, przykłady, porady)

 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, dodaj komentarz pod artykułem, a nasi eksperci na pewno Ci odpowiedzą.

Oceń ten artykuł: stan cywilny cv
Średnia: 4.6 (10 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!

O autorze

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo