1. LaTeX CV — jak i gdzie stworzyć? 12 templates [szablonów]

LaTeX CV — jak i gdzie stworzyć? 12 templates [szablonów]

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Stworzenie CV w LaTeX nie jest takie proste. Potrzeba do tego specjalistycznego oprogramowania i umiejętności. Co gorsza, w Internecie możesz znaleźć dużo gotowych szablonów CV LaTeX, z których niewiele wygląda jak profesjonalne CV do pracy.

Jeśli jednak koniecznie chcesz stworzyć dokument w tym formacie, skorzystaj z naszej listy 12 najlepszych szablonów LaTeX CV. Dzięki temu nie będziesz musiał samodzielnie sprawdzać setek darmowych wzorów i upewnisz się, że Twoje LaTeX CV będzie wyglądało tak, jak powinno — czyli co najmniej przyzwoicie.

Dowiesz się też, jakie wady i zalety mają dokumenty aplikacyjne tego typu oraz jak stworzyć własne LaTeX CV, jeśli żaden szablon z tej listy Ci nie odpowiada.

Zdecyduj, który szablon  do CV najbardziej Ci odpowiada. Przygotowaliśmy ich aż 26, w różnych kolorach i stylach.

Stwórz CV teraz

Nie wiesz, jak napisać CV? Zainspiruj się wzorami CV, stworzonymi przez profesjonalistów.

Zobacz też inne nasze poradniki na temat darmowych kreatorów CV:

Co to jest LaTeX CV i jakie ma zalety i wady? 

Oprogramowanie LaTeX powstało do składu książek, w których istotne są tabele, wykresy i formuły matematyczne. Ułatwia ono stworzenie przejrzystego i czytelnego układu oraz formatowania tekstu z wyróżnieniem elementów graficznych.

Z tego powodu tworzenie CV w LaTex ma wielu zwolenników, zwłaszcza wśród osób zajmujących się pracą techniczną i intelektualną. Najczęściej wybierają je programiści piszący swoje CV lub przedstawiciele świata akademickiego piszący życiorysy naukowe

Dlaczego? W przypadku obu tych grup zawodowych tabele i wykresy to skuteczna metoda podawania informacji o sobie — a tworzenie CV w LaTeX zdecydowanie ułatwia formatowanie tego typu elementów. 

LaTeX CV ma jednak nie tylko zalety, ale też konkretne wady, o których powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na dokument w tym formacie. Oto wszystkie za i przeciw:

LaTeX CV — zalety i wady

Plusy CV LaTeX

Minusy CV LaTeX

Większa kontrola nad formatem CV i tekstu niż w MS Word 

Utrudniona edycja gotowego tekstu

Duży wybór darmowych wzorów LaTeX CV dostępnych online 

Niska prędkość oprogramowania LaTeX i kompilacji plików, przez którą tworzenie CV zajmuje dużo czasu

Edytory LaTeX dostępne online 

Część edytorów LaTeX CV może sprawiać problemy z formatowaniem poszczególnych sekcji, np. przy dodawaniu i przycinaniu zdjęcia do CV

Możliwość ciekawego graficznego wyróżnienia poszczególnych elementów CV

Zawodność przy skanowaniu przez oprogramowanie ATS, z którego korzysta większość rekruterów

Przejrzysty i estetyczny układ dokumentu

Problemy z kompilacją pliku do PDF

Teraz zobaczysz 12 szablonów LaTeX CV, które są stosunkowo bezpiecznym wyborem, jeśli zależy Ci na stworzeniu życiorysu w tym formacie.

Pod listą szablonów curriulum vitae wyjaśnię też, jak stworzyć własne CV w LaTeX i z jakich programów korzystać, jeśli chcesz się wyróżnić i zrobić takie CV od zera, a nie na gotowym wzorze z Internetu.

1. LaTeX CV Template — Your New Resume

cv latex

Ten szablon LaTeX CV jest bardzo prosty, ale dzięki temu czytelny i przejrzysty Niestety brakuje w nim miejsca na podsumowanie zawodowe w CV, czyli krótki opis Twoich najważniejszych doświadczeń i osiągnięć. To bardzo ważny element, który powinien znaleźć się na górze każdego CV, bo pomaga na samym początku przedstawić pracodawcy kluczowe informacje.

Dzięki użyciu nowoczesnej typografii to LaTeX CV jest jednak bardzo estetyczne i ma jasno wydzielone pozostałe sekcje, które powinny znaleźć się w każdym dobrym CV.

Żeby skorzystać z tego szablonu CV LaTeX, kliknij tutaj.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. CV LaTex Template — Modern Resume

latech cv

To szablon LaTeX CV, który z pewnością przyciągnie uwagę rekrutera. Dzięki prostemu zastosowaniu koloru, ma świetnie wydzielone poszczególne sekcje, co zapewnia mu jednocześnie przejrzysty układ i ciekawy wygląd.

Pamiętaj, że zawsze powinieneś wysyłać swoje CV w PDF, dzięki czemu formatowanie będzie dokładnie takie samo, jak założyłeś na początku. Edytory LaTeX sprawiają problemy z kompilacją pliku do PDF — a w naszym kreatorze CV bez problemu przygotujesz dokument w tym formacie. 

Niestety w tym wzorze też brakuje miejsca na podsumowanie zawodowe w curriculum vitae, ale za to pozostałe sekcje umożliwiają podanie wielu wartościowych informacji. 

Jeśli chcesz skorzystać z tego szablonu CV w LaTeX, kliknij tutaj.

3. LaTeX CV Template: 20 seconds Resume

latex cv

Ten szablon LaTeX CV składa się z dwóch kolumn. W lewej kolumnie możesz umieścić najważniejsze informacje o sobie — dane osobowe, podsumowanie zawodowe oraz umiejętności do CV. Kolorowe suwaki pozwolą Ci pokazać w ciekawy, wizualny sposób poziom zaawansowania danej kompetencji.

W prawej kolumnie twórca tego CV w LaTeX przewidział bardzo dużo miejsca na dodatkowe informacje w CV. Dzięki temu będziesz mógł łatwo rozbudować swój życiorys zawodowy. 

Pobierz ten szablon LaTeX CV tutaj

4. Szablon LaTex CV w stylu szefowej Yahoo! Marissy Mayer 

latex cv

Autor tego szablonu LaTeX CV wzorował się na życiorysie zawodowym Marissy Meyer, szefowej Yahoo!. To CV w LaTeX jest podzielone na dwie kolumny i siedem sekcji, co przy ogromie informacji zapewnia mu czytelność i przyjemny odbiór. Wykresy i piktogramy sprawiają, że wygląda bardzo atrakcyjnie. 

Zwróć uwagę, że najwięcej miejsca zostało poświęcone tu na sekcję doświadczenie w CV. Dlatego ten szablon nie będzie nadawał się dla osób, które tworzą swoje pierwsze CV.

Pod tym linkiem możesz stworzyć takie LaTeX CV za darmo

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

5. Proste LaTeX CV

latex cv

Na pierwszy rzut oka widać, że ten szablon LaTeX CV wyróżnia się prostotą. Jest bardzo dobrze i czytelnie zorganizowany, a czerwone elementy oddzielające poszczególne sekcje, przyciągają wzrok i wprowadzają wizualny porządek. 

W tym szablonie LaTeX wyróżniona została sekcja Wykształcenie w CV. Świetnie nada się on więc dla kandydatów, w których pracy ważna jest edukacja, np. osób piszących CV prawnika, CV lekarza czy CV dietetyka

Tutaj możesz pobrać ten szablon LaTeX CV. 

6. Eleganckie LaTeX CV

latex cv

Ten szablon LaTeX CV jest bardzo minimalistyczny, co czyni go czytelnym i eleganckim. Nadaje się dla kandydatów do pracy na każdym poziomie doświadczenia. Sekcja Zainteresowania w CV została w nim zastąpiona przez aktywności — to ciekawe rozwiązanie, które pokaże Cię jako dynamiczną osobę. 

Niestety prostota tego szablonu nie gwarantuje, że Twoje LaTeX CV równie estetycznie będzie wyglądać w formacie PDF. Jeśli więc chcesz wygenerować życiorys w PDF, stwórz CV na szablonie Word lub w naszym kreatorze CV. 

W tym szablonie przede wszystkim liczy się treść CV, a nie jego forma. Jeśli chcesz mieć takie LaTeX Free CV Template, kliknij tutaj

7. Klasyczne CV w LaTeX 

latex cv

Ten szablon LaTeX CV wyróżnia się dużą liczbą sekcji. Wykorzystaj go, jeśli piszesz CV bez doświadczenia. Wtedy powinieneś przede wszystkim rozbudować sekcję Umiejętności w swoim CV.

To CV LaTeX może wydawać się trochę nudne, ale na pewno nie można odmówić mu zorganizowania i przejrzystości. Docenią je np. architekci przygotowujący swoje CV.

Ten szablon LaTeX CV znajdziesz pod tym linkiem.

8. Profesjonalne CV w LateX

latex cv

Ten szablon przypomina trochę spis treści książki naukowej. Takie LaTeX CV jest dosyć proste, ale wyróżniają je charakterystyczne „belki” nad każdą z sekcji. 

Otrzymując takie CV LaTeX rekruter z pewnością doceni jego zorganizowaną i ciekawą, ale nie zbytnio ekstrawagancką formę. Świetnie nada się więc do stworzenia profesjonalnego CV

Pamiętaj jednak, że rekruterzy często korzystają z oprogramowania ATS (Applicant Tracking System), którym skanują dokumenty kandydatów. To CV w LaTeX może nie przejść takiego testu. 

Jeśli chcesz pobrać ten szablon, odwiedź tę stronę.

9. LaTeX CV dla pracowitych 

latex cv

Ten szablon LaTeX jest bardzo rozbudowany, ale dzięki prostym środkom wizualnym, takim jak pogrubienia i wyraźny podział na poszczególne sekcje CV, jest też czytelny i nieprzytłaczający. 

Takie CV LaTeX nada się dla osób posiadających szerokie doświadczenie zawodowe, które muszą sprytnie zmieścić całe CV na jednej stronie i nie przytłoczyć pracodawcy lub rekrutera. Z pewnością nada się do stworzenia CV inżyniera

Zwróć jednak uwagę, że to CV może nie wyglądać równie estetycznie w PDF — a w takim formacie zawsze powinieneś wysyłać swoje dokumenty. Jeśli martwisz się, że Twój życiorys zawodowy nie będzie wyglądał równie dobrze, kiedy rekruter go otworzy, skorzystaj z naszego kreatora CV. 

Tutaj znajdziesz szablon tego LaTeX CV. 

 10. Wyrafinowane CV w LaTeX

latex cv

W tym szablonie CV LaTeX tabele pozwoliły rozmieścić informacje w przejrzysty sposób. Po lewej stronie znajdują się tytuły poszczególnych sekcji, a po prawej ich treść. To dobre rozwiązanie, dzięki któremu życiorys zawodowy jest dobrze zorganizowany. 

Takie LaTeX CV nada się dla pracowników zarówno z małym, jak i dużym doświadczeniem zawodowym. Na pewno przyda się księgowym, przygotowującym CV. Będzie również dobry przy tworzeniu CV na praktyki lub staż

Tu pobierzesz to CV LaTeX. 

11. CV LaTeX Template Hipster

latex cv

To wizualnie najbogatszy szablon CV LaTeX w moim zestawieniu. Jest bardzo kolorowy i pełen dodatkowych elementów graficznych. Mimo to nie sprawia wrażenia przeładowanego. Wszystko jest tu czytelne i przejrzyste. Ciekawa forma z pewnością przyciągnie uwagę rekruterów, a Ty będziesz miał prawdziwie kreatywne CV. 

Zwróć uwagę, że twórca tego szablonu zaplanował miejsce na sekcję referencje w CV. To bardzo ważne — dzięki temu ułatwisz pracodawcy zweryfikowanie informacji, które zawarłeś w swoim życiorysie zawodowym. 

Takie CV może jednak nie wyglądać równie atrakcyjnie w PDF. Pamiętaj, że zawsze powinieneś wysyłać dokumenty w tym formacie — w naszym kreatorze CV możesz szybko i prosto przygotować dobrze sformatowane curriculum vitae zarówno jako DOC, jak i PDF. 

Jeśli mimo to chciałbyś skorzystać z tego szablonu LaTeX CV, kliknij w link

12. Interesujące LaTeX CV

latex cv

Ten szablon LaTeX CV to idealny przykład połączenia starannie zaplanowanego i minimalistycznego układu sekcji z atrakcyjnymi elementami wizualnymi, które razem tworzą ciekawy design CV. Kolory i piktogramy przyciągają wzrok, ale nie rozpraszają uwagi.

Takie LaTeX CV świetnie nadaje się dla kogoś, kto nie zamierza za bardzo rozbudowywać treści swojego życiorysu zawodowego, a jednocześnie chce zmieścić w nim różne informacje. Z pewnością pomoże stworzyć dobre CV dla studenta

Graficzne elementy tego CV są bardzo atrakcyjne, ale mogą przeszkadzać w skanowaniu dokumentu przez oprogramowanie ATS, którym często posługują się rekruterzy. 

Zainteresował Cię ten szablon CV LaTeX? Żeby go pobrać, kliknij tutaj

13. Stwórz własne LaTeX CV

Jeśli nie spodobały Ci się wybrane przeze mnie wzory LaTeX CV, możesz stworzyć taki dokument samodzielnie. Będziesz jednak potrzebował do tego specjalistycznego oprogramowania. Część edytorów LaTeX możesz pobrać na swój komputer, a z części skorzystać w przeglądarce. 

Oto przykłady najlepszych edytorów do stworzenia LaTeX CV:

Najlepsze edytory LaTeX do pobrania na komputer

Najlepsze edytory LaTeX online

Pamiętaj jednak, że stworzenie CV LaTeX nie jest takie proste. Potrzeba do tego znajomości języka programowania TeX i wiedzy, jak przełożyć go na Twój wymarzony życiorys zawodowy. 

Jeśli mimo wszystko chcesz stworzyć własne LaTeX CV, pamiętaj, żeby w Twoim dokumencie nie zabrakło miejsca na klauzulę do CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych i kontaktowych.

A jeśli nie wiesz, jak napisać CV w LaTeX i nie chcesz korzystać tzw. Word CV templates, a obawiasz się, że stworzony przez Ciebie dokument nie będzie spełniał standardów rekruterów, łatwo i szybko stworzysz swój życiorys zawodowy w naszym kreatorze CV

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

Masz jakieś pytania i wątpliwości dotyczące LaTeX CV? Śmiało podziel się nimi w komentarzu pod tym artykułem, a ja z przyjemnością na nie odpowiem i Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Latex cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (4 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: