1. Atuty w CV: co to jest atut i jakie mocne strony w CV wyróżnić?

Atuty w CV: co to jest atut i jakie mocne strony w CV wyróżnić?

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Twoje atuty w CV muszą być widoczne od razu. Rekruter chce je mieć jak na dłoni, by szybko zdecydować, czy warto zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Zatem — jeśli odpowiednio wyróżnisz swoje mocne strony, Twoje CV będzie po prostu skuteczniejsze. 

 

Nie wiesz, gdzie i jak podkreślić w CV swoje atuty? Przeczytaj ten artykuł, dostosuj swój dokument do naszych porad, a Twoja aplikacja nabierze rumieńców. Zobaczysz przykłady atutów do CV i dowiesz się, gdzie wpisać je w swojej aplikacji, żeby od razu przykuć uwagę rekrutera. 

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Jakie atuty w CV i cechy musisz koniecznie podkreślić?

 

Zastanawiasz się, jak napisać CV, które będzie skuteczne? Pracodawcy przeglądają codziennie dziesiątki dokumentów. Jeśli chcesz dostać pracę, Twoje CV musi mieć w sobie coś więcej niż przeciętna aplikacja. Jak się wyróżnić? Oto mała ściąga, która pomoże Ci zdecydować, jakie mocne strony w CV warto podkreślić. 

 

Największe atuty z CV, które cenią pracodawcy:

 

Zadbaj o to, żeby każda z tych sekcji znalazła się w Twoim dokumencie. Poniżej pokazujemy szczegółowo, jak stworzyć ich treść, żeby była dla rekrutera atrakcyjna. 

 

Twoim atutem mogą być także pozytywne cechy charakteru w CV. Niektóre z nich są cenne bez względu na wykonywany zawód, dlatego warto o nich wspomnieć zwłaszcza wtedy, gdy piszesz pierwsze CV albo zmieniasz branżę. Zatem...

 

Jakie cechy charakteru warto umieścić w CV? 

 

Oto pozytywne cechy pracownika, na które zwracają uwagę pracodawcy:

 • zaangażowanie i własna inicjatywa
 • profesjonalizm
 • kreatywność
 • chęć nauki i otwartość na nowe doświadczenia
 • samodzielność i odpowiedzialność
 • umiejętność pracy zespołowej
 • elastyczność i zdolności adaptacyjne
 • umiejętność radzenia sobie ze stresem
 • dobra organizacja pracy
 • umiejętność pracy pod wpływem czasu.

 

Oczywiście nigdy nie kłam w CV. Pracodawcy dobrze wiedzą, jakie pytania rekrutacyjne zadać, by zdemaskować nieuczciwego kandydata. Po prostu zastanów się, jakie są Twoje mocne strony i jak opisać je w CV. Pomoże Ci w tym m.in. indywidualna analiza SWOT.

 

Dopasowane doświadczenie zawodowe 

 

W klasycznym CV Doświadczenie to jeden z kluczowych elementów (obok danych osobowych, umiejętności i klauzuli CV). Chodzi o to, by rekruter widział, że masz doświadczenie w wykonywaniu obowiązków, których będzie on od Ciebie wymagał w przyszłości. Atutem Twojego dokumentu będzie więc dobrze skonstruowana sekcja Doświadczenie, bogata w informacje na temat Twoich kwalifikacji i historii zatrudnienia.

 

Jeśli wyślesz CV, które nie jest odpowiedzią na jedno konkretne ogłoszenie, ale zostało stworzone jako uniwersalna aplikacja do kilku firm, możesz zostać odrzucony już na samym początku rekrutacji. Dlatego postaraj się, by Twoje CV i list motywacyjny nawiązywały do potrzeb konkretnego pracodawcy i zawierały słowa kluczowe z oferty pracy, na którą aplikujesz.

 

Osiągnięcia zawodowe

 

W CV osiągnięcia zawodowe warto dodać w sekcji, w której opisujesz swoje doświadczenie. Tuż pod listą obowiązków wymień jakiś sukces, który wiąże się z pracą na poprzednim stanowisku. Jeśli możesz opisać tę informację liczbami i procentami (np. Zwiększyłem liczbę subskrypcji mejlowych o 45%), będzie idealnie. 

 

Jeżeli pasuje to do charakteru Twojej pracy, swoje osiągnięcia zawodowe możesz przedstawić chociażby za pomocą wykresu. Taką możliwość da Ci np. LaTeX — edytor do tworzenia CV. Jednak pamiętaj, by nie przesadzić z ilością elementów graficznych.

 

Jeśli piszesz CV bez doświadczenia, wymień w nim osiągnięcia ze studiów lub praktyk, albo po prostu coś, co udało Ci się osiągnąć w związku w ramach zajęć dodatkowych lub aktywności pozazawodowych. Każdy sukces, który wpisuje się w obraz Twojej kandydatury i zwiększa jej atrakcyjność, to dla rekrutera prawdziwy atut w CV. 

 

Nasza rada: jedno lub dwa kluczowe osiągnięcia wymień też w treści maila z CV. Dzięki temu pracodawca chętniej otworzy Twój dokument.

 

Umiejętności miękkie i twarde

 

Badania pokazują, że w ostatnim czasie wzrasta znaczenie umiejętności miękkich w CV — 80% pracodawców uważa, że są one niezbędne, by odnieść sukces. To oznacza, że warto nad sekcją Umiejętności w CV popracować uważniej, by dokument od razu podkreślał Twoje mocne strony. Życiorys zawodowy, w którym przede wszystkim podkreślone są umiejętności to tzw. CV funkcjonalne. Co dokładnie trzeba zrobić?

 

Po pierwsze, warto umieścić tę sekcję na górze CV, tuż pod Podsumowaniem zawodowym. Chodzi o to, by rekruter od razu zwrócił na nią uwagę przeglądając Twoje curriculum vitae. Musisz też zadbać o właściwą formę zapisu umiejętności, którą w tym przypadku jest lista wyliczeniowa.

 

Żeby odpowiednio wyróżnić umiejętności miękkie, podziel całą sekcję na dwie grupy — tak, jak prezentuje przykładowe CV poniżej. Najpierw wymieniasz najważniejsze umiejętności specjalistyczne, niezbędne w pracy na danym stanowisku, a później dodajesz do tej listy swoje cechy charakteru (np. asertywność) i umiejętności interpersonalne

 

Umiejętności i cechy, na które zwracają uwagę pracodawcy

 

Umiejętności specjalistyczne

 

 • znajomość marketingu online
 • edycja tekstów, w tym artykułów prasowych
 • umiejętność wyszukiwania ciekawych tematów
 • obsługa programów edytorskich

 

Umiejętności miękkie

 

 • dobra organizacja pracy 
 • samodzielność
 • terminowość
 • kultura osobista
 • umiejętności interpersonalne

 

 

Rekruterzy cenią sobie takie cechy jak kreatywność, umiejętność współpracy, zdolność adaptowania się do nowych sytuacji, czy zarządzanie czasem. Jeśli masz którąś z tych umiejętności, może stać się ona jednym z atutów Twojego CV. 

 

Kursy i szkolenia w CV

 

Informacja o tym, że masz na swoim koncie dyplomy ukończenia dodatkowych kursów lub szkoleń zawodowych, na pewno spodoba się rekruterowi. Pokaże w CV Twoje zainteresowania i będzie dowodem na to, że się dokształcasz i pracujesz nad swoją karierą. 

 

Kursy i szkolenia możesz umieścić w sekcji Wykształcenie w CV, ale jeśli chcesz, by naprawdę zwracały uwagę, zrób dla nich oddzielne miejsce. Pamiętaj, że informacje o kursach wzbogacą Twój dokument tylko wtedy, gdy dyplomy będą aktualne i związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz. 

 

Wykorzystaj gotowy wzór CV do wypełnienia online, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne sekcje i łatwiej podkreślisz w swoim CV atuty.

 

Znajomość języka obcego na odpowiednim poziomie

 

Dobrze opisany poziom znajomości języka obcego w CV pozwoli Ci podkreślić swoje umiejętności językowe. Pamiętaj, żeby umieścić w gotowym CV zarówno opis słowny, jak i odpowiadające danemu poziomowi symboliczne oznaczenie, typu B1, B2, C1. 

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

2. Co jeszcze możesz zrobić, żeby Twoje mocne strony w CV były od razu widoczne?

 

Poniżej znajdziesz jeszcze kilka wskazówek. Pomogą Ci nie tylko podkreślić swoje atuty w CV, ale również zadbać o profesjonalny wygląd dokumentu, nawet jeśli zdecydujesz się napisać dość proste CV

 

Dodaj do CV Podsumowanie zawodowe — zdobędziesz przewagę 

 

Podsumowanie zawodowe w CV to krótka sekcja, w której opisujesz najjaśniejsze punkty swojej kandydatury. Jest jak dobrze napisana recenzja filmu, po której od razu kupujesz bilety na najbliższy seans. W tej sekcji możesz umieścić swoje najważniejsze atuty i wyróżnić je pogrubioną czcionką.

 

Podsumowanie zawodowe jest rzadko spotykane w polskich dokumentach aplikacyjnych, więc z pewnością wyróżnisz się, dodając ją do CV. Dzięki temu, że napiszesz kilka zdań o tym, kim jesteś, co osiągnąłeś i dlaczego warto Cię zatrudnić, zachęcisz rekrutera do dalszej lektury Twojego życiorysu zawodowego.

 

Żeby napisać dobre CV z podsumowaniem zawodowym, musisz być zwięzły. Wystarczy 4-5 zdań i nie więcej niż 50 słów. Warto również wyróżnić grubszą czcionką najważniejsze informacje, bo wtedy Twój opis zyska kolejny atut, jakim jest czytelność. 

 

Oto przykład:

 

Podsumowanie zawodowe, które opisuje największe zalety kandydatury — wzór

 

Jestem dziennikarzem z 6-letnim stażem pracy w prasie codziennej i miesięcznikach. Mam na swoim koncie 2 wyróżnienia przyznane przez władze województwa za reportaże dotyczące zanieczyszczania środowiska w regionie. Jestem gotów wykorzystać wszystkie umiejętności i doświadczenie, by stworzyć poczytną rubrykę reportażową w Państwa piśmie. 

 

Zobacz też wzory CV dla innych zawodów. 

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

Zadbaj o wygląd CV, który podkreśli Twoje atuty

 

Atuty w CV to nie tylko konkretne dane dotyczące Twojej kandydatury. Liczy się także wygląd Twojego życiorysu. Ale jak powinno wyglądać CV, by od razu zainteresowało rekrutera?

 

Jeśli nie wiesz, czy lepsze będzie standardowe CV w Wordzie, czy CV kreatywne, śpieszymy z pomocą, by odpowiedzieć Ci na to pytanie. 

 

Badania pokazują, że jeśli pracodawca miałby nieograniczony czas na przeglądanie aplikacji, wygląd czy szablon curriculum vitae w żaden sposób nie wpływałby na ocenę dokumentu. Ale wszyscy wiemy, że takie warunki zdarzają się rzadko. 

 

Prawda jest taka, że rekruter spędza średnio 7,4 sekundy na czytaniu jednego CV. W tym czasie największe szanse mają dokumenty, które jakoś się wyróżniają. Chcesz, by Twoje CV robiło takie wrażenie?

 

Możesz skorzystać z kreatora CV, bo to pozwoli Ci stworzyć bardzo profesjonalny dokument, wolny od typowych błędów w CV i świetnie sformatowany. Jeśli postawisz na porządny i zgodny z oczekiwaniami rekrutera dokument, możesz być pewien, że Twoje CV zyska jeszcze jeden atut — będzie nim profesjonalny wygląd, bardzo ważny w nowoczesnym CV.

 

Zadbaj także o CV format i dobór odpowiedniej czcionki do CV. Wybierz taki font, który będzie prezentował treści zawarte w CV w sposób zarówno czytelny, jak i ciekawy. Nie warto eksperymentować z czcionkami — powinieneś wybrać taką, która jest uznawana za bezpieczną i mało kontrowersyjną. 

 

Dodaj do CV referencje od poprzednich pracodawców

 

Referencje w CV mogą stać się Twoim naprawdę dużym atutem w rekrutacji. Zaraz wyjaśnimy dlaczego. Najpierw jednak musisz wiedzieć, że referencje najlepiej dodać do CV w formie kontaktów do poprzednich pracodawców i współpracowników. Mogą to być numery telefonów lub adresy e-mail. 

 

Pamiętaj, tylko żeby najpierw spytać wybraną osobę o zgodę na udzielenie Ci referencji. W innym przypadku ten atut może zamienić się w dużą wadę, jeśli rozzłoszczony były pracodawca zostanie przez rekrutera z innej firmy zaskoczony pytaniem o Twoje kwalifikacje — szczególnie, gdy nie ma ochoty lub czasu o nich rozmawiać. 

 

Dlaczego więc referencje mogą stać się atutem w CV? Przekonują rekrutera o tym, że nie masz nic do ukrycia i jesteś pewien dobrej opinii na swój temat, co mogą potwierdzić poprzedni pracodawcy. 

 

Chcesz jeszcze o coś dopytać? Może masz swoje sposoby na podkreślenie w CV swoich atutów? Dodaj komentarz na forum poniżej tego artykułu — chętnie pomożemy.

O autorze

Redakcja serwisu LiveCareer
Redakcja serwisu LiveCareer

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Obserwuj nas

  Oceń ten artykuł:

  Atuty cv

  Średnia:

  Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
  5.00  (6 oceny)

  Chcesz stworzyć skuteczne CV?

  Wypróbuj kreator CV za darmo
  Skuteczne CV

  Piszą o nas: