1. Stan cywilny - rodzaje. Czy pisać w CV żonaty, mężatka, wolny?

Stan cywilny - rodzaje. Czy pisać w CV żonaty, mężatka, wolny?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Stan cywilny w CV to zbędna informacja. Zamężna, żonaty, rozwiedziona, rozwodnik, wolny — te dane nie dotyczą pracy i nie mogą być brane pod uwagę w rekrutacji. Dlaczego?

W tym artykule wyjaśnimy powody, dla których podawanie swojego stanu cywilnego w CV może źle wpłynąć na Twoje powodzenie w rekrutacji. Zobaczysz, że to nie tylko kwestia zmiany obyczajów i zasad pisania CV, ale również przepisów prawa. 

Zdecyduj, który szablon CV najbardziej Ci odpowiada. Przygotowaliśmy ich aż 26, w różnych kolorach i stylach.

Stwórz CV teraz

Nie wiesz, jak napisać CV? Zainspiruj się wzorami CV, stworzonymi przez profesjonalistów.

Stan cywilny — co to, jakie są? Rodzaje i przykłady

Zgodnie z Ustawą z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego: w akcie stanu cywilnego określa się stan cywilny osoby jako sytuację tej osoby w odniesieniu do małżeństwa: panna, kawaler, zamężna, żonaty, rozwiedziona, rozwiedziony, wdowa, wdowiec.

Stan cywilny to zatem pojęcie z prawnego porządku, które określa naszą relację — najprościej mówiąc, czy mamy partnera bądź partnerkę, z którymi związek został przypieczętowany prawnie przez zawarcie małżeństwa.

W Polsce wyróżniamy następujące stany cywilne:

Prawny stan cywilny — rodzaje:

  • Osoba samotna / niezamężna (kawaler lub panna) — ktoś, kto nie był nigdy w związku małżeńskim
  • Rozwiedziony / rozwiedziona (rozwódka) — osoba, której małżeństwo zostało rozwiązane orzeczeniem sądu
  • Żonaty — mężczyzna w udokumentowanym prawnie związku małżeńskim
  • Zamężna / mężatka — kobieta w udokumentowanym prawnie związku małżeńskim
  • Separowany / separowana — osoba pozostająca w separacji prawnej ze swoim małżonkiem

Ta wiedza może Ci się przydać nie tylko podczas rekrutacji do pracy, ale również w innych okolicznościach, na przykład przy załatwianiu spraw podatkowych, ubezpieczeniowych, socjalnych lub takich, które są potrzebne do uzyskania kredytu.

Teraz już wiesz, jak poprawnie mówić i pisać o stanie cywilnym. Wiesz też, że nie należy tego robić w CV. Twój życiorys zawodowy musi być przemyślanym, eleganckim, łatwym w czytaniu i zrozumiałym dokumentem. 

2. Pracodawca nie może pytać o stan cywilny i wymagać tej informacji w CV

Pytanie o stan cywilny w trakcie procesu rekrutacji, m.in. podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest nie na miejscu. Zwłaszcza odkąd weszły w życie przepisy RODO, które dbają o naszą prywatność i prawo do anonimowości, w tym o nasze dane osobowe w CV. Od maja 2018 roku pracodawca nie może wymagać od kandydatów i pracowników podania informacji o stanie cywilnym

Kodeks pracy mówi to samo. Ustawodawca zaznacza, że każda osoba ma w pracy prawo do równego traktowania bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne — słowem: w pracy i w rekrutacji liczą się tylko kompetencje Twoje zawodowe, a nie sprawy prywatne. 

Rozdział IIa Kodeksu pracy o nazwie Równe traktowanie w zatrudnieniu (art. 183.a § 1.) brzmi tak: 

Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych [...].

Dlatego Twój stan cywilny nie może mieć żadnego wpływu na to, czy ktoś Cię zatrudni, czy nie. Wniosek? Nie musisz dodawać tej informacji w CV (wyjątkiem może być CV po rosyjsku — większość Rosjan bowiem zwyczajowo umieszcza w swoim CV nie tylko informację o stanie cywilnym, ale też liczbę dzieci). 

CV to pierwszy i najważniejszy krok w procesie rekrutacji. Na tym etapie najbardziej liczą się informacje o Twoim doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach, wykształceniu. To, czy masz męża czy żonę, a może mieszkasz samotnie, nie wpływa na Twoje kompetencje w miejscu pracy.

Właśnie dlatego pomiń w CV informacje o stanie cywilnym, a w to miejsce wpisz inne ważne szczegóły, np. dodając do CV sekcję o kursach, szkoleniach, certyfikatach językowych. Pisanie w CV o stanie cywilnym to strata cennego miejsca i uwagi rekrutera.

3. Stan cywilny — co wpisać w CV? Niebezpieczne stereotypy

Niektórzy wpisują do CV swój stan cywilny — w końcu nie jest to zabronione. Pytanie tylko: po co? Jest co najmniej kilka powodów, żeby oszczędzić pracodawcy takiej wiedzy. 

Po pierwsze, informacja o stanie cywilnym nie wnosi żadnej korzyści do Twojego CV. Po drugie, wiąże się z ryzykiem, że zostaniesz oceniony stereotypowo, co zmniejszy Twoje szanse na zatrudnienie. Stereotypy są złe, krzywdzące i nieobiektywne, ale niestety istnieją i wpływają na wszystkie sfery naszego życia — w tym na pracę. 

Stan cywilny — żonaty, po rozwodzie, kawaler?

Badania pokazują, że zamężne kobiety są zatrudnianie rzadziej niż żonaci mężczyźni. Mówią też, że mężatka jest w oczach pracodawcy mało wydajnym pracownikiem. To nie wszystko — okazuje się, że szefowie spodziewają się, że mężczyzna, który ma żonę, będzie wykazywał w pracy większe poświęcenie niż kawaler. 

Takie przykłady są zasmucające i pokazują, jak dużą siłę mają niezweryfikowane przekonania. Dlatego lepiej od razu z góry uniknąć takich kłopotów. 

Stan cywilny — mężatka czy zamężna, a może singielka?

Nawet nie zastanawiaj się, którą wersję zapisu dodać do curriculum vitae. Wśród setek aplikacji, z których naprawdę trudno wybrać najlepszą, wyjątkowo łatwo jest odrzucić tę wątpliwą. A prawda jest taka, że informacja o stanie cywilnym w CV może być uznana za bardzo staroświeckie podejście do rekrutacji. 

W czasach PRL-u dane o stanie cywilnym, potomstwie i miejscu zamieszkania pojawiały się nawet w dowodach osobistych. Dziś to już przeszłość, ale niestety stereotypy wciąż istnieją. Oto przykład:

Przebadano aplikacje księgowych, wysyłane w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Wynik? Odrzucono CV kobiet zamężnych, mających dzieci i inny kolor skóry niż biały. To znowu prowadzi do wniosku, że stan cywilny w CV jest informacją zbędną i może prowokować krzywdzące dla kandydatów decyzje rekruterów. 

Poza tym prawda jest taka, że krótkie CV do pracy jest lepsze niż rozwlekły dokument z nadmiarem informacji. CV na jedną–dwie strony całkowicie wystarczy i lepiej, jeśli każdą wolną przestrzeń na kartce wykorzystasz na informacje o charakterze zawodowym. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Jeśli szukasz więcej informacji o pisaniu CV, sprawdź: Jak powinno wyglądać CV (wzór, przykłady, porady)

A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, dodaj komentarz pod artykułem — nasi eksperci na pewno Ci odpowiedzą.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Stan cywilny cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.42  (12 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: