1. Życiorys zawodowy - wzór. Jak napisać życiorys do pracy?

Życiorys zawodowy - wzór. Jak napisać życiorys do pracy?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz — także podczas poszukiwania pracy. Jeśli chcesz dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, musisz od razu zainteresować rekrutera.

Zazwyczaj pierwsza forma kontaktu kandydata z pracodawcą to wysłanie tzw. życiorysu zawodowego. W większości firm ten dokument jest niezbędnym wymogiem i to od niego zależy, czy przejdziesz do kolejnego etapu rekrutacji.

Jak zatem stworzyć życiorys do pracy, który nie przepadnie w morzu innych dokumentów i skutecznie wyróżni Twoje mocne strony? Za chwilę zobaczysz, jak powinien wyglądać życiorys zawodowy i poznasz sposoby na zyskanie przewagi nad innymi kandydatami.

Zdecyduj, który szablon do CV najbardziej Ci odpowiada. Przygotowaliśmy ich aż 26, w różnych kolorach i stylach.

Stwórz CV teraz

Nie wiesz, jak napisać CV? Zainspiruj się wzorami CV, stworzonymi przez profesjonalistów.

Przykładowy życiorys zawodowy — wzór, jak napisać

Imię i nazwisko kandydata

Nazwa obecnego stanowiska lub wyuczonego zawodu

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

Podsumowanie zawodowe

Ukończyłem zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim (licencjat) i od ponad 3 lat pracuję jako specjalista ds. marketingu internetowego w firmie Faster&Better. Specjalizuję się w e-mail marketingu oraz marketing automation. W 2018 r. udało mi się podnieść o 15% konwersje sprzedażowe naszych klientów. W Państwa firmie chciałbym zbudować zespół zajmujący się marketing automation.

Umiejętności specjalistyczne

 • Google Ads (poziom zaawansowany)
 • MailChimp, Vero (poziom zaawansowany)
 • Google Analytics (poziom zaawansowany)
 • Office, Excel, PowerPoint (poziom zaawansowany)
 • język angielski — poziom C1

Umiejętności miękkie

 • pozytywne nastawienie do pracy i ciągła chęć rozwoju
 • otwartość na nowe rozwiązania i technologie
 • pozytywne nastawienie do współpracowników i klientów

Doświadczenie

01.2016–obecnie Faster&Better

Stanowisko: Specjalista ds. marketingu internetowego

Obowiązki:

 • planowanie, przygotowanie i raportowanie wyników kampanii reklamowych
 • obsługa aplikacji do e-mail marketingu (np. MailChimp)
 • ustawianie kampanii reklamowych w Google Ads
 • testowanie treści reklamowych w celu zwiększenia konwersji
 • planowanie i wdrażanie ścieżek zakupowych

Dodatkowe obowiązki:

 • przygotowywanie treści content marketingowych
 • nawiązywanie i podtrzymywanie pozytywnych relacji z kluczowymi klientami
 • współpraca z innymi zespołami (programistami, grafikami etc.)

Sukcesy:

 • zwiększenie o 15% konwersji sprzedażowych klientów w 2018 roku

Wykształcenie

2013–2016 Uniwersytet Warszawski — Wydział Zarządzania

Kierunek: Zarządzanie

Uzyskany tytuł licencjata

Zainteresowania

W wolnym czasie lubię czytać książki (po angielsku) — szczególnie literaturę fantasy i science-fiction. Uprawiam także sporty zespołowe (najczęściej piłkę nożną).

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Już wiesz, jak wygląda przykładowe CV. Teraz dowiesz się, czym nowoczesny życiorys zawodowy różni się od swojego tradycyjnego odpowiednika i dlaczego ta różnica ma znaczenie.

1. Życiorys a CV. Co to jest i czym się różnią?

Niektórzy mylą pojęcie tradycyjnego życiorysu z życiorysem zawodowym — czyli po prostu CV (skrót od curriculum vitae, oznaczającego w języku łacińskim „przebieg życia”). Tylko w niektórych zawodach wymagany jest ten pierwszy — jeśli np. chcesz być żołnierzem, musisz napisać życiorys do wojska, a jeśli strażakiem — życiorys do straży pożarnej.

Życiorys to skrótowy opis życia (w formie tekstu ciągłego), w którym autor skupia się na informacjach związanych z wykształceniem, osiągnięciami naukowymi oraz na innych ważnych wydarzeniach. Jest to więc rodzaj skróconej autobiografii.

Życiorys zawodowy, czyli po prostu CV, to przejrzysty opis najważniejszych doświadczeń i osiągnięć zawodowych oraz kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku. W curriculum vitae chodzi przede wszystkim o to, aby zachęcić pracodawcę do zatrudnienia kandydata lub zaproszenia go na rozmowę kwalifikacyjną.

W tym artykule dokładnie wyjaśniamy, jak stworzyć skuteczny życiorys zawodowy, czyli życiorys do pracy.

2. Od czego zacząć życiorys do pracy?

Istnieje prosty sposób na to, aby od razu stworzyć wyróżniający się życiorys zawodowy (nawet jeśli preferujesz dość proste CV). Na dodatek wielu kandydatów wciąż nie zna tego triku, dlatego masz szansę od razu zyskać nad nimi przewagę.

Chodzi o tzw. podsumowanie zawodowe w CV, czyli krótki opis Twoich najważniejszych kwalifikacji, doświadczeń, osiągnięć i celów zawodowych. Podsumowanie umieszcza się na samej górze życiorysu, tak jak we wzorze na początku artykułu.

Pamiętaj, że podsumowanie zawodowe musi być dopasowane do oferty pracy — skup się na opisie tych kompetencji i sukcesów, które będą najbardziej interesujące z punktu widzenia pracodawcy.

Dzięki dodaniu do życiorysu podsumowania masz pewność, że pracodawca zapozna się z Twoimi głównymi atutami, nawet jeśli tylko rzuci okiem na dokument.

Masz problem z odkryciem swoich atutów zawodowych? Możesz wykonać analizę SWOT swojej osoby.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Jakie umiejętności wyróżnić w życiorysie do pracy?

Opis kompetencji w CV to kolejny bardzo ważny element Twojego życiorysu zawodowego. Szczególnie jeśli nie możesz jeszcze pochwalić się dużym doświadczeniem. Dlatego ta sekcja również powinna znaleźć się na 1. stronie dokumentu.

W pierwszej kolejności opisuj w CV umiejętności twarde, specjalistyczne, a następnie kompetencje miękkie, o których pracodawca wspomina w ofercie pracy.

Pisząc o swoich umiejętnościach, staraj się być dokładny i szczegółowy. Warto także podać swoje poziomy zaawansowania. Np. zamiast „bardzo dobra znajomość języka angielskiego” napisz „język angielski — poziom C1”.

4. Jak stworzyć sekcję doświadczenia w życiorysie zawodowym?

Żadne wzorcowe, klasyczne CV nie może obyć się bez opisu doświadczenia zawodowego.

Podobnie jak w przypadku podsumowania zawodowego, postaraj się, aby opis doświadczenia w CV był w jak największym stopniu dopasowany do oferty pracy. Skup się na tych obowiązkach i osiągnięciach, które będą najbardziej interesujące dla rekrutera.

Zeby stworzyć naprawdę dobre CV, bądź konkretny i szczegółowy. W opisie obowiązków unikaj ogólników w stylu „obsługa klientów”. Używaj liczb, nazw programów i technologii, które obsługiwałeś, pochwal się współpracą z prestiżowymi firmami.

Podając okresy współpracy, wskaż miesiąc i rok (np. 10.2015–11.2017). Jeśli wpiszesz tylko rok, pracodawca może nabrać podejrzeń, że chcesz sztucznie „wydłużyć” staż pracy.

Postaraj się, aby opis doświadczenia w życiorysie zawodowym był jak najbardziej przejrzysty. Stosuj pogrubienia nagłówków, podziel obowiązki (np. na główne i dodatkowe), wyróżnij podsekcję z osiągnięciami w tym miejscu CV. Realizowane zadania najlepiej wymieniać, stosując punktory.

Opis Twojego doświadczenia musi znaleźć się na pierwszej stronie życiorysu do pracy. Pamiętaj, że rekruterzy nie mają czasu, aby przeglądać wielostronicowe dokumenty.

Jeśli jeszcze nie masz doświadczenia zawodowego, w tej sekcji możesz wpisać np. praktyki, staż lub wolontariat. A jeśli zaczynasz pracę w branży kreatywnej, możesz postarać się o bardziej oryginalne CV (np. w formie video) i w ten sposób zaprezentować swoje umiejętności.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

5. Jak opisać wykształcenie?

Współcześnie dla większości pracodawców edukacja jest mniej istotna od doświadczenia i umiejętności. Zazwyczaj wymagają po prostu wykształcenia średniego lub dowolnego wyższego. Oczywiście wyjątkiem są sytuacje, kiedy do wykonywania danego zawodu dyplom ukończenia studiów jest niezbędny.

W sekcji Wykształcenie Twojego życiorysu zawodowego nie musisz się zbytnio rozpisywać. Wystarczy podać lata nauki, nazwę uczelni, wydziału i kierunku oraz uzyskany tytuł.

Jeśli Twoja praca dyplomowa była w jakiś sposób związana z interesującym Cię stanowiskiem lub wymaganiami w ofercie pracy, możesz dodatkowo podać jej tytuł.

6. Czy w życiorysie zawodowym warto wspominać o swoich zainteresowaniach?

To pytanie zadaje sobie wielu kandydatów. Odpowiedź jest prosta: tak, w życiorysie do pracy warto podać swoje zainteresowania. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób możesz dać się zapamiętać i pokazać, że praca jest dla Ciebie nie tylko obowiązkiem, ale także przyjemnością.

Nie warto jednak wpisywać typowych zainteresowań, takich jak oglądanie telewizji, czytanie, podróże czy sport. Ten błąd w CV popełnia większość kandydatów. Musisz być bardziej szczegółowy i starać się nawiązać do oferty pracy.

Pokaż pracodawcy, że Twoje hobby będzie w jakiś sposób przydatne także w pracy (np. gra w szachy może świadczyć o tym, że potrafisz myśleć analitycznie).

7. Co jeszcze musisz wiedzieć, aby stworzyć skuteczny życiorys do pracy?

Na samym końcu życiorysu zawodowego, czyli pod sekcją z zainteresowaniami, dodaj aktualną klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych w CV. We wzorze na początku artykułu znajdziesz jej uniwersalną formułę do wykorzystania.

Zadbaj też o odpowiedni wygląd życiorysu zawodowego. W tym celu możesz skorzystać z naszego programu do tworzenia CV, w którym znajdziesz porady ekspertów oraz puste CV do wypełnienia online. Tak wygenerowany życiorys do pracy będzie nowoczesny i atrakcyjny. Nie jest to darmowe CV, ale łatwiej przyciągnie wzrok rekrutera niż popularny darmowy szablon curriculum vitae.

Możesz też przygotować swoje CV na szablonie w Word (używając tzw. CV template w Word), ale i tak najlepiej pobrać i wysłać CV w formacie PDF. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu będziesz miał gwarancję, że pracodawca zobaczy życiorys w takiej formie, w jakiej go przygotowałeś. Jeśli wyślesz życiorys zawodowy np. w DOC, jego treść może zostać łatwo zmieniona.

Pamiętaj także, że życiorys do pracy musi być maksymalnie czytelny. Zadbaj o odpowiedni format CV, czyli brak długich bloków tekstu, stosuj odstępy między wierszami, punktory, nagłówki i pogrubienia. Gotowe CV nie powinno zawierać też literówek i błędów stylistycznych. Pamiętaj również, że zazwyczaj CV się nie podpisuje.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

Najczęściej zadawane pytania o życiorys zawodowy

 

Czy życiorys zawodowy to CV?

Tak — życiorys zawodowy to inaczej CV. A to oznacza, że powinien zawierać wszystkie elementy niezbędne dla schematu curriculum vitae (np. dane kontaktowe i opis doświadczenia). Pamiętaj, że życiorys zawodowy znacznie różni się od życiorysu tradycyjnego, czyli skróconej biografii kandydata. Ten drugi dokument powinien być napisany tekstem ciągłym, bez podziału na sekcje.

Jak długi powinien być życiorys?

Życiorys zawodowy nie powinien przekraczać dwóch stron A4 — rekruterzy nie mają czasu ani ochoty czytać zbyt długich dokumentów. Jednak o wiele lepiej jest napisać CV na jedną stronę — dzięki temu wszystkie niezbędne informacje będą widoczne już na pierwszy rzut oka. W stworzeniu takiego życiorysu pomogą Ci profesjonalne szablony CV, dostępne m.in. w kreatorze CV LiveCareer.

Jak napisać życiorys zawodowy krok po kroku?

Pisanie życiorysu zawodowego zacznij od podania niezbędnych w CV danych osobowych i kontaktowych (imię i nazwisko, tytuł zawodowy, numer telefonu i adres e-mail). Następnie opisz swoje dotychczasowe doświadczenie, osiągnięcia zawodowe i wykształcenie, a jeśli chcesz — również zainteresowania. Na samym końcu stwórz rubrykę CV O mnie (w której podsumujesz swoje dotychczasowe sukcesy i podasz cel zawodowy), a w stopce dokumentu dodaj klauzulę CV.

Co musi być zawarte w życiorysie?

Najważniejszymi informacjami, które powinieneś zawrzeć w życiorysie zawodowym, są Twoje dane kontaktowe, opis doświadczenia, umiejętności i klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych. Taki dokument jest zgodny z prawem i odpowiada na kluczowe potrzeby pracodawcy. Ale jeśli chcesz naprawdę zainteresować rekrutera i dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, powinieneś napisać znacznie więcej — m.in. wymienić swoje kluczowe osiągnięcia, podać cel zawodowy i krótko opisać ścieżkę edukacji.

Kiedy i w jakim celu piszemy życiorys?

Życiorys piszemy po to, by dostać pracę — jestto kluczowy dokument, jaki należy przesłać potencjalnemu pracodawcy w trakcie rekrutacji. W niektórych zawodach lub instytucjach nadal wymaga się przesłania życiorysu tradycyjnego — np. gdy chcemy dostać pracę w policji albo zostać żołnierzem. Jednak w większości przypadków wystarczy napisać CV, czyli życiorys zawodowy.

Pisząc życiorys zawodowy, postaraj się zastosować powyższe wskazówki. Dzięki temu dużo szybciej zdobędziesz pracę, która spełni Twoje oczekiwania. Jeśli jednak wciąż masz pytania, możesz je śmiało zadawać w komentarzach pod artykułem.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zyciorys zawodowy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.83  (18 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: