1. Szkolenia, kursy i certyfikaty w CV. Jakie i gdzie wpisać? Wzór

Szkolenia, kursy i certyfikaty w CV. Jakie i gdzie wpisać? Wzór

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Współcześnie na rynku pracy liczą się przede wszystkim praktyczne umiejętności. Na znaczeniu zyskują także kompetencje miękkie. Te dwa typy umiejętności można zdobyć nie tylko w pracy i na studiach, ale również podczas kursów czy szkoleń.

Dlatego dla pracodawców taka dodatkowa aktywność, np. zdobycie certyfikatu językowego lub kurs projektowania grafiki, jest równie istotna, a czasami nawet ważniejsza od pozostałych kwalifikacji.

Jeśli więc masz na koncie tego typu osiągnięcia, warto pochwalić się nimi w życiorysie zawodowym. Za chwilę pokażemy Ci, jak wpisać do CV kursy, szkolenia i certyfikaty. I podpowiemy, jak to zrobić, aby rekruter zaprosił na rozmowę kwalifikacyjną właśnie Ciebie.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Znajdź profesjonalny wzór CV dla swojego zawodu.

Wzór CV z wpisanymi kursami, szkoleniami i certyfikatami

Mateusz Malinowski

Key account manager

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

Podsumowanie i cele zawodowe

Jestem absolwentem „marketingu i zarządzania” i od ponad roku pracuję jako key account manager w firmie Budex VIP (branża budowlana). Na co dzień zajmuję się pozyskiwaniem i obsługą klientów. W IV kwartale 2018 roku uzyskałem 2. najlepszy wynik sprzedażowy w firmie. Ukończyłem także szkolenia i kursy dla sprzedawców, a także posiadam certyfikat CAE z języka angielskiego. W Państwa firmie chciałbym zbudować skuteczny zespół sprzedawców.

Umiejętności specjalistyczne

 • bardzo dobra znajomość rynku nieruchomości
 • pakiet Office (Word, Excel, PowerPoint) — poziom zaawansowany
 • język angielski — poziom C1

Umiejętności miękkie

 • wysoko rozwinięte umiejętności negocjacyjne i sprzedażowe
 • łatwość w nawiązywaniu i utrzymywaniu pozytywnych relacji z klientami

Kursy, szkolenia i certyfikaty

 • szkolenie dla sprzedawców „Język korzyści i perswazja w sprzedaży” organizowane przez McHayes (2018)
 • internetowy kurs „Key Account Manager” organizowany przez P&M Management Group (2018)
 • certyfikat C1 Advanced (CAE) z języka angielskiego — Cambridge English Qualifications (2017)

Doświadczenie

05.2018–obecnie Budex VIP

Stanowisko: Key account manager

Obowiązki:

 • pozyskiwanie nowych i obsługa obecnych klientów (rynek nieruchomości)
 • przygotowanie ofert i umów handlowych oraz negocjowanie ich warunków
 • nadzór nad jakością obsługi klienta oraz realizacją umów handlowych

Dodatkowe obowiązki:

 • dbanie o wizerunek firmy
 • współpraca z działem marketingu

Osiągnięcia:

 • 2. najlepszy wynik sprzedażowy w firmie (IV kwartał 2018 roku)

Wykształcenie

Rok ukończenia: 2018

Kierunek: Marketing i zarządzanie (licencjat)

Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie

Zainteresowania

Interesuję się finansami oraz psychologią, a w wolnym czasie uprawiam sport (siłownia i bieganie).

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Już wiesz, jak powinno wyglądać CV z wpisanymi kursami, szkoleniami i certyfikatami. Teraz pokażemy Ci, jak zwrócić uwagę pracodawcy i wyróżnić swój życiorys.

1. Gdzie w CV wpisać kursy, szkolenia oraz certyfikaty?

Jak pokazaliśmy w przykładowym wzorze CV powyżej, o kursach, szkoleniach i certyfikatach (np. językowych) warto wspomnieć już w podsumowaniu zawodowym na samej górze życiorysu, popularnie nazywanym sekcją CV O mnie. W końcu to spory atut w CV, o którym warto wspomnieć już na początku.

Ale uwaga: w tym miejscu wymień tylko te kwalifikacje, które są ściśle związane z wymaganiami w ofercie pracy, dlatego najpierw upewnij się, co to jest atut w Twoim zawodzie.

Jeśli chcesz od razu przyciągnąć wzrok pracodawcy i pochwalić się ukończonym kursem lub prestiżowym certyfikatem, najlepiej stworzyć w CV oddzielną kategorię — od razu pod opisem umiejętności w CV. Możesz ją nazwać „Ukończone kursy”, „Certyfikaty” lub „Kursy, szkolenia i certyfikaty”. Taką dodatkową sekcję łatwo stworzysz w kreatorze CV online lub jednym z darmowych kreatorów CV.

Jeśli nie chcesz tego robić, ukończone kursy i szkolenia możesz opisać w sekcji CV z wykształceniem. A jeśli brałeś w nich udział w ramach współpracy z poprzednimi pracodawcami — po prostu dodaj je w CV w opisie doświadczenia zawodowego. Takie CV również będzie wyglądać profesjonalnie.

Ale jeśli piszesz CV bez wykształcenia albo masz na swoim koncie wiele istotnych szkoleń, kursy i certyfikaty lepiej umieścić w osobnej sekcji.

2. Jak wpisać kursy, szkolenia i certyfikaty w CV?

Zatem co konkretnie wpisać w CV, aby zaprezentować i uwiarygodnić swoje kwalifikacje? Przede wszystkim powinieneś podać tematykę i organizatorów kursów oraz szkoleń, a także daty ich ukończenia. Podobnie jest z certyfikatami. Wpisz w CV jednostkę, która go przyznała, nazwę czy też rodzaj certyfikatu oraz datę jego uzyskania. 

Postaraj się być jak najdokładniejszy, aby pracodawca nie musiał się niczego domyślać. Dodatkowe informacje w CV, takie jak kursy i szkolenia, z pewnością wyróżnią Twój dokument! Te same zasady stosuj, przygotowując CV po angielsku (CV in English).

Oto przykłady:

Kursy, szkolenia i certyfikaty w CV — wzór podsumowania zawodowego

Jestem absolwentem „marketingu i zarządzania” i od ponad roku pracuję jako key account manager w firmie Budex VIP (branża budowlana). Na co dzień zajmuję się pozyskiwaniem i obsługą klientów. W IV kwartale 2018 roku uzyskałem 2. najlepszy wynik sprzedażowy w firmie. Ukończyłem także szkolenia i kursy dla sprzedawców, a także posiadam certyfikat CAE z języka angielskiego. W Państwa firmie chciałbym zbudować skuteczny zespół sprzedawców.

Szkolenia, kursy i certyfikaty w CV — wzór osobnej sekcji CV:

Kursy, szkolenia i certyfikaty

 • szkolenie dla sprzedawców „Język korzyści i perswazja w sprzedaży” organizowane przez McHayes (2018)
 • internetowy kurs „Key Account Manager” organizowany przez P&M Management Group (2018)
 • certyfikat C1 Advanced (CAE) z języka angielskiego — Cambridge English Qualifications (2017)

Jak widzisz, liczne szkolenia to dowód Twoich umiejętności i chęci rozwoju, a certyfikat językowy potwierdza Twój poziom znajomości języka obcego w CV. Dzięki tym informacjom stajesz się wiarygodnym kandydatem!

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Jakie kursy, szkolenia i certyfikaty warto wpisać w CV?

Odpowiedź jest prosta: wszystkie te, które mają jakiś związek z wymaganiami w ofercie pracy, interesującym Cię stanowiskiem lub branżą Twojego potencjalnego pracodawcy. Takie kursy, szkolenia i certyfikaty w nowoczesnym CV są z punktu widzenia rekrutera najważniejsze. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kurs daje Ci konkretne uprawnienia — wtedy to właśnie nimi lepiej się pochwalić (tak jest chociażby w przypadku prawa jazdy w CV).

Oczywiście w curriculum vitae możesz wpisać także kursy, szkolenia i certyfikaty, które nie są ściśle związane z ogłoszeniem i potencjalnym stanowiskiem. W ten sposób pokażesz, że jesteś osobą aktywną i wszechstronną. Mimo to pamiętaj, że najlepsze CV to takie, które jest dopasowane do konkretnej oferty pracy.

Najbardziej wartościowe kursy do CV

Wciąż nie wybrałeś ścieżki zawodowej i piszesz CV bez doświadczenia lub planujesz się przekwalifikować? Zanim to zrobisz, powinieneś zapoznać się z tym zestawieniem i sprawdzić, jakie szkolenia warto zrobić. Autorzy tego poradnika na portalu LinkedIn wskazali najbardziej poszukiwane przez pracodawców twarde oraz miękkie kompetencje (w tym pożądane w CV cechy charakteru i umiejętności interpersonalne) i na tej podstawie wyselekcjonowali najlepsze kursy, które pomogą Ci zdobyć te cenne kompetencje. Zadbaj, aby w gotowym CV znalazł się przynajmniej jeden z nich.

4. Dlaczego w CV warto opisywać kursy, szkolenia i certyfikaty?

Zapytaliśmy Aleksandrę Bończewską, psychologa i doradcę ds. rozwoju kariery, dlaczego tak istotne jest podawanie dodatkowych kwalifikacji w curriculum vitae.

O najlepsze stanowiska ubiegają się dziesiątki, a nawet setki innych kandydatów. Często mają oni wyższe kwalifikacje lub bogatsze doświadczenie zawodowe. Dlatego przygotowując CV trzeba próbować jak najbardziej się wyróżnić. Specjalistyczne kursy i szkolenia, a także certyfikaty, to doskonały sposób na pokazanie pracodawcy, że jesteś osobą aktywną i cały czas chcesz się rozwijać. Jest to także namacalny dowód na to, że rzeczywiście masz kwalifikacje, którymi chwalisz się w CV.
Aleksandra Bończewskapsycholog i doradca ds. rozwoju kariery w Atelier Umysłu

Pamiętaj, że pisząc CV, musisz zrobić wszystko, aby zyskać przewagę nad innymi kandydatami. Wpisanie do życiorysu szkoleń, kursów i certyfikatów może przesądzić o tym, że to właśnie Ty zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną

Wciąż masz jakieś wątpliwości? Opisz swój przypadek w komentarzu pod artykułem. Podpowiemy Ci, co zrobić i wspólnie stworzymy CV, które zagwarantuje Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Szkolenia kursy certyfikaty w cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.4  (5 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: