1. CV photo — jak i czy warto do CV dodać picture (fotografię)?

CV photo — jak i czy warto do CV dodać picture (fotografię)?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Przygotowujesz CV do pracy za granicą. Wiesz, co wpisać w poszczególne sekcje dokumentu, ale zastanawiasz się jeszcze, czy warto dodać do dokumentu fotografię, czyli CV photo (zwane też CV picture).

Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić dobre CV photo, w jakich sytuacjach należy dodać je do dokumentu, a kiedy nie jest to potrzebne. Przeczytasz również, w jakich krajach CV picture jest potrzebne, a gdzie lepiej się go wystrzegać i dlaczego.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Znajdź profesjonalny wzór CV dla swojego zawodu.

Czy w CV photo jest konieczne?

To zależy. Nie istnieje przepis na uniwersalny życiorys zawodowy, chociaż oczywiście warto wiedzieć, jak napisać CV. Jeśli wysyłasz dokumenty do pracy za granicą, w niektórych krajach warto dodać do curriculum vitae fotografię, a w niektórych zostanie to uznane za błąd w CV.

W Polsce najczęściej warto wstawić zdjęcie do CV — to dobry sposób na to, żeby rekruter łatwiej zapamiętał Twoją aplikację, a w przypadku niektórych zawodów jest to wręcz niezbędny warunek (np. w CV kosmetyczki). Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest treść dokumentu. Jeśli nie wpiszesz niezbędnych informacji w curriculum vitae (podsumowania zawodowego, umiejętności i doświadczenia), nawet najpiękniejsza fotografia Ci nie pomoże. 

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z CV po angielsku. Jeśli chcesz aplikować do pracy w Wielkiej Brytanii albo Stanach Zjednoczonych zdecyduj się na CV bez zdjęcia. W tych krajach obowiązują restrykcyjne prawa przeciwko dyskryminacji pracowników ze względu na rasę, płeć i pochodzenie etniczne. Dlatego rekruterzy bez czytania mogą odrzucić curriculum vitae z fotografią. Nie oznacza to, że nie dowiedzą się, jak wyglądasz. Jak pokazują badania, aż 70% HR managerów korzysta z mediów społecznościowych i przegląda profile kandydatów.

Natomiast w krajach Unii Europejskiej możesz śmiało dodać do CV photo — wyróżni Cię to spośród innych kandydatów. Dlatego np. w CV po francusku czy po niemiecku warto zamieścić fotografię. Zaraz dowiesz się, jak ją wykonać i jak powinna wyglądać, żeby zrobić dobre wrażenie na odbiorcy dokumentu.

Zobacz też wzór CV po niemiecku za darmo.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Jak zrobić dobre CV photo?

CV photo powino prezentować się profesjonalnie — nie może być rozmazane, prześwietlone albo niedoświetlone. Jeśli nie masz odpowiedniej fotografii lepiej zostawić dokument bez zdjęcia i skupić się na pozostałych sekcjach CV, przede wszystkim doświadczeniu i umiejętnościach. Przeczytaj kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać i zrobić odpowiednie CV picture:

Dopasuj CV photo do branży, w której pracujesz

Inna fotografia będzie odpowiednia do kreatywnego CV a inna do klasycznego curriculum vitae. Oczywiście na więcej możesz sobie pozwolić przy aplikowaniu do pracy w branży artystycznej, ale CV photo zawsze musi być profesjonalne — unikaj selfie oraz zdjęć z wakacji i imprez. Złe zdjęcie może zepsuć wygląd Twojego CV.

Dobrze wykadruj swoje CV photo

CV picture powinno pokazywać albo głowę i ramiona lub sylwetkę od talii w górę. Musi być na nim odpowiednio widać Twoją twarz, dlatego fotografia z daleka, z całym ciałem nie nadaje się do życiorysu zawodowego.

Wybierz odpowiedni format CV picture

CV photo musi mieć odpowiedni rozmiar — nie może przytłaczać i zajmować zbyt dużej części dokumentu. Najlepiej zdecyduj się na fotografię taką jak do oficjalnych dokumentów, np. dowodu osobistego, prawa jazdy i paszportu, czyli ok. 3,5 x 4,5 cm.

Zadbaj o ubiór

To, w co się ubierzesz do zdjęcia, ma znaczenie. Zrezygnuj z krzykliwych wzorów i kolorów, zasłaniania twarzy i nakryć głowy. Załóż koszulę i marynarkę albo samą koszulę — jest to tzw. dress code smart casual

Zrób CV photo o profesjonalnego fotografa

Nie czarujmy się, najlepszą fotografię wykona profesjonalista — będzie wiedział, jak Cię ustawić i zadba o odpowiednie oświetlenie, a później obrobi zdjęcie biznesowe w programie graficznym.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Jak dodać do CV photo?

Gdy już wykonasz porządne CV photo, musisz wiedzieć, jak wstawić je do gotowego CV — najłatwiej będzie użyć gotowego szablonu, np. z generatora CV LiveCareer.pl. We wzorze dokumentu znajdziesz specjalne miejsce na zdjęcie i wstawisz je kilkoma kliknięciami. Nie będziesz musiał martwić się o formatowanie CV.

Gdy przygotowujesz wzór CV w Wordzie, CV w Google Docs, CV w Canvie albo CV w Photoshopie, może nie być tak łatwo. Jeśli nie znasz się na formatowaniu dokumentów w tych programach, może zająć Ci to trochę czasu, a efekt nie będzie satysfakcjonujący. Dobry program do pisania CV może znacznie ułatwić sprawę.

CV picture zwyczajowo umieszcza się w prawym lub lewym górnym rogu dokumentu obok danych osobowych i kontaktowych. Fotografia musi dobrze zgrywać się z pozostałymi częściami życiorysu.

Oczywiście profesjonalne CV nie musi zawierać zdjęcia, nawet w krajach, w których można dodać je do dokumentu. Jeśli więc zdecydowałeś się pominąć CV photo, zobacz wzory CV bez zdjęcia do wypełnienia.

Możesz też zrobić dobre wrażenie na rekruterze, wysyłając wraz z CV list motywacyjny (po angielsku cover letter) — to z pewnością zwiększy Twoje szanse podczas rekrutacji, niezależnie od tego, czy stworzysz CV ze zdjęciem czy bez.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące CV photo, napisz komentarz pod artykułem. Chętnie na nie odpowiem i Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv photo

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (7 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: