1. Co wpisać w CV? Umiejętności, które warto podać w CV

Co wpisać w CV? Umiejętności, które warto podać w CV

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

CV to dla Ciebie przepustka do rozmowy kwalifikacyjnej i, co za tym idzie, otrzymania pracy. Oczywiście, dla rekruterów i pracodawców najważniejsze są Twoje kompetencje, ale warto też wiedzieć, jak i co wpisać w CV, żeby było jak najbardziej skuteczne.

Z tego artykułu dowiesz się, co wpisać w CV, żeby zrobić wrażenie na pracodawcy. Zobaczysz, jakie umiejętności warto wpisać w CV (również jeśli nie masz doświadczenia), co napisać w podsumowaniu zawodowym i jak opisać zainteresowania i doświadczenie zawodowe.

Chcesz szybko napisać skuteczny życiorys? Wybierz profesjonalny szablon CV z naszego kreatora i wypełnij wszystkie sekcje dzięki gotowym treściom do wstawienia oraz wskazówkom ekspertów, a następnie pobierz CV w PDF lub DOC.

Stwórz CV teraz

Zobacz też profesjonalny wzór CV dla swojego zawodu.

1. Co wpisać w CV? Sekcje curriculum vitae

Każde CV powinno być podzielone na sekcje, w które wpisujemy odpowiednie informacje. Życiorys zawodowy zazwyczaj składa się z podsumowania zawodowego, umiejętności (podzielonych na kompetencje miękkie i twarde), doświadczenia zawodowego, wykształcenia i zainteresowań.

W każdą z tych sekcji CV musisz wpisać treści tak, żeby Twoje curriculum vitae było dopasowane do oferty pracy, na którą aplikujesz. Nie wiesz, jak to zrobić? Zaraz zobaczysz przykłady, co wpisujemy w poszczególne sekcje życiorysu zawodowego. Szczegółowe podpowiedzi dostaniesz również podczas wypełnienia gotowego wzoru CV w kreatorze CV LiveCareer.

2. Co wpisać w CV w umiejętnościach?

Umiejętności to bardzo ważna sekcja każdego CV. To dzięki niej pracodawca może zobaczyć, że posiadasz odpowiednie kompetencje na dane stanowisko. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie wzoru CV funkcjonalnego zamiast CV chronologicznego, umiejętności powinieneś wpisać na górze życiorysu zawodowego — tuż pod celem zawodowym.

Umiejętności wpisujemy w CV, tak aby były dopasowane do oferty pracy. Jeśli wysyłasz CV do przedszkola lub piszesz CV lekarza, nie wpisuj w tej sekcji obsługi piły tarczowej. Warto zobaczyć wymagania z ogłoszenia i posługiwać się podobnymi frazami i wyrażeniami w swoim curriculum vitae. 

Pamiętaj, żeby koniecznie podzielić tę sekcję na kompetencje miękkie i twarde. Twarde związane są z Twoją specjalistyczną wiedzą i praktycznymi zdolnościami (znajomość języków obcych, obsługa komputera), a miękkie to Twoje cechy charakteru i umiejętności interpersonalne (np. asertywność). Nie zapominaj o nich — według badań są coraz bardziej istotne w pracy zawodowej. Pamiętaj o nich również gdy będziesz pisał swoje pierwsze CV albo CV ucznia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o umiejętnościach w CV, zobacz ten artykuł.

Umiejętności, które warto wpisać w CV (też bez doświadczenia)

Umiejętności twarde

 • umiejętności organizacyjne
 • prawo jazdy kat. B
 • angielski — poziom B2
 • zaawansowana znajomość pakietu MS Office (Excel, Word, PowerPoint)

Umiejętności miękkie

 • komunikatywność
 • kreatywność
 • praca zespołowa
 • umiejętność pracy pod presją czasu
 • zaangażowanie
 • odpowiedzialność
 • organizacja pracy
 • samodzielność
 • umiejętność szybkiego uczenia się

Jeśli potrzebujesz opisu umiejętności do CV dla konkretnego zawodu, zobacz przykładowe wzory CV dla 45+ zawodów i ścieżek kariery.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Co wpisać w CV w cel zawodowy?

Podsumowanie zawodowe (cel zawodowy) w CV to krótki opis Twoich najważniejszych umiejętności, doświadczeń i osiągnięć zawodowych. Najlepiej wpisać je na początku CV, tak aby pracodawca od razu dostał najważniejsze informacje o Tobie.

Ten element CV, nazywany czasem rubryką CV O mnie, możesz napisać na dwa sposoby. Albo skupić się na swojej dotychczasowej karierze albo napisać o swoim celu zawodowym — czyli tym, jak planujesz rozwój swojej kariery. Oczywiście, musisz zrobić to w taki sposób, żeby pokazać, jak Twoje plany mogą przynieść korzyści firmie, do której aplikujesz.

Co wpisać w podsumowaniu zawodowym w CV bez doświadczenia?

Absolwent ekonomii na SGH w Warszawie z wiedzą z procesów makro i mikroekonomicznych. Poszukuję stanowiska młodszego doradcy ds. klienta w banku Dekao SA. Byłem członkiem samorządu Studenckiego Koła Naukowego Bankowości, co pozwoliło mi rozwinąć zdolności organizacyjne i komunikacyjne. Odbyłem staż w JNG, dzięki czemu znam podstawy obsługi klienta.

Więcej informacji o tym, co wpisujemy w CV w celu zawodowym, znajdziesz w tym artykule.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

4. Co wpisać w CV w doświadczeniu zawodowym?

Doświadczenie zawodowe to jedna z najważniejszych sekcji w idealnym CV. Powinieneś umieścić je tuż pod umiejętnościami. Tak jak pozostałe sekcje curriculum vitae, doświadczenie zawodowe musi być dopasowane do oferty pracy, na którą odpowiadasz.

Tę sekcję warto podzielić na: obowiązki, dodatkowe obowiązki i osiągnięcia w CV. Ważne, żebyś zrobił to starannie i dokładanie. Wtedy pracodawca będzie wiedział, że posiadasz kompetencje, których potrzebuje i że dotychczas wykonywałeś podobną pracę.

Przy opisie osiągnięć w profesjonalnym CV, skup się na bardzo konkretnych danych. Posługuj się liczbami, np. pochwal się zwiększeniem budżetu firmy czy oszczędnościom, który wyniknęły z Twojej pracy. Nie bój się chwalić — w końcu masz wywrzeć świetne wrażenie.

Jeśli dopiero rozpoczynasz karierę zawodową i nie wiesz, co wpisać w CV w doświadczeniu, napisz np. o stażu, który odbyłeś. Albo krótko opisz pracę wakacyjną czy dorywczą. Pokażesz wtedy, że nie boisz się wyzwań i sumiennie podchodzisz do swoich obowiązków.

Jeśli natomiast masz bardzo długie doświadczenie zawodowe lub pracowałeś w wielu różnych branżach, w CV nie musisz wpisywać wszystkich miejsc pracy. Wystarczy, że opiszesz ostatnie 10 lat swojej kariery lub ostatnich 3 pracodawców, tak by Twój dokument zmieścił się maksymalnie na 2 stronach A4. Jeśli np. aplikujesz do pracy w banku, nie pisz w CV o rozdawaniu ulotek w gimnazjum.

Co wpisać w doświadczeniu w CV? Przykład opisu praktyk

Obowiązki

 • pomoc w przygotowaniu i realizacji zaplanowanych kampanii marketingowych
 • udział w organizacji targów i eventów
 • przygotowywanie newsletterów zgodnie z branżowymi standardami

Dodatkowe obowiązki

 • zamawianie usług i artykułów reklamowych

Osiągnięcia

 • uczestnictwo w kampanii marketingowej, która zarobiła o 33% więcej niż początkowo zakładano

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o doświadczeniu w CV, przeczytaj nasz poradnik.

5. Co wpisujemy w CV w sekcji wykształcenie?

Sekcja wykształcenie, nie jest najważniejsza w CV, ale z pewnością nie warto jej pomijać. Wystarczy, że wpiszesz ostatnią ukończoną szkołę. Jeśli skończyłeś uniwersytet, podaj kierunek studiów i lata, w których studiowałeś. W przypadku technikum wpisz swój tytuł zawodowy.

Co wpisać w CV? Wykształcenie

10.2016-07.2019 Uniwersytet Warszawski

Socjologia, studia licencjackie

Więcej o wykształceniu w CV, znajdziesz w tym artykule.

6. Co wpisać w CV w zainteresowaniach?

Zainteresowania nie są najważniejszą sekcją życiorysu zawodowego, ale mimo wszystko warto wpisać je w dobrym CV. Dlaczego? Po pierwsze, według badań, jeśli masz hobby podobne do Twojego potencjalnego, masz większe prawdopodobieństwo otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Ponadto, jeśli sprytnie wpiszesz zainteresowania w CV, pokażesz pracodawcy bądź rekruterowi, że jesteś prawdziwym pasjonatem — a to coś, co rekruterzy kochają. Możesz też opisać swoje hobby w taki sposób, żeby pokazać, jak przyczynia się do rozwoju umiejętności, które również z powodzeniem możesz wykorzystywać w pracy.

Dodatkowo, jak pokazują badania, hobby skutecznie wpływają na ogólny rozwój — pomagają w uczeniu się, osiąganiu zamierzonych celów i zwiększają produktywność — a to ceni każdy pracodawca.

Dlatego wpisując w CV tę sekcję, bądź szczegółowy. Nie podawaj banałów i zbyt ogólnych hobby, jak np. „kino” czy „literatura”. Wciąż robi tak wielu kandydatów, a nie jest to atrakcyjne dla czytającego CV. Lepiej napisać „kino prawnicze z lat 90.” czy „organizacja spotkań dyskusyjnego klubu czytelniczego” — oczywiście jeśli pasuje to do oferty pracy.

Zainteresowania zazwyczaj wpisujemy w CV na samym dole dokumentu nad klauzulą. Wystarczy Ci kilka krótkich zdań. Ta sekcja nie jest najważniejsza, a CV powinno zmieścić się na jednej stronie A4.

Zobacz też artykuł dotyczący zainteresowań w CV.

Zainteresowania: co wpisać w CV bez doświadczenia?

Jestem pasjonatem psychologii i wolnym czasie czytam książki z tej dziedziny. Interesuje mnie zwłaszcza zagadnienie relacji biznesowych, moim ulubionym autorem jest Malcolm Gladwell. W wolnym czasie lubię też organizować wyprawy górskie dla znajomych.

7. Co wpisać w CV bez doświadczenia?

Dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową i pewnie zastanawiasz się: Co wpisać w CV, jeśli nie mam doświadczenia? Nie martw się, to nie takie trudne!

W takim życiorysie zawodowym, np. w CV studenta, powinieneś pokazać, że jesteś pozytywnie nastawiony do pracy, nie boisz się wyzwań i potrafisz szybko i skutecznie zdobywać nowe umiejętności. W sekcji dotyczącej stricte doświadczenia zawodowego możesz wpisać do CV wszystkie staże, wolontariaty i praktyki, które zdobyłeś

Jeśli brakuje Ci doświadczenia, powinieneś w CV również wpisać wszystkie kursy, certyfikaty i szkolenia, które odbyłeś. Nie tylko będą potwierdzeniem Twoich umiejętności, ale również pokażą Cię jako osobę aktywną i lubiącą się rozwijać.

Rozbuduj też sekcję z umiejętnościami. Skup się przede wszystkim na kompetencjach miękkich i zastanów się, jakie kwalifikacje dało Ci wykształcenie — zwłaszcza jeśli wiąże się z ofertą pracy, na którą aplikujesz.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o CV bez doświadczenia, przejdź do tego artykułu.

8. Co jeszcze wpisujemy w CV?

Pamiętaj, że każde w każdym curriculum vitae, musi znaleźć się aktualna klauzula CV po RODO. Zobacz, jej poprawną treść poniżej.

Klauzula CV: jak wpisać w 2020 r.?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Zastanawiasz się, co wpisać do CV po angielsku (CV in English)? Ten dokument składa się z podobnych sekcji jak polski życiorys zawodowy. W nim również muszą znaleźć się podsumowanie zawodowe, umiejętności, doświadczenie, wykształcenie i zainteresowania.

Niezależnie od tego, co wpiszesz do swojego życiorysu zawodowego, w CV nie powinieneś popełniać typowych błędów. Z gotowego CV wyeliminuj literówki, sprawdź poprawność językową i, przede wszystkim, nie kłam — pracodawca zorientuje się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a Ty pogrzebiesz swoją szansę na zatrudnienie. 

Jeśli wysyłasz CV mailem, w treści wiadomości wpisz krótką informację o sobie — najważniejszych kwalifikacjach. Postaraj się również o profesjonalny, ale interesujący tytuł, który zachęci pracodawcę do zapoznania się z Twoimi dokumentami. Pamiętaj też, że CV powinno wyglądać schludnie i estetycznie. Brzydki dokument może odstraszczyć pracodawcę! 

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

Wciąż nie wiesz, co wpisać w CV? Nie wahaj się zostawić komentarza pod tym artykułem. Z przyjemnością Ci pomogę i podpowiem, co wpisujemy do profesjonalnego CV.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Co wpisac w cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (5 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: