Stwórz profesjonalne CV teraz!
Rozmowa kwalifikacyjna: poradnik przed i po rozmowie o pracę
Piszą o nas:
Udało się. Przeszedłeś pierwsze etapy rekrutacji i dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Gratulacje! Chociaż nowa posada jest coraz bliżej, wciąż musisz pomyślnie przejść przez spotkanie z rekruterem albo przyszłym szefem.
To zrozumiałe, że się stresujesz. Na rozmowie rekrutacyjnej musisz zrobić dobre pierwsze wrażenie, atrakcyjnie opowiedzieć o swoich kompetencjach i odpowiednio się zachować. Jednym słowem — przekonać pracodawcę, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić.
Jak to zrobić? Dowiesz się z niniejszego poradnika. Znajdziesz tu informacje na temat rozmowy o pracę, które pomogą Ci się odpowiednio przygotować i pokonać stres.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
Mam nadzieję, że nie planujesz iść na rozmowę rekrutacyjną bez przygotowania. Stres może sprawić, że zapomnisz języka w gębie. Nawet jeśli jesteś świetnym specjalistą w swojej dziedzinie i posiadasz wachlarz atrakcyjnych dla pracodawcy kompetencji, wypadniesz kiepsko.
Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Oto porady:
Zbierz podstawowe informacje o pracodawcy
Obecnie oprócz umiejętności, pracodawcy zwracają uwagę na dopasowanie kandydata do tzw. kultury firmy. Rekruter, który będzie prowadził Twoją rozmowę o pracę, może zadawać pytania o to, co wiesz na temat przedsiębiorstwa, w którym chcesz się zatrudnić. Sprawdzi w ten sposób, czy rzeczywiście zależy Ci na stanowisku i czy wpasujesz się w firmowe wartości.
Dlatego zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, zapoznaj się ze stroną internetową firmy czy też jej profilem na LinkedInie. Możesz spodziewać się pytania „Co wiesz o naszej firmie?”. Jeśli dobrze na nie odpowiesz, przy okazji pokażesz, jakie korzyści przyniesie pracodawcy Twoje zatrudnienie.
Przygotuj się na typowe pytania na rozmowie rekrutacyjnej
Oczywiście to jakie kwestie zostaną poruszone podczas rozmowy, zależy od rekrutera i kultury firmy. Są jednak pytania, które pojawią się na rozmowie kwalifikacyjnej prawie na pewno. Spodziewaj się, że będziesz musiał opowiedzieć o swoim doświadczeniu zawodowym i pokazać, jak Twoje kompetencje przydadzą się w nowej pracy, czy opowiedzieć o sobie w kilku słowach.
Oto krótka lista najczęściej pojawiających się pytań na rozmowie o pracę wraz z przykładami odpowiedzi. Bardziej rozbudowane wyjaśnienia i porady znajdziesz w naszych tekstach dedykowanych konkretnym pytaniom.
- Powiedz coś o sobie – wiele rozmów rekrutacyjnych zaczyna się od tego pytania – służy jako rozgrzewka i przełamanie lodów. Oczywiście, musisz opowiedzieć o sobie w konkteście kariery i życia zawodowego. Ponieważ rekruterzy często podejmują decyzję na podstawie pierwszego wrażenia, postaraj się zacząć od jakiegoś sukcesu, osiągnięcia (udanego projektu, ciekawego zadania, na które znalazłeś rozwiązanie) albo umiejętności, którą masz opanowaną do perfekcji.
- Co wiesz o naszej firmie – to pytanie ma sprawdzić Twoje zaangażowanie w rekrutację i podejście do procesu. Już wiesz, że przed rozmową należy zebrać wiedzę na temat pracodawcy – to właśnie moment na wykorzystanie jej.
- Jakie są Twoje mocne i słabe strony? – mówiąc o mocnych stronach, postaraj się przedstawić konkrety. Wybierz 2-3 swoich najważniejszych kompetencji i każdą z nich poprzyj przykładem, jak skutecznie z niej korzystałeś. Np. Moją mocną stroną jest organizacja pracy zespołu. Udało mi się wprowadzić nowy system korzystający z metodyk zwinnych, dzięki czemu wydajność zespołu znacznie się poprawiła, a moi podwładni są mniej sfrustrowani. Przy wadach koniecznie opowiedz, jak walczysz ze swoimi słabościami, np. Mam problem z punktualnością, ale dzięki usprawnieniu powiadomień w kalendarzu zdarza mi się to coraz rzadziej.
- Gdzie widzisz się za 5 lat? – Na to pytanie musisz odpowiedzieć w taki sposób, aby pokazać, że Twoje aspiracje i cele zgrywają się z celami firmy. Wykorzystaj swoją wiedzę na jej temat oraz pochwal się, jak rozwój Twoich umiejętności przyniesie korzyść pracodawcy.
- Dlaczego chcesz zmienić pracę? – tym pytaniem rekruterzy szukuają red flagów – chcą zbadać, czy nie jestem uciążliwymi czy konfliktowym pracownikiem. Dlatego najlepiej wyjaśnić, że szukasz nowych możliwości rozwoju i chciałbyś nauczyć się nowych zdolności.
Wydrukuj i weź ze sobą kopię CV
Rekruter, który będzie prowadził Twoją rozmowę kwalifikacyjną, również powinien się do niej przygotować i dobrze znać treść Twojego życiorysu zawodowego. Na wszelki wypadek wydrukuj CV i weź kopie ze sobą. Nigdy nie wiesz, czy przypadkiem się nie przyda.
Ponadto tuż przed rozmową możesz przejrzeć swoje curriculum vitae i uporządkujesz sobie kluczowe informacje o swoich kwalifikacjach. Może Ci to pomóc, jeśli się zestresujesz i nie będziesz wiedział, co powiedzieć.
Na rozmowę o pracę odpowiednio się ubierz
Niezależnie od tego, jaki charakter ma firma, do której aplikujesz — czy jest wielką, międzynarodową korporacją czy małym startupem, na rozmowę rekrutacyjną lepiej przyjść ubranym zbyt elegancko niż niechlujnie, nawet jeśli nie egzekwuje od swoich pracowników zasad dress code'u. Pamiętaj też, że niektóre miejsca wymagająszczególnie atrakcyjnego stroju (np. gdy idziesz na rozmowę kwalifikacyjną do banku).
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Postaw na neutralne kolory (granat, szarości i brązy), ubrania o eleganckim i porządnym kroju (garnitur albo marynarka oraz spodnie, garsonka albo sukienka), neutralny makijaż i schludną fryzurę.
Ubranie i inne rzeczy, które warto zabrać na rozmowę kwalifikacyjną, przygotuj najlepiej dzień wcześniej, aby niczego nie zapomnieć.
Sprawdź, jak dojechać i ile czasu potrzebujesz
Wiesz, co od początku zrobi złe wrażenie? Spóźnienie. Dlatego dzień przed rozmową sprawdź w aplikacji (Google Maps, Jak Dojadę itp.), jak trafić do siedziby firmy i ile czasu Ci to zajmie. Wyjdź z domu odrobinę wcześniej — na wypadek korków czy innych losowych sytuacji. Lepiej być chwilę wcześniej niż na samym początku rozmowy o pracę zaliczyć wpadkę i wbiec do firmy, próbując złapać oddech, bo spóźnił Ci się autobus.
Przygotuj pytania, które zadasz rekruterowi pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej
Możesz być pewien, że pod koniec rozmowy rekruter da Ci chwilę za zadanie własnych pytań. Odpowiadając, że wiesz wszystko i nie masz nic do dodania, możesz sobie zaszkodzić — wyjdziesz na niezaangażowanego i tak naprawdę niezainteresowanego nową posadą.
Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej? Możesz szczegółowo dopytać o zadania, które będziesz wykonywać na nowym stanowisku, Twój przyszły zespół i przełożonego czy też wyzwania, z którymi obecnie mierzy się firma.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
2. Jak zachować się podczas rozmowy rekrutacyjnej?
Wiesz, już jak przygotować się do spotkania z rekruterem. Przygotowałam też kilka porad, żeby dobrze wypaść na rozmowe kwalifikacyjnej i zrobić pozytywne wrażenie na rekruterze — badania pokazują, że przeprowadzający rozmowę najczęściej podejmują decyzję w 4 minuty od jej rozpoczęcia.
Pierwsze wrażenie jest kluczowe — dlatego preczytaj poniżej, jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej spróbuj się nie stresować
Nie ma co udawać, że rozmowa o pracę to stresująca sytuacja. Jednak przesadny strach z pewnych siebie specjalistów może zamienić nas w roztrzęsiony kłębek nerwów. Co zrobić, jeśli poczujesz napływającą falę paniki?
Oddychaj spokojnie i powoli. Przed rozmową posłuchaj ulubionej, pozytywnie nastrajającej muzyki. Gdy zaczniesz stresować się już kilka dni przed rozmową, postaraj się unikać negatywnego myślenia i nie myśl, że „ta praca albo żadna”. Nawet jeśli wypadniesz nie najlepiej, pewnie czekają na Ciebie kolejne rozmowy.
Bądź pewny siebie (ale bez przesady)
Pewność siebie jest przeważnie atrakcyjna i sprawia, że inni postrzegają nas jako kompetentnych. Ale, jak ze wszystkim, musisz uważać, żeby nie przedobrzyć. Przesadna pewność siebie, może zostać odczytana jako zarozumiałość.
Oczywiście, podczas rozmowy powinieneś mówić o swoich sukcesach i osiągnięciach zawodowych — ale również umieć przyznać się do błędów i nie popadać w samouwielbienie. Rekruterzy wiedzą, że nie ma idealnych ludzi, a osoby, które uważają, że nigdy nic nie robią źle i nie biorą odpowiedzialności za swoje pomyłki, nie będą dobrymi pracownikami.
Panuj nad mową ciała i mimiką
Badania pokazują, że komunikacja niewerbalna (mowa ciała, brzmienie głosu i mimika) odgrywa ważną rolę w tym, jak zaprezentujemy się na rozmowie kwalifikacyjnej i jaką decyzję podejmie rekruter.
Oczywiście duża część takich zachowań jest podświadoma i nie do końca możemy nad nimi panować. Natomiast na pewno możesz zwrócić uwagę i postarać się nie gestykulować przesadnie, uśmiechać się i, po prostu, zachowywać profesjonalnie.
Jeśli stresujesz się rozmowa o pracę, poćwicz odpowiedzi na potencjalne pytania i autoprezentację. Gdy będziesz wiedział, co i jak powiedzieć, łatwiej będzie Ci panować nad odruchami.
Nie kłam i nie koloryzuj podczas rozmowy o pracę
Na pewno wiesz, że nie powinno się kłamać w CV — i również nie powinno się tego robić na rozmowie o pracę. Załóżmy, że rekruter zapyta Cię o jakąś umiejętność, a Ty naciągniesz fakty i powiesz, że świetnie ją opanowałeś.
A następnie... będziesz musiał udowodnić, że tak rzeczywiście jest. Nie dość, że najesz się wstydu, to z pewnością pogrzebiesz swoją szansę na zatrudnienie.
Gdy rozmówca zaskoczy Cię trudnym pytaniem rekrutacyjnym, na które nie znasz odpowiedzi, bądź szczery, ale równocześnie pokaż, że zależy Ci na rozwoju i chętnie pracujesz nad sobą. Prawdomówność z pewnością zostanie doceniona.
Przeczytaj również, jak poradzić sobie na rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon.
3. Co zrobić po rozmowie kwalifikacyjnej?
Uffff, udało się. Masz rozmowę o pracę za sobą. Możesz się rozluźnić i czekać na wynik rekrutacji. Ale… to jeszcze nie koniec, bo nie liczy się tylko to, co zrobisz przed, w trakcie, ale również po.
Co powinieneś zrobić po zakończonej rozmowie o pracę? Oto kilka porad:
Wyślij wiadomość z podziękowaniem za rozmowę o pracę
Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić po rozmowie kwalifikacyjnej, jest wysłanie krótkiej wiadomości z podziękowaniem za spotkanie. Dlaczego? Pokażesz wtedy, że naprawdę zależy Ci na nowej pracy i że doceniasz czas, który poświęcił Ci rekruter.
Ponadto pokażesz również, że jesteś dobrze zorganizowany, uprzejmy i zyskasz kolejną okazję, do przedstawienia swoich mocnych stron. Same plusy, żadnych minusów!
Wiadomość wyślij nie później niż 24 godziny po zakończeniu spotkania. Jeśli na rozmowie zapomniałeś ustalić termin otrzymania feedbacku od nowego pracodawcy, możesz również o to zapytać w mailu z podziękowaniem.
Znajdź rekrutera na LinkedInie
I nawiąż z nim kontakt. Dzięki temu po pierwsze zapamięta Cię, a po drugie — nawet jeśli teraz nie uda Ci się dostać pracy, przy następnej ofercie może przypomni sobie Wasze spotkanie i zaproponuje Ci kolejną szansę.
Zastanów się, czy dalej zależy Ci na tej pracy
Rozmowa o pracę ma przede wszystkim sprawdzić Twoje kompetencje. Ale to również świetna okazja, żebyś zdobył interesujące informacje na temat firmy, do której aplikujesz.
Dlatego po rozmowie rekrutacyjnej warto zastanowić się, czy rzeczywiście zależy Ci na tej konkretnej pracy. Jeśli nie i czekają na Ciebie inne rozmowy i ciekawsze oferty, możesz bez żalu zrezygnować, a gdy otrzymasz propozycję posady, podziękować.
I udać się na kolejną rozmowę kwalifikacyjną, do której będziesz wiedział, jak się przygotować, jak zachowywać się w trakcie i co zrobić po jej zakończeniu.
Powodzenia!
Przeczytaj również: Elevator pitch / speech - co to jest? Przykłady po polsku.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz jeszcze jakieś wątpliwości w kwestii rozmowy kwalifikacyjnej lub chciałbyś opowiedzieć, co spotkało Cię podczas dotychczasowych rozmów o pracę? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie poznam Twoją opinię i odpowiem na wszystkie pytania.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Rozmowa kwalifikacyjna
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Atuty w CV: co to jest atut i jakie mocne strony w CV wyróżnić?
Nie wiesz, w jaki sposób zaprezentować w CV swoje atuty? Sprawdź, co radzą eksperci i dowiedz się, jak wyraźnie pokazać swoje mocne strony w CV.
Rezygnacja z rozmowy kwalifikacyjnej i rekrutacji: wzór, porady
Zobacz wzór maila o rezygnacji z rekrutacji. Dowiedz się, kiedy warto oficjalnie zrezygnować z rozmowy kwalifikacyjnej, by pokazać swój profesjonalizm.
Jak i dlaczego kłamiemy na rozmowach o pracę? Badanie 2020
Zapytaliśmy ponad 1500 Polaków o to, dlaczego i jak często kłamią na rozmowach kwalifikacyjnych. Zobacz nasz raport i przekonaj się, jak (nie)uczciwi jesteśmy.
Piszą o nas: