1. Dodatkowe informacje w CV - przykłady, jak i gdzie je wpisać

Dodatkowe informacje w CV - przykłady, jak i gdzie je wpisać

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Nagrody, wyróżnienia, projekty to jedne z wielu informacji dodatkowych, które powinny znaleźć się w CV. Dodanie ich do curriculum vitae to dobry sposób, by odróżnić swoje CV od dokumentów innych kandydatów.

W tym przewodniku dowiesz się, gdzie je właściwie umieścić. Sprawdzisz też, których danych lepiej nie umieszczać w swoim dokumencie aplikacyjnym, a co może sprawić, że Twoje CV będzie bardziej czytelne i wartościowe dla rekrutera. 

Skuteczne CV najłatwiej stworzysz w naszym kreatorze na jednym z 20+ atrakcyjnych szablonów do CV. Wypełnij szybko wszystkie sekcje dzięki wskazówkom ekspertów i gotowym treściom, które wstawisz do CV jednym kliknięciem. Gotowe CV pobierz w PDF lub DOC.

Stwórz CV teraz

Znajdź też profesjonalny wzór CV do pracy dla swojego zawodu.

1. Które sekcje muszą się znaleźć w CV?

Zanim przejdziemy do informacji dodatkowych w CV, musisz wiedzieć, co bezdyskusyjnie trzeba umieścić w dokumencie aplikacyjnym. Poniżej znajdziesz listę sześciu sekcji charakterystycznych dla curriculum vitae. Bez nich rekruter nie będzie mógł wziąć Twojej kandydatury pod uwagę z powodu zbyt małej ilości danych. 

W CV powinien się znaleźć krótki opis kandydatury, umieszczony na samej górze dokumentu, czyli podsumowanie zawodowe. Trzeba również wypunktować najważniejsze kompetencje miękkie i twarde w CV oraz umiejętności interpersonalne. Powinieneś też przedstawić dość szczegółowo przebieg dotychczasowej kariery oraz opisać edukację (choć w niektórych wypadkach można napisać CV bez wykształcenia). Przyda się także sekcja dotycząca hobby i — obowiązkowo — zgoda na przetwarzania danych osobowych na samym dole dokumentu. 

Poniżej wypisaliśmy dla Ciebie podstawowe sekcje, z których składa się życiorys. Warto je zapamiętać i odtworzyć w CV swoim CV dokładnie w takiej kolejności, jaką podajemy. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko zrobisz dobrze, skorzystaj z kreatora CV. To narzędzie poprowadzi Cię krok po kroku przez kolejne sekcje CV i ustawi formatowanie dla każdego wzoru CV. 

Informacje obowiązkowe w CV

Teraz, gdy wiesz już, jak napisać CV i które sekcje dodać na początku, pora przejść do opisania przykładów informacji dodatkowych w dobrym CV do pracy. 

2. Jakie mogą być informacje dodatkowe w CV? Przykłady

Dodanie informacji dodatkowych w CV zależy tylko od Ciebie. Jeśli któraś z poniższych pozycji odpowiada Twoim kwalifikacjom, postaraj się dodać ją do swojego dokumentu. Lista, którą prezentujemy poniżej, może być dla Ciebie nie tylko inspiracją do stworzenia ciekawego i bogatego dokumentu, lecz także kierunkowskazem. Dzięki informacjom dodatkowym twoje CV nabierze większej wartości.

Kursy i szkolenia

Kursy i szkolenia to ważny element CV, który może mieć duży wpływ na ocenę dokumentu. Jeśli masz wykształcenie, które nie do końca wiąże się ze stanowiskiem, na które aplikujesz, ale za to odbyłeś kursy i szkolenia, dzięki którym zdobyłeś odpowiednie kwalifikacje — konieczne musisz wspomnieć o tym w nowoczesnym CV.

Ta uwaga nie dotyczy wyłącznie osób piszących CV programisty (chociaż to najczęstszy przypadek), ale również każdej osoby, która swoją kandydaturę może wzbogacić dodatkowymi informacjami w CV w postaci wartościowych dyplomów. Informacje dodatkowe o kursach i szkoleniach najlepiej umieścić tuż pod sekcją dotyczącą wykształcenia. 

Referencje w CV

Dodawanie do CV referencji nie jest w Polsce popularną praktyką, chociaż np. w Stanach Zjednoczonych to standard. Dzięki temu, że umieścisz w CV kontakty do Twoich poprzednich przełożonych lub współpracowników, wpadniesz w oczach rekrutera bardzo wiarygodnie.

Referencje dodajemy na dole dokumentu, ale nad sekcją Zainteresowania oraz zgodą na przetwarzanie danych osobowych, której miejsce jest w stopce CV. Referencje można również umieścić na oddzielnej stronie albo dodać jako osobny dokument, tzw. list polecający, po angielsku reference letter.

Języki obce w CV

Znajomość języków obcych jest wymagana w przypadku wielu ogłoszeń o pracę. Nawet jeśli nie ma o nich informacji w ofercie, warto wymienić w CV informację o umiejętności posługiwania się językiem obcym. Konieczne jest również określenie swojego poziomu językowego. 

klasycznych CV wzorach kompetencje językowe widuje się w sekcji Umiejętności w CV. Jeśli jednak chcesz wyróżnić tę umiejętność spośród innych lub znasz kilka języków, najlepiej będzie wydzielić odrębną mini sekcję dodatkową tuż pod głównymi kwalifikacjami. 

Nagrody i wyróżnienia

Nagrody i wyróżnienia świetnie wzbogacą Twój dokument aplikacyjny, jeśli tylko zdecydujesz się umieścić tę informację w swoim CV. Jeśli jesteś laureatem konkursu, zdobyłeś wyróżnienie na uczelni albo w którejś z poprzednich firm lub masz na swoim koncie nagrodę za ciekawy projekt, koniecznie pochwal się tym w życiorysie. W zależności od typu nagrody / wyróżnienia, dodaj o nich informację w sekcji Doświadczenie, Edukacja lub w osobnej sekcji Wyróżnienia.

Publikacje w CV

Niektóre zawody charakteryzują się tym, że publikacje lub artykuły w prasie to w ich przypadku ważna część kwalifikacji. Zresztą — nawet jeśli nie pracujesz w branży związanej z mediami lub nie piszesz CV naukowego, każda wzmianka w prasie czy wywiad zasługuje na krótką notkę w CV. O publikacjach wspomnij pod sekcją Wykształcenie w CV. 

Jeśli dodajesz do CV informację o publikacjach, pamiętaj, by zawsze wymieniać źródło (np. tytuł czasopisma lub książki), numer i rok wydania oraz tytuł artykułu. To bardzo ważne, by w odpowiedni sposób zapisać tego typu treści. Wzoruj się na zasadzie tworzenia bibliografii do prac naukowych

Prawo jazdy w CV

Kwestia umieszczania w CV prawa jazdy zastanawia wiele osób. Najczęściej dodaje się tę informację do sekcji Umiejętności w CV. Można również stworzyć odrębną sekcję o nazwie Informacje dodatkowe (najlepiej nad Zainteresowaniami). Właśnie tam warto umieścić wzmiankę o posiadanym prawie jazdy.

Pamiętaj tylko o jednym — jeśli oferta pracy nie zawiera takiego wymagania jak prawo jazdy, a tego typu umiejętność nie jest wykorzystywana w Twoim zawodzie, pomiń ją w CV. Nie ma sensu wydłużać dokumentu o informacje nieistotne w konkretnym przypadku dla rekrutera. 

Linki do kont w mediach społecznościowych

Jedyny link do portalu społecznościowego, jaki warto umieścić w gotowym CV, to założone i uzupełnione konto na LinkedIn. Ta informacja mówi pracodawcy o tym, że planujesz swoją karierę w sposób przemyślany. Jeśli masz swoją własną stronę internetową lub portfolio, będzie mądrze również umieścić do nich linki w CV. Zrezygnuj natomiast z linków do Facebooka, Instagrama i innych portali, które nie dotyczą życia zawodowego. 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Których dodatkowych informacji nie umieszczać w CV?  

Zapamiętaj kilka ważnych zasad dotyczących dodawania do CV informacji dodatkowych. Jeśli Twój dokument zawiera dane dotyczące stanu cywilnego, liczby dzieci czy płci, najlepiej będzie się tych informacji pozbyć. CV powinno być proste, a one nie wnoszą nic wartościowego do Twojego zgłoszenia (wyjątkiem będzie CV po rosyjsku, gdzie zwyczajowo umieszcza się te informacje).

Po drugie — trzymaj się kolejności sekcji CV, którą podaliśmy na samym początku tego tekstu. Pamiętaj, że na początku liczą się Twoje główne kwalifikacje i jeśli już zawarłeś je w CV, możesz myśleć o dodaniu informacji dodatkowych.

Po trzecie — postaraj się o to, by Twoje CV nie było dłuższe niż dwie strony. Bez względu na to, jak wiele danych chcesz umieścić w swoim dokumencie, granicą powinny być właśnie wspomniane dwie strony. Jeśli Twoje CV będzie dłuższe, ryzykujesz, że rekruter nie będzie miał czasu przeczytać całej aplikacji. 

Warto również zrezygnować z zapisywania do CV daty urodzenia, bo informacja o wieku może wywołać niepotrzebne zachowania dyskryminacyjne u rekrutera. Sekcja Dane osobowe w CV powinna się więc ograniczać do najważniejszych informacji, jak imię i nazwisko, stanowisko oraz telefon i adres e-mail (tak samo jest np. w CV po angielsku).

Jeszcze jedno na koniec — jeśli chcesz podać pracodawcy jakieś dodatkowe dane na swój temat, możesz to zrobić w liście motywacyjnym. Tam jest miejsce na wszystkie informacje, których nie udało Ci się zawrzeć w CV.

Przeczytaj też nasz poradnik: Czy w CV wpisywać wszystkie miejsca pracy?


Jeśli masz jeszcze pytania dotyczące umieszczania informacji dodatkowych w CV, dodaj komentarz na forum poniżej artykułu, a na pewno odpowiemy. Nie jest łatwo zaplanować idealny dokument, ale jeśli wybierzesz już szablon CV, łatwiej będzie Ci zaplanować miejsce dla informacji dodatkowych.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv informacje dodatkowe

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.75  (8 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: