1. Schemat CV do wypełnienia (Word i PDF): 10 wzorów i porady

Schemat CV do wypełnienia (Word i PDF): 10 wzorów i porady

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Przejrzysty schemat CV może zachęcić rekrutera do zapoznania się z pełną treścią Twojego życiorysu. Badania dowodzą, że pracodawcy doceniają m.in. wyraźny podział sekcji, czytelną czcionkę i stosowanie wypunktowań. Jeśli więc chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie, koniecznie o to zadbaj.

Z tego tekstu dowiesz się, jak wygląda profesjonalny schemat CV, który zawiera wszystkie istotne dla rekrutera informacje. Pokażę Ci też 10 nowoczesnych schematów CV do wypełnienia i pobrania w Word lub PDF. Dzięki temu stworzysz dokument znacznie lepszy od CV większości kandydatów. 

Zdecyduj, który szablon do CV najbardziej Ci odpowiada. Przygotowaliśmy ich aż 26, w różnych kolorach i stylach.

Stwórz CV teraz

Nie wiesz, jak napisać CV? Zainspiruj się wzorami CV, stworzonymi przez profesjonalistów.

1. Jak wygląda profesjonalny schemat CV?

Każde nowoczesne CV ma określoną strukturę, na którą składają się różne sekcje. W zależności od rodzaju CV oraz intencji autora ich kolejność może być nieco inna. Jednak CV nie powinno być dłuższe niż 1 lub 2 strony, dlatego zawartość i schemat CV warto ustalić jeszcze przed rozpoczęciem pisania.

Które elementy CV na pewno muszą się znaleźć w curriculum vitae i jak powinny wyglądać?

1. Dane kontaktowe w CV — schemat sekcji

Dane osobowe i kontaktowe w CV to podstawa. Tutaj wpisz swoje imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail i link do konta na LinkedIn. Podanie stanu cywilnego i daty urodzenia w CV nie jest potrzebne— te dodatkowe informacje w CV są zbędne i zabierają przestrzeń, którą można wypełnić ważniejszymi szczegółami – a to błąd, którego trzeba unikać przy pisaniu CV.

2. Podsumowanie zawodowe w CV — schemat sekcji

Na górze profesjonalnego schematu CV powinno znaleźć się podsumowanie zawodowe — nazywane też celem zawodowym w CV lub rubryką CV O mnie. To krótki opis (3-4 zdania) Twojego doświadczenia, kompetencji, planów zawodowych i najważniejszych osiągnięć z CV. Dlaczego to tak istotne?

Jeśli na dane stanowisko jest wielu chętnych, rekruter ma tylko kilka sekund, by rzucić okiem na Twoje CV. A jeśli kandydaci wpisują do CV podobne kwalifikacje, ich życiorysy zawodowe zlewają się w jednolitą masę. Podsumowanie pozwoli Ci się wyróżnić, dzięki czemu Twój dokument będzie skuteczny. Jeżeli więc korzystasz z gotowego curriculum vitae, szablon musisz dokładnie sprawdzić pod kątem ewentualnego miejsca na podsumowanie zawodowe.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Umiejętności w CV — schemat sekcji

Umiejętności to bardzo ważny element w każdym dobrym CV - przykład poprawnie stworzonej sekcji znajdziesz we wzorach poniżej. Jak zauważysz, w CV schemat tej sekcji powinien uwzględniać podział w na umiejętności twarde (specjalistyczne) i miękkie (w tym interpersonalne) w CV. Zwłaszcza, że według badań te drugie mają coraz większe znaczenie na rynku pracy.

Podczas opisu kwalifikacji bądź konkretny. Jeśli np. wymieniasz program komputerowy lub język obcy w CV, podaj poziom ich zaawansowania (np. język niemiecki — C1). A jeśli piszesz w CV o prawie jazdy, wymień stosowną kategorię pojazdów (np. czynne prawo jazdy — kat. B).

4. Doświadczenie w CV — schemat sekcji

Nie oszukujmy się — doświadczenie zawodowe to w CV jeden z kluczowych, a zatem najbardziej rozbudowanych elementów. Profesjonalny schemat CV do wypełnienia powinien zawierać miejsce na wpisanie dat zatrudnienia (miesięcznych i rocznych), nazwy firmy, stanowiska i głównych obowiązków.

Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie, podziel tę sekcję na Obowiązki, Dodatkowe obowiązki i Osiągnięcia. Większość schematów CV wciąż nie zawiera tego ostatniego elementu, dlatego Twój dokument już na pierwszy rzut oka będzie wyglądał lepiej od innych. Pamiętaj też, że w idealnym CV należy nawiązać do wymagań zawartych w ofercie pracy.

A co w sytuacji, gdy piszesz CV po raz pierwszy? W CV bez doświadczenia możesz wymienić np. praktyki studenckie lub ciekawy szkolny projekt, w którym brałeś udział (np. pracę w samorządzie lub prowadzenie gazetki szkolnej). W tym miejscu CV możesz także uwzględnić odbyty staż lub wolontariat.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

5. Wykształcenie w CV — schemat sekcji

W większości zawodów edukacja w CV nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Ale w profesjonalnym CV nie może jej zabraknąć. Wystarczy wymienić ostatnią ukończoną szkołę. Jeżeli więc skończyłeś studia, pomiń nazwę liceum. A jeśli jesteś absolwentem technikum, nie pisz o podstawówce.

W przypadku tej sekcji CV schemat jest prosty. Wystarczy, że podasz nazwę szkoły, rok jej ukończenia, kierunek studiów (lub profil klasy) i uzyskany tytuł zawodowy. Podawanie nazwy wydziału czy tytułu pracy dyplomowej to popularne błędy w CV, które niepotrzebnie wydłużają jego treść.

6. Zainteresowania w CV — schemat sekcji

Zainteresowania i hobby w CV możesz opisać na dwa sposoby: po przecinku lub w formie np. 2 zdań. Ten drugi jest schemat CV jest skuteczniejszy, bo pozwala spojrzeć na Ciebie bardziej „ludzkim” okiem. Nie wymieniaj każdej pasji, ale uwzględnij te, które są w jakiś sposób związane z daną pracą. 

7. Klauzula CV — schemat sekcji

Klauzula do CV powinna znaleźć się w stopce każdej strony życiorysu zawodowego. Jeśli pominiesz ten element, Twój dokument nie zostanie rozpatrzony. Obowiązujący w CV schemat zgody na przetwarzanie danych osobowych po wprowadzeniu RODO wygląda następująco:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Jeśli jednak piszesz tradycyjny życiorys i załączasz do niego osobny formularz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych (taki wymóg może pojawić się np. w urzędach), to nie musisz powielać tej samej formułki w CV. Klauzula jest też zbędna w liście motywacyjnym, o ile wysyłasz go mailem razem z CV.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

W zależności od charakteru stanowiska, na które aplikujesz, schemat CV może zawierać też inne sekcje, np. Kursy i szkolenia w CV lub Języki obce (gdy znasz więcej niż jeden). Na dole CV możesz dodać również referencje od byłych pracodawców, dzięki czemu wypadniesz bardziej wiarygodnie.

Przeczytaj też nasz poradnik: Referencje: co to?

2. Schemat CV do wypełnienia — 10 wzorów

Wygląd CV jest bardzo ważny. Właściwe formatowanie, krótkie zdania wypełnione treścią i dobra czcionka w CV mogą przesądzić o tym, czy pracodawca od razu zobaczy w Tobie wartościowego kandydata. Jeśli schemat CV nie będzie czytelny, rekruter może uznać, że nie przykładasz się do swoich obowiązków.

Poniżej zobaczysz 10 profesjonalnych schematów CV do pobrania w Word lub PDF. Wszystkie z nich znajdziesz w naszej zakładce Szablony CV.

Interesujący schemat CV w eleganckich kolorach

Stwórz CV terazinteresujący schemat cv

Ten schemat CV jest nie tylko pojemny, ale też logiczny i bardzo czytelny. Modne ikony na górze tego przykładowego CV oraz podział sekcji za pomocą poziomych linii sprawią, że rekruter łatwo zwróci uwagę na najważniejsze elementy Twojego życiorysu. A dzięki ozdobnikom w szarym kolorze to CV dobrze wygląda w druku

Schemat CV dla osób z bogatym doświadczeniem

Stwórz CV terazcv z doświadczeniem

Zaletą tego schematu CV do wypełnienia jest atrakcyjny wygląd sekcji z doświadczeniem — m.in. wyróżnione stanowisko i daty zatrudnienia widoczne po lewej stronie CV. A dzięki pionowej linii z punktorami całość wygląda dynamicznie, a CV jest wystarczająco proste, by rekruter szybko je przeczytał. Ten wzór warto wykorzystać np. w CV lekarza. lub w CV logopedy, ale takie uniwersalne arkusze CV sprawdzą się też w innych zawodach.

Schemat CV do wypełnienia dla kreatywnych

Stwórz CV terazcv dla kreatywnych

Chcesz stworzyć naprawdę dobre CV? Ogranicz życiorys do 1 strony A4. Pomoże Ci w tym schemat CV z dwoma kolumnami tekstu. W ten sposób zyskasz dużo miejsca na opis umiejętności i doświadczenia. A kreatywne zastosowanie kolorów i ikon ułatwi rekruterowi zapamiętanie treści.

Ten gotowy wzór CV do wypełnienia warto wykorzystać w przypadku zawodów kreatywnych lub tych, które wymagają dostrzegania detali — np. w CV architekta, CV inżyniera lub CV graphic designera.

Nowoczesny schemat CV dla profesjonalistów

Stwórz CV teraznowowczesny schemat cv

Dobre wzory CV już na pierwszy rzut oka potrafią przykuć uwagę rekrutera i skutecznie Cię zareklamować — tak jak w przypadku tego schematu CV. Dlatego warto, by sięgnęły po niego osoby na wysokich stanowiskach lub te, które mają kontakt z klientem — np. piszą CV do banku lub CV managera.

Pomysłowy schemat CV z interesującym zdjęciem

Stwórz CV terazpomysłowy schemat cv

Chcesz w ciekawy sposób wyróżnić zdjęcie w CV? Wybierz ten schemat CV do wypełnienia z nowoczesną szatą graficzną. Ramka wokół fotografii dodaje jej głębi i przyciąga wzrok, a układ dokumentu pozwala wyróżnić trzy najważniejsze sekcje: Podsumowanie zawodowe, Umiejętności i Doświadczenie.

Pojemny schemat CV do wypełnienia

Stwórz CV terazcv pojemny schemat

Piszesz CV barmana, CV programisty, CV spawacza, CV do gastronomii lub inne, które wymaga rozwiniętych umiejętności praktycznych? Wybierz ten schemat CV. W ten sposób zyskasz dużo miejsca na opis umiejętności, odbytych kursów i szkolenia oraz posiadanych certyfikatów, a Twoje gotowe CV będzie skuteczne. 

Skuteczne CV — schemat w nowoczesnych kolorach

Stwórz CV terazcv w nowoczesnych kolorach

Ten schemat CV do wypełnienia przyciąga uwagę współczesną kolorystyką i ciekawie wykadrowanym zdjęciem. Jest tu dużo miejsca na opis umiejętności — dlatego ten wzór możesz wykorzystać, pisząc np. CV dla ucznia lub CV studenta.

Schemat CV do wypełnienia z dużym zdjęciem

Stwórz CV terazcv z dużym zdjęciem

Jeśli wykonujesz zawód, w którym liczy się empatia, otwartość i współpraca z innymi — np. piszesz CV psychologa, CV rekrutera lub CV pracownika socjalnego — sięgnij po schemat CV do wypełnienia z dużym zdjęciem. W ten sposób pokażesz pewność siebie i łatwiej wzbudzisz zaufanie pracodawcy.

Czytelny schemat CV z nowoczesnymi detalami

Stwórz CV terazczytelne cv

Dzięki poziomym liniom i czytelnej czcionce w tym schemacie CV rekruter szybko odnajdzie wszystkie niezbędne informacje. Kolejną zaletą tego wzoru jest też oszczędność miejsca — m.in. przez umieszczenie umiejętności w dwóch kolumnach, niewielkie zdjęcie i ciekawie wyróżnione dane osobowe.

Elegancki i ciekawy schemat CV do wypełnienia

Stwórz CV terazelegancki schemat cv

Ten schemat CV jest klasyczny i kreatywny zarazem, a to za sprawą czytelnego układu treści zestawionego z graficznymi ozdobnikami. Użyta w nim fotografia jest na tyle mała, że bez szkody dla designu CV możesz z niej zrezygnować i stworzyć CV bez zdjęcia. To Ci się przyda, gdy będziesz pisać CV po angielsku (English CV) do pracy za granicą (w wielu krajach rekruterzy odrzucają CV z fotografią).

3. Dlaczego warto wybrać schemat CV do wypełnienia online?

Czy wiesz, że w trakcie jednej rekrutacji pracodawcy dostają nawet 250 zgłoszeń? W takim tłumie trudno sprawić, by pracodawca Cię zapamiętał — zwłaszcza jeśli piszesz CV w Word i Twój życiorys wygląda tak samo jak dziesiątki innych.

Program do pisania CV pomoże Ci wygenerować dokument w profesjonalnym dla CV formacie, który od razu rzuca się w oczy. Możesz wybrać profesjonalny szablon CV i dopasować styl życiorysu do charakteru Twojej pracy. Większość nowoczesnych CV powstaje właśnie w ten sposób.

Kreator CV krok po kroku poprowadzi Cię przez cały schemat CV, dzięki czemu szybko stworzysz dokument dopasowany do oferty pracy. W ten sposób Twój życiorys łatwo zwróci uwagę rekrutera, a Twoje szanse na dostanie pracy wzrosną!

A jeśli chcesz stworzyć CV bezpłatne i nadal nie wiesz, w jakim programie to zrobić, zobacz: kreator CV za darmo – test różnych narzędzi.

Masz dodatkowe pytania na temat schematu CV? Napisz je w komentarzu na forum poniżej. Postaram Ci się pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Schemat cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.67  (3 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: