Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Nie masz bogatego doświadczenia zawodowego? Zastanawiasz się, czy praktyki, staż lub wolontariat są w ogóle istotne dla pracodawcy i czy wpisywać je do CV? Martwisz się, że bardziej doświadczeni kandydaci zgarną Ci pracę sprzed nosa?
Na szczęście wiemy, jak Ci pomóc. Za chwilę dowiesz się, w jaki sposób opisać w CV praktyki, staż i wolontariat, aby od razu zwrócić uwagę pracodawcy. Pokażemy Ci też, jak wyróżnić się na tle nawet bardziej doświadczonych kandydatów.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Znajdź profesjonalny wzór CV dla swojego zawodu.
Zdecydowanie tak. Wpisanie do CV praktyk studenckich lub zawodowych, stażu czy też wolontariatu jest szczególnie istotne, jeśli piszesz pierwsze CV i nie masz jeszcze dużego doświadczenia w zawodzie. Dla pracodawcy będzie to znak, że jesteś osobą aktywną, która nie boi się pracy, chce się rozwijać, zdobywać wiedzę oraz nowe umiejętności. Z tego samego powodu na początku kariery warto uwzględnić nawet krótkie okresy pracy w CV (np. pracę wakacyjną).
Z ankiety przeprowadzonej przez Deloitte wynika, że aż 82% rekruterów chętniej wybierze kandydata, który w swoim CV zamieścił informację o odbytym wolontariacie. A 85% pracowników HR z tego względu przymknie oko na innego rodzaju braki w jego życiorysie zawodowym.
Odbyty staż, praktyki lub wolontariat to także informacja, że nie masz problemów z wykonywaniem codziennych obowiązków i poleceń przełożonych. To także dowód na to, że odnajdujesz się w pracy w zespole i wykorzystywałeś już swoje umiejętności w praktyce. To szczególnie ważne, jeśli piszesz CV ucznia, CV maturzysty lub CV studenta — albo po prostu CV bez doświadczenia.
Chcesz zobaczyć gotowe wzory CV dla różnych stanowisk i ścieżek kariery? Przejdź do: Przykładowe CV na wszystkie stanowiska (wzory do skopiowania za darmo)
Pisząc CV, praktyki studenckie i praktyki zawodowe, staż oraz wolontariat traktuj tak, jak każdą „normalną” pracę, tyle że dla studenta. Dlatego powinieneś wpisać te zajęcia w sekcji CV opisującej doświadczenie zawodowe.
Sekcja doświadczenia z opisem praktyk, stażu lub wolontariatu powinna znaleźć się na 1. stronie Twojego CV, od razu pod podsumowaniem zawodowym oraz opisem umiejętności w CV.
Sekcję z opisem praktyk, wolontariatu lub stażu łatwo stworzysz wypełniając wzór w kreatorze CV. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić formatowaniem dokumentu. Twoje CV zawsze będzie wyglądało estetycznie i profesjonalnie.
Chcesz dowiedzieć się więcej o pisaniu profesjonalnego CV? Zobacz: Jak powinno wyglądać CV (sprawdzony wzór)
Przede wszystkim musisz stosować najważniejszą zasadę pisania dobrego CV, czyli dopasowania jego treść do ogłoszenia. Chodzi o to, aby wyróżnić te aspekty Twojego doświadczenia i kwalifikacji, które są w największym stopniu związane z wymaganiami w ofercie.
Opisując odbyte praktyki stosuj w CV taki sam szablon jak w przypadku standardowej pracy — poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie przykład tej sekcji. Pamiętaj, aby wpisując datę rozpoczęcia i zakończenia praktyk, podać miesiąc i rok. Postaraj się opisać jak najbardziej szczegółowo swoje obowiązki i pochwal się osiągnięciami, z których jesteś najbardziej dumny.
Nie zapomnij też wymienić narzędzia i programy komputerowe, z których korzystałeś oraz stopień zaawansowania w ich obsłudze. Nazwy tych programów będą dla rekrutera konkretnym dowodem, że masz już rozeznanie w narzędziach stosowanych w danej branży i zawodzie.
Koniecznie opisz też projekty, przy których pomagałeś — np. gdy byłeś członkiem większego zespołu. To z kolei pokaże, że miałeś już okazję poćwiczyć w praktyce różne umiejętności miękkie, które są niezbędne w pracy.
Wspomnij także o ukończonych szkoleniach i współpracy ze znanymi markami lub firmami. Oczywiście jeśli te informacje nie są objęte tajemnicą, czyli tzw. klauzulą o zachowaniu poufności, którą podpisuje się na początku pracy w danym miejscu, często również w ramach stażu, wolontariatu lub praktyk.
10.2018–01.2019 SocialFaster
Stanowisko: Praktykant (dział marketingu)
Główne obowiązki:
Dodatkowe obowiązki:
Osiągnięcia:
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
W opisie stażu w CV obowiązują takie same zasady jak w przypadku praktyk oraz każdego innego doświadczenia zawodowego. Najważniejsze, aby dopasować tę sekcję do wymagań w ofercie pracy i jak najbardziej szczegółowo opisać swoje obowiązki czy osiągnięcia.
01.2019–04.2019 BuyBetter
Stanowisko: Stażysta (dział sprzedaży)
Główne obowiązki:
Dodatkowe obowiązki:
Osiągnięcia:
Oczywiście wolontariaty zazwyczaj mają nieco inną formę niż praktyki czy staż, jednak postaraj się opisać to zajęcie w podobny sposób. Także w tym przypadku skup się na tych obowiązkach, które mogą być najbardziej interesujące z punktu widzenia pracodawcy.
Tak jak wcześniej wspominaliśmy, wpisany w CV wolontariat, mimo że nie jest płatnym zajęciem, zadziała na Twoją korzyść. Jest to także doskonała okazja do zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego oraz wzbogacenia CV o referencje od pracodawcy. Wolontariat może też pokazywać w CV Twoje zainteresowania.
29–30.11.2019 Bank Żywności SOS w Warszawie
Stanowisko: Wolontariusz Świątecznej Zbiórki Gotówki
Obowiązki:
Przeczytaj też nasz poradnik: Nieukończone studia w CV - jak je wpisać?
Chcesz wpisać do CV praktyki, staż lub wolontariat i wciąż masz jakieś wątpliwości? Podziel się nimi w komentarzu pod artykułem. Chętnie pomożemy.
O autorze
Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Praktyki wolontariat staz cv
Średnia:
Piszą o nas: