1. CV i list motywacyjny psychologa: wzór i przykłady, jak napisać

CV i list motywacyjny psychologa: wzór i przykłady, jak napisać

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

CV psychologa już na pierwszy rzut oka powinno pokazać, że posiadasz cechy charakteru i kwalifikacje niezbędne w tej pracy. W ten sposób utwierdzisz przyszłego pracodawcę w przekonaniu, że jesteś specjalistą, któremu można zaufać.

Dobry życiorys zawodowy — podobnie jak psychoterapia — powinien być odpowiednio przemyślany. Dlatego nie zasypuj rekrutera stertą niepotrzebnych informacji. W zamian za to stwórz CV dostosowane do konkretnej oferty pracy, tak by ocena Twoich kwalifikacji była dla Ciebie jak najbardziej korzystna.

Za chwilę pokażę Ci, jak napisać skuteczne CV i list motywacyjny psychologa. Dzięki temu zyskasz przewagę nad konkurentami, a Twoje życie zawodowe nabierze rumieńców. To jak, zaczynamy?

Skuteczne CV psychologa możesz stworzyć w naszym kreatorze na jednym z 20+ atrakcyjnych szablonów do CV, które możesz pobrać w PDF lub DOC. Znajdziesz tam też gotowe treści do wstawienia i porady ekspertów.

Stwórz CV teraz

Zobacz też profesjonalne wzory CV dla innych branż i profesji.

CV psychologa — wzór

Alicja Pomagalska

Psycholog dziecięca

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

Podsumowanie i cele zawodowe

Jestem psycholog dziecięcą z ponad 4,5-letnim doświadczeniem w pracy z pacjentami w wieku od 6 do 15 lat. W pracy terapeutycznej wykorzystuję podejście rozwojowe — m.in. metodę 3i oraz RDI. W 2018 roku stworzyłam autorski program konsultacji psychologicznych dla dzieci z autyzmem i ich rodziców w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej PROMYK. W Państwa placówce chciałabym poświęcić się pracy z dziećmi z zespołem Aspergera.

Umiejętności specjalistyczne

 • znajomość nowoczesnych metod terapeutycznych (m.in. metody 3i oraz RDI)
 • język angielski — poziom C1
 • prawo jazdy (kat. B)

Umiejętności miękkie

 • umiejętność nawiązywania relacji z pacjentem opartej na zaufaniu
 • bardzo dobra organizacja pracy
 • cierpliwość i empatia

Doświadczenie

09.2017–obecnie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna PROMYK

Stanowisko: Psycholog dziecięcy

Obowiązki:

 • prowadzenie terapii indywidualnej i grupowej dla dzieci
 • dobór metod terapeutycznych w oparciu o stan pacjentów
 • konsultacje psychologiczne dla dzieci i rodziców
 • prowadzenie dokumentacji poradni

Osiągnięcia:

 • stworzenie autorskiego programu konsultacji psychologicznych dla dzieci z autyzmem i ich rodziców

09.2015–08.2017 Szkoła Podstawowa nr 211 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie

Stanowisko: Psycholog szkolny

Obowiązki:

 • konsultacje psychologiczne dla uczniów
 • prowadzenie zajęć na temat przeciwdziałania przemocy psychicznej
 • współpraca z rodzicami uczniów

Wykształcenie

Rok ukończenia: 2016

Kierunek: Psychologia, spec. ogólna (studia magisterskie)

Uniwersytet Warszawski

Kursy i certyfikaty

05.2019 — Certificate in Advanced English (poziom C1)

03.2018 — Relationship Development Intervention — terapia metodą Programu Rozwoju Relacji dla osób z autyzmem (kurs zaoczny)

Zainteresowania

Interesują mnie zaburzenia mieszczące się w spektrum autyzmu, szczególnie zespół Aspergera (regularnie czytam badania z tego zakresu). W wolnej chwili pomagam w schronisku dla psów i kotów.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Interesują Cię wzory CV dla innych zawodów? Więcej przykładów znajdziesz tutaj: CV za darmo: 50+ wzorów do pobrania online i wydrukowania.

Już wiesz, jak wygląda przykładowe CV psychologa. Taki dokument łatwo przygotujesz w kreatorze CV, gdzie znajdziesz puste CV do wypełnienia online. Teraz krok po kroku poprowadzę Cię przez kolejne sekcje curriculum vitae i podpowiem, co możesz zrobić, by zwiększyć swoje szanse na dostanie pracy.

1. CV psychologa zacznij od podsumowania zawodowego

Czy wiesz, że w trakcie jednej rekrutacji pracodawcy otrzymują średnio aż 250 życiorysów zawodowych? Dogłębna analiza wszystkich dokumentów jest niemożliwa — z tego powodu zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne zwykle dostają ci kandydaci, których CV już na pierwszy rzut oka wygląda lepiej od innych.

Dlatego CV psychologa zacznij od podsumowania zawodowego. Choć za granicą jest to standard, w Polsce większość osób wciąż pomija tę sekcję w swoich dokumentach aplikacyjnych.

Podsumowanie zawodowe w CV to nic innego jak krótki opis Twoich kwalifikacji i celów zawodów. Nie musi być długie — 3-4 zdania w zupełności wystarczą. Postaraj się zawrzeć w nich odpowiedzi na następujące pytania:

 • Jakie masz doświadczenie zawodowe?
 • Co do tej pory udało Ci się osiągnąć?
 • Dlaczego chcesz pracować w tej konkretnej firmie?

Jeśli to możliwe, w podsumowaniu zawodowym używaj liczb i pogrubień. Taki sposób zapisu aktywuje obydwie półkule mózgu — lewą, która odpowiada za logiczne myślenie oraz prawą, która odczytuje nasycenie barw. Dzięki temu Twoje CV łatwiej zapadnie rekruterowi w pamięć. Poza tym jeśli dobrze napiszesz o sobie w CV, potem łatwiej Ci będzie napisać list motywacyjny psychologa.

Zobacz, jak wygląda podsumowanie zawodowe w przykładowym CV psychologa:

CV psychologa — wzór podsumowania zawodowego

Jestem psychologiem dziecięcym z ponad 4,5-letnim doświadczeniem w pracy z pacjentami w wieku od 6 do 15 lat. W pracy terapeutycznej wykorzystuję podejście rozwojowe — m.in. metodę 3i oraz RDI. W 2018 roku stworzyłam autorski program konsultacji psychologicznych dla dzieci z autyzmem i ich rodziców w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej PROMYK. W Państwa placówce chciałabym poświęcić się pracy z dziećmi z zespołem Aspergera.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. W CV psychologa wyróżnij swoje umiejętności

Kolejną ważną sekcją w Twoim CV są Umiejętności. Jako psycholog od razu musisz bowiem pokazać, że posiadasz niezbędne kwalifikacje do pracy.

Żeby Twój dokument był bardziej czytelny, podziel tę sekcję CV na umiejętności twarde (specjalistyczne) i miękkie (czyli m.in. Twoje cechy charakteru (np. asertywność) istotne z punktu widzenia pracodawcy). Te drugie są w CV psychologa niezwykle istotne. Kompetencje miękkie dominują też na aktualnej liście umiejętności najbardziej pożądanych na rynku pracy, opracowanej przez LinkedIn.

Podczas tworzenia tej sekcji CV skup się na umiejętnościach wymienionych w ofercie pracy. Będziesz musiał dojeżdżać do pacjentów? Napisz w CV o prawie jazdy i podaj stosowną kategorię (np. B). Mówisz po angielsku lub niemiecku? W swoim CV uwzględnij poziom znajomości języka obcego (od A1 do C2).

Wzoruj się na opisie umiejętności w CV psychologa poniżej:

Umiejętności w CV psychologa — wzór

Umiejętności specjalistyczne

 • znajomość metod terapeutycznych (m.in. metody 3i oraz RDI)
 • język angielski — poziom C1
 • prawo jazdy (kat. B)

Umiejętności miękkie

 • umiejętność nawiązywania relacji z pacjentem opartej na zaufaniu
 • bardzo dobra organizacja pracy
 • cierpliwość i empatia

3. W CV psychologa pochwal się doświadczeniem

Tak samo jak w przypadku innych zawodów, w idealnym CV psychologa musisz opisać swoje doświadczenie. W tym celu zastosuj tzw. zasadę odwróconej chronologii w CV, czyli zacznij od opisu najbardziej aktualnego stanowiska. 

W CV psychologa skup się na stanowiskach związanych z Twoją branżą. Pomyśl o tym w ten sposób: jeśli aplikujesz na stanowisko psychoterapeuty w prywatnej klinice, nikogo nie obchodzi, że 5 lat temu rozdawałeś ulotki. Pokaż pracodawcy, jaką drogę zawodową przeszedłeś, by stać się tym, kim jesteś!

Piszesz CV bez doświadczenia? Pochwal  się chociażby praktykami, jakie odbyłeś w trakcie studiów. Możesz to również zrobić, jeśli przygotowujesz proste CV.

W sekcji z doświadczeniem w CV wymień w punktach swoje obowiązki, dodatkowe obowiązki i 1 lub 2 sukcesy. Ten ostatni element jest bardzo ważny. Większość kandydatów nie dodaje osiągnięć do CV, a przecież w ten sposób możesz pokazać rekruterowi, że jesteś aktywnym i cennym pracownikiem.

Oto przykład:

CV psychologa — wzór doświadczenia zawodowego

09.2017–obecnie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna PROMYK

Stanowisko: Psycholog dziecięcy

Obowiązki:

 • prowadzenie terapii indywidualnej i grupowej dla dzieci
 • dobór metod terapeutycznych w oparciu o stan pacjentów
 • konsultacje psychologiczne dla dzieci i rodziców
 • prowadzenie dokumentacji poradni

Osiągnięcia:

 • stworzenie autorskiego programu konsultacji psychologicznych dla dzieci z autyzmem i ich rodziców

09.2015–08.2017 Szkoła Podstawowa nr 211 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie

Stanowisko: Psycholog szkolny

Obowiązki:

 • konsultacje psychologiczne dla uczniów
 • prowadzenie zajęć na temat przeciwdziałania przemocy psychicznej
 • współpraca z rodzicami uczniów

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

4. W CV psychologa napisz o swoim wykształceniu

Wykształcenie to kolejne must have w Twoim CV. Psycholog musi bowiem posiadać konkretne kwalifikacje do pracy w zawodzie.

Na szczęście sekcja Wykształcenie w CV psychologa nie musi uwzględniać każdej ukończonej szkoły. Wystarczy, że podasz rok ukończenia studiów, kierunek, specjalizację, uzyskany tytuł i nazwę uczelni. Dodatkowym atutem może być np. Twoja wysoka ocena na koniec studiów. Niżej w tym miejscu CV wpisz także odbyte szkolenia i kursy, jeśli wiedza, jaką wówczas wyniosłeś, przyda Ci się w nowej pracy.

W CV psychologa nie musisz podawać też nazwy wydziału ani tytułu pracy dyplomowej — chyba że piszesz pierwsze CV lub Twoja praca była ściśle związana ze stanowiskiem, na którym Ci zależy.

Oto przykład:

CV psychologa — wzór wykształcenia

Rok ukończenia: 2016

Kierunek: Psychologia, spec. ogólna (studia magisterskie)

Uniwersytet Warszawski

Kursy i certyfikaty

05.2019 — Certificate in Advanced English (poziom C1)

03.2018 — Relationship Development Intervention — terapia metodą Programu Rozwoju Relacji dla osób z autyzmem (kurs zaoczny)

5. W CV psychologa opisz swoje hobby i pasje

Zainteresowania w CV nie są najważniejszą sekcją, ale warto je dodać. W ten sposób możesz bowiem utwierdzić rekrutera w przekonaniu, że Twoja praca jest Twoją misją albo — po prostu — sprawia Ci przyjemność. A tacy pracownicy są bardziej zaangażowani.

Jednak zrezygnuj z ogólników typu muzyka i film — coś takiego może pisać każdy. W zamian za to w CV psychologa wymień hobby bezpośrednio związane z Twoim zawodem lub to, które w jakiś sposób podkreśla Twoje kompetencje (np. konkretne metody psychoterapii czy ulubiony nurt w psychologii). W ten sposób zasugerujesz rekruterowi, że jesteś profesjonalistą.

Jednak pod żadnym pozorem nie kłam w CV. Takie rzeczy szybko wyjdą na jaw, a Ty stracisz szansę na zatrudnienie (i zafundujesz sobie niepotrzebny stres). 

Zobacz wzór zainteresowań w przykładowym CV psychologa:

CV psychologa — wzór zainteresowań

Interesują mnie zaburzenia mieszczące się w spektrum autyzmu, szczególnie zespół Aspergera (regularnie czytam badania z tego zakresu). W wolnej chwili pomagam w schronisku dla psów i kotów.

6. Do CV dołącz list motywacyjny psychologa

Nawet jeśli w ogłoszeniu nie ma takiej prośby, do CV warto dołączyć list motywacyjny. Psycholog może w ten sposób udowodnić, że wie, czego chce i dba o swój rozwój. Dlatego już na początku listu motywacyjnego podaj powody, dla których zależy Ci na tej pracy. 

W treści listu motywacyjnego psychologa skup się na tym, co możesz zaoferować przyszłemu pracodawcy. Opisz swoje kluczowe osiągnięcie pokaż, w jaki sposób Twoje doświadczenie przełoży się na sukces firmy. Spróbuj rozwinąć najważniejsze informacje z Twojego CV, czyli po prostu: daj się poznać!

A jak długi powinien być list motywacyjny na stanowisko psychologa? Bez obaw — nasycony treścią, za to krótki list motywacyjny na 1 stronę A4 wystarczy, by przekonać do siebie rekrutera. A żeby dodatkowo ułatwić mu skanowanie tekstu, podziel go na akapity, stosuj punktory i pogrubienia.

Zobacz wzór listu motywacyjnego psychologa poniżej:

List motywacyjny psycholog — wzór

Miejscowość, data

Alicja Pomagalska

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

Szanowni Państwo,

z przyjemnością aplikuję na stanowisko psychologa dziecięcego w Państwa poradni.

Zainteresowała mnie Państwa oferta, ponieważ mam już ponad 4,5-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku 6-15 lat oraz ich rodzicami.

Dlaczego wierzę, że warto mnie zatrudnić?

 1. W ciągu ostatnich 2 lat pracowałam z kilkoma autystycznymi pacjentami i dobrze poznałam problemy związane z tym zaburzeniem. W 2018 roku stworzyłam też autorski program konsultacji psychologicznych dla dzieci z autyzmem i ich rodziców, który pomaga im lepiej się zrozumieć. Dzięki temu będę mogła efektywniej pomagać pacjentom Państwa poradni (m.in. poprzez metodę RDI).
 2. Sprawnie komunikuję się w języku angielskim — w 2019 roku uzyskałam certyfikat językowy Certificate in Advanced English (poziom C1). Stale poszerzam też swoje słownictwo. Chciałabym wykorzystać swoją wiedzę, aby pracować również z anglojęzycznymi pacjentami.
 3. Wyróżnia mnie cierpliwość i empatia w stosunku do dzieci dotkniętych autyzmem i ich rodzin. Dzięki temu potrafię budować relacje oparte na zaufaniu, a tym samym prowadzić skuteczną i długotrwałą terapię. W ten sposób chciałabym pomóc również Państwa pacjentom.

Z przyjemnością spotkam się z Państwem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o moich kwalifikacjach i odpowiedzieć na Państwa pytania.

Z poważaniem,

Alicja Pomagalska

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

7. O czym jeszcze pamiętać, pisząc CV i list motywacyjny psychologa?

Przede wszystkim pamiętaj, aby w stopce dokumentu umieścić aktualną klauzulę CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. W przeciwnym wypadku Twój starannie przygotowany dokument trafi do... kosza. Przykładowy wzór klauzuli znajdziesz w naszym przykładowym CV psychologa.

Zanim wyślesz maila z CV i listem motywacyjnym, sprawdź, czy poprawnie zapisałeś w CV dane osobowe. Przejrzyj też plik pod kątem ewentualnych błędów w CV — literówki, niestosowne zdjęcie w CV czy nadmiar treści mogą sprawić, że rekruter odrzuci nawet najciekawszy życiorys, a Ty nie zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

Zadbaj też o właściwy format dokumentów. List motywacyjny i CV najlepiej zapisać w PDF — dzięki temu zyskasz pewność, że pracodawca wyświetli je na każdym urządzeniu dokładnie w takiej formie, w jakiej je wysłałeś. Wysyłanie zarówno CV, jak i listu motywacyjnego w .doc może spowodować błędy z formatowaniem dokumentu, zwłaszcza jeśli rekruter ma starszą wersję programu.

Potrzebujesz dobrego CV dla innego zawodu? Zobacz: Gotowe CV: wzory, szablony i przykłady CV dla 50+ zawodów. Szukasz też wzoru CV w PDF dla swojego zawodu? Zajrzyj tutaj: Wzór CV – PDF za darmo.

Dostałeś zaproszenie od rekrutera? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

Zobacz też: Jak zostać psychoterapeutą w Polsce? Porady oraz Jak zostać psychologiem? Studia i ścieżki kariery + porady.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

Nadal dręczą Cię wątpliwości związane z pisaniem CV lub listu motywacyjnego psychologa? A może masz ciekawe doświadczenia w tej kwestii? Twoja opinia jest dla mnie ważna — podziel się nią w komentarzu pod tym artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv list motywacyjny psycholog

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (7 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: