1. Canva CV: szablony i wzory za darmo. Jak zrobić CV w Canvie?

Canva CV: szablony i wzory za darmo. Jak zrobić CV w Canvie?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Canva to darmowy program graficzny online, stworzony w 2012 roku przez Melanie Perkins i Cliffa Obrechta. Witryna zawiera bogatą bibliotekę obrazów, grafik i fontów, które służą m.in. do projektowania zaproszeń, infografik, prezentacji i okładek książek, a także CV.

Zrobienie Canva CV jest stosunkowo proste. Kreator CV online oferuje gotowe szablony do pobrania za darmo. A jeśli masz wyczucie estetyki, taki wzór możesz przygotować samodzielnie.

Z tego artykułu dowiesz się, jak krok po kroku przygotować własne Canva CV. Poznasz też najważniejsze zalety i wady tworzenia CV w Canvie. Pokażemy Ci też naszą alternatywę — kreator CV LiveCareer zaprojektowany w jednym konkretnym celu: napisać CV, które da Ci pracę.

Skuteczne CV możesz łatwo stworzyć w naszym kreatorze na jednym z 20+ atrakcyjnych szablonów CV. Znajdziesz tam też gotowe treści do wstawienia i porady ekspertów.

Stwórz CV teraz

Zobacz też profesjonalny wzór CV do pracy dla swojego zawodu.

Przeczytaj też inne nasze poradniki na temat darmowych kreatorów CV:

Dlaczego nasze porady są godne zaufania?

Poszukiwanie pracy traktujemy bardzo poważnie. Zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę w tym procesie pełni dobre CV — dlatego uważnie sprawdzamy wszystkie narzędzia do pisania dokumentów aplikacyjnych. Nasi certyfikowani eksperci kariery testują różne kreatory CV dostępne w internecie, abyś poznał je od podszewki, zanim poświęcisz im swój czas. Recenzje tworzymy uczciwie, a naszym celem jest rozwianie Twoich wątpliwości, odpowiedzenie na wszystkie Twoje pytania oraz pomoc w bezproblemowym napisaniu skutecznego CV.

1. Jakie są zalety kreatora Canva CV?

Zacznijmy od tego, że kreator Canva CV oferuje ponad 100 ciekawych graficznie szablonów do wypełnienia online. Niektóre z nich są eleganckie, inne — to bardziej kreatywne CV (np. CV z ikonami lub CV z infografiką). To bardzo ważne, ponieważ informacje wizualne zapamiętujemy aż 60 000 razy szybciej niż sam tekst.

Jednak nie wszystkie szablony CV w Canvie nadają się do stworzenia curriculum vitae. To, co sprawdzi się w CV graphic designera, w CV do urzędu może Ci jedynie zaszkodzić. Dlatego przed wybraniem szablonu zapoznaj się z opisem stanowiska oraz kulturą firmy, do której aplikujesz.

Inną zaletą kreatora CV w Canvie jest prosta, intuicyjna obsługa — chociażby dlatego, że większość narzędzi (np. wbudowany w program edytor tekstu) wygląda i działa tak samo jak w Word. Takie CV możesz również pobrać w profesjonalnym formacie PDF, a jego stworzenie nic Cię nie kosztuje.

Poza tym, zgodnie ze standardami pisania CV po angielsku (CV English), większość szablonów ma sekcję Podsumowanie i cele zawodowe w CV (nazwaną Professional Summary lub Background Info), dzięki której podkreślisz swoje atuty z CV. To ważne, bo na przeczytanie Twojego życiorysu zawodowego pracodawcy poświęcają zaledwie... 7 sekund.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakie są wady kreatora Canva CV?

Oczywiście, kreator CV Canva ma również wady. Przede wszystkim takie darmowe CV online nie ma przewidzianego miejsca na tzw. klauzulę CV, czyli zgodę na przetwarzanie zawartych w CV danych osobowych i kontaktowych. Powód jest prosty — projekt powstał w Australii, a tam żadna zgoda nie jest wymagana.

Jeśli więc przygotowujesz Canva CV po polsku, taką klauzulę musisz koniecznie dodać samodzielnie. To bardzo ważne, bo przez brak odpowiedniej formułki w stopce gotowego CV pracodawca już na wstępie może odrzucić Twoją aplikację.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

Poza tym większość gotowych szablonów to wzory CV bez zdjęcia. I chociaż brak fotografii nie jest błędem w CV, to warto ją dodać — chociażby po to, by rekruter łatwiej Cię zapamiętał. Chyba że aplikujesz do pracy w USA, Kanadzie lub innym kraju, gdzie rekruterzy zwyczajowo odrzucają CV ze zdjęciem.

Inną wadą CV Canva jest mało ekonomiczne rozmieszczenie treści. Większość szablonów uwzględnia zbyt duże odstępy między sekcjami, przez co CV zajmuje 2 strony lub więcej — szczególnie jeśli opiszesz bogate doświadczenie zawodowe (profesjonalne CV powinno zmieścić się na 1 stronie A4). Dlatego w Canvie łatwiej stworzyć proste CV z krótszą treścią.

Z tego powodu kreator CV Canva bardziej sprawdzi się w sytuacji, gdy piszesz CV osoby bez doświadczenia, pierwsze CV lub tzw. CV funkcjonalne — wówczas możesz pominąć listę dotychczasowych obowiązków, a więcej miejsca w CV poświęcić na Twoje umiejętności twarde i miękkie.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Jak zrobić CV w Canvie krok po kroku?

Stworzenie Canva CV jest bardzo proste. Wejdź na stronę Canva.com i otwórz zakładkę „Przegladaj”.

Możesz też od razu kliknąć ten link i wybrać opcję Stwórz własne CV. Zostaniesz przekierowany do strony, na której można się zalogować.

canva cv

W menu po lewej stronie zobaczysz dostępne szablony CV za darmo (by zobaczyć kolejne, przesuń suwak). Wystarczy kliknąć grafikę, która Cię interesuje, by Canva CV template było gotowy do edycji.

canva cv

Każdy element CV możesz dowolnie zmieniać, klikając na pole w obrębie szablonu. Jeśli chcesz umieścić dodatkowe informacje w CV i brakuje Ci miejsca, wybierz opcję Dodaj nową stronę.

canva cv

Aby dodać do CV nowy element, użyj jednego ze skrótów klawiszowych.

canva cv

W ten sposób do CV w Canvie możesz dodać również zdjęcie biznesowe. A po kliknięciu gotową fotografię możesz ją też łatwo zmniejszyć bez utraty jakości.

canva cv

Po wybraniu ikony wałka malarskiego i szachownicy w lewym górnym rogu okna możesz zmienić kolor i przezroczystość dowolnego elementu Canva CV template. W ten sposób możesz łatwo modyfikować wygląd pierwotnego szablonu.

canva cv

Oczywiście, program do pisania CV umożliwia również modyfikację samego tekstu. Po wybraniu pola tekstowego zobaczysz panel, dzięki któremu zmienisz wielkość i styl czcionki w CV.

canva cv

Aby dodać nowe pole tekstowe (np. klauzulę CV), kliknij zakładkę Tekst, a następnie Dodaj trochę tekstu. Po najechaniu kursorem na nowe pole możesz dowolnie zmienić jego położenie.

canva cv

Gotowy wzór CV do pobrania zapisz na dysku, klikając w symbol strzałki oraz opcję Pobierz. To wszystko!

canva cv

Canva CV template możesz też przygotować samodzielnie. W tym celu wybierz Plik, a następnie Utwórz nowy projekt i CV. Jeśli chcesz dodać kolorowe tło, zrobisz to w zakładce Elementy (menu po lewej stronie). Z pozostałych opcji możesz skorzystać tak samo jak w czasie edycji gotowego szablonu.

4. O czym jeszcze pamiętać, przygotowując Canva CV?

Oczywiście w CV ważny jest nie tylko wygląd. Jeśli chcesz dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, CV w Canvie musisz wypełnić odpowiednią treścią. Dlatego w pierwszej kolejności Wpisz do CV te umiejętności, które pracodawca wymienił w ogłoszeniu — w ten sposób pokażesz, że nie wysyłasz CV masowo.

Poza tym pisz krótko i bądź konkretny. Jeśli np. wymieniasz w CV o prawo jazdy, podaj stosowną kategorię pojazdów (np. prawo jazdy — kat. B). A jeśli chwalisz się znajomością programów lub języków obcych w CV, podaj poziom ich zaawansowania (np. język angielski — poziom C1).

Chcesz, by Twój życiorys zawodowy wyglądał lepiej od innych? Opisz w CV swoje osiągnięcia zawodowe. Może to być np. wzrost sprzedaży, współpraca ze znaną marką lub pozytywne opinie klientów. Pamiętaj też, że dobre CV powinno nawiązywać do oferty pracy. Więcej wskazówek na ten temat znajdziesz w naszym tekście, jak napisać CV.

Jeśli Canva Cię nie przekonuje i chciałbyś znaleźć inne narzędzie, zobacz: kreatory CV za darmo. Dowiedz się też, czym nowoczesne CV różni się od CV klasycznego i stwórz dokument, który trafi w gusta pracodawców.

Przeczytaj też nasze recenzje innych narzędzi do pisania CV: 

Masz dodatkowe pytania związane z Canva CV? A może znasz edytorskie sztuczki, którymi chciałbyś się podzielić? Twoja opinia ma znaczenie — zostaw ją w komentarzu pod tym artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Canva cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (10 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: