Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Niektórzy uważają, że humanista to ktoś, kto nie rozumie matematyki. Ponadto uczniom i studentom kierunków humanistycznych często mówi się, że nie znajdą zatrudnienia albo będą pracować na zmywaku. Ale to nieprawda.
W tym artykule wyjaśnię Ci, kto to jest humanista i jakie dziedziny leżą w obszarze jego zainteresowań. Dowiesz się, jak sprawdzić, czy jesteś humanistą czy ścisłowcem. Zobaczysz też przykładowe kierunki studiów oraz wzory CV i listów motywacyjnych dedykowanych humanistom.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Oto definicja humanisty według Słownika Języka Polskiego PWN:
Obecnie najczęściej używamy pojęcia „humanista” w tym pierwszym znaczeniu, czyli „specjalista w zakresie nauk humanistycznych”. Ich przedmiotem jest twórczość i działalność człowieka, zaliczamy więc do nich m.in. historię, filozofię, socjologię, sztukę, prawo, kulturoznawstwo i filologie.
Nauki humanistyczne różnią się od nauk ścisłych tym, że przedmiotu ich badań nie da się ująć w sposób matematyczny. Warto jednak pamiętać, że oficjalna klasyfikacja dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych uwzględnia więcej dziedzin, a tylko 7 grup nauk uważa za stricte humanistyczne.
Natomiast sam humanizm (z łac. humanus — „ludzki”) to postawa moralna i nurt filozoficzny oparty na racjonalnym myśleniu, który stawia człowieka zarówno w roli gospodarza, jak i elementu ziemskiego ekosystemu. Celem humanizmu jest troska o potrzeby, szczęście i swobodny rozwój człowieka, a jego szczególną rolę uzasadnia się dostępem do nauki i technologii.
Humanista może również oznaczać osobę oczytaną, światłą i wszechstronnie uzdolnioną, która ma rozległą wiedzę z wielu różnych dziedzin. Takim człowiekiem — a zarazem humanistą renesansowym — był np. Leonardo da Vinci.
W potocznym znaczeniu słowo humanista można zastąpić terminami:
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
Badania nad mózgiem człowieka dowodzą, że każdy z nas od urodzenia ma predyspozycje zarówno do kierunków ścisłych, jak i humanistycznych, z ewentualnym ukierunkowaniem w jedną ze stron.
Trudno jednak stwierdzić, co konkretnie decyduje o tym, że jedni z nas są humanistami, a inni ścisłowcami (nazywanymi również ściślakami). Być może chodzi o talent i pracę półkul mózgowych. A może wynika to z samego systemu edukacji, który kładzie nacisk na konkretne dziedziny kształcenia.
Mimo to powszechnie uważa się, że osoby z umysłem humanistycznym częściej wykazują umiejętności przypisywane prawej półkuli mózgu (np. kreatywność, wyobraźnię, myślenie abstrakcyjne i przestrzenne), a ścisłowcy — lewej (m.in. myślenie analityczne, rozumienie liczb, racjonalizm).
Prawda jest jednak taka, że zarówno jedni, jak i drudzy bywają bardziej wszechstronni, a zamiłowanie do danej dziedziny nie oznacza automatycznie braku predyspozycji do innej.
W internecie znajdziesz wiele darmowych testów i quizów, których zadaniem jest określić, czy jesteś humanistą czy ścisłowcem. Niestety — mimo krzykliwych nagłówków większość z nich nie jest wiarygodna, bo nie opiera się na zasadach profesjonalnej diagnozy psychologicznej.
Jeśli jednak chcesz poznać lepiej swoje kompetencje, możesz skonsultować się np. z doradcą zawodowym lub psychologiem. Taka analiza pomoże Ci w wyborze kierunku studiów, przyszłego zawodu albo przebranżowieniu.
Przy wybieraniu kierunku studiów albo szukaniu pracy nie musisz za bardzo skupiać się na tym, czy jesteś humanistą czy ścisłowcem, zwłaszcza że wiele zawodów wymaga umiejętności z obydwu tych dziedzin.
Co prawda, wśród tzw. zawodów przyszłości dominują te dla osób z umysłem ścisłym (np. specjaliści IT, technicy robotyki i automatycy). Jednak wśród humanistów jest wielu prawdziwych pasjonatów, a to, jak wiadomo, znacznie zwiększa ich szanse na rynku pracy.
Oto kierunki studiów, które mogą przypaść Ci do gustu, jeśli jesteś humanistą:
A to wzory CV i listów motywacyjnych do zawodów odpowiednich dla humanistów:
Jednak pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do typowo „humanistycznych” zawodów. Wybierając ścieżkę kariery, kieruj się przede wszystkim swoimi wartościami i zainteresowaniami. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się rozwijać, a tym samym — znaleźć satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę.
Zobacz też: Jak zostać grafikiem komputerowym [też jako freelancer]?
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
A Ty kim jesteś: humanistą czy ścisłowcem? Czy uważasz, że ma to znaczenie w pracy? Zostaw komentarz pod tym artykułem.
O autorze
Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.
Oceń ten artykuł:
Humanista
Średnia:
Piszą o nas: