1. Language levels on a CV: jak opisać języki obce w English CV

Language levels on a CV: jak opisać języki obce w English CV

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Poznaj skuteczny sposób na sekcję Languages w anglojęzycznym CV. Dowiedz się, jak opisać language levels w CV, by zrobić dobre wrażenie na rekruterach.

Posługiwanie się językiem obcym to cenna umiejętność, którą warto mieć — i podkreślić to w swoim CV. Im lepiej widoczną i bardziej rozbudowaną sekcję Languages masz w swoim CV lub resume, tym większa szansa, że dostaniesz dobrą pracę i równie dobrą pensję. Skąd to wiemy?

 

W 2019 roku mediana zarobków osób mówiących płynnie po niemiecku wynosiła 7000 zł brutto, a tych, które deklarowały biegłą znajomość dwóch języków — niemieckiego i angielskiego — już 8000 zł brutto. Podobne zależności dotyczyły innych foreign languages w CV — obok poziomu zaawansowania kluczowa była liczba języków obcych, które znają kandydaci.

 

W tym artykule zobaczysz, jak opisać languages levels w angielskim CV i kiedy warto wydzielić na nie osobną sekcję. Dowiesz się także, w jakich innych miejscach życiorysu zawodowego warto pochwalić się biegłą znajomością języków obcych. Dzięki temu Twoje szanse na rynku pracy znacznie wzrosną.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Language levels on a CV — wzór

 

Agata Budyń

Waitress

+44 766-355-422

abudyn@gmail.com

 

Personal Statement

 

Bilingual and hard-working waitress with 3+ years of work experience in an Italian restaurant. Fluent in English and Italian. Strong interpersonal skills and dedication to delivering first-class customer service.

 

Work experience

 

2017–present, Prelibatezza Restaurant

Key responsibilities 

 • Take food and drink orders and serve dishes in a friendly manner
 • Present menu and giving recommendations
 • Clean and clear tables
 • Recommend wine and meal pairings according to customer tastes

Key achievement

Successful and efficient organization and conduct of an event for over 100 guests.

 

Key Skills

 

 • Operation of mobile and fixed point POS equipment
 • Multitasking
 • Communicational skills
 • Teamwork
 • Stress tolerance

 

Languages

 

 • English — C2 (advanced)
 • Italian — B2 (upper-intermediate)
 • Polish — native

 

Courses and Certifications

 

10.2019 — Certificazione della Conoscenza della Lingua Italiana 3 (CELI 3)

09.2017 — Certificate in Advanced English (CAE)

 

Education

 

2013-2017 Technical School of Gastronomy (Gdynia, Poland)

 

1. Kiedy warto dodać sekcję Languages do CV?

 

Większość kandydatów do pracy uwzględnia język obcy w sekcji CV Skills, czyli Umiejętności. Jednak możesz zapisać je również pojedynczo. Osobną sekcję Languages w CV po angielsku warto dodać co najmniej w trzech przypadkach: 

 

Dlaczego?

 

Jeśli wymieniasz 2 lub więcej foreign languages w CV, Twoja sekcja z umiejętnościami będzie wyglądać nieco chaotycznie, a same języki zginą w tłumie. Poza tym odciągniesz uwagę rekrutera od Twoich kompetencji miękkich w CV, które będą wydawać się mniej ważne. Tymczasem pracodawcy, bez względu na branżę, coraz bardziej je cenią.

 

Osobna CV sectionLanguages przyda Ci się także wtedy, gdy piszesz pierwsze CV — szczególnie jeśli znasz nie tylko angielski, ale też np. hiszpański, chiński, niemiecki, japoński, koreański lub portugalski. Okazuje się bowiem, że to właśnie te języki są najczęściej używane na świecie i dzięki temu mogą zwiększyć Twoje szanse na rynku pracy. Poza tym znajomość języków obcych zawsze działa na korzyść kandydata — świadczy o jego wytrwałości oraz umiejętności przyswajania wiedzy.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

Wydzielenie osobnej sekcji Languages w CV jest ważne również wtedy, gdy jest to kluczowa umiejętność na danym stanowisku — np. gdy piszesz anglojęzyczne CV kelnera lub kelnerki (czyli Waitress CV) albo CV do pracy w IT (np. Programmer CV). W takim wypadku brak znajomości języków może nawet przekreślić Twoją kandydaturę, dlatego upewnij się, że rekruter łatwo znajdzie te informacje w Twoim CV.

 

2. Jak opisać language levels w CV po angielsku?

 

W ostatnich latach zwiększył się popyt na pracowników dwujęzycznych. Poza tym, jak wspomniałam na początku tego artykułu, osoby mówiące w co najmniej 2 językach obcych średnio zarabiają więcej niż te, które mają w CV tylko jeden taki język. 

 

Ale nie daj się zwieść pozorom — znaczenie ma też poziom zaawansowania języka. Przykładowo, znajomość angielskiego w stopniu komunikatywnym będzie dla pracodawcy cenniejsza (bo możliwa do wykorzystania w praktyce) niż opanowanie podstaw mandaryńskiego, w którym potrafisz się jedynie przedstawić.

 

Zatem jak poprawnie opisać languages levels w CV English?

 

W tym celu możesz posłużyć się specjalnymi testami znajomości języka. Sprawdź, jak Rada Europy określa poszczególne poziomy zaawansowania języka obcego i zastosuj odpowiednią numerację w skali od A1 do C2:

 

 • Początkujący: A1 — beginner, A2 — pre-intermediate
 • Średniozaawansowany: B1 — intermediate, B2 — upper-intermediate
 • Zaawansowany: C1 — advanced, C2 — proficient

 

Language levels w CV możesz przedstawić też w sposób opisowy. Oto krótki słownik, który pomoże Ci dobrać odpowiednie zwroty do anglojęzycznego CV:

 

 • advanced — zaawansowany
 • basic — podstawowy
 • beginner — początkujący
 • conversational — komunikatywny
 • elementary — podstawowy
 • fluent — biegły
 • intermediate — średniozaawansowany
 • limited working proficiency — ograniczona biegłość
 • mid-range — w ograniczonym zakresie (średniozaawansowany)
 • mother tongue — ojczysty
 • native — rodzimy
 • pre-intermediate — średniozaawansowany niższy
 • proficient — biegły
 • upper-intermediate — średniozaawansowany wyższy

 

Aby uniknąć nieporozumień, możesz zastosować obie wersje — czyli skalę A1-C2 oraz wersję opisową w nawiasie (jak we wzorze rubryki Languages w CV na górze tego artykułu).

 

Starasz się o pracę na terenie Unii Europejskiej? W tym celu możesz wykorzystać Europass CVwzór CV stworzony przez UE w celu ujednolicenia aplikacji, a przez to wyrównania szans różnych kandydatów. Taki dokument zawiera tzw. Paszport językowy, dzięki któremu samodzielnie ocenisz swoje umiejętności w tym zakresie.

 

3. Gdzie jeszcze możesz opisać language levels w CV English?

 

Oczywiście sekcja Languages w CV to nie jedyne miejsce, w którym możesz pochwalić się znajomością języków obcych. Tę rolę mogą pełnić też inne sekcje curriculum vitae English.

 

Pierwszym miejscem, w którym możesz to zrobić, jest podsumowanie i cele zawodowe w CV (ang. Personal Statement). Warto to zrobić, jeśli jest to ważna umiejętność w Twoim zawodzie lub masz krótki staż zawodowy i chcesz zyskać „dodatkowe punkty”.

 

Oto przykład:

 

Personal Statement

 

Bilingual and hard-working waitress with 3+ years of work experience in an Italian restaurant. Fluent in English and Italian. Strong interpersonal skills and dedication to delivering first-class customer service.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

Jeśli znasz jeden język obcy i jest to tylko dodatkowy atut w Twoim CV, możesz uwzględnić go w sekcji CV z umiejętnościami (ang. Skills). Wtedy wystarczy, że wymienisz język wśród innych kompetencji specjalistycznych, podając jego nazwę i stopień zaawansowania. 

 

Poziom znajomości języka, czyli language level, możesz pokazać także w sekcji CV o kursach i certyfikatach (ang. Courses and Certifications) — dzięki temu wypadniesz bardziej wiarygodnie. W takim wypadku podaj pełną nazwę certyfikatu językowego lub szkolenia oraz datę jego uzyskania (wystarczy miesiąc i rok), a opcjonalnie — nazwę instytucji, która wydała Ci dyplom.

 

Zobacz przykład poniżej:

 

Courses and Certifications

 

10.2019 — Certificazione della Conoscenza della Lingua Italiana 3 (CELI 3)

09.2017 — Certificate in Advanced English (CAE)

 

A jeśli dopiero uczysz się języka i znasz go w stopniu zaledwie podstawowym, możesz uwzględnić go w sekcji British CV z zainteresowaniami (ang. Hobbies lub Interests). Warto to zrobić, bo pracodawcy lubią kandydatów, którzy są aktywni i chcą się rozwijać. 

 

Oto przykład:

 

Hobbies

 

I enjoy travelling, especially to South Asia. In my free time I take a Bengali language course.

 

Przeczytaj też, jak opisać Key Achievements w CV po angielsku.


Masz dodatkowe pytania związane z language levels w CV po angielsku? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem, a ja spróbuję Ci pomóc.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Language levels cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5.00  (2 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: