1. Jaka czcionka do CV i listu? Najlepszy krój i rozmiar czcionki

Jaka czcionka do CV i listu? Najlepszy krój i rozmiar czcionki

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jaką czcionkę do CV wybrać? Masz sporo możliwości, by zamienić nudny Times New Roman na coś atrakcyjniejszego. Tylko — czy warto w ogóle eksperymentować z czcionką w CV? 

Jeśli nie wiesz, jaką podjąć decyzję, ten przewodnik Ci pomoże. Poznasz charakterystykę najlepszych czcionek do dokumentów aplikacyjnych. Wyjaśnimy też, których krojów lepiej unikać i jaki rozmiar czcionki do CV jest odpowiedni. 

Zanim jednak przejdziemy do teorii, zobacz, jak wygląda CV, w którym zastosowano właściwe czcionki w odpowiednim rozmiarze.

Rzuć też okiem na szablony CV zaprojektowane przez specjalistów i konsultowane z ekspertami kariery.

Stwórz CV teraz

Wybierz profesjonalny wzór CV dla swojego zawodu.

1. Jaką czcionką pisać CV? Lista z omówieniem

W CV liczy się nie tylko treść, ale też wygląd dokumentu. Chodzi o odpowiednie formatowanie tekstu i przemyślany sposób podziału treści w Twoim życiorysie zawodowym. Rodzaj i rozmiar czcionki mają tu duże znaczenie. 

Bez względu na to, jaki szablon CV wybrałeś i czy piszesz CV kreatywne, czy np. CV do urzędu, warto w całym dokumencie używać jednego rodzaju czcionki. Dzięki temu czytanie Twojego CV będzie dla rekrutera łatwiejsze, a Twoje umiejętności zawodowe i osiągnięcia przedstawione w sposób czytelny. 

Jest jeszcze jedna ważna rzecz. Twoje CV będzie prawdopodobnie skanowanie przez system ATS, czyli oprogramowanie do analizy treści curriculum vitae kandydatów. Czcionka w CV ma tutaj również znaczenie i najważniejsze, by mu tego nie utrudnić. Dlatego wybierając czcionkę do CV zdecyduj się na prosty i klasyczny font.

Czy istnieje najlepsza czcionka do CV?

Nie ma jednego idealnego fontu do CV, bo lista czcionek, z których możesz korzystać, jest bardzo długa. Najważniejsze, by nie używać krojów pisma zbyt ozdobnych i skomplikowanych, bo curriculum vitae to w końcu dokument formalny i z zasady nie ma tu miejsca na przesadne szaleństwa. 

Przykład, który widzisz u góry, to dokument stworzony w naszym kreatorze CV. Użyliśmy czcionki Century Gothic o tzw. kroju bezszeryfowym, czyli kroju mniej ozdobnym. Jeśli do stworzenia swojego dobrego CV użyjesz naszego programu do pisania CV, będziesz mógł też zmienić czcionkę na inną, wybierając spośród oferowanych przez narzędzie propozycji.

W wielu edytorach tekstu i innych programach, często domyślną czcionką jest Times New Roman. To bezpieczny wybór, chociaż trochę nudny. Dlatego mamy dla Ciebie kilka alternatyw. 

Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowy opis kilku czcionek, których bezpiecznie możesz używać do pisania CV. Są to również przykłady, które pozwolą Ci zorientować się w tym, co właściwie znaczy stwierdzenie „klasyczny font”. Jeśli piszesz CV w Wordzie i rozwiniesz listę dostępnych w pakiecie Microsoft Office czcionek, zobaczysz podgląd tekstu pisanego danym fontem i będzie Ci łatwiej wybrać ten najlepszy.

Czcionka Calibri

Calibri to czcionka, która idealnie nadaje się do CV. Istnieją nawet opinie, że jest najlepsza ze wszystkich. Została stworzona przez duńskiego projektanta o nazwisku Lucas de Groot w 2004 roku. Jako bardziej nowoczesny i lepiej dostosowany do czytania na urządzeniach mobilnych font, miała zastąpić Times New Roman

Calibri jest czcionką bezszeryfową (bez ogonków), która sprawia, że dokument tworzony z jej użyciem jest przejrzysty i czytelny. Możesz bez żadnych wątpliwości zastosować font Calibri w swoim CV, mając pewność, że będzie prezentował się elegancko, a jednocześnie doda dokumentowi lekkości. 

Czcionka Arial

Arial to dość standardowa i uniwersalna czcionka, która dobrze wygląda w CV. Projektanci z Canvy twierdzą, że Arial to nudny font, którego użycie w CV oznacza „pójście na łatwiznę” i dopasowanie się do ogólnych standardów. Ale rekruter nie musi mieć tego samego zdania.

Możliwe, że problemem z czcionką Arial jest jej popularność. Prawdopodobnie większość CV przeglądanych przez rekruterów napisana jest tym fontem, więc jeśli też się na niego zdecydujesz, będzie Ci trudno wyróżnić się z tłumu innych aplikacji. My uważamy, że ta kwestia nie ma większego znaczenia dla powodzenia w rekrutacji, a czcionka Arial w CV zawsze się sprawdzi.

Czcionka Cambria

Cambria to krój pisma utworzony dla Microsoft w 2004 roku w taki sposób, by był dostosowany do czytania na ekranie komputerów i zarazem dobrze wyglądał po wydrukowaniu w małych rozmiarach. Brzmi jak dokładnie to, czego potrzebujesz, by stworzyć profesjonalne CV

Mimo tego, że Cambria jest fontem szeryfowym, zachowuje czytelność nawet przy małych rozmiarach liter. Jak widzisz, jest to font dość drobny i delikatnie ozdobny. Wciąż jednak nadaje się do użycia w CV, zwłaszcza ze względów praktycznych. Pisząc CV w Cambrii, możesz zawrzeć w dokumencie więcej treści.

Czcionka Verdana

Verdana jest bardzo podobna do czcionki Arial — również dość czytelna i standardowa, ale jednocześnie nowoczesna. Może Cię zaciekawić fakt, że była przez jakiś czas (około 2016 roku) oficjalną czcionką używaną przez firmę IKEA, którą charakteryzuje estetyka uwielbiana przez miliony ludzi na świecie. 

Zwróć jednak uwagę, że Verdana to dość rozwlekły font. Słowa nim zapisane wydają się dłuższe i większe. To dlatego może nie być najlepszym rozwiązaniem w CV osób, które mają duże doświadczenie i chcą zmieścić wszystkie treści na jednej stronie. 

Czcionka Georgia

Georgia to kolejna alternatywa dla Times New Roman. Ta czcionka szeryfowa ma litery o grubszym kroju, co ułatwia czytanie nawet w małych rozmiarach. Ponadto Georgia świetnie wygląda na każdym dokumencie cyfrowym, na przykład, jeśli wysyłasz swoje CV jako plik PDF.

Jeszcze jedna rzecz, która może przekonać niektórych do zastosowania czcionki Georgia w CV. Tym fontem zapisane są treści w internetowej wersji New York Times, co oznacza tylko tyle, że profesjonalny charakter tego fontu został potwierdzony przez specjalistów. 

Czcionka Lato

Lato to dość niedawno stworzona czcionka autorstwa Łukasza Dziedzica — polskiego projektanta fontów. To trzeci najpopularniejszy font w Internecie (na pierwszym miejscu jest Open Sans, a na drugim Roboto). Lato została pierwotnie zaprojektowana dla jednego z dużych polskich banków, który jednak nie zdecydował się na jej użycie. 

Dzięki temu, że font Lato jest jednocześnie profesjonalny, nowoczesny i przyjazny dla czytelnika, doskonale nadaje się do użycia zarówno w CV, jak i w liście motywacyjnym. 

2. Których czcionek w CV unikać? 

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Nie chcemy skreślać ani Times New Roman, ani żadnego innego fontu, który może być uznany za zbyt pospolity. Tak naprawdę żaden klasyczny font nie powinien zagrozić Twojej kandydaturze.

Pamiętaj jednak o zasadzie tworzenia CV i innych dokumentów, którą opisaliśmy już wcześniej w tym artykule. Zarówno w CV, jak i liście motywacyjnym należy unikać czcionek wymyślnych i zbyt skomplikowanych. Dlaczego? Przyjrzyj się, jak wygląda podsumowanie zawodowe do CV zapisane takimi fontami:

Czcionka Pacifico

sacramento

Czcionka Comic Sans

comic sans

Czcionka Sacramento

sacramento

Czcionka Amatic 

amatic

Efekt? Kuriozalny. Przykłady czcionek, które widzisz powyżej, są może oryginalne, wyróżniające się i ciekawe, ale na rekruterze zrobią bardzo złe wrażenie. Jeśli użyjesz któregoś z tych fontów (lub podobnego), wypadniesz niepoważnie, a Twoje CV stanie się nieczytelne. A musisz przecież dbać o to, by od razu wypaść profesjonalnie — i by rekruter mógł w mgnieniu oka znaleźć w Twoim CV wszystkie najważniejsze informacje o Twojej kandydaturze.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Który rozmiar czcionki jest najlepszy w CV?

Najlepszy rozmiar czcionki do CV to coś pomiędzy 10 a 12 punktami. Jeśli zastosujesz font mniejszy niż 10 punktów, rekruter będzie miał trudność z odczytaniem treści dokumentu. Z drugiej strony — czcionka większa niż 12 punktów spowoduje, że Twoje CV zwiększy swoją objętość, a to niedobrze.

CV na dwie strony rekruter jeszcze zaakceptuje, zwłaszcza jeśli masz duże doświadczenie zawodowe. Niestety, CV na trzy strony lub więcej to zdecydowanie za dużo, by można było łatwo przeanalizować wszystkie informacje zawarte w dokumencie. 

Poza tym, jak pokazują badania, aż 59% rekruterów przegląda nadesłane CV na ekranie telefonu. To oznacza, że zbyt drobna lub za duża czcionka może wyglądać źle na małym wyświetlaczu i po prostu zniechęcić rekrutera do przeczytania Twojego CV.

Większe czcionki, najlepiej w rozmiarze 14 punktów, świetnie wyglądają użyte w nagłówku nowoczesnego CV i tytułach poszczególnych sekcji Twojego życiorysu zawodowego. Dobrym pomysłem jest też wyróżnienie w CV danych osobowych — swoje imię i nazwisko możesz zapisać fontem wielkości nawet 14–16 punktów, tak jak to pokazaliśmy na zamieszczonym u góry przykładzie. Dzięki temu zwiększysz swoje na szanse na to, że rekruter Cię zapamięta. Możesz też wykorzystać ikonki do CV. Pamiętaj tylko żeby nie przesadzić i zachować profesjonany wygląd dokumentu.

4. Jakiej czcionki użyć w liście motywacyjnym?

Pierwsza i najważniejsza zasada jest taka, że list motywacyjny powinien być napisany tą samą czcionką, której użyłeś w CV. To ważne, by zachować spójność obu dokumentów, bo w ten sposób Twoja aplikacja będzie wyglądała profesjonalnie.

Podobnie jak w przypadku czcionki w CV, list motywacyjny powinien być napisany fontem czytelnym. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku czcionki bezszeryfowe, bo są po prostu przejrzyste i przyjazne dla czytelnika. 

Obawiasz się, że jednak nie da Ci się odróżnić fontu szeryfowego od bezszeryfowego? Wystarczy wejść na tę stronę i wpisać w okienku nazwę czcionki, która Cię interesuje. Narzędzie pokaże Ci opis danego fontu i jego przyporządkowanie do konkretnego rodzaju kroju pisma. 

5. Rozmiar czcionki w klauzuli CV

Pamiętaj o jeszcze jednej rzeczy: treść zgody na przetwarzanie danych osobowych z CV, czyli tzw. klauzuli CV, należy zapisać mniejszym fontem niż resztę dokumentu. Jeśli wybierzesz dla swojego CV font w rozmiarze 12 punktów, zgodę na przetwarzanie danych zapisz fontem wielkości 8–10 punktów. Oczywiście umieść ją na samym dole CV, czyli w stopce dokumentu.

Jeśli chcesz dodać zdjęcie do CV, również upewnij się, czy wszystko wygląda estetycznie i jest dobrze sformatowane. A zanim zaczniesz wybierać czcionkę, dowiedz się, jak napisać CV i w jakim programie napisać CV.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

A jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub chciałbyś podzielić się z nami swoim doświadczeniem z dobieraniem odpowiedniej czcionki do CV, wypowiedz się w komentarzu na forum poniżej. Chętnie odpowiemy.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Czcionka cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (11 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: