1. Kreator CV PUP: wady, zalety, funkcje. Jak pobrać CV z PUP?

Kreator CV PUP: wady, zalety, funkcje. Jak pobrać CV z PUP?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Kreator CV PUP to darmowa usługa, dzięki której łatwo i szybko wygenerujesz proste CV. W tym celu wystarczy wejść na dowolną stronę Powiatowego Urzędu Pracy i postępować według zawartych tam wskazówek. Ale czy pisanie CV w kreatorze PUP to dobry pomysł?

W tym artykule omówię wady i zalety kreatorów CV PUP. Pokażę Ci też, jak krok po kroku wygenerować własny dokument i o czym pamiętać, wypełniając puste rubryki w kreatorze. Dzięki temu łatwiej dostaniesz pracę.

Zdecyduj, który szablon do CV najbardziej Ci odpowiada. Przygotowaliśmy ich aż 26, w różnych kolorach i stylach.

Stwórz CV teraz

Nie wiesz, jak napisać CV? Zainspiruj się wzorami CV, stworzonymi przez profesjonalistów.

1. Kreatory CV PUP — czym są i jak działają?

Na początku zaznaczmy, że nie istnieje jeden „kreator CV PUP”. Większość Powiatowych Urzędów Pracy oferuje bowiem własne narzędzia z różnymi arkuszami CV. Przykłady?

Tak wygląda kreator CV na stronie PUP w Szczytnie...

kreator cv pup

A tak w Chełmie...

kreator cv pup

Natomiast tak na stronie PUP w Suwałkach.

kreator cv pup

Mimo to wszystkie działają w ten sam sposób. Dokumenty, które można wygenerować na stronach PUP, są wzorowane na klasycznym schemacie CV i zawierają większość sekcji typowych dla życiorysu zawodowego. Aby stworzyć dokument, wystarczy wgrać fotografię, wypełnić puste pola i pobrać CV w formacie PDF.

Dostępne na stronach PUP kreatory CV różnią się za to ilością i wyglądem szablonów oraz interfejsem użytkownika. Jedne z nich są mniej, a inne bardziej rozbudowane.

Na szczęście nie musisz korzystać z narzędzia oferowanego przez PUP w Twoim mieście — po prostu wybierz ten kreator, który najbardziej Ci odpowiada. W kolejnym rozdziale poznasz wady i zalety tego rozwiązania.

2. Kreator CV PUP — wady i zalety

CV z kreatora PUP nie powinno odbiegać od dokumentu przygotowanego z profesjonalnym generatorze CV. W końcu pracodawca nie będzie rozważał, skąd pochodzi szablon curriculum vitae, ale to, czy Twoje CV jest atrakcyjne i dopasowane do danego stanowiska.

Niestety na tym polu darmowe kreatory CV PUP przegrywają z komercyjnymi narzędziami tego typu. Dostępne szablony, choć eleganckie i czytelne, z trudem zwracają uwagę i raczej nie zainteresują pracodawcy.

Największym problemem jest sam format CV — m.in. brak wypunktowań, zbędny nagłówek Curriculum Vitae, konieczność podania adresu i daty urodzenia (które w CV są niepotrzebne) oraz zbyt duże odstępy między wierszami. W ten sposób bardzo łatwo jest stworzyć CV na dwie strony lub więcej, a rekruterzy bardzo tego nie lubią.

Inną wadą CV z kreatorów PUP jest brak sekcji Podsumowanie zawodowe, nazywanej też rubryką CV O mnie. Jest to krótki, kilkuzdaniowy opis Twojego doświadczenia, celów zawodowych i kluczowych osiągnięć z CV. Jeśli tego zabraknie, trudno Ci będzie wyróżnić w CV swoje atuty — tym bardziej że pozostałe sekcje dokumentu również nie zostały należycie rozbudowane.

Dobre podsumowanie zawodowe umożliwia Ci też dopasowanie CV do konkretnej oferty pracy. Badania pokazują, że aż 67% rekruterów w Polsce z łatwością rozpoznaje dokumenty wysyłane masowo do różnych firm. Takie CV są natychmiast odrzucane. Niestety, w drukach CV przygotowanych przez PUP nie ma innego miejsca, by nawiązać do celów, wartości lub kultury organizacyjnej firmy.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Inną wadą narzędzi proponowanych przez PUP jest brak możliwości rozbudowanej edycji CV. Co to oznacza?

W przeciwieństwie do profesjonalnych narzędzi — takich jak kreator CV InterviewMe lub nasz program do pisania CV — żaden kreator CV PUP nie umożliwia zmiany koloru liter i tła, usunięcia zbędnego nagłówka lub wyboru innej czcionki do CV. W niektórych możesz co najwyżej pozbyć się zbędnych sekcji, klikając opcję Usuń.

Na etapie wypełnienia pustego CV nie będziesz mógł też wykadrować zdjęcia ani podejrzeć finalnej wersji dokumentu. Ponadto większość kreatorów CV PUP nie zapisuje Twoich danych — każdorazowe odświeżenie strony to utrata zawartości CV i konieczność wypełniania wszystkiego od początku.

Możesz za to edytować pole z klauzulą CV ze zgodą na przetwarzanie Twoich danych osobowych i kontaktowych. I całe szczęście — bo domyślna, widoczna w generatorze PUP formułka (powołująca się na ustawę z 1997 roku) jest już nieaktualna.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

Oferowane przez PUP narzędzia nie mają też wbudowanej opcji autokorekty, dlatego podczas pisania CV trzeba być ostrożnym. Literówki i inne błędy w CV mogą sugerować, że nie przykładasz się do swoich obowiązków. 

Oczywiście, generowanie CV w kreatorach PUP ma też zalety. Przede wszystkim jest to łatwy sposób na szybkie CV. Jego stworzenie nie wymaga od Ciebie ani specjalistycznej wiedzy, ani umiejętności technicznych — wystarczy kilka kliknięć myszką, by wygenerować życiorys w formacie PDF. 

I choć w efekcie otrzymasz bardzo proste CV, to wszystkie istotne informacje będą widoczne już na pierwszy rzut oka. Taki dokument z łatwością przejdzie weryfikację przez systemy ATS, z których korzysta aż 99% największych firm na świecie.

Poza tym takie CV stworzysz za darmo. W tym celu nie musisz zakładać własnego konta z kolejnym hasłem do zapamiętania — wystarczy, że otworzysz dowolną stronę Powiatowego Urzędu Pracy.

3. Jak korzystać z kreatora CV PUP krok po kroku?

Generowanie CV w kreatorach PUP jest bardzo proste. Wystarczy, że uzupełnisz wszystkie elementy CV, a będziesz mógł pobrać życiorys zawodowy w formacie PDF za pomocą jednego przycisku.

  1. Na początku wejdź na stronę wybranego Powiatowego Urzędu Pracy. Wybierz zakładkę Usługi elektroniczne, a następnie Kreator CV.

kreator cv pup

  1. Potem dodaj zdjęcie do CV — w tym przypadku wystarczy, że klikniesz przycisk Wybierz plik. Następnie uzupełnij puste pola, zaczynając od opisu swoich danych osobowych w CV. Uważaj na literówki!

kreator cv pup

  1. W dalszej kolejności opisz w CV swoje wykształcenie, odbyte szkolenia i kursy, posiadane umiejętności oraz znany Ci język obcy. Jeśli któraś z tych sekcji Cię nie dotyczy, możesz ją pominąć — w gotowym CV nie będzie jej widać.

kreator cv pup

  1. Następnie napisz w CV o swoim doświadczeniu. W rubryce Okres lub Data podaj miesiąc i rok rozpoczęcia i zakończenia pracy. Jeśli nadal pracujesz, dodaj słówko obecnie (np. 01.2018–obecnie).

kreator cv pup

W polu z opisempowinna pojawić się nazwa stanowiska i zakres obowiązków lub krótka informacja na temat charakteru danej pracy (praktyki studenckie, staż itp.). Jeśli wymieniasz więcej niż jednego pracodawcę, dodaj kolejną pozycję.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv
  1. Na końcu zmień treść klauzuli CV na aktualną. Potem wystarczy już tylko wybrać szablon CV i wygenerować dokument w PDF, po czym zapisać go na dysku komputera. Gotowe!

kreator cv pup

Masz dodatkowe pytania związane z kreatorem CV PUP? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem, a ja spróbuję na nie odpowiedzieć.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Kreator cv pup

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (3 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: