1. Staż, wolontariat i praktyki w CV. Wzór, gdzie i jak wpisać

Staż, wolontariat i praktyki w CV. Wzór, gdzie i jak wpisać

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Nie masz bogatego doświadczenia zawodowego? Zastanawiasz się, czy praktyki, staż lub wolontariat są w ogóle istotne dla pracodawcy i czy wpisywać je do CV? Martwisz się, że bardziej doświadczeni kandydaci zgarną Ci pracę sprzed nosa?

Na szczęście wiemy, jak Ci pomóc. Za chwilę dowiesz się, w jaki sposób opisać w CV praktyki, staż i wolontariat, aby od razu zwrócić uwagę pracodawcy. Pokażemy Ci też, jak wyróżnić się na tle nawet bardziej doświadczonych kandydatów.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Znajdź profesjonalny wzór CV dla swojego zawodu.

1. Czy w CV warto wpisywać praktyki, staż lub wolontariat?

Zdecydowanie tak. Wpisanie do CV praktyk studenckich lub zawodowych, stażu czy też wolontariatu jest szczególnie istotne, jeśli piszesz pierwsze CV i nie masz jeszcze dużego doświadczenia w zawodzie. Dla pracodawcy będzie to znak, że jesteś osobą aktywną, która nie boi się pracy, chce się rozwijać, zdobywać wiedzę oraz nowe umiejętności. Z tego samego powodu na początku kariery warto uwzględnić nawet krótkie okresy pracy w CV (np. pracę wakacyjną).

Z ankiety przeprowadzonej przez Deloitte wynika, że aż 82% rekruterów chętniej wybierze kandydata, który w swoim CV zamieścił informację o odbytym wolontariacie. A 85% pracowników HR z tego względu przymknie oko na innego rodzaju braki w jego życiorysie zawodowym

Odbyty staż, praktyki lub wolontariat to także informacja, że nie masz problemów z wykonywaniem codziennych obowiązków i poleceń przełożonych. To także dowód na to, że odnajdujesz się w pracy w zespole i wykorzystywałeś już swoje umiejętności w praktyce. To szczególnie ważne, jeśli piszesz CV ucznia, CV maturzysty lub CV studenta — albo po prostu CV bez doświadczenia.

Chcesz zobaczyć gotowe wzory CV dla różnych stanowisk i ścieżek kariery? Przejdź do: Przykładowe CV na wszystkie stanowiska (wzory do skopiowania za darmo)

2. Gdzie w CV wpisać praktyki, staż i wolontariat?

Pisząc CV, praktyki studenckie i praktyki zawodowe, staż oraz wolontariat traktuj tak, jak każdą „normalną” pracę, tyle że dla studenta. Dlatego powinieneś wpisać te zajęcia w sekcji CV opisującej doświadczenie zawodowe

Sekcja doświadczenia z opisem praktyk, stażu lub wolontariatu powinna znaleźć się na 1. stronie Twojego CV, od razu pod podsumowaniem zawodowym oraz opisem umiejętności w CV.

Sekcję z opisem praktyk, wolontariatu lub stażu łatwo stworzysz wypełniając wzór w kreatorze CV. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić formatowaniem dokumentu. Twoje CV zawsze będzie wyglądało estetycznie i profesjonalnie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pisaniu profesjonalnego CV? Zobacz: Jak powinno wyglądać CV (sprawdzony wzór)

3. Jak wpisać praktyki w CV — przykład

Przede wszystkim musisz stosować najważniejszą zasadę pisania dobrego CV, czyli dopasowania jego treść do ogłoszenia. Chodzi o to, aby wyróżnić te aspekty Twojego doświadczenia i kwalifikacji, które są w największym stopniu związane z wymaganiami w ofercie.

Opisując odbyte praktyki stosuj w CV taki sam szablon jak w przypadku standardowej pracy — poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie przykład tej sekcji. Pamiętaj, aby wpisując datę rozpoczęcia i zakończenia praktyk, podać miesiąc i rok. Postaraj się opisać jak najbardziej szczegółowo swoje obowiązki i pochwal się osiągnięciami, z których jesteś najbardziej dumny.

Nie zapomnij też wymienić narzędzia i programy komputerowe, z których korzystałeś oraz stopień zaawansowania w ich obsłudze. Nazwy tych programów będą dla rekrutera konkretnym dowodem, że masz już rozeznanie w narzędziach stosowanych w danej branży i zawodzie.

Koniecznie opisz też projekty, przy których pomagałeś — np. gdy byłeś członkiem większego zespołu. To z kolei pokaże, że miałeś już okazję poćwiczyć w praktyce różne umiejętności miękkie, które są niezbędne w pracy

Wspomnij także o ukończonych szkoleniach i współpracy ze znanymi markami lub firmami. Oczywiście jeśli te informacje nie są objęte tajemnicą, czyli tzw. klauzulą o zachowaniu poufności, którą podpisuje się na początku pracy w danym miejscu, często również w ramach stażu, wolontariatu lub praktyk.

Praktyki w CV — wzór:

10.2018–01.2019 SocialFaster

Stanowisko: Praktykant (dział marketingu)

Główne obowiązki:

 • pomoc przy prowadzeniu firmowych profili na Facebooku oraz Instagramie
 • przygotowywanie grafik do mediów społecznościowych (Photoshop)
 • tworzenie treści do materiałów marketingowych

Dodatkowe obowiązki:

 • wykonywanie tłumaczeń z języka angielskiego na polski
 • udział w spotkaniach zespołu marketingu

Osiągnięcia:

 • ukończenie podstawowego kursu z Photoshop

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

4. Jak wpisać staż w CV — przykład

W opisie stażu w CV obowiązują takie same zasady jak w przypadku praktyk oraz każdego innego doświadczenia zawodowego. Najważniejsze, aby dopasować tę sekcję do wymagań w ofercie pracy i jak najbardziej szczegółowo opisać swoje obowiązki czy osiągnięcia.

Staż w CV — wzór:

01.2019–04.2019 BuyBetter

Stanowisko: Stażysta (dział sprzedaży)

Główne obowiązki:

 • wsparcie kierowników sprzedaży w zakresie przygotowania danych sprzedażowych, prezentacji i ofert handlowych
 • tworzenie zestawień i raportów (Excel i PowerPoint)
 • współpraca z innymi działami firmy (finanse, marketing, logistyka)

Dodatkowe obowiązki:

 • wsparcie administracyjne działu sprzedaży

Osiągnięcia:

 • byłem członkiem zespołu, który nawiązał współpracę z kluczowym dla firmy klientem

5. Jak wpisać wolontariat w CV — przykład

Oczywiście wolontariaty zazwyczaj mają nieco inną formę niż praktyki czy staż, jednak postaraj się opisać to zajęcie w podobny sposób. Także w tym przypadku skup się na tych obowiązkach, które mogą być najbardziej interesujące z punktu widzenia pracodawcy.

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, wpisany w CV wolontariat, mimo że nie jest płatnym zajęciem, zadziała na Twoją korzyść. Jest to także doskonała okazja do zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego oraz wzbogacenia CV o referencje od pracodawcy. Wolontariat może też pokazywać w CV Twoje zainteresowania.

Wolontariat w CV — wzór:

29–30.11.2019 Bank Żywności SOS w Warszawie

Stanowisko: Wolontariusz Świątecznej Zbiórki Gotówki

Obowiązki:

 • zachęcanie klientów galerii handlowych do przekazania darowizny na rzecz Banku Żywności SOS w Warszawie
 • szerzenie misji Banku Żywności SOS w Warszawie
 • zbieranie gotówki do puszek
 • kontakt z osobą odpowiedzialną za odbiór puszki

Przeczytaj też nasz poradnik: Nieukończone studia w CV - jak je wpisać?

Chcesz wpisać do CV praktyki, staż lub wolontariat i wciąż masz jakieś wątpliwości? Podziel się nimi w komentarzu pod artykułem. Chętnie pomożemy.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Praktyki wolontariat staz cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.6  (5 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: