1. Języki w CV: poziomy angielskiego i innych języków obcych

Języki w CV: poziomy angielskiego i innych języków obcych

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

​​Język obcy to jedna z podstawowych kwalifikacji praktycznie każdego pracownika. Warto chwalić się stopniem zaawansowania języka obcego w CV, nawet jeśli oferta pracy nie zawiera takiego wymogu. To po prostu ważna umiejętność, a rekruter na pewno chce wiedzieć, jak radzisz sobie z językami obcymi.

 

Tylko jak opisać swój poziom znajomości języka w CV (np. angielskiego lub niemieckiego)? W którym miejscu życiorysu umieścić tę informację? Czym się kierować, określając umiejętności językowe? Jak prawidłowo opisuje się poziomy językowe w CV? Właśnie na te pytania odpowiemy poniżej.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

Języki w CVNIE
Języki w CVTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Poziomy językowe w CV — wzór

 

Języki obce

angielski — C1 (zaawansowany)

niemiecki — B1 (średniozaawansowany)

 

1. Poziomy znajomości języka obcego w CV wyróżnij oddzielną sekcją

 

Wielu kandydatów umieszcza informację o stopniu znajomości języka w sekcji Umiejętności w CV. To nie jest błąd, bo umiejętność posługiwania się obcym językiem to kluczowa kompetencja w przypadku wielu zawodów i spory atut w CV. Jeśli jednak masz do opisania więcej zalet, w tym znajomość paru języków obcych, warto stworzyć w tym celu oddzielną sekcję.

 

Nieważne, czy w Twoim dokumencie będzie widniała biegła znajomość języka, czy może podstawowa. Najważniejsze to odpowiednio, zgodnie z rzeczywistością i czytelnie przedstawić tę umiejętność. Rekruter nie ma czasu domyślać się, w jakim stopniu posługujesz się językiem obcym. Chce mieć to opisane w sposób uniwersalny i zrozumiały. 

 

To właśnie dlatego warto stworzyć odrębną sekcję z dodatkowymi informacjami w CV, nazwać ją np. Języki obce, a następnie określić w profesjonalny sposób swój poziom językowy. Zaraz dowiesz się, jak to zrobić. Na początek jednak zajrzyj do kreatora CV i zobacz, jak łatwo można w tym narzędziu dodać sekcję z informacjami dodatkowymi

 

2. Jak opisujemy stopnie znajomości języka w CV?

 

Wiesz już, że informacje o stopniu znajomości języków trzeba dodać do CV, ale nie wiesz jak? Jeśli znasz swój poziom językowy, bo masz na swoim koncie certyfikat językowy lub zaliczyłeś na odpowiednim poziomie zajęcia na studiach, pomoże Ci to dobrze ocenić swoje możliwości językowe.

 

Ale co jeśli nie mierzyłeś nigdy znajomości języka lub było to tak dawno, że wszystko się od tego czasu zmieniło? Rozwiązanie jest proste! Wystarczy posłużyć się konkretnymi wytycznymi. Służy do tego Common European Framework of Reference, czyli skala Rady Europy, która określa poziomy znajomości języka obcego.

 

Aby sprawdzić stopień opanowania języka, możesz posłużyć się testami dostępnymi online. Możesz też sprawdzić poniżej, jak Rada Europy określa poszczególne poziomy i posłużyć się tymi wytycznymi do opisania poziomu znajomości języka w CV.

 

Stopnie znajomości języka w skali Rady Europy

 

Poziomy znajomości języka można podzielić na trzy grupy:

 

 • Początkujący: A1 — Beginner, A2 — Pre-Intermediate
 • Średniozaawansowany: B1 — Intermediate, B2 — Upper-Intermediate
 • Zaawansowany: C1 — Advanced, C2 — Proficient

 

Jak widzisz, litera A odpowiada poziomowi początkującemu, B — średnio zaawansowanemu, a C — zaawansowanemu. To logiczne i łatwe do zapamiętania. Podobnie jak cyferki 1 i 2 przy każdym z poziomów. 

 

To, co pokazaliśmy powyżej, to wzór na opisanie nie tylko poziomu języka angielskiego w CV, lecz także każdego innego języka obcego, który znasz.

 

Teraz przejdźmy do szczegółów, czyli charakterystyki każdego ze stopni znajomości języka. Będziesz mógł dzięki temu sam ocenić, na jakim poziomie znasz język obcy.

 

Poziom znajomości języka — początkujący

 

A1 — Beginner

 

A2 — Pre-Intermediate

 

A to poziom podstawowy znajomości języka. Jeśli określisz swój poziom jako:

 

A1 (Beginning, Beginner) — oznacza to, że rozumiesz i potrafisz stosować potoczne wyrażenia związane z życiem codziennym. Umiesz się przedstawić i formułować zdania oraz pytania dotyczące tego, gdzie mieszkasz, czym się zajmujesz, kogo znasz itp. Potrafisz również rozmawiać w obcym języku o nieskomplikowanych rzeczach pod warunkiem, że Twój rozmówca mówi wolno i zrozumiale.

 

A2 (Elementary, Pre-intermediate) — oznacza to, że rozumiesz podstawowe informacje, które przekazuje Ci Twój rozmówca, czyli umiesz rozmawiać o prostych rzeczach dotyczących życia prywatnego, pracy, rodziny itp. 

 

Poziom znajomości języka — średniozaawansowany

 

B1 — Intermediate

 

B2 — Upper-Intermediate

 

B to poziom średniozaawansowany znajomości języka. Jeśli określisz swój poziom jako:

 

B1 (Lower intermediate, Intermediate) — oznacza to, że rozumiesz znaczenie wypowiedzi, która dotyczy spraw i zdarzeń typowych dla pracy, szkoły, czasu wolnego itd. Umiesz porozumieć się np. w czasie podróży z obcokrajowcem, dla którego język obcy, którego używasz, jest rodzimy. 

 

B2 (Upper intermediate, Pre-advanced) — oznacza to, że możesz swobodnie rozmawiać, a nawet dyskutować na znane Ci tematy w języku obcym. Rozmawiasz płynnie i spontanicznie. Umiesz zająć stanowisko w dyskusji i formułować przejrzyste wypowiedzi pisemne oraz ustne.

 

Poziom znajomości języka — Zaawansowany

 

C1 — Advanced

 

C2 — Proficient

 

C to poziom zaawansowany znajomości języka. Jeśli określisz swój poziom jako:

 

C1 (Advanced) — oznacza to, że rozumiesz naprawdę skomplikowane teksty i treści w obcym języku. Jesteś w stanie dostrzec ironię i różne ukryte znaczenia wypowiedzi. Formułujesz treści swobodnie i bezbłędnie.

 

C2 — (Proficient) oznacza to, że mówisz płynnie w języku obcym i nie masz żadnych problemów komunikacyjnych związanych z formułowaniem wypowiedzi. Rozumiesz słowo pisane i mówione bez względu na poziom skomplikowania tematu. 

 

Piszesz swoje CV od razu w języku obcym? Zanim weźmiesz się do pracy, zobacz wzór angielskiego CV i poznaj podstawowe zwroty przydatne w CV po angielsku. Dzięki temu z łatwością i w praktyce zaprezentujesz w swoim CV language skills, czyli umiejętności językowe. A jeśli aplikujesz do pracy w USA, sprawdź, czy potrzebujesz resume czy CV.

 

Znajomość języka niemieckiego również możesz opisać według powyższych wytycznych. W CV po niemiecku użyjemy jednak określeń w tym języku, czyli zamiast np. IntermediateMittelstufe, zamiast AdvancedFortgeschritten i tak dalej. Podobnie będzie w CV po rosyjsku, CV po francusku i w innych językach obcych.

 

Sprawdź też, jak napisać podanie o pracę po angielsku.

 

3. Poziomy angielskiego

 

Bez wątpienia angielski stał się nowym lingua franca — przynajmniej w krajach zachodnich naprawdę trudno jest poradzić sobie bez niego na rynku pracy. Dlatego informacja o Twoim poziomie znajomości angielskiego powinna znaleźć się w CV.

 

Nie martw się jednak. Poziom angielskiego możesz opisać dokładnie tak samo, jak innych języków obcych, czyli zgodnie ze skalą Rady Europy. Dla przypomnienia: 

 

Poziomy znajomości angielskiego — skala Rady Europy

 

 • A1 — początkujący (beginner)
 • A2 — początkujący (pre-intermidiate)
 • B1 — średniozaawansowany (intermidiate)
 • B2 — średniozaawansowany (upper-intermidiate)
 • C1 — zaawansowany (advanced)
 • C2 — zaawansowany (proficient). 

 

Nie musisz też posługiwać się tylko i wyłącznie kryteriami opisu Rady Europy. Jeśli np. aplikujesz do pracy w Stanach Zjednoczonych albo innym kraju spoza UE, możesz określić swój poziom angielskiego zgodnie z innymi wytycznymi. 

 

Na świecie popularna jest jeszcze skala Interagency Language Roundtable (ILR), która wyróżnia sześć podstawowych poziomów znajomości angielskiego (i innych języków obcych) cyframi od 0 do 5 oraz dodatkowe „stopnie z plusem” — dla osób pomiędzy. 

 

Kolejną skalą jest American Council on the Teaching of Foreign Languages (ACTFL). Poziomy języka są w niej opisowe:

 

 • Novice, czyli podstawowy, podzielony na 3 kategorie: Low, Mid, High (niski, średni, wysoki)
 • Intermediate, czyli średniozaawansowany, podzielony na 3 kategorie: Low, Mid, High (niski, średni, wysoki)
 • Advanced, czyli zaawansowany, podzielony na 3 kategorie: Low, Mid, High (niski, średni, wysoki)
 • Superior — wysoki
 • Distinguished — bardzo wysoki (bliski lub równoznaczny z natywnym użytkownikiem języka). 

 

Jeśli trudno jest Ci wpasować się w którąś z powyższych skal, możesz po prostu posłużyć się intuicyjnym opisowym określeniem, np. komunikatywny, biegły, profesjonalny itp. Pamiętaj tylko, aby w CV nie kłamać i nie zawyżać sztucznie swojego poziomu angielskiego.

 

Jeśli będziesz musiał odbyć rozmowę kwalifikacyjną po angielsku lub w innym obecnym języku albo posługiwać się nim na co dzień w pracy, przełożeni od razu zobaczą, że podkoloryzowałeś swoje umiejętności językowe w życiorysie. Najesz się więc wstydu i zrobisz naprawdę złe wrażenie!

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

4. Poziomy i stopnie znajomości języka w CV — dodatkowe wskazówki

 

Na koniec mamy jeszcze uwagę. Dotyczy ona certyfikatów językowych. 

 

Jeśli masz tego typu dyplom, koniecznie umieść tę informację w sekcji Języki obce w CV. Dla osób, które decydują się umieścić wzmiankę o znajomości języka w Umiejętnościach, najlepszym miejscem na certyfikaty językowe będzie sekcja Kursy, szkolenia i certyfikaty w CV.

 

Mimo że stopień znajomości języka ma związek z Twoją edukacją, nie uwzględniaj go w sekcji CV Wykształcenie, gdzie powinny się znaleźć ukończone szkoły.

 

Warto pamiętać także o Europass CV. To dokument stworzony przez Unię Europejską w celu ujednolicenia aplikacji, a przez to wyrównania szans kandydatów z różnych krajów wspólnoty. Europass CV zawiera tzw. Paszport językowy. Pozwala on samodzielnie ocenić swoje umiejętności językowe i jest przydatny w przypadku wyjazdu do pracy w którymś z krajów europejskich. 

 

Jeśli nie chcesz męczyć się z formatowaniem curriculum vitae albo po prostu nie masz czasu na tworzenie dokumentu samodzielnie, pomoże Ci kreator CV. To intuicyjne, wygodne narzędzie, dzięki któremu bez problemu stworzysz profesjonalny dokument i wybierzesz najbardziej odpowiadający Ci szablon CV.

 

Jeśli przychodzą Ci do głowy jeszcze jakieś pytania związane z językami w CV, chętnie na nie odpowiemy. Dodaj komentarz na forum poniżej, a nasi eksperci Ci pomogą.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Poziomy znajomosci jezyka cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.666666666666667  (9 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: