1. Atuty w CV: co to jest atut i jakie mocne strony w CV wyróżnić?

Atuty w CV: co to jest atut i jakie mocne strony w CV wyróżnić?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Twoje atuty w CV muszą być widoczne od razu. Rekruter chce je mieć jak na dłoni, by szybko zdecydować, czy warto zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Zatem — jeśli odpowiednio wyróżnisz swoje mocne strony, Twoje CV będzie po prostu skuteczniejsze. 

Co to jest atut? Gdzie i jak wpisać swoje atuty do CV? Przeczytaj ten artykuł i zastosuj się do moich porad, a Twoja aplikacja nabierze rumieńców. Zobaczysz tutaj różne przykłady atutów w CV i dowiesz się, gdzie je umieścić, by od razu przykuć uwagę rekrutera.

Swoje atuty świetnie podkreślisz dzięki szablonom CV z kreatora LiveCareer. Stwórz idealne dokumenty do pracy dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Zobacz też wzory CV dla 70+ różnych zawodów i branż.

1. Atuty w CV — co to jest? 

Według Słownika Języka Polskiego atut jest to zaleta, możliwość lub argument, których umiejętne wykorzystanie może dać oczekiwany rezultat

Jeśli więc zastanawiasz się, jak napisać CV, które będzie skuteczne, to masz gotową odpowiedź: musisz wpisać do CV atuty, które pokażą Cię jako idealnego kandydata. Będą to wszystkie Twoje mocne strony, których umiejętne zaprezentowanie pomoże Ci otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i dostać pracę.

Jakie atuty w CV warto podkreślić?

Oto największe atuty z CV, które cenią pracodawcy:

Te atuty, które są kluczowe na danym stanowisku, warto wyróżnić w sekcji CV Podsumowanie i cele zawodowe, nazywanej też rubryką CV O mnie (przeczytasz o tym więcej w dalszej części artykułu). Według naszego badania z 2020 roku na grupie 738 osób ponad 20% kandydatów nie wie, że ta sekcja powinna znaleźć się w CV. W ten sposób tracą naprawdę wiele. 

Ale zadbaj też, by każdy z tych elementów znalazł się w Twoim CV osobno. Zobacz, jak to zrobić, by było to atrakcyjne dla rekrutera. 

1. Jakie cechy charakteru będą atutem w CV?

O swoich cechach charakteru i osobowości warto napisać zwłaszcza wtedy, gdy piszesz pierwsze CV albo zmieniasz branżę lub zawód — w ten sposób możesz nieco „nadrobić” brak doświadczenia. Możesz je umieścić zarówno w sekcji O mnie, jak i w rubryce z umiejętnościami oraz w liście motywacyjnym.

Oto pozytywne cechy charakteru, które są atutem dla pracodawców:

  • zaangażowanie i własna inicjatywa
  • profesjonalizm
  • chęć nauki i otwartość na nowe doświadczenia
  • samodzielność i odpowiedzialność
  • asertywność
  • elastyczność i zdolności adaptacyjne
  • życzliwość i otwartość na innych
  • komunikatywność
  • otwartość na nową wiedzę i doświadczenia
  • wysoka kultura osobista.

Oczywiście nigdy nie kłam w CV. Pracodawcy dobrze wiedzą, jakie pytania rekrutacyjne zadać, by zdemaskować nieuczciwego kandydata. Po prostu zastanów się, jakie są Twoje mocne strony i jak opisać je w CV. Pomoże Ci w tym m.in. indywidualna analiza SWOT.

2. Doświadczenie zawodowe jako kluczowy atut w CV

W klasycznym CV Doświadczenie to jedna z kluczowych sekcji (obok danych osobowych, umiejętności i klauzuli RODO do CV). I wielu pracodawców to właśnie na ten element CV zwraca uwagę w pierwszej kolejności. Jak więc możesz go zainteresować?

Przede wszystkim napisz tę sekcję w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy. Na liście swoich obowiązków w pierwszej kolejności wymień te, które pojawiają się w ogłoszeniu (lub odpowiadają na kluczowe potrzeby pracodawcy) i wykorzystaj zawarte w nim słowa kluczowe — dzięki temu Twój dokument przejdzie przez systemy ATS. Opisz też swoje największe sukcesy na danym stanowisku.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Osiągnięcia zawodowe — atuty, które Cię wyróżnią

W CV osiągnięcia zawodowe warto umieścić zarówno w Podsumowaniu zawodowym, jak i w sekcji z doświadczeniem. W jaki sposób?

Jeśli to możliwe, opisz swoje osiągnięcia liczbami i procentami — np. Zwiększenie liczby subskrypcji mailowych o 45% albo 100% terminowość przez cały okres zatrudnienia. Możesz to też zrobić za pomocą wykresu, o ile pasuje to do charakteru Twojej pracy (taką możliwość da Ci np. LaTeX — edytor do tworzenia CV) — tylko nie przesadź z ilością elementów graficznych.

Jeśli piszesz CV bez doświadczenia, wymień w nim osiągnięcia ze studiów (np. wysoka średnia ocen) lub praktyk studenckich, albo po prostu coś, co udało Ci się osiągnąć np. w ramach wolontariatu. Każdy sukces, który wpisuje się w obraz Twojej kandydatury i zwiększa jej atrakcyjność, to dla rekrutera prawdziwy atut w CV — zwłaszcza że większość kandydatów w Polsce pomija ten element aplikacji.

Nasza rada: jedno lub dwa kluczowe osiągnięcia wymień też w treści maila z CV. Dzięki temu pracodawca chętniej otworzy Twój dokument.

4. Umiejętności miękkie i twarde jako atuty do CV

Badania pokazują, że w ostatnim czasie wzrasta znaczenie umiejętności miękkich w CV — 80% pracodawców uważa, że są one niezbędne, by odnieść sukces. To oznacza, że warto nad sekcją Umiejętności w CV popracować uważniej, by dokument od razu podkreślał Twoje mocne strony.

Po pierwsze, warto umieścić tę sekcję na górze CV, tuż pod Podsumowaniem zawodowym. Chodzi o to, by rekruter od razu zwrócił na nią uwagę, przeglądając Twoje curriculum vitae. Musisz też zadbać o właściwą formę zapisu umiejętności, którą w tym przypadku jest lista wyliczeniowa.

Żeby odpowiednio wyróżnić umiejętności miękkie, podziel całą sekcję na dwie grupy. Najpierw wymień najważniejsze umiejętności specjalistyczne, niezbędne w pracy na danym stanowisku, a później dodaj do tej listy swoje cechy charakteru i umiejętności interpersonalne

Oto przykładowe umiejętności i cechy, które mogą być Twoimi atutami do CV:

Umiejętności specjalistyczne

  • znajomość danego rynku
  • szeroka wiedza branżowa
  • obsługa programów i aplikacji
  • obsługa sprzętów
  • znajomość języków obcych
  • uprawnienia zawodowe

Umiejętności miękkie

Zobacz przykładowe CV i sprawdź, jak opisać te umiejętności dla konkretnych zawodów. Możesz też stworzyć tzw. CV funkcjonalne, które skupia się głównie na kompetencjach, a nie na przebiegu kariery.

5. Kursy i szkolenia w CV — atuty, którymi warto się pochwalić

Informacja o tym, że masz na swoim koncie dyplomy ukończenia dodatkowych kursów lub szkoleń zawodowych, na pewno spodoba się rekruterowi. Pokaże w CV Twoje zainteresowania i będzie dowodem na to, że się dokształcasz i pracujesz nad swoją karierą. Związane ze stanowiskiem kursy i szkolenia możesz umieścić w sekcji Wykształcenie w CV albo wydzielić dla nich oddzielną sekcję. 

Wykorzystaj gotowy wzór CV do wypełnienia online, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne sekcje i łatwiej podkreślisz w swoim CV atuty.

6. Znajomość języka obcego na odpowiednim poziomie

W dzisiejszych czasach dobrze opisany poziom znajomości języka obcego w CV to spory atut w CV. Pamiętaj, żeby umieścić w gotowym CV ich opis słowny albo odpowiadające danemu poziomowi symboliczne oznaczenie typu B1, B2, C1 (według skali Rady Europy) — np. język angielski — poziom B2, język rosyjski — poziom zaawansowany albo komunikatywna znajomość języka niemieckiego

2. Atuty w CV — jak jeszcze podkreślić swoje mocne strony?

Nawet proste CV możesz napisać w taki sposób, by Twoje atuty były od razu widoczne dla pracodawcy. Oto kilka wskazówek.

1. Dodaj do CV Podsumowanie zawodowe — z takim atutem zdobędziesz przewagę 

Już o tym pisałam, ale przypomnę raz jeszcze — każde dobre CV powinno zaczynać się od podsumowania zawodowego. Ankieta, którą przeprowadziliśmy w 2020 roku na grupie ponad 700 osób, wykazała, że aż 33% kandydatów nie umieszcza tej sekcji w swoim CV. Napisanie jej to zatem dobry sposób, by zainteresować rekrutera i zachęcić go do dalszej lektury swojego życiorysu zawodowego.

Podsumowanie zawodowe w CV to krótka sekcja, w której opisujesz swoje kluczowe atuty z CV. Jest jak dobrze napisana recenzja filmu, po której od razu kupujesz bilety na najbliższy seans. Wystarczy 4-5 zdań i nie więcej niż 50 słów. Warto również wyróżnić grubszą czcionką najważniejsze informacje — wtedy Twój opis zyska kolejny atut, jakim jest czytelność. 

Oto przykład:

Podsumowanie zawodowe z atutami w CV — wzór

Jestem dziennikarzem z 6-letnim stażem pracy w prasie codziennej i miesięcznikach. Mam na swoim koncie 2 wyróżnienia przyznane przez władze województwa za reportaże dotyczące zanieczyszczania środowiska w regionie. Jestem gotów wykorzystać swoje umiejętności i doświadczenie, by stworzyć poczytną rubrykę reportażową w Państwa piśmie. 

Zobacz też wzory CV dla innych zawodów. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Zadbaj o wygląd CV, który podkreśli Twoje atuty

Atuty w CV to nie tylko konkretne dane dotyczące Twojej kandydatury. Liczy się także wygląd Twojego życiorysu. Ale jak powinno wyglądać CV, by od razu zainteresowało rekrutera?

Jeśli nie wiesz, czy lepsze będzie standardowe CV w Wordzie, czy CV kreatywne, to już spieszę z pomocą. Badania pokazują, że jeśli pracodawca miałby nieograniczony czas na przeglądanie aplikacji, wygląd czy szablon curriculum vitae w żaden sposób nie wpływałby na ocenę dokumentu. Ale wszyscy wiemy, że takie warunki zdarzają się rzadko.

Prawda jest taka, że rekruter spędza średnio 7,4 sekundy na czytaniu jednego CV. W tym czasie największe szanse mają dokumenty, które jakoś się wyróżniają. Chcesz, by Twoje CV robiło takie wrażenie?

Możesz skorzystać z kreatora CV, bo to pozwoli Ci stworzyć bardzo profesjonalny dokument, wolny od typowych w CV błędów i świetnie sformatowany. Jeśli postawisz na porządny i zgodny z oczekiwaniami rekrutera dokument, możesz być pewien, że Twoje CV zyska jeszcze jeden atut — będzie nim profesjonalny wygląd, bardzo ważny w nowoczesnym CV.

Zadbaj także o CV format i dobór odpowiedniej czcionki do CV. Wybierz taki font, który będzie prezentował treści zawarte w CV w sposób czytelny — nie warto eksperymentować z czcionkami, lepiej wybrać taką, która jest uznawana za bezpieczną i mało kontrowersyjną. 

9. Dodaj do CV referencje od poprzednich pracodawców

Referencje w CV mogą stać się Twoim naprawdę dużym atutem w rekrutacji. Dowodzą, że nie masz nic do ukrycia i jesteś pewien dobrej opinii na swój temat, co mogą potwierdzić poprzedni pracodawcy.

Referencje najlepiej dodać do CV w formie kontaktów do poprzednich przełożonych i współpracowników (wystarczą 2-3 osoby). Mogą to być numery telefonów i/lub adresy e-mail. Pamiętaj tylko, żeby najpierw spytać wybraną osobę o zgodę na udzielenie Ci referencji — w innym przypadku ten atut w CV może zamienić się w dużą wadę, gdy rozzłoszczony były pracodawca zostanie przez rekrutera z innej firmy zaskoczony pytaniem o Twoje kwalifikacje.

Chcesz jeszcze o coś dopytać? A może masz własne sposoby na podkreślenie swoich atutów w CV? Dodaj komentarz na forum pod tym artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Atuty cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5.00  (6 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: