1. Modern CV template: 10 szablonów. Jak stworzyć CV modern?

Modern CV template: 10 szablonów. Jak stworzyć CV modern?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

CV powinno prezentować Twoją kandydaturę w atrakcyjny sposób. Niestety, większość dokumentów aplikacyjnych, która trafia do rąk pracodawców, nie przystaje do współczesnych wymagań rynku pracy. Dlatego warto poznać najnowsze trendy w branży HR na temat wyglądu i treści CV.

Za chwilę zobaczysz 10 najlepszych templatek modern CV (template to po angielsku szablon). Podpowiem Ci też, jak napisać CV w wersji modern, by zrobić dobre pierwsze wrażenie na przyszłym pracodawcy.

Zobacz, jak wyglądają profesjonalne szablony CV zaprojektowane przez specjalistów i konsultowane z ekspertami kariery.

Stwórz CV teraz

Wybierz profesjonalny wzór CV dla swojego zawodu.

1. Czym jest modern CV?

Dziś jedną z kluczowych umiejętności na rynku pracy jest umiejętność budowania osobistej marki — zwraca na to uwagę m.in. Forbes. Modern CV powinno więc zawierać opis Twoich konkretnych umiejętności i osiągnięć, dzięki którym zyskasz wizerunek eksperta.

Jednak często nie wiemy, jak napisać CV w atrakcyjny sposób. Dlatego nasze życiorysy zawodowe są długie, nieczytelne i mało atrakcyjne graficznie. A w CV brakuje elementów, które mogłyby nas skutecznie zareklamować.

Tymczasem modern CV powinno być możliwie krótkie. Jak pokazują nowe badania, na jedną ofertę pracy odpowiada nawet 250 osób — dlatego rekruterzy nie mają czasu czytać CV na 2 strony lub dłuższych. Z tego samego powodu warto zadbać o nowoczesny CV design, dzięki któremu wyróżnisz się na tle innych.

2. Modern CV krok po kroku — o czym warto pamiętać?

Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na pracodawcy i szybciej dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, Twoje CV powinno być nowoczesne. Zobacz, jak wygląda nowoczesny format CV i co zrobić, by rekruter łatwo Cię zapamiętał. Modern CV możesz stworzyć w Photoshopie.

1. W modern CV umieść dane osobowe i kontaktowe

Pisanie modern CV zacznij od danych osobowych i kontaktowych. Wystarczy, że podasz imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Stan cywilny i data urodzenia w CV są zbędne. Podobnie jak adres zamieszkania — to relikt czasów, gdy dokumenty aplikacyjne wysyłało się pocztą.

Jesteś aktywny w social media? Koniecznie dodaj link do Twojego profilu na LinkedIn w CV (na górze, pod adresem e-mail). W przypadku niektórych zawodów — np. w CV graphic designera lub CV trenera personalnego — możesz podać też link do profesjonalnego konta na Instagramie lub bloga z Twoim portfolio.

W stopce dokumentu nie może również zabraknąć klauzuli CV, czyli zgody na przetwarzanie danych osobowych i kontaktowych w CV (wyjątkiem jest sytuacja, gdy aplikujesz do pracy poza UE). Po zmianie przepisów w 2018 roku poprawna treść klauzuli brzmi następująco:

Modern CV — klauzula po RODO

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Na górze modern CV napisz podsumowanie zawodowe

Proszę opowiedzieć o sobie — to prawdopodobnie pierwsze pytanie, które usłyszysz na rozmowie o pracę. W ten sposób rekruter sprawdza, czy znasz swoją wartość i masz jasno sprecyzowane cele. W CV podobną rolę pełni podsumowanie zawodowe, nazywane też rubryką CV O mnie.

W Polsce dodawanie podsumowania do CV nie jest jeszcze tak powszechne jak np. w USA. Wykorzystaj to! W 3-4 zdaniach napisz, kim jesteś, jakie masz doświadczenie i dlaczego chcesz pracować w tej konkretnej firmie. W tym miejscu modern CV opisz Twój największy zawodowy sukces. To zawsze robi wrażenie!

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

3. W modern CV uwzględnij umiejętności twarde i miękkie

Sekcja z umiejętnościami w CV jest bardzo ważna — szczególnie jeśli piszesz CV bez doświadczenia zawodowego, pierwsze CV lub tzw. CV funkcjonalne. Chcesz zwrócić uwagę rekrutera? W pierwszej kolejności skup się na tych kompetencjach, które pracodawca wymienił w ogłoszeniu. 

Bądź też konkretny — jeśli np. wymieniasz w CV prawo jazdy, podaj stosowną kategorię pojazdów (np. prawo jazdy — kat. B). A w przypadku programów komputerowych lub języków obcych w CV podaj poziom ich zaawansowania (np. Adobe InDesign — poziom zaawansowany).

Chcesz, by Twoje modern CV było bardziej czytelne? Podziel tę sekcję CV na umiejętności twarda (specjalistyczne) i miękkie (interpersonalne). Jak podaje najnowszy raport LinkedIn Global Talent Trends, te drugie są dla pracodawców szczególnie istotne. Prawdopodobnie dlatego, że trudniej je opanować.

4. W CV modern wyróżnij osiągnięcia zawodowe

Doświadczenie zawodowe to w CV wciąż jedna z najważniejszych sekcji — widać to m.in. w ofertach pracy. Tymczasem nawet osoby z wieloletnim stażem tracą cenne miejsce w curriculum vitae na opis pierwszych praktyk zawodowych i podają zbyt wiele szczegółów.

Niepotrzebnie. Rekruterzy chcą znać po prostu zarys Twoich obowiązków i zobaczyć namacalne efekty Twojej pracy. Dlatego w CV modern podziel tę sekcję na Obowiązki, Dodatkowe obowiązki i Osiągnięcia

Za sukces możesz uznać m.in. szybki awans, wysoką ocenę pracowniczą, udział w konkursie, współpracę ze znanymi markami czy wzrost sprzedaży. Pamiętaj, że większość kandydatów wciąż nie chwali się osiągnięciami w CV, przez co ich dokumenty zlewają się w jednolitą masę. Ty możesz być od nich lepszy!

Jeśli jednak brakuje Ci doświadczenia, napisz w CV o odbytych stażach i wolontariatach. Jeżeli udało Ci się coś na nich osiągnąć — np. brałeś udział w międzynarodowym projekcie — koniecznie o tym wspomnij. Pracodawcy coraz bardziej doceniają kandydatów, którzy są aktywni i dbają o swój rozwój. 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

5. W modern CV krótko opisz swoje wykształcenie

Obecnie pracodawcy przywiązują coraz mniejszą wagę do wykształcenia w CV kandydata. Dlatego wystarczy, że podasz rok ukończenia i nazwę Twojej ostatniej szkoły, kierunek studiów (lub profil klasy) i uzyskany tytuł zawodowy. Jeśli skończyłeś studia, nie wymieniaj nazwy liceum czy podstawówki.

W modern CV ważniejsze są kursy i szkolenia — szczególnie w przypadku zawodów wymagających konkretnych umiejętności technicznych lub manualnych (np. gdy piszesz CV spawacza lub CV kosmetyczki). Dlatego uwzględnij je w osobnej sekcji, podając datę i tytuł kursu.

6. Opisz swoje zainteresowania w CV modern

Już dawno minęły czasy, gdy praca była jedynie źródłem zarobku. Dlatego w CV napisz o swoim hobby. Pokaż, że masz interesującą osobowość, a Twoja praca pokrywa się z Twoją pasją. Tacy kandydaci są bardziej zaangażowani w swoje obowiązki, dlatego dostają więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne.

A jak opisać tę sekcję w modern CV? Bądź konkretny — np. europejski pop lat 60. i 70. brzmi lepiej niż słuchanie muzyki. Poprzez przemyślany opis zainteresowań możesz pokazać w CV cechy charakteru przydatne w pracy (np. czytanie książek uczy empatii, a gra w szachy sprzyja koncentracji).

3. Modern CV template — 10 atrakcyjnych szablonów

Wygląd CV jest bardzo ważny, dlatego coraz większą popularnością cieszą się profesjonalne programy do pisania CV. Dziś mało komu podoba się sztampowe CV pisane w Word — chyba że i w tym przypadku skorzystasz z szablonów, znanych jako CV Word templates.

Poniżej zobaczysz 10 modern CV templates. Wszystkie znajdziesz na naszej stronie w zakładce Szablony CV. Takie CV zapiszesz i wyślesz do pracodawcy w profesjonalnym formacie PDF.

Pojemny modern CV template z interesującymi detalami

Stwórz CV terazmodern cv

Siłą tego szablonu jest prosta forma, która przypomina klasyczne CV. Wąski font, wyraźny podział sekcji i interesujące detale ułatwią rekruterowi czytanie i skupienie się na samej treści. A elementy w szarym kolorze sprawiają, że to CV dobrze wygląda w druku.

Modern CV template z czytelnym i dynamicznym układem treści

Stwórz CV terazmodern cv

To modern CV z czytelną czcionką i dobrze widocznymi datami zatrudnienia pasuje do większości zawodów. Pionowa linia z turkusowymi punktorami sprawiają, że całość wygląda bardzo dynamicznie, a dokument łatwiej zapada w pamięć.

Oryginalne modern CV z ikonami

Stwórz CV terazmodern cv

Eleganckie i kreatywne CV, które od razu rzuca się w oczy. Nowoczesna kolorystyka i oryginalne ikony w tym CV modern sprawdzą się w zawodach, gdzie liczy się kreatywność i skupienie na detalach (np. w CV grafika, CV inżyniera lub CV architekta).

Modern CV template z nowoczesnym układem treści

Stwórz CV terazmodern cv

Zaletą tego modern CV jest podział tekstu na 2 kolumny, dzięki czemu najważniejsze informacje w CV są widoczne od razu, a całość zajmuje mniej miejsca. Uwagę przyciąga również czarne tło w stylu creative CV, które sprawia, że gotowy dokument jest łatwo widoczny na tle innych.

Pomysłowe modern CV template z wyróżnionym zdjęciem

Stwórz CV terazmodern cv

Dzięki nowoczesnym i przemyślanym kolorom ten szablon modern CV pozwoli Ci zwrócić uwagę pracodawcy na wszystkie najważniejsze elementy: dane kontaktowe, umiejętności, podsumowanie zawodowe i doświadczenie. Dodatkową zaletą tego gotowego wzoru CV do wypełnienia jest ciekawie wyróżnione zdjęcie w CV.

Współczesne CV modern w oryginalnych kolorach

Stwórz CV terazmodern cv

To CV modern w odważnych kolorach pozwoli Ci się wyróżnić na tle biało-czarnych i biało-granatowych. Inną zaletą tego szablonu jest niewielka czcionka i przemyślany układ sekcji — w ten sposób nawet bardzo bogate doświadczenie zawodowe zmieścisz na pierwszej stronie CV.

Skuteczny modern CV template dla każdego

Stwórz CV terazmodern cv

Nowoczesne kolory i ciekawie wykadrowane zdjęcie sprawią, że to modern CV łatwo zwróci uwagę rekrutera. Dzięki wyróżnieniu kompetencji ten szablon sprawdzi się zarówno w pierwszym CV, jak i w zawodach, gdzie najważniejsze są Twoje umiejętności (np. CV kucharza lub CV kelnerki).

Innowacyjne CV modern z dużym zdjęciem

Stwórz CV terazmodern cv

Największą zaletą tego wzoru CV modern jest duże zdjęcie. To prosty sposób na wzbudzenie zaufania, dlatego ten szablon sprawdzi się np. w CV psychologa lub CV pracownika socjalnego. Dodatkowym plusem templatki są nowoczesne kolory, dzięki którym całość wygląda znacznie ciekawiej.

Eleganckie CV modern z praktycznym układem treści

Stwórz CV terazmodern cv

To eleganckie przykładowe CV modern umożliwi Ci podkreślenie danych osobowych i kontaktowych. Inną zaletą tego szablonu jest niewielkie zdjęcie i dwukolumnowy układ sekcji z umiejętnościami. Dzięki temu zyskasz więcej miejsca na inne pozostałe informacje, np. bogaty opis doświadczenia w CV.

Profesjonalny modern CV template z wyróżnionym nazwiskiem

Stwórz CV terazmodern cv

Cenisz minimalizm? Wybierz to ciekawe modern CV template z zielonym ozdobnikiem, logicznym układem treści oraz wyróżnionym na górze nazwiskiem. W ten sposób łatwo zwrócisz uwagę rekrutera na najważniejsze elementy Twojego życiorysu. Ten interesujący, a zarazem czytelny szablon sprawdzi się zarówno w CV fryzjera, jak i w CV kierownika sklepu

Jeśli nie wiesz, jakiego programu do stworzenia dobrego CV użyć, zobacz recenzję kreatorów CV za darmo. A jeśli interesują Cię inne formy prezentacji, sprawdź, jak stworzyć CV multimedialne.

Zobacz też, jak napisać CV pod AI.

Masz więcej pytań związanych z pisaniem modern CV? A może wciąż nie wiesz, który szablon sprawdzi się w Twoim przypadku? Zadaj mi pytanie w komentarzu na forum poniżej, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Modern cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (3 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: