1. Poziomy językowe w CV: stopnie znajomości języka obcego

Poziomy językowe w CV: stopnie znajomości języka obcego

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Język obcy to jedna z podstawowych kwalifikacji praktycznie każdego pracownika. Warto chwalić się stopniem zaawansowania języka obcego w CV, nawet jeśli oferta pracy nie zawiera takiego wymogu. To po prostu ważna umiejętność, a rekruter na pewno chce wiedzieć, jak radzisz sobie z językami obcymi.

 

Tylko jak opisać swój poziom znajomości języka w CV (np. angielskiego lub niemieckiego)? W którym miejscu życiorysu umieścić tę informację? Czym się kierować, określając umiejętności językowe? Właśnie na te pytania odpowiemy poniżej. Już zaraz będziesz wiedział, jak prawidłowo opisuje się poziomy językowe w CV.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Poziomy językowe w CV — wzór

 

Języki obce

 

angielski — C1 (zaawansowany)

niemiecki — B1 (średniozaawansowany)

 

1. Poziomy znajomości języka obcego w CV wyróżnij oddzielną sekcją

 

Wielu kandydatów umieszcza informację o znajomości języka w sekcji Umiejętności w CV. To nie jest błąd, bo umiejętność posługiwania się obcym językiem to kluczowa kompetencja w przypadku wielu zawodów i spory atut w CV. Jeśli jednak masz do opisania więcej zalet, w tym znajomość paru języków obcych, warto stworzyć w tym celu oddzielną sekcję.

 

Nieważne, czy w Twoim dokumencie będzie widniała biegła znajomość języka, czy może podstawowa. Najważniejsze to odpowiednio, zgodnie z rzeczywistością i czytelnie przedstawić tę umiejętność. Rekruter nie ma czasu domyślać się, w jakim stopniu posługujesz się językiem obcym. Chce to mieć opisane w sposób uniwersalny i zrozumiały. 

 

To właśnie dlatego warto stworzyć odrębną sekcję z dodatkowymi informacjami w CV, nazwać ją np. Języki obce, a następnie określić w profesjonalny sposób swoją znajomość języka. Zaraz dowiesz się, jak to zrobić. Na początek jednak zajrzyj do kreatora CV i zobacz, jak łatwo można w tym narzędziu dodać sekcję z informacjami dodatkowymi

 

2. Jak opisujemy stopnie znajomości języka w CV?

 

Wiesz już, że informacje o stopniu znajomości języków trzeba dodać do CV, ale nie wiesz jak? Jeśli znasz swój poziom językowy, bo masz na swoim koncie certyfikat językowy lub zaliczyłeś na odpowiednim poziomie zajęcia na studiach, pomoże Ci to dobrze ocenić swoje możliwości językowe.

 

Co, jeśli nie mierzyłeś nigdy znajomości języka lub było to tak dawno, że wszystko się od tego czasu zmieniło? Rozwiązanie jest proste! Wystarczy posłużyć się konkretnymi wytycznymi. Służy do tego Common European Framework of Reference, czyli skala Rady Europy, która określa poziomy znajomości języka obcego. 

 

Aby sprawdzić stopień opanowania języka, możesz posłużyć się testami dostępnymi online. Możesz też sprawdzić poniżej, jak Rada Europy określa poszczególne poziomy i posłużyć się tymi wytycznymi do opisania poziomu znajomości języka w CV.

 

Stopnie znajomości języka w skali Rady Europy

 

Poziomy znajomości języka można podzielić na trzy grupy:

 

 • Początkujący: A1  Beginner, A2  Pre-Intermediate
 • Średniozaawansowany: B1  Intermediate, B2  Upper-Intermediate
 • Zaawansowany: C1  Advanced, C2  Proficient

 

Jak widzisz, litera A odpowiada poziomowi początkującemu, B średnio zaawansowanemu, a C zaawansowanemu. To logiczne i łatwe do zapamiętania. Podobnie jak cyferki 1 i 2 przy każdym z poziomów. 

 

To, co pokazaliśmy powyżej, to wzór na opisanie nie tylko poziomu języka angielskiego w CV, lecz także każdego innego języka obcego, który znasz. Teraz przejdźmy do szczegółów, czyli charakterystyki każdego ze stopni znajomości języka. Będziesz mógł dzięki temu sam ocenić, na jakim poziomie znasz język obcy.

 

Poziom znajomości języka — początkujący

 

A1 — Beginner

A2 — Pre-Intermediate

 

A to poziom podstawowy znajomości języka. Jeśli określisz swój poziom jako:

 

A1 (Beginning, Beginner) — oznacza to, że rozumiesz i potrafisz stosować potoczne wyrażenia związane z życiem codziennym. Umiesz się przedstawić i formułować zdania oraz pytania dotyczące tego, gdzie mieszkasz, czym się zajmujesz, kogo znasz itp. Potrafisz również rozmawiać w obcym języku o nieskomplikowanych rzeczach pod warunkiem, że Twój rozmówca mówi wolno i zrozumiale. 

 

A2 (Elementary, Pre-intermediate) — oznacza to, że rozumiesz podstawowe informacje, które przekazuje Ci Twój rozmówca, czyli umiesz rozmawiać o prostych rzeczach, dotyczących życia prywatnego, pracy, rodziny itp. 

 

Poziom znajomości języka — średniozaawansowany

 

B1 — Intermediate

B2 — Upper-Intermediate


B to poziom średniozaawansowany znajomości języka. Jeśli określisz swój poziom jako:

 

B1 (Lower intermediate, Intermediate) — oznacza to, że rozumiesz znaczenie wypowiedzi, która dotyczy spraw i zdarzeń typowych dla pracy, szkoły, czasu wolnego itd. Umiesz porozumieć się np. w czasie podróży z obcokrajowcem, dla którego język obcy, którego używasz, jest rodzimy. 

 

B2 (Upper intermediate, Pre-advanced) — oznacza to, że możesz swobodnie rozmawiać, a nawet dyskutować na znane Ci tematy w języku obcym. Rozmawiasz płynnie i spontanicznie. Umiesz zająć stanowisko w dyskusji i formułować przejrzyste wypowiedzi pisemne oraz ustne.

 

Poziom znajomości języka — Zaawansowany

 

C1 — Advanced

C2 — Proficient

 

C to poziom zaawansowany znajomości języka. Jeśli określisz swój poziom jako:

 

C1 (Advanced) — oznacza to, że rozumiesz naprawdę skomplikowane teksty i treści w obcym języku. Jesteś w stanie dostrzec ironię i różne ukryte znaczenia wypowiedzi. Formułujesz treści swobodnie i bezbłędnie.

 

C2 — (Proficient) oznacza to, że mówisz płynnie w języku obcym i nie masz żadnych problemów komunikacyjnych związanych z formułowaniem wypowiedzi. Rozumiesz zarówno słowo pisane, jak i mówione, bez względu na poziom skomplikowania tematu. 

 

Piszesz swoje CV od razu w języku obcym? Zanim weźmiesz się do pracy, zobacz wzór angielskiego CV i poznaj podstawowe zwroty przydatne w CV po angielsku. Dzięki temu z łatwością i w praktyce zaprezentujesz w swoim CV language skills, czyli umiejętności językowe. A jeśli aplikujesz do pracy w USA, sprawdź, czy potrzebujesz resume czy CV.

 

Znajomość języka niemieckiego również według powyższych wytycznych. W CV po niemiecku użyjemy jednak określeń w tym języku, czyli zamiast np. IntermediateMittelstufe, AdvancedFortgeschritten i tak dalej. Podobnie będzie w CV po rosyjsku, CV po francusku i w innych językach obcych.

 

Sprawdź też, jak napisać podanie o pracę po angielsku.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

3. Poziomy i stopnie znajomości języka w CV — dodatkowe wskazówki

 

Na koniec mamy jeszcze uwagę. Dotyczy ona certyfikatów językowych. Jeśli masz tego typu dyplom, koniecznie umieść tę informację w sekcji Języki obce w CV. Dla osób, które decydują się umieścić wzmiankę o znajomości języka w Umiejętnościach, najlepszym miejscem na certyfikaty językowe będzie sekcja Kursy, szkolenia i certyfikaty w CV. Mimo że stopnień znajomości języka ma związek z Twoją edukacją, nie uwzględniaj go w sekcji CV Wykształcenie, gdzie powinny się znaleźć ukończone szkoły.

 

Warto pamiętać także o Europass CV. To dokument stworzony przez Unię Europejską w celu ujednolicenia aplikacji, a przez to wyrównania szans kandydatów z różnych krajów wspólnoty. Europass CV zawiera tak zwany Paszport językowy. Pozwala on samodzielnie ocenić swoje umiejętności językowe i jest przydatny w przypadku wyjazdu do pracy w którymś z krajów europejskich. 

 

Jeśli nie chcesz męczyć się z formatowaniem curriculum vitae albo po prostu nie masz czasu na tworzenie dokumentu samodzielnie, pomoże Ci kreator CV. To intuicyjne, wygodne narzędzie, dzięki któremu stworzysz bez problemu profesjonalny dokument i wybierzesz najbardziej odpowiadający Ci szablon CV.

 

Jeśli przychodzą Ci do głowy jeszcze jakieś pytania związane z językami w CV, chętnie na nie odpowiemy. Dodaj komentarz na forum poniżej, a nasi eksperci Ci pomogą.

O autorze

Redakcja serwisu LiveCareer
Redakcja serwisu LiveCareer

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Obserwuj nas

  Oceń ten artykuł:

  Poziomy znajomosci jezyka cv

  Średnia:

  Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
  4.67  (9 oceny)

  Chcesz stworzyć skuteczne CV?

  Wypróbuj kreator CV za darmo
  Skuteczne CV

  Piszą o nas: