1. Professional CV: 8 szablonów (templates) i porady

Professional CV: 8 szablonów (templates) i porady

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Rekruterzy mają do przejrzenia dziesiątki, a czasem i setki aplikacji. Jeśli więc chcesz zrobić dobre wrażenie, potrzebujesz nowoczesnego i atrakcyjnego CV. Pomogą Ci w tym nasze szablony professional CV oraz eksperckie porady.

W tym artykule zobaczysz 8 professional CV templates na 2024 rok, które pomogą Ci wyróżnić w życiorysie zawodowym wszystkie kluczowe informacje. Dowiesz się także, o czym warto pamiętać podczas pisania CV professional (również po angielsku). Dzięki temu łatwiej i szybciej dostaniesz pracę.

Zdecyduj, który szablon  do CV najbardziej Ci odpowiada. Przygotowaliśmy ich aż 26, w różnych kolorach i stylach.

Stwórz CV teraz

Nie wiesz, jak napisać CV? Zainspiruj się wzorami CV, stworzonymi przez profesjonalistów.

1. Professional CV template: 8 profesjonalnych szablonów CV

Nie zaskoczę Cię: pisanie professional CV powinieneś zacząć od wyboru odpowiedniego szablonu (ang. template), który pokaże, że jesteś poważnym i wykwalifikowanym kandydatem. Dlaczego?

Według ekspertów struktura i CV design mają duże znaczenie dla rekruterów. Badania pokazują, że pracodawcy doceniają m.in. stosowanie wypunktowań, czytelną czcionkę w CV i wyróżnienie poszczególnych sekcji. To od tych elementów w dużej mierze zależy, czy rekruter zechce przeczytać Twoje curriculum vitae do końca, a następnie zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Aby proces pisania CV był dla Ciebie łatwiejszy niż do tej pory, przygotowałam dla Ciebie 8 profesjonalnych szablonów CV wraz z krótką charakterystyką. Wszystkie z nich (i o wiele więcej) znajdziesz w naszym kreatorze CV, do którego już teraz serdecznie Cię zapraszam.

A oto 8 naszych propozycji professional CV templates:

1. Professional CV example z eleganckimi detalami

Stwórz CV terazprofessional cv

Prosta czcionka bezszeryfowa oraz wyraźne linie między różnymi elementami CV sprawiają, że ten szablon jest czytelny i atrakcyjny. Z tego względu warto go wykorzystać podczas rekrutacji na stanowiska, gdzie o jedno miejsce ubiega się wielu kandydatów — np. w CV do pracy w obsłudze klienta lub w CV pracownika produkcji.

2. CV professional dla osób z długim stażem zawodowym

Stwórz CV terazprofessional cv

Niewielki font oraz dobrze przemyślany układ treści, które charakteryzują to CV professional, umożliwią Ci opisanie w CV nawet długiego doświadczenia zawodowego, co może być pomocne np. w CV lekarza lub CV nauczyciela dyplomowanego. Ciekawym rozwiązaniem graficznym jest pionowa linia z punktorami, dzięki której cały szablon wygląda bardzo dynamicznie.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Professional CV template z nowoczesnymi ikonami

Stwórz CV terazprofessional cv

To kreatywne CV z ikonami jest nowoczesne i czytelne, dzięki czemu ułatwi rekruterowi szybkie odnalezienie wszystkich kluczowych informacji z Twojego CV. Taki design dowodzi, że przywiązujesz uwagę do szczegółów, dlatego sprawdzi się np. CV inżyniera lub CV programisty

Powyższy szablon w ciekawy sposób wyróżnia też podsumowanie i cele zawodowe. A to bardzo ważny element każdego profesjonalnie pisanego CV — zwłaszcza jeśli aplikujesz do pracy za granicą, gdzie jest to standardowy element tzw. resume, czyli CV anglojęzycznego.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

4. CV professional idealne dla kadry kierowniczej

Stwórz CV terazprofessional cv

Zaletą tego nowoczesnego CV jest ciemne, łatwe do zapamiętania tło oraz podział tekstu na dwie kolumny. Dzięki temu prostemu zabiegowi wszystkie istotne informacje zmieścisz na pierwszej stronie CV. Ze względu na zastosowane kolory po ten professional CV template warto sięgnąć na przykład wtedy, gdy piszesz CV kierownika lub managera.

5. Professional CV example w nowoczesnych kolorach

Stwórz CV terazprofessional cv

Ciekawe obramowanie zdjęcia w CV oraz zastosowanie 3 nowoczesnych kolorów tła sprawiają, że w powyższym szablonie z łatwością wyróżnisz wszystkie sekcje kluczowe dla Twojej kariery: Podsumowanie zawodowe, Doświadczenie i Umiejętności

Kolejną zaletą tego gotowego wzoru CV jest zapisanie obowiązkowej klauzuli CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych wyjątkowo małą czcionką. Zaoszczędzone w ten sposób miejsce możesz wykorzystać w inny sposób — np. rozbudowując opis doświadczenia o osiągnięcia zawodowe, dzięki czemu Twój dokument nabierze profesjonalnego charakteru.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

6. Professional CV template, które wyróżni Twoje umiejętności

Stwórz CV terazprofessional cv

Bez względu na to, czy piszesz CV kosmetyczki, czy też CV spawacza, Twój przyszły pracodawca będzie chciał zobaczyć w Twoim CV wybrane umiejętności twarde i miękkie. A najlepiej, gdyby część z nich była potwierdzona konkretnymi kursami i certyfikatami w CV. Jak to wszystko zmieścić?

Żaden problem — powyższe professional CV powstało z myślą o kandydatach, którzy wykonują zawody wymagające konkretnych kwalifikacji i umiejętności praktycznych. Niewielki font i duża ilość przestrzeni pomogą Ci łatwo zmieścić te informacje na pierwszej stronie życiorysu zawodowego.

7. Uniwersalne CV professional dla każdego

Stwórz CV terazprofessional cv

Tę templatkę wyróżnia ciekawie wykadrowana fotografia oraz eleganckie i uniwersalne zestawienie kolorów. Dzięki temu szablon nie tylko wygląda profesjonalnie, ale też jest uniwersalny. Możesz go wykorzystać również wtedy, gdy piszesz CV osoby bez doświadczenia i w pierwszej kolejności chcesz pochwalić się swoimi umiejętnościami.

8. Szablon professional CV z dużym zdjęciem

Stwórz CV terazprofessional cv

W CV professional warto postawić na różne odcienie błękitu — ten kolor kojarzy się z profesjonalizmem, spokojem i stabilizacją (to właśnie dlatego jest tak często powielany w logach znanych marek). Natomiast duże zdjęcie w CV dowodzi, że jesteś pewny siebie i można Ci zaufać. Obydwie te zalety znajdziesz w powyższym szablonie.

Już wiesz, jak wygląda i czym charakteryzuje się tzw. professional CV. W kolejnej części artykułu podpowiem Ci, jak je napisać, by treść dokumentu była równie imponująca jak jego wygląd.

2. Jak napisać professional CV, które da Ci pracę?

Jeśli chcesz sprawiać wrażenie profesjonalisty, postaraj się, by Twoje CV było unikalne. Masowe wysyłanie tego samego dokumentu do różnych firm nie ma sensu — doświadczony rekruter z łatwością taki plik rozpozna i uzna, że nie wystarczająco się starasz. Dlatego zadbaj, by Twoje CV każdorazowo nawiązywało do konkretnego ogłoszenia o pracę.

W tym celu najpierw dokładnie przeczytaj treść oferty (zwróć uwagę na listę wymagań i przyszłych obowiązków). Następnie zastanów się, czy masz już doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku i związane z nim osiągnięcia, o których warto wspomnieć w CV. A potem napisz o nich w sekcjach Podsumowanie zawodowe i Doświadczenie, odwołując się do danych (np. liczb). W ten sposób pokażesz, że jesteś skutecznym i zaangażowanym pracownikiem, a firma może dzięki Tobie wiele zyskać.

Ponadto w CV professional bądź konkretny, żeby rekruter nie musiał się niczego domyślać. Jeśli więc wymieniasz specjalistyczne kompetencje w CV, określ ich obszar (np. prawo jazdy kat. B, MS Excel — tabele przestawne) oraz poziom zaawansowania (język angielski — B2, bardzo dobra znajomość programu MS Word itp.).

Na tej samej zasadzie opisz w professional CV swoje umiejętności miękkie. Ogólniki niewiele znaczą — w końcu każdy może napisać, że jest kreatywny czy komunikatywny. Zamiast tego dostosuj daną umiejętność do konkretnego stanowiska. 

Przykład? W CV nauczyciela możesz wymienić kreatywne rozwiązywanie problemów, a w CV do sklepułatwość w nawiązywaniu dobrych relacji z klientami. Więcej wskazówek na ten temat znajdziesz w naszym tekście, jak napisać CV.

Jeżeli chcesz wyglądać na prawdziwego eksperta, musisz też zadbać o odpowiedni format CV — najlepiej, gdybyś zapisał i wysłał swoje CV w PDF. A wcześniej postaraj się, by Twój życiorys wyglądał estetycznie i nie zawierał typowych dla CV błędów (np. językowych). W przeciwnym wypadku pracodawca mógłby odnieść wrażenie, że nie traktujesz swoich obowiązków zbyt poważnie. 

Piszesz profesjonalne CV po angielsku, czyli professional CV in English? Nie tłumacz słowo w słowo treści polskiego curriculum vitae, ale upewnij się, jak brzmią poprawne zwroty do anglojęzycznego CV — np. podsumowanie zawodowe to Personal Profile lub Personal Statement, umiejętności to Skills lub Key Skills itd.

Poza tym pamiętaj, że zagraniczni pracodawcy zwykle preferują wzory CV bez zdjęcia — w ten sposób bronią się przed zarzutami o dyskryminację, chociażby ze względu na płeć czy narodowość kandydatów. Jeśli więc chcesz być profesjonalny, zrezygnuj z zamieszczania fotografii.

Zobacz też: Curriculum vitae wzór DOC / Word: przykłady CV do pobrania. Przeczytaj również, jak napisać CV na telefonie za darmo.


Masz dodatkowe pytania na temat professional CV po polsku lub angielsku? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Professional cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (3 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: