Schemat CV do wypełnienia (Word i PDF): 10 wzorów i porady

Przejrzysty schemat CV może zachęcić rekrutera do zapoznania się z pełną treścią Twojego życiorysu. Badania dowodzą, że pracodawcy doceniają m.in. wyraźny podział sekcji, czytelną czcionkę i stosowanie wypunktowań. Jeśli więc chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie, koniecznie o to zadbaj.

 

Z tego tekstu dowiesz się, jak wygląda profesjonalny schemat CV, który zawiera wszystkie istotne dla rekrutera informacje. Pokażę Ci też 10 nowoczesnych schematów CV do wypełnienia i pobrania w Word lub PDF. Dzięki temu stworzysz dokument znacznie lepszy od CV większości kandydatów. 

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

kreator cv

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Stwórz CV teraz

 

1. Jak wygląda profesjonalny schemat CV?

 

Każde nowoczesne CV ma określoną strukturę, na którą składają się różne sekcje. W zależności od rodzaju CV oraz intencji autora ich kolejność może być nieco inna. Jednak CV nie powinno być dłuższe niż 1 lub 2 strony, dlatego zawartość i schemat CV warto ustalić jeszcze przed rozpoczęciem pisania.

 

Które elementy CV na pewno muszą się znaleźć w curriculum vitae i jak powinny wyglądać?

 

1. Dane kontaktowe w CV — schemat sekcji

 

Dane osobowe i kontaktowe w CV to podstawa. Tutaj wpisz swoje imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail i link do profilu na LinkedIn. Nie podawaj w CV stanu cywilnego, daty urodzenia ani adresu zamieszkania — te dodatkowe informacje w CV są zbędne i zabierają przestrzeń, którą można wypełnić ważniejszymi szczegółami.

 

2. Podsumowanie zawodowe w CV — schemat sekcji

 

Na górze profesjonalnego schematu CV powinno znaleźć się podsumowanie zawodowe — nazywane też celem zawodowym w CV lub rubryką CV O mnie. To krótki opis (3-4 zdania) Twojego doświadczenia, kompetencji, planów zawodowych i najważniejszych osiągnięć z CV. Dlaczego to tak istotne?

 

Jeśli na dane stanowisko jest wielu chętnych, rekruter ma tylko kilka sekund, by rzucić okiem na Twoje CV. A jeśli kandydaci wpisują do CV podobne kwalifikacje, ich życiorysy zawodowe zlewają się w jednolitą masę. Podsumowanie pozwoli Ci się wyróżnić, dzięki czemu Twój dokument będzie skuteczny.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

3. Umiejętności w CV — schemat sekcji

 

Umiejętności to bardzo ważny element w każdym dobrym CV. Schemat tej sekcji powinien uwzględniać podział w na umiejętności twarde (specjalistyczne) i miękkie (w tym interpersonalne) w CV. Zwłaszcza, że według badań te drugie mają coraz większe znaczenie na rynku pracy.

 

Podczas opisu kwalifikacji bądź konkretny. Jeśli np. wymieniasz program komputerowy lub język obcy w CV, podaj poziom ich zaawansowania (np. język niemiecki — C1). A jeśli piszesz w CV o prawie jazdy, wymień stosowną kategorię pojazdów (np. czynne prawo jazdy — kat. B).

 

4. Doświadczenie w CV — schemat sekcji

 

Nie oszukujmy się — doświadczenie zawodowe to w CV jeden z kluczowych, a zatem najbardziej rozbudowanych elementów. Profesjonalny schemat CV do wypełnienia powinien zawierać miejsce na wpisanie dat zatrudnienia (miesięcznych i rocznych), nazwy firmy, stanowiska i głównych obowiązków.

 

Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie, podziel tę sekcję na Obowiązki, Dodatkowe obowiązki i Osiągnięcia. Większość schematów CV wciąż nie zawiera tego ostatniego elementu, dlatego Twój dokument już na pierwszy rzut oka będzie wyglądał lepiej od innych.

 

A co w sytuacji, gdy piszesz CV po raz pierwszy? W CV bez doświadczenia możesz wymienić np. praktyki studenckie lub ciekawy szkolny projekt, w którym brałeś udział (np. pracę w samorządzie lub prowadzenie gazetki szkolnej). W tym miejscu CV możesz także uwzględnić odbyty staż lub wolontariat.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

5. Wykształcenie w CV — schemat sekcji

 

W większości zawodów edukacja w CV nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Ale w profesjonalnym CV nie może jej zabraknąć. Wystarczy wymienić ostatnią ukończoną szkołę. Jeżeli więc skończyłeś studia, pomiń nazwę liceum. A jeśli jesteś absolwentem technikum, nie pisz o podstawówce.

 

W przypadku tej sekcji CV schemat jest prosty. Wystarczy, że podasz nazwę szkoły, rok jej ukończenia, kierunek studiów (lub profil klasy) i uzyskany tytuł zawodowy. Podawanie nazwy wydziału czy tytułu pracy dyplomowej to popularne błędy w CV, które niepotrzebnie wydłużają jego treść.

 

6. Zainteresowania w CV — schemat sekcji

 

Zainteresowania i hobby w CV możesz opisać na dwa sposoby: po przecinku lub w formie np. 2 zdań. Ten drugi jest schemat CV jest skuteczniejszy, bo pozwala spojrzeć na Ciebie bardziej „ludzkim” okiem. Nie wymieniaj każdej pasji, ale uwzględnij te, które są w jakiś sposób związane z daną pracą. 

 

7. Klauzula CV — schemat sekcji

 

Klauzula CV powinna znaleźć się w stopce każdej strony życiorysu zawodowego. Jeśli pominiesz ten element, Twój dokument nie zostanie rozpatrzony. Obowiązujący w CV schemat zgody na przetwarzanie danych osobowych po wprowadzeniu RODO wygląda następująco:

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

 

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

W zależności od charakteru stanowiska, na które aplikujesz, schemat CV może zawierać też inne sekcje, np. Kursy i szkolenia w CV lub Języki obce (gdy znasz więcej niż jeden). Na dole CV możesz dodać również referencje od byłych pracodawców, dzięki czemu wypadniesz bardziej wiarygodnie.

 

2. Schemat CV do wypełnienia — 10 wzorów

 

Wygląd CV jest bardzo ważny. Właściwe formatowanie, krótkie zdania wypełnione treścią i dobra czcionka w CV mogą przesądzić o tym, czy pracodawca od razu zobaczy w Tobie wartościowego kandydata. Jeśli schemat CV nie będzie czytelny, rekruter może uznać, że nie przykładasz się do swoich obowiązków.

 

Poniżej zobaczysz 10 profesjonalnych schematów CV do pobrania w Word lub PDF. Wszystkie z nich znajdziesz w naszej zakładce Szablony CV.

 

Interesujący schemat CV w eleganckich kolorach

 

Stwórz CV terazinteresujący schemat cv

Ten schemat CV jest nie tylko pojemny, ale też logiczny i bardzo czytelny. Modne ikony na górze CV oraz podział sekcji za pomocą poziomych linii sprawią, że rekruter łatwo zwróci uwagę na najważniejsze elementy Twojego życiorysu. A dzięki ozdobnikom w szarym kolorze to CV dobrze wygląda w druku

 

Schemat CV dla osób z bogatym doświadczeniem

 

Stwórz CV terazcv z doświadczeniem

 

Zaletą tego schematu CV do wypełnienia jest atrakcyjny wygląd sekcji z doświadczeniem — m.in. wyróżnione stanowisko i daty zatrudnienia widoczne po lewej stronie CV. A dzięki pionowej linii z punktorami całość wygląda dynamicznie. Z tego względu ten wzór warto wykorzystać np. w CV lekarza.

 

Schemat CV do wypełnienia dla kreatywnych

 

Stwórz CV terazcv dla kreatywnych

 

Chcesz stworzyć naprawdę dobre CV? Ogranicz życiorys do 1 strony A4. Pomoże Ci w tym schemat CV z dwoma kolumnami tekstu. W ten sposób zyskasz dużo miejsca na opis umiejętności i doświadczenia. A kreatywne zastosowanie kolorów i ikon ułatwi rekruterowi zapamiętanie treści.

 

Ten gotowy wzór CV do wypełnienia warto wykorzystać w przypadku zawodów kreatywnych lub tych, które wymagają dostrzegania detali — np. w CV architekta, CV inżyniera lub CV graphic designera.

 

Nowoczesny schemat CV dla profesjonalistów

 

Stwórz CV teraznowowczesny schemat cv

 

Dobre wzory CV już na pierwszy rzut oka potrafią przykuć uwagę rekrutera i skutecznie Cię zareklamować — tak jak w przypadku tego schematu CV. Dlatego warto, by sięgnęły po niego osoby na wysokich stanowiskach lub te, które mają kontakt z klientem — np. piszą CV do banku lub CV managera.

 

Pomysłowy schemat CV z interesującym zdjęciem

 

Stwórz CV terazpomysłowy schemat cv

 

Chcesz w ciekawy sposób wyróżnić zdjęcie w CV? Wybierz ten schemat CV do wypełnienia z nowoczesną szatą graficzną. Ramka wokół fotografii dodaje jej głębi i przyciąga wzrok, a układ dokumentu pozwala wyróżnić trzy najważniejsze sekcje: Podsumowanie zawodowe, Umiejętności i Doświadczenie.

 

Pojemny schemat CV do wypełnienia

 

Stwórz CV terazcv pojemny schemat

 

Piszesz CV barmana, CV programisty, CV spawacza lub inne, które wymaga rozwiniętych umiejętności praktycznych? Wybierz ten schemat CV. W ten sposób zyskasz dużo miejsca na opis umiejętności, odbytych kursów i szkolenia oraz posiadanych certyfikatów. 

 

Skuteczne CV — schemat w nowoczesnych kolorach

 

Stwórz CV terazcv w nowoczesnych kolorach

 

Ten schemat CV do wypełnienia przyciąga uwagę współczesną kolorystyką i ciekawie wykadrowanym zdjęciem. Jest tu dużo miejsca na opis umiejętności — dlatego ten wzór możesz wykorzystać, pisząc np. CV ucznia lub CV studenta.

 

Schemat CV do wypełnienia z dużym zdjęciem

 

Stwórz CV terazcv z dużym zdjęciem

 

Jeśli wykonujesz zawód, w którym liczy się empatia, otwartość i współpraca z innymi — np. piszesz CV psychologa lub CV pracownika socjalnego — sięgnij po schemat CV do wypełnienia z dużym zdjęciem. W ten sposób pokażesz pewność siebie i łatwiej wzbudzisz zaufanie pracodawcy.

 

Czytelny schemat CV z nowoczesnymi detalami

 

Stwórz CV terazczytelne cv

 

Dzięki poziomym liniom i czytelnej czcionce w tym schemacie CV rekruter szybko odnajdzie wszystkie niezbędne informacje. Kolejną zaletą tego wzoru jest też oszczędność miejsca — m.in. przez umieszczenie umiejętności w dwóch kolumnach, niewielkie zdjęcie i ciekawie wyróżnione dane osobowe.

 

Elegancki schemat CV do wypełnienia

 

Stwórz CV terazelegancki schemat cv

 

Ten schemat CV jest pojemny i elegancki, a przez to bardzo uniwersalny. Z uwagi na ciekawą formę ten wzór możesz wykorzystać również wtedy, gdy piszesz CV po angielsku (English CV) do pracy za granicą i musisz wysłać CV bez zdjęcia.

 

3. Dlaczego warto wybrać schemat CV do wypełnienia online?

 

Czy wiesz, że w trakcie jednej rekrutacji pracodawcy dostają nawet 250 zgłoszeń? W takim tłumie trudno sprawić, by pracodawca Cię zapamiętał — zwłaszcza jeśli piszesz CV w Word i Twój życiorys wygląda tak samo jak dziesiątki innych.

 

Program do pisania CV pomoże Ci wygenerować profesjonalne i dobrze sformatowane CV, które od razu rzuca się w oczy. Możesz wybrać jeden z ponad 20 szablonów i dopasować styl życiorysu do charakteru Twojej pracy. Większość modern CV powstaje właśnie w ten sposób.

 

Kreator CV krok po kroku poprowadzi Cię przez cały schemat CV, dzięki czemu szybko stworzysz dokument dopasowany do oferty pracy. W ten sposób Twój życiorys łatwo zwróci uwagę rekrutera, a Twoje szanse na dostanie pracy wzrosną!

 

Jeśli nadal nie wiesz, w jakim narzędziu stworzyć CV, zobacz: Top 10 darmowych kreatorów CV [Zalety, wady, funkcje za darmo].

 

Masz dodatkowe pytania na temat schematu CV? Napisz je w komentarzu na forum poniżej. Postaram Ci się pomóc.

Oceń ten artykuł: schemat cv
Średnia: 5 (2 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

O autorze

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo