1. Rodzaje CV - chronologiczne, funkcjonalne, mieszane

Rodzaje CV - chronologiczne, funkcjonalne, mieszane

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Na który rodzaj CV się zdecydować? Najpierw sprawdź, co oferuje każdy z typów CV i zdecyduj, który będzie najlepszy dla Ciebie. Porady pochodzą prosto od ekspertów do spraw kariery. 

W artykule przedstawimy trzy rodzaje CV: CV chronologiczne, CV funkcjonalne i CV mieszane. Podpowiemy też, na który typ CV powinieneś się zdecydować, żeby wypaść korzystnie w oczach rekrutera — nawet jeśli masz luki w zatrudnieniu lub często zmieniałeś pracę.

W kreatorze LIveCareer stworzysz każdy rodzaj CV. Znajdź idealny szablon CV i w kilka chwil stwórz skuteczne dokumenty aplikacyjne — z pomocą gotowych treści do wstawienia i wskazówek ekspertów.

Stwórz CV teraz

Zobacz też wzory CV dla różnych zawodów i ścieżek kariery.

1. CV chronologiczne, czyli najbardziej popularny rodzaj CV

CV chronologiczne to przykład klasycznego CV, którego formę wszyscy znamy. Ten rodzaj CV pokazuje, jak na przestrzeni czasu rozwijała się kariera kandydata. Pozwala też rekruterowi szybko zauważyć, czy miałeś jakieś luki w zatrudnieniu lub czy często zmieniałeś pracę.

Zatem — w CV chronologicznym nie da się nic ukryć. Taki dokument przedstawia jak na tacy cały Twój życiorys zawodowy. Jeśli jesteś dumny ze swojego życia zawodowego i chcesz przedstawić rozwój kariery w jasny sposób — CV chronologiczne jest dla Ciebie. 

Co to jest CV chronologiczne?

CV chronologiczne to rodzaj CV, w którym priorytetem jest odpowiednio opisane doświadczenie zawodowe i osiągnięcia. Ważne jest to, jak wyglądała Twoja poprzednia praca, jakie osiągnąłeś sukcesy i czego się nauczyłeś. Kolejność sekcji CV chronologicznego jest z reguły ustalona w taki sposób:

Typowa kolejność sekcji w CV chronologicznym: 

Zauważ tylko, że chronologia w tym rodzaju CV ma odwrotną kolejność. Elementy życiorysu są wymienione według dat, ale najnowsze wydarzenia z Twojego życia zawodowego znajdują się na samej górze danej sekcji, a najstarsze na dole. To dlatego CV chronologiczne znane jest również jako „CV odwrotnie chronologiczne”. 

Kiedy warto wybrać CV chronologiczne?

CV chronologiczne polecane jest kandydatom ze spójnym doświadczeniem zawodowym i bez długich przerw w zatrudnieniu. Jeśli chcesz przedstawić w swoim dokumencie, jak przebiegała Twoja ścieżka zawodowa i edukacyjna, a nie chcesz ryzykować wyborem niestandardowego rodzaju CV — zdecyduj się na CV chronologiczne. 

Wzór CV chronologicznego z dokładnym omówieniem znajdziesz tutaj.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. CV funkcjonalne, czyli rodzaj CV, który zrywa z typową kolejnością

CV funkcjonalne charakteryzuje się tym, że zupełnie zrywa z (odwróconą) chronologią wydarzeń z Twojego życia zawodowego. Ten rodzaj CV pomija kolejność zatrudnienia i miesza porządek sekcji. CV funkcjonalne może być więc dla rekrutera niespodzianką, bo większość rekruterów nie jest do niego jest przyzwyczajona.

Co to jest CV funkcjonalne? 

CV funkcjonalne to rodzaj CV, który podkreśla Twoje umiejętności i osiągnięcia. Zamiast wymieniać całą historię zatrudnienia w kolejności według dat rocznych i miesięcznych, CV funkcjonalne wyróżnia kilka kluczowych obszarów doświadczenia, a także obowiązki i osiągnięcia. 

Ten rodzaj CV rezygnuje z kontekstu, w jakim osadzona jest kariera kandydata. Celem takiego życiorysu jest bowiem podkreślenie mocnych stron osoby ubiegającej się o pracę. Ta struktura pozwala pracodawcom szybko zrozumieć, w jaki sposób twoje kwalifikacje mogą sprawdzić się w pracy. 

Typowa kolejność sekcji w CV funkcjonalnym:

  1. Podsumowanie zawodowe, inaczej sekcja CV O mnie
  2. Umiejętności [razem z przykładami, które je potwierdzają]: osiągnięcia
  1. Wykształcenie: staże i praktyki, certyfikaty, języki obce w CV
  1. Doświadczenie zawodowe [wystarczy nazwa firmy, daty i stanowisko]
  2. Dodatkowe informacje w CVreferencje w CV
  1. Klauzula CV

Kiedy warto wysłać CV funkcjonalne? 

CV funkcjonalne to świetna opcja dla osób, które wykonywały bardzo podobną pracę dla różnych firm lub klientów (np. programiści, graficy, copywriterzy lub tłumacze języków obcych), często zmieniały pracę albo mają luki w zatrudnieniu. Ten rodzaj CV nie skupia się bowiem na porządku wydarzeń z Twojego życia zawodowego.

Dzięki temu nie musisz wiele razy opisywać takich samych obowiązków zawodowych lub tłumaczyć się z okresów, w których nie byłeś zatrudniony. Zamiast tego, możesz stworzyć dokument podkreślający Twoje realne umiejętności zawodowe jako najważniejsze atuty w CV

Jeśli więc piszesz np. CV grafika lub CV programisty — albo zmieniasz branżę i piszesz CV bez doświadczenia — skorzystaj z funkcjonalnego typu CV. Wyjątek stanowią osoby, które chcą podkreślić, że rozwijały się w jakiejś dziedzinie i chciałyby wpisać wiele kursów i szkoleń do CV. Wtedy lepiej postawić na tradycyjny typ CV, czyli życiorys chronologiczny opisany w poprzedniej sekcji. 

Dobre CV funkcjonalne przyda się też osobom, które są świeżo upieczonymi absolwentami lub nie mają zbyt dużego doświadczenia zawodowego. Tak więc jeśli piszesz pierwsze CV lub CV studenta, również możesz zdecydować się na ten rodzaj CV. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj życiorysu się zdecydujesz, pamiętaj, że zazwyczaj CV się nie podpisuje.

Pamiętaj tylko o jednym — podczas tworzenia profesjonalnego CV funkcjonalnego zwróć szczególną uwagę na to, co zapisano w ofercie pracy. Przejrzyj opis stanowiska pod kątem pożądanych umiejętności lub podstawowych wymagań i na to połóż nacisk, gdy będziesz zastanawiał się jak napisać CV funkcjonalne.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: CV funkcjonalne: co to? Wzór z omówieniem.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. CV mieszane to wybór dla osób pewnych swoich kwalifikacji

Jak sama nazwa wskazuje, ten format CV łączy cechy dokumentu funkcjonalnego i chronologicznego, biorąc wszystko, co najlepsze z każdego. Jak taki dokument działa? Całkiem dobrze! 

Co to jest CV mieszane?

Gotowe CV mieszane przedstawia sylwetkę kandydata w taki sposób, by był dla niego najkorzystniejszy. W takim dokumencie najpierw opisane są odpowiednie umiejętności i kwalifikacje, a następnie sekcje, w których doświadczenie zawodowe i wykształcenie przedstawiono w odwrotnej kolejności chronologicznej (czyli tak, jak w klasycznym CV).

 Typowa kolejność sekcji w CV mieszanym: 

  1. Podsumowanie zawodowe
  2. Umiejętności, podzielone na kompetencje twarde i miękkie, czyli m.in. cechy charakteru
  3. Osiągnięcia
  4. Dodatkowe Informacje do CV [Referencje, Certyfikaty, Nagrody, Wyróżnienia itp.]
  5. Doświadczenie zawodowe (w kolejności odwrotnie chronologicznej)
  6. Wykształcenie
  7. Zainteresowania
  8. Klauzula CV

Kiedy warto wysłać CV mieszane? 

Właściwie każdy, kto ma odwagę podchodzić niestandardowo do pisania CV, może wybrać CV mieszane. Taki wygląd CV podkreśla umiejętności kandydata, ale zapewnia również rekruterowi dostęp do informacji o jego historii zatrudnienia. 

Jeśli masz więc bardzo dużo umiejętności i doświadczenia związanego z ofertą pracy, na którą aplikujesz, wybierając CV mieszane pozwolisz rekruterowi, który codziennie czyta setki CV, szybciej i skuteczniej rozpoznać siebie jako wyjątkowo wartościowego kandydata.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące rodzajów CV, dodaj komentarz na forum poniżej artykułu. Chętnie pomożemy Ci wybrać typ CV najlepszy dla Twojej sytuacji zawodowej.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Rodzaje cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (4 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: