1. Europass CV online - co to? Wzór, zalety i wady kreatora

Europass CV online - co to? Wzór, zalety i wady kreatora

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Europass CV to część projektu Europass, za którym stoi Unia Europejska. Cel? Stworzyć kandydatom ze wszystkich krajów możliwość czytelnego przedstawienia swoich umiejętności i kompetencji zawodowych. 

Jeśli aplikujesz do pracy w którymś z krajów UE, dzięki Europass CV możesz stworzyć uniwersalny dokument, który zawiera większość elementów niezbędnych w rekrutacji. Pokażemy Ci krok po kroku, na czym polega tworzenie CV Europass. Poznasz też jego wady i zalety i dowiesz się, czy warto wysyłać je do zagranicznego pracodawcy. 

Już nie musisz spędzać długich godzin nad dopieszczaniem CV. Kreator LiveCareer napisze dokumenty za Ciebie. Wybierz szablon CV i szybko uzupełnij kolejne sekcje z pomocą wskazówek ekspertów.

Stwórz CV teraz

Zobacz profesjonalne wzory CV dla 70+ zawodów.

1. Co to jest CV Europass?

Zacznijmy od tego, że Europass CV i wszystkie inne dokumenty aplikacyjne dostępne są na stronie Europass. Tam znajdziesz darmowy kreator CV, w którym krok po kroku wypełniasz kolejne rubryki tzw. europejskiego curriculum vitae

Czym życiorys zawodowy stworzony w kreatorze Europass różni się od zwykłego curriculum vitae? Szablon jest przede wszystkim oznaczony znakiem Europass, który świadczy o tym, że korzystałeś z darmowego CV szablonu, który proponuje Unia Europejska. Jest to prosty wzór CV do wypełnienia bez zdjęcia. Po drugie tym, że nie przewidziano w Europass CV sekcji Podsumowanie zawodowe i jest to niestety duża wada, która osłabia skuteczność dokumentu.

Europass CV zostało stworzone po to, by każdy, kto aplikuje do pracy w kraju europejskim innym niż jego ojczyzna, mógł mieć równe szanse w rekrutacji. Twórcy Europass zaprojektowali dokument, który kładzie duży nacisk na umiejętności w CV i skupia się bardziej na treści życiorysu zawodowego niż na jego stronie wizualnej. Poza tym jest to dość klasyczny wzór CV.

2. Czym charakteryzuje się Europass CV?

Umiejętności w Europass CV to kluczowa sekcja dokumentu. Korzystając z kreatora CV Europass użytkownicy wybierają kompetencje z listy proponowanej przez narzędzie. Bardzo podobną pomoc oferuje również nasz kreator CV, dlatego nie jest to coś, co wyraźnie wyróżnia europejskie CV. 

Skoro kreator Europass oferuje CV, które możesz równie sprawnie (a nawet sprawniej — bo nasz kreator zawiera więcej propozycji) stworzyć na przykład w kreatorze CV LiveCareer, to na czym polega różnica? 

W założeniu chodziło o to, by rekruterzy mogli łatwiej porównać kandydatów dzięki temu, że ich życiorysy zawodowe będą tworzone z użyciem tego samego programu do pisania CV. To wszystko działałoby świetnie, gdyby faktycznie wszyscy ubiegający się o pracę za granicą korzystali z Europass CV. Ale jak się okazuje:

 • w 2018 roku Europass CV stworzyło tylko niecałe 2 000 osób 
 • Podczas gdy w samym 2019 roku Europejczycy wysłali już ponad 73 666 CV online.

Wniosek? Choć idea platformy Europass jest szczytna, to europejskie CV nie cieszy się dużą popularnością. Zapewne też dlatego, że CV Europass nie jest konieczne przy ubieganiu się o pracę na naszym kontynencie — i nie stało się jedynym uznawanym przez pracodawców w UE dokumentem aplikacyjnym. 

Różne kraje unijne nadal mają swoje standardy i preferencje na temat pisania CV. Zatem — tworząc Europass CV wcale nie masz pewności, że tak samo przypadnie ono do gustu pracodawcy w Niemczech, jak temu w Portugalii. 

3. Jak działa platforma online Europass CV?

Platforma Europass CV pozwala na stworzenie dokumentu aplikacyjnego online. Skorzystaj z linku, który wymieniamy we wstępie, a trafisz prosto na stronę z narzędziem, które pozwoli Ci stworzyć darmowe CV online. 

Zobaczysz tam, że poza życiorysem zawodowym Europass daje również możliwość uzyskania takich dokumentów, jak: 

 • Paszport językowy — pokazuje umiejętności językowe kandydata w formie tabelki, którą wypełniasz samodzielnie, obiektywnie oceniając swój poziom zaawansowania językowego
 • Europass Mobilność — ten dokument potwierdza wartość wydanych przez Twój ojczysty kraj dyplomów i certyfikatów
 • Europass Suplement do Dyplomu — wyjaśnia rekruterom z innych krajów informacje zawarte w dyplomach wydanych przez Twój kraj
 • Europass — Suplement do Dyplomu potwierdzający kwalifikacje zawodowe — tłumaczy rekruterom, jaki dokładnie kwalifikacje potwierdza Twój dyplom.

I wiesz co? Możemy z czystym sumieniem je polecić, bo w odróżnieniu od CV, stanowią naprawdę cenny dodatek do Twojej aplikacji. Dzięki nim możesz nie tylko wiarygodnie opisać w CV swój poziom znajomości języków obcych, ale też zsynchronizować swoje wykształcenie z dyplomami, które obowiązują w innych krajach i potwierdzić wartość odbytych szkoleń i kursów. Jesteśmy na tak!

4. Wzór i przykłady Europass CV 

Poniżej możesz zobaczyć, jak wygląda przykład Europass CV. Niestety dokument nie mieści się na jednej stronie A4, dlatego wzór poniżej przedstawia tylko jego pierwszą stronę. Z punktu widzenia rekrutera CV na dwie strony nie jest wygodne w czytaniu i może zaszkodzić Twojej kandydaturze. 

Europass CV — wzór

Europass CV - wzór

Jeśli chcesz zobaczyć inne gotowe wzory Europass CV, odsyłamy do tej strony. Znajdziesz tam przykłady CV we wszystkich językach europejskich. Jak się domyślasz, nie ma między nimi żadnej formalnej, graficznej, czy merytorycznej różnicy. Jedne CV są po rosyjsku, inne po włosku, po francusku, niemiecku i tak dalej.

Co jest istotne? To, że możesz przyjrzeć się formie gotowego CV i sam ocenić, czy Ci ona odpowiada. Istnieje szereg opinii na temat Europass CV, które niepochlebnie odnoszą się do kwestii jego przydatności. Napiszemy o tym dalej, byś mógł samodzielnie wyrobić sobie zdanie. 

CV po angielsku — przykłady Europass

CV na platformie Europass możesz stworzyć w 27 językach — oczywiście może to być również CV po angielsku (CV in English). Jeśli nie znasz dobrze języka kraju, z którego pochodzi Twoje wymarzone ogłoszenie o pracę, najlepiej będzie postawić właśnie na wersję angielską. Przykłady Europass CV po angielsku znajdziesz tutaj

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

5. Tworzenie Europass CV w języku polskim i innych językach

Jeśli aplikujesz do pracy w innym kraju europejskim niż Polska, Twoje CV musi być napisane w języku tego kraju lub po angielsku. To oczywiste. Niestety kreator Europass jest tak skonstruowany, że wraz ze zmianą opcji językowej dokumentu, zmienia się również język menu. 

Oto przykład Europass CV po polsku:

Europass CV pl

A tak wyglądałby edytor CV Europass, gdybyś chciał stworzyć życiorys zawodowy po węgiersku:

Europass CV przykłady

Zatem — jeśli piszesz CV na platformie Europass w jakimkolwiek języku innym niż polski, nie masz możliwość korzystania z menu i instrukcji po polsku. W momencie, w którym zmieniasz język CV np. na angielski, wszystkie polecenia i wskazówki otrzymasz również w tym języku. 

To może stanowić pewną trudność. Jedyna rada to dobrze przygotować się językowo do pracy w danym kraju. Możesz również podeprzeć się naszymi wskazówkami. Jeśli chcesz dowiedzieć się krok po kroku, jak napisać CV po niemiecku, CV po francusku lub w innych językach, zajrzyj do naszych artykułów, w których w obszerny i szczegółowy sposób opisujemy sekcje CV w językach obcych. 

5. Opinie o Europass CV

Europass CV nie ma dobrych opinii. Niewielu jest entuzjastów tego dokumentów, za to krytyków sporo. W dodatku zarzuty pod adresem Europass CV wydają się być uzasadnione i trudno się z nimi nie zgodzić. Prawda jest taka, że Europass CV nie jest doskonałe. Oto dlaczego:

 • Kiepskie formatowanie — nie oszukujmy się, łatwo stworzyć proste CV, które prezentuje się lepiej.
 • Nieciekawy szablon CV — niestety, szablon CV Europass jest wyjątkowo mało atrakcyjny wizualnie. 
 • Brak sekcji Podsumowanie zawodowe — to duża wada, bo CV z podsumowaniem zawodowym jest dużo skuteczniejsze i zwraca uwagę rekruterów. 
 • Uniformizacja — atrakcyjne i dobre CV to jedyna szansa, by dać się zauważyć pracodawcy, tymczasem korzystając z Europass CV tracisz szansę na wyróżnienie się na tle innych kandydatów.
 • Logotyp sporych rozmiarów — logo Europass zajmuje niepotrzebnie dużo cennego miejsca w CV i jest zbędnym elementem dokumentu.
 • Zbyt rozbudowana sekcja dane personalne w CV — zajmuje prawie 25% strony dokumentu, przez co CV format jest mało praktyczny.
 • Brak klauzuli RODO do CV, która jest obowiązkowym elementem CV w Polsce.

Jeśli chcesz stworzyć nowoczesne CV, które od razu zostanie zauważone, a potem zapamiętanie, Europass CV Ci w tym nie pomoże. To dokument zupełnie nieatrakcyjny wizualnie i wyjątkowo niepraktyczny. Co prawda, brak kolorowego tła i uboższa forma sprawiają, że takie CV nadaje się do druku, ale nie oszukujmy się — większość pracodawców przegląda dokumenty elektronicznie. Dlatego sprawdź, jak powinno wyglądać CV, które będzie atrakcyjne dla pracodawców.

Jeśli zależy Ci na czymś pewnym i bezpiecznym lub masz wątpliwości co do ogólnego schematu CV w konkretnym kraju — wtedy Europass CV zapewni Ci komfort. Weź jednak pod uwagę, że choć będzie to szybkie CV stworzone bez wysiłku, czas poświęcony przez rekrutera na jego lekturę też może być wyjątkowo krótki — i Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną spadną. 

Nasza opinia o Europass CV jest dość sceptyczna. Jeśli wypróbujesz europejski kreator CV i wyrobisz sobie zdanie na jego temat, chętnie poznamy Twoją opinię. Zapraszamy do dodawania komentarzy pod artykułem. 

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Europass cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.5  (12 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: