1. Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie — jak odpowiadać?

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie — jak odpowiadać?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? — to jedno z tych pytań rekrutacyjnych, które niemal na pewno usłyszysz na rozmowie o pracę. Niestety, większość kandydatów nie potrafi się do niego dobrze przygotować.

Ale po co rekruterzy je zadają? Co chcą w ten sposób sprawdzić? I najważniejsze: jak odpowiedzieć na pytanie Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?, by spełnić ich oczekiwania i w efekcie dostać pracę? Tego dowiesz się w tym artykule.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie — czemu rekruterzy zadają to pytanie?

Bądźmy szczerzy — większość z nas szuka pracy, żeby zarobić pieniądze na życie i aplikuje na te ogłoszenia, które akurat znalazły się w internecie. Czy powinieneś zdradzać swoje prawdziwe intencje, jeśli wysłałeś CV do call center i po prostu chcesz sobie dorobić na studiach?

Patrząc z tej perspektywy, pytanie rekrutacyjne Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie rzeczywiście wydaje się pozbawione sensu. Ale czy na pewno?

Wbrew pozorom, po zadaniu tego pytania rekruterzy nie chcą słyszeć peanów zachwytu nad dokonaniami firmy i możliwościami, jakie oferuje — wiedzą to lepiej od Ciebie. 

Rekrutacja to kosztowny i czasochłonny proces, dlatego rekruter musi mieć pewność, że nie zwolnisz się z pracy po kilku miesiącach — szczególnie jeśli do tej pory często zmieniałeś pracę. Dlatego zadając to pytanie, pracodawca chce sprawdzić Twoją motywację do pracy w tym konkretnym miejscu (a musisz wiedzieć, że w tej sprawie kłamie aż 34% kandydatów do pracy). 

Rekruterowi nie chodzi też o to, by usłyszeć, co Ty sam zyskasz, pracując na danym stanowisku — ważniejsze są dla niego korzyści, jakie odniesie firma, gdy Cię zatrudni. Dlatego na rozmowie kwalifikacyjnej chce sprawdzić, czy zadałeś sobie trud zapoznania się z profilem firmy i czy rozumiesz, na czym konkretnie polegałaby Twoja praca.

Jeśli Twoje oczekiwania będą kompletnie rozmijać się z celami, wartościami i kulturą organizacyjną firmy, to Wasza współpraca pewnie szybko się zakończy — a to nie będzie korzystne ani dla Ciebie, ani dla pracodawcy. Dlatego tak ważne jest, by dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej — np. zapoznając się ze stroną internetową przedsiębiorstwa.

Pytanie rekrutacyjne Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? może przybierać też inne formy, jednak wydźwięk ich wszystkich jest podobny. Oto kilka przykładów:

  • Gdzie widzisz się za 5 lat?
  • Dlaczego aplikujesz na to stanowisko?
  • Co wiesz o naszej firmie?
  • Jak wyobrażasz sobie swoją idealną przyszłość?
  • Co motywuje Cię do pracy?
  • Co Cię skłoniło, żeby odpowiedzieć na tę ofertę pracy?
  • W jakim kierunku chciałbyś się rozwijać?

Przykłady dobrych odpowiedzi na te pytania rekrutacyjne znajdziesz w kolejnej części tego artykułu.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Dlaczego chcesz tu pracować — odpowiedzi, które spodobają się rekruterom

Gdy rekruterzy zadają pytanie Dlaczego chcesz tu pracować, odpowiedzi większości kandydatów są podobne — a mianowicie informują, co oni sami zyskają na tym stanowisku (zdobycie kwalifikacji zawodowych, wysoka pensja, benefity pracownicze itd.). Niestety, w ten sposób nie przekonasz do siebie rekrutera.

Oto kilka pomysłów, jak dobrze odpowiadać na to pytanie rekrutacyjne:

1. Opisz swój cel zawodowy

Zastanów się, co chciałbyś robić za 5, 10 lub 15 lat i pokaż, że Twój cel zawodowy pokrywa się z celami przedsiębiorstwa. Wyjaśnij, w jaki sposób umiejętności i doświadczenie zdobyte na nowym stanowisku przybliżą Cię do głównego celu. Dlaczego?

Osoby, które widzą sens i wartość w swojej pracy, zwykle są lepszymi i bardziej zaangażowanymi pracownikami. Zaś ich satysfakcja z wykonywanej pracy w znacznym stopniu przekłada się na satysfakcję klientów firmy, a co za tym idzie — na wzrost jej zysków.

Przykład:

W przyszłości chciałabym pisać książki reportażowe i prowadzić bloga podróżniczego. W tym celu chcę rozwijać warsztat pisarski, a wiem, że w Państwa firmie będzie to możliwe — ze względu na zróżnicowanych klientów i duże tempo pracy, co działa na mnie motywująco.

Ale uwaga: nie mów o planach mogących w przyszłości zaszkodzić firmie, do której aplikujesz — np. o chęci założenia własnej, konkurencyjnej firmy.

2. Odwołaj się do misji i wartości firmy

Innym skutecznym sposobem odpowiedzi na pytanie Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie jest podkreślenie, że Twoje wartości są spójne z misją i wartościami firmy. To bardzo ważne — naukowcy zaobserwowali, że poczucie sensu w pracy przekłada się na zaangażowanie i satysfakcję pracownika. Jednym słowem: osoba, która podziela wartości firmy, ma większą motywację do pracy.

Do wartości firmowych można zaliczyć m.in. ciągły rozwój, zaufanie, dyscyplinę, satysfakcję klienta, innowacyjność, pielęgnowanie tradycji albo dbałość o środowisko naturalne. Dlatego przed rozmową kwalifikacyjną koniecznie zajrzyj na stronę internetową przedsiębiorstwa i zastanów się, czy podzielasz tę samą wizję świata.

Przykład:

Wiem, że kluczową dla Państwa wartością jest satysfakcja klienta. Ja również uważam, że w dobrym biznesie należy świadczyć usługi na najwyższym możliwym poziomie — to daje mi poczucie spełnienia i sensu. Ponieważ myślimy podobnie, sądzę, że łatwo odnajdę się w Państwa firmie.

3. Podkreśl prestiż firmy

Z naszego badania „Korporacje z piekła rodem” wynika, że prestiż płynący z pracy w dużej i znanej firmie jest ważną zaletą już dla co czwartej osoby z doświadczeniem w pracy w korporacji. Nic dziwnego — praca dla znanej marki może napawać dumą, a to działa motywująco. Dzięki temu możesz też zyskać cenny wpis do curriculum vitae.

Zobacz, jak nawiązać do prestiżu przedsiębiorstwa w odpowiedzi na pytanie rekrutacyjne Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie.

Przykład:

Imponuje mi jakość i skala Państwa działań, dlatego zawsze marzyłam, by to właśnie tutaj zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Chcę nauczyć się podstaw zawodu od najlepszych specjalistów w branży i wiem, że w Państwa firmie będzie to możliwe.

4. Powołaj się na wspólnego znajomego

Nie od dziś wiadomo, że znajomości mogą pomóc w karierze. Poza tym duże firmy oferują specjalne premie dla pracowników, którzy pomogą im zatrudnić znajomego specjalistę. Tacy kandydaci zwykle już od początku lepiej znają realia pracy w danej firmie niż osoba „z zewnątrz” i jest bardziej prawdopodobne, że nie zwolnią się tuż po okresie próbnym.

Dlatego jeśli dowiedziałeś się o ofercie od innego pracownika, koniecznie o tym powiedz. Nie chodzi oczywiście o nepotyzm, ale o pokazanie, że Twoje aplikowanie do tej konkretnej firmy nie było przypadkowe.

Przykład:

O tej ofercie pracy dowiedziałem się od Jana Kowalskiego z działu IT Państwa firmy. Przez ponad 3 lata pracowaliśmy razem w firmie XYZ, a Janek, który dobrze poznał mój styl pracy, zapewnił mnie, że pasuję do Państwa zespołu. Poza tym słyszałem, że pracują Państwo nad rozwojem aplikacji e-commerce, a ja mam spore doświadczenie w tym zakresie.

Powyższe odpowiedzi możesz ze sobą łączyć zależnie od sytuacji, a także wzbogacić je o istotne szczegóły. Oczywiście, nigdy nie kłam na rozmowie kwalifikacyjnej — doświadczony rekruter łatwo to zauważy, a Ty stracisz szansę na zatrudnienie.

Przeczytaj również, co zrobić, gdy pracodawcy nie dzwonią po wysłaniu CV oraz o co sam możesz zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej, by zrobić dobre wrażenie na pracodawcy i zdobyć ważne informacje dla swojej przyszłej kariery. 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.


A czy Ty usłyszałeś kiedyś pytanie rekrutacyjne Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? Jak na nie odpowiedziałeś i jak zareagował rekruter? Napisz komentarz na forum poniżej.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Dlaczego chcesz pracowac w naszej firmie

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: