1. CV do IT i list motywacyjny: wzór dla programisty z branży IT

CV do IT i list motywacyjny: wzór dla programisty z branży IT

Małgorzata Sury
•  Zaktualizowano:

Piszą o nas:

IT to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie, co przekłada się na ogromne zapotrzebowanie na różnego rodzaju specjalistów z tej dziedziny. Pewnie biegle posługujesz się Javą albo C++, ale czy wiesz, jak dobrze napisać swoje CV do pracy w IT?

Nie daj się zwieść wrażeniu, że skoro ofert pracy dla programistów lub testerów jest tak dużo, to w CV do IT wystarczy wpisać cokolwiek. Jeśli zależy Ci na naprawdę ciekawej i intratnej pracy, będziesz musiał odpowiednio podreślić swoje umiejętności i doświadczenie, bo takie ogłoszenia przyciągają mnóstwo kandydatów.

Nie martw się. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać profesjonalne CV do IT (a także list motywacyjny), zobaczysz wzór CV na przykładzie front-end developera i dowiesz się, jak stworzyć dokumenty aplikacyjne, żeby od razu pokazać się z najlepszej strony.

CV do dowolnej pracy w branży IT napiszesz w kilka chwil w kreatorze LiveCareer.pl. Użyj profesjonalnych szablonów CV i nie męcz się z przygotowywanie dokumentów aplikacyjnych.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Potrzebujesz wzoru CV dla konkretnego zawodu z branży IT? Zobacz:

CV IT — wzór

Krystyna Mołek

Front-End Developer

Nr telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkdIn

Podsumowanie zawodowe

Absolwentka informatyki na AGH w Krakowie. Java front-end developerka z ponad 5-latami doświadczenia. Biegle posługuję się Java, JavaScript, node.js., TypeScript. Dotychczas zajmowałam się projektowaniem aplikacji webowych między innymi dla Flo-Med, największej sieci prywatnych przychodni w Polsce. 

Umiejętności

Umiejętności twarde

  • zaawansowana znajomość Java, JavaScript, TypeScript, Node.js
  • zaawansowana znajomość SQL
  • umiejętność pracy w oparciu o metodyki zwinne Scrum oraz Kanban
  • język angielski — poziom C1
  • umiejętność pracy z systemami Windows, Linux i MacOS

Umiejętności miękkie

  • komunikatywność
  • współpraca
  • zarządzanie czasem pracy i umiejętność prioretyzowania zadań
  • odpowiedzialność
  • umiejętności negocjacyjne

Kursy i certyfikaty

  • The Complete Android Oreo Developer Course, 2020

  • Certyfikat CAE, University of Cambridge Local Examinations Syndicate, 2018

Doświadczenie zawodowe

2017.10–obecnie

JavMed

Senior front-end developer

Obowiązki

  • projektowanie webowych aplikacji do zarządzania wizytami lekarskimi on-line
  • programowanie w środowisku JavaScript, TypeScirpit, Node.js
  • współpraca z zespołem back-endu produktu
  • dokumentacja techniczna

Osiągnięcia

  • udział w projektowaniu aplikacji dla największej sieci przychodni prywatnych w Polsce
  • znalezienie bugu w kodzie, które zaoszczędziło firmie 5 tys. dol

2015.07–2017.09

Art.js

Junior Front-end developer

Obowiązki

  • projektowanie webowych aplikacji w JavaScript i TypeScript
  • tworzenia narzędzi konfiguracyjnych
  • współpraca z team-leaderem

Osiągnięcia

  • udział w pionierskim projekcie tworzenia aplikacji do handlu dziełami sztuki

Wykształcenie

2015.10–2018.07

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Informatyka, uzyskany tytuł inżyniera

Zainteresowania

Pasjonuję się rozwojem najnowszych technologii związanych z AI i machine learningiem. Interesuję się również związkami informatyki z ekonomią.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Już wiesz, jak powinno wyglądać CV, gdy starasz się o pracę w IT. Zobacz  wzory CV dla innych zawodów tutaj: CV za darmo: 50+ wzorów do wypełnienia online i pobrania.

Teraz pokażę Ci krok po kroku, na co zwracać szczególną uwagę pisząc CV w branży IT. List motywacyjny też warto napisać — gotowy wzór znajdziesz na samym końcu artykułu.

Jak napisać CV do IT?

IT to bardzo rozbudowana i specjalistyczna dziedzina, która przeniknęła do właściwie każdej firmy i przedsiębiorstwa. 

Rynek IT wciąż się powiększa, a wiedza dotycząca programowania ulega dynamicznym przekształceniom. Rekruterzy na zlecenie mangerów projektów, a także agencji i start-upów, poszukują wciąż nowych talentów, a przede wszystkim doświadczonych i gotowych do rozwoju programistów. Warto zwrócić, więc uwagę na detale, które ułatwią nam wzajemny kontakt i właściwe porozumienie.

Zatem, jeśli chcesz zostać programistą, Twoje CV do pracy w IT musi być dopasowane do konkretnej oferty pracy — tak jak zresztą każdy profesjonalny życiorys zawodowy. Dlatego, zanim zaczniesz je pisać, zwróć uwagę, żeby aplikować do pracy, która ściśle odpowiada Twoim kompetencjom technicznym. Wtedy nie tylko będzie Ci łatwiej napisać CV, ale również otrzymać zatrudnienie.

Codzienne zadania front-end developera, back-end developera, full-stack developera, software engineera, czy testera IT różnią się. Specyfika każdego z tych zawodów polega na wykorzystywaniu odmiennych języków programowania i technologii, co koniecznie trzeba podkreślic pisząc CV. Jak to zrobić?

1. CV IT zacznij od podsumowania zawodowego

Każde CV, również do pracy w branży IT, warto zacząć od podsumowania zawodowego. Jest to krótki opis Twoich najważniejszych umiejętności, doświadczeń i osiągnięć zawodowych. Dzięki niemu pracodawca może dowiedzieć się kluczowych informacji o Tobie już na samym początku czytania Twojego curriculum vitae.

W podsumowaniu zawodowym w CV do IT powinieneś napisać o językach programowania, które znasz i innych technologiach (w tym programów komputerowych), z których korzystasz w codziennej pracy. Istnieje ich tak wiele, że najlepiej od razu pokazać pracodawcy Twoje konkretne umiejętności. 

Czy operujemy tym samym kodem? Często życiorysy kandydatów przepełnione jest nazwami technologi, im więcej, tym lepiej, ale czy to słuszna droga? Z pewnością nie. Po pierwsze zespół rekrutacyjny procesuje wiele kandydatów, zatem warto wyróżnić te technologie i umiejętności, które w programowaniu są nam najbliższe i w których czujemy się ekspertami tu i teraz. Jeżeli kandydat nie miał długo styczności z daną technologią, to nie należy wskazywać w niej wiedzy eksperckiej, a lepiej skupić się na bieżącym projekcie i wykorzystywanych w nim technologiach —

W tej części CV warto również wymienić swoje osiągnięcia. Pracowałeś nad projektem, który zdobył popularność? Znalazłeś bug w kodzie w kluczowej fazie pisania programu? Koniecznie o tym napisz — zrobisz dobre wrażenie na pracodawcy i pokażesz się np. jako skuteczny i zdolny specjalista IT.

Zobacz przykład podsumowania zawodowego z przykładowego CV do IT poniżej:

CV IT — wzór podsumowania zawodowego

Absolwentka informatyki na AGH w Krakowie. Java front-end developerka z ponad 5-latami doświadczenia. Biegle posługuję się Java, JavaScript, node.js., TypeScript. Dotychczas zajmowałam się projektowaniem aplikacji webowych między innymi dla Flo-Med, największej sieci prywatnych przychodni w Polsce. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. W umiejętnościach w CV IT napisz o językach programowania. Ale nie tylko!

Podstawą pracy każdego programisty są języki programowania. Dlatego powinieneś nie tylko je wymienić, ale również napisać stopień ich znajomości w CV. IT bardzo szybko się rozwija i ważne jest, żeby pracodawca wiedział, jak dobrze opanowałeś konkretne technologie.

Co ważne, przy ocenie swoich umiejętności pamiętaj, by zaznaczyć swój poziom znajomości konkretnych języków programowania i wskazać te technologie, których używasz w swojej codziennej pracy. Informacja o rzadkiej technologi w twoim obecnym projekcie może być przydatna, ale zanim ją umieścisz w swoim CV, upewnij się, jaka jest twoja faktyczna wiedza na jej temat.

Umiejętności w CV warto podzielić na kompetencje twarde i miękkie. Te pierwsze to właśnie specjalistyczna wiedza i znajomość konkretnych technologii, a te drugie to Twoje cechy charakteru w CV i zdolności interpersonalne

Jeśli chodzi o umiejętności twarde, oprócz języków programowania w CV warto napisać też o swojej znajomości języków obcych. W końcu najlepsze prace w IT to te dla międzynarodowych firm, gdzie bez angielskiego ani rusz!

A jeśli chodzi o umiejętności miękkie, to w tej branży również kluczowe są m.in. współpraca i komunikacja, więc nie zapomnij w swoim CV podkreślić tych zdolności. Dzięki temu zaprzeczysz stereotypowemu przekonaniu, że pracownicy IT siedzą w ciemnej piwnicy i przez 24 godziny na dobę klepią kod. To nieprawda, dlatego warto, żebyś w CV programisty wymienił również umiejętności miękkie. Warto również uwzględnić je w CV bez doświadczenia i pierwszym CV.

Nie wiesz, jak opisać w CV IT umiejętności? Spójrz na przykład:

CV IT — wzór umiejętności

Umiejętności twarde

  • zaawansowana znajomość Java, JavaScript, TypeScript, Node.js
  • zaawansowana znajomość SQL
  • umiejętność pracy w oparciu o metodyki zwinne Scrum oraz Kanban
  • język angielski — poziom C1
  • umiejętność pracy z systemami Windows, Linux i MacOS

Umiejętności miękkie

  • komunikatywność
  • współpraca
  • zarządzanie czasem pracy i umiejętność prioretyzowania zadań
  • odpowiedzialność
  • umiejętności negocjacyjne

Kursy i certyfikaty

  • The Complete Android Oreo Developer Course, 2020
  • Certyfikat CAE, University of Cambridge Local Examinations Syndicate, 2018

3. Starannie opisz swoje doświadczenie w CV do IT

Doświadczenie to jedna z najważniejszych sekcji CV. To na nią najwięcej uwagi zwracają rekruterzy i pracodawcy. Czytając CV na stanowiska w IT, będą szukali osób, które wcześniej wykonywały podobną pracę.

Dlatego przed wpisywaniem swojego doświadczenia w CV do IT zobacz, jakie frazy i wyrażenia użyte są w ogłoszeniu i w podobny sposób napisz o swoich głównych i dodatkowych obowiązkach. To najprostszy sposób, żeby skutecznie dopasować Twoje CV do oferty pracy.

Warto skupić się na swoim doświadczeniu, a nawet krótkim demo na publicznych repozytoriach takich jak GitHub. Dodatkowo rekruterzy cenią kandydatów, którzy potrafią opisać nie tylko to, co należało do ich obowiązków, ale także powiedzieć, w czym lubią programować i dlaczego, i w którą stronę chcą się rozwijać. Taka wiedza pozwala zespołom rekrutacyjnym w lepszy sposób zrozumieć kandydata i znaleźć dla niego taki projekt, w którym będzie czuł się dobrze.

W tej sekcji IT CV warto też napisać o swoich osiągnięciach. Spróbuj opisać to, z czego jesteś dumny, a swoje sukcesy zawodowe wyrazić w danych i liczbach — to dla pracodawcy znak, że jesteś kompetentny, a Twoje umiejętności przekładają się na praktykę!

Zobacz, jak to zrobić na przykładzie poniżej:

Doświadczenie w CV do IT — wzór

2017.10–obecnie

JavMed

Senior front-end developer

Obowiązki

  • projektowanie webowych aplikacji do zarządzania wizytami lekarskimi on-line
  • programowanie w środowisku JavaScript, TypeScirpit, Node.js
  • współpraca z zespołem back-endu produktu
  • dokumentacja techniczna

Osiągnięcia

  • udział w projektowaniu aplikacji dla największej sieci przychodni prywatnych w Polsce
  • znalezienie bugu w kodzie, które zaoszczędziło firmie 5 tys. dol

2015.07–2017.09

Art.js

Junior Front-end developer

Obowiązki

  • projektowanie webowych aplikacji w JavaScript i TypeScript
  • tworzenia narzędzi konfiguracyjnych
  • współpraca z team-leaderem

Osiągnięcia

  • udział w pionierskim projekcie tworzenia aplikacji do handlu dziełami sztuki

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

4. Nie pomijaj wykształcenia w IT CV 

Nie ma co zaprzeczać, że doświadczenie i umiejętności są najważniejszą sekcją CV do IT, ale w życiorysie zawodowym nie pomijaj opisu swojego wykształcenia. Oczywiście obecnie programowania można nauczyć się samodzielnie lub na kursie, ale część pracodawców wciaż wymaga jednak ukończenia studiów czy odpowiedniego technikum.

Warto też pamiętać, że do pracy w IT potrzebujesz nie tylko znajomości języków programowania. Przydaje się też techniczna wiedza, m.in. z matematyki i algorytmiki. Dlatego jeśli skończyłeś studia informatyczne, koniecznie napisz o tym w swoim CV.

Nie musisz przesadnie rozbudowywać sekcji z wykształceniem w CV. Wystarczy, że podasz kierunek studów, uczelnię, lata, w których studiowałeś i uzyskany tytuł naukowy (w przypadku technikum  — tytuł zawodowy). Jeśli wpisujesz więcej niż jedną pozycję, w tej sekcji CV stosuj się do zasady odwróconej chronologii — na samej górze wpisz ostatni etap edukacji.

Zobacz, jak wpisać wykształcenie w CV do IT poniżej:

CV IT — wzór opisu wykształcenia

2015.10–2018.07

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Informatyka, uzyskany tytuł inżyniera

5. W CV do IT krótko napisz o swoich zainteresowaniach

Choć wpisane zainteresowania do CV nie są najważniejsze, to mimo wszystko warto krótko opisać swoje hobby. Dlaczego? To świetny sposób na pokazanie, że jesteś prawdziwym pasjonatem, oraz że również poza pracą chętnie się rozwijasz i zdobywasz nowe umiejętności. 

 IT to branża, która rozwija się bardzo dynamicznie — nowe technologie powstają praktycznie z dnia na dzień. Jeśli interesujesz się, co dzieje się w świecie IT, nie wahaj się wpisać tego nawet do prostego CV. Z pewnością zapunktujesz u pracodawcy.

Spójrz na przykład opisu zainteresowań w CV do IT poniżej:

CV IT — wzór opisu zainteresowań

Pasjonuję się rozwojem najnowszych technologii związanych z AI i machine learningiem. Interesuję się również związkami informatyki z ekonomią.

Wiesz już, jak napisać nowoczesne CV IT. Teraz zobaczysz wzór listu motywacyjnego i dowiesz się, jak go stworzyć, żeby dostać najlepszą pracę w branży.

6. Razem z CV do IT wyślij list motywacyjny

Obecnie branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. To oznacza, że panuje w niej wielka konkurencja, a na najlepsze stanowiska aplikuje bardzo wiele osób. Żeby zdobyć tam pracę, musisz wyróżnić się spośród innych kandydatów. Jak to zrobić? Do dobrego CV dołącz list motywacyjny. 

W liście motywacyjnym do IT nie powinieneś powtarzać informacji z CV. Możesz je rozwinąć (np. szerzej opisać projekty, nad którymi pracujesz czy szczegółowo pokazać swoje osiągnięcia), wykorzystując tzw. język korzyści — musisz pokazać pracodawcy, że zatrudnienie Cię mu się opłaci.

Pamiętaj jednak, że list motywacyjny powinien być krótki. Najlepiej tak jak przy pisaniu CV zmieścić się na 1 stronie A4. Wiesz najlepiej, że w kodzie nie powinno być zbędnych elementów — tak samo jest w przypadku dokumentów aplikacyjnych.

Zadbaj również o odpowiedni początek listu motywacyjnego. Możesz np. zaproponować pracodawcy konkretną korzyść z zatrudnienia Cię lub krótko opisać swoje najważniejsze doświadczenie i umiejętności. Powinieneś zachęcić go do zapoznania się z dalszymi częściami listu.

Pamiętaj również, że list, również ten do IT, to formalny dokument. Nie pomijaj zwrotów grzecznościowych — we wstępie i w zakończeniu listu motywacyjnego.

List motywacyjny do pracy w IT — wzór

Krystyna Mołek

Front-End Developer

Nr telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

Szanowna Pani,

Z przyjemnością aplikuję na stanowisko Senior Java Front-End Developera. Posiadam 5 lat doświadczenia na podobnym stanowisku i w zaawansowanym stopniu opanowałam programowanie w JavaScript, Java oraz TypeScript.

Dlaczego uważam, że warto mnie zatrudnić?

  1. Mam szerokie doświadczenie w projektowaniu aplikacji webowych. W trakcie mojej kariery uczestniczyłam w m.in. w tworzeniu aplikacji do handlu dziełami sztuki, pierwszej na polski rynek oraz w aplikacji do obsługi wizyt lekarskich on-line dla największej polskiej sieci przychodni prywatnych Flo-med.
  2. W mojej pracy jako front-end developer skupiam się na przede wszystkim na skutecznym działaniu aplikacji i programów, które piszę. Dzięki doświadczeniu wiem, jakich błędów unikać przy pracy przy interfejsach oraz jak skutecznie komunikować się z zespołami back-endowymi, żeby projekt był przyjazny użytkownikom i funkcjonalny.
  3. Bardzo lubię się rozwijać i zdobywać nową wiedzę i poznawać technologie przydatnych w pracy. Samodzielnie nauczyłam się kodowania wykorzystywania do pracy Node.js. Dzięki umiejętności szybkiego uczenia się jestem w stanie zaadaptować się do nowych projektów. Uczę się również projektowania aplikacji na urządzenia mobilne.

Z przyjemnością spotkam się z Państwem osobiście, odpowiem na wszelkie pytania i przedstawię moje pomysły na rozwój Państwa produktu.

Z poważaniem

Krystyna Mołek

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

7. O czym jeszcze warto pamiętać pisząc CV do IT?

W każdym życiorysie zawodowym na dole dokumentu musi znaleźć się aktualna klauzula CV ze zgodą na przetwarzanie danych po RODO. Jej poprawną treść znajdziesz we wzorze curriculum vitae z tego artykułu. 

Nad podsumowaniem zawodowym w CV wpisz swoje dane osobowe i kontaktowe. Nie podawaj w CV stanu cywilnego i daty urodzenia. To jeden z błędów w pisaniu CV i przestarzała praktyka. Obok tej sekcji możesz również dodać zdjęcie — musi być jednak profesjonalne. Unikaj selfie, fotografii z imprez i wakacji. 

Pamiętajmy, że CV jest obecnie przepustką do prezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej, dlatego warto już na wstępie mieć pewność, że zostaniemy właściwie zrozumiani przez rekrutera, który jest często pośrednikiem w naszych kontaktach z przyszłym managerem.
Maciej Czekaj-SłowikowskiRecruitment Coordinator, Pontoon Solutions

Jeśli wysyłasz swoje CV mailem, zadbaj o ciekawy tytuł wiadomości i jej treść. Musisz zachęcić pracodawcę do otwarcia Twoich dokumentów i zapoznania się z nimi. List motywacyjny i CV wyślij w PDF, nawet jeśli przygotowałeś je na szablonie w Word. Unikniesz zmian w formatowaniu przy konwersji plików, a odbiorca otrzyma prawdziwie profesjonalne CV.

Jeśli potrzebujesz CV po angielsku (czyli English CV), możesz skorzystać ze wskazówek z tego artykułu. Pamiętaj jednak, że dokumenty do pracy za granicą różnią się od tych polskich. Nigdy nie tłumacz swojego polskiego gotowego CV do IT na angielski słowo w słowo. 

Dostałeś telefon od rekrutera? Sprawdź, jak odpowiadać na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

Potrzebujesz dodatkowych porad na temat CV do IT? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością odpowiem na Twoje pytania i Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv it

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (5 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: