Stwórz profesjonalne CV teraz!
Praca dla studenta [też zdalna]: gdzie szukać ofert online?
Piszą o nas:
Okres studiów to nie tylko nauka i imprezy do rana. To również dobry czas na to, żeby sobie dorobić, a przy okazji zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe — bo pracy dla studentów nie brakuje.
W tym artykule wyjaśnię Ci, gdzie najlepiej szukać pracy dla studenta w internecie i na co zwrócić uwagę przy przeglądaniu ofert. Przedstawię Ci też kilka pomysłów na dobrze płatną pracę (również zdalną) dla studentów dziennych i zaocznych.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
1. Praca dla studenta — dlaczego warto spróbować?
Na początku wyjaśnijmy jedną ważną kwestię.
Zatrudnienie studenta zwyczajnie się opłaca. Pracodawca, który oferuje pracę studentom do 26. roku życia, nie musi opłacać za nich składek ZUS, a to spora oszczędność. Poza tym osoby uczące się preferują elastyczne umowy — m.in. pracę na pół etatu, pracę w weekendy, wieczorami i w nocy — co dla większości pracowników nie jest zbyt atrakcyjne.
Dlatego nie musisz martwić się, że znalezienie pracy będzie dla Ciebie zbyt trudne — bycie studentem to Twój dodatkowy atut w CV, o którym dobrze jest wspomnieć już w pierwszej rubryce życiorysu, czyli w Podsumowaniu i celach zawodowych (nazywanym też sekcją O mnie w CV).
Oczywiście to nie znaczy, że nie musisz się starać. Dane GUS wskazują, że w roku akademickim 2020/2021 w Polsce studiowało aż 1 215 307 osób — a to oznacza, że przynajmniej niektórzy z nich będą Twoimi konkurentami w wyścigu po dobrą posadę. Tym bardziej, że sam koszt utrzymania jednej osoby na studiach dziennych to około 2000 zł miesięcznie, a nie wszyscy mogą liczyć na finansową pomoc od rodziców.
Jednak wystarczy, że napiszesz dobre, profesjonalne CV studenta i skupisz się na rozwijaniu swoich kompetencji zawodowych, a zdobycie pierwszej pracy będzie dla Ciebie nie tylko możliwe, ale też stosunkowo proste.
W dalszej części tego artykułu wyjaśnię Ci, jak to zrobić.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
2. Praca dla studenta [też zdalna] — jak ją znaleźć?
Powiedzmy to sobie szczerze — najlepsza praca dla studenta jest taka, która pozwalazdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe związane z kierunkiem studiów. Dlaczego?
Po pierwsze, dzięki temu nie będziesz musiał odrabiać bezpłatnych praktyk studenckich. Wystarczy, że firma wypisze Ci dokument, który potwierdzi zbieżność studiowanego przez Ciebie przedmiotu z Twoimi obowiązkami zawodowymi.
Po drugie, będziesz miał możliwość przekonać się w praktyce, czy studiowany przez Ciebie kierunek Ci odpowiada. A jeśli nie — to na tym etapie łatwiej będzie Ci go zmienić, dzięki czemu w przyszłości unikniesz nieoczekiwanego przebranżowienia i zmiany zawodu.
I wreszcie po trzecie, w przyszłości nie będziesz już musiał pisać pierwszego CV i listu motywacyjnego bez doświadczenia. To spore ułatwienie — bo jeśli masz jakieś (choćby niewielkie) doświadczenie w branży, możesz bardziej świadomie wybierać kolejnych pracodawców.
A jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej pokażesz, że masz jasno sprecyzowany cel zawodowy i uparcie do niego dążysz — wykonując daną pracę już na studiach — to w przyszłości będziesz mógł negocjować lepsze warunki zatrudnienia.
Oczywiście, nawet praca dla studenta niezwiązana z Twoim kierunkiem będzie dla Ciebie wartościowym doświadczeniem. Dzięki temu poznasz, co to znaczy mieć szefa i nauczysz się cennych w CV umiejętności miękkich — m.in. organizacji pracy, komunikacji i pracy zespołowej — które będą Ci potrzebne w każdym kolejnym zawodzie.
Praca dla studenta — gdzie szukać ofert?
Ofert pracy dla studentów najlepiej szukać w internecie. Oto przykładowe wyszukiwarki ogłoszeń:
- pracuj.pl
- olx.pl
- praca.dlastudenta.pl
- students.pl
- gumtree.pl
- grupy na Facebooku, np. praca dla studenta (Warszawa i okolice).
Na tych stronach znajdziesz zarówno oferty pracy zdalnej dla studenta, jak i pracy stacjonarnej (np. w formie stażu).
Jako student możesz zatrudnić się nie tylko na podstawie umowy o pracę (również tymczasowej), ale też umowy o dzieło lub umowy zlecenie — do ukończenia 26. roku życia i tak będziesz mógł za darmo korzystać z publicznej opieki zdrowotnej, a okres studiów będzie Ci się wliczał do stażu pracy.
Jako student nie możesz za to pójść na staż z urzędu pracy. To dlatego, że student nie może zarejestrować się jako bezrobotny, a lata nauki wliczają mu się później np. do urlopu wypoczynkowego.
Jak zdobyć najlepszą pracę dla studenta?
Oto lista sztuczek, która pomoże Ci zdobyć pracę w wymarzonym ciekawym zawodzie już na studiach.
- Zapisz się na wolontariat w fundacji związanej z Twoją branżą.
- Poinformuj wykładowców i przyjaciół, że szukasz pracy.
- Zaangażuj się w działalność mediów studenckich i samorządu.
- Zostaw swoje CV w biurze karier swojej uczelni.
- Czytaj oferty na wydziałowej tablicy ogłoszeń.
- Zapisz się na dodatkowe zajęcia, dzięki którym zdobędziesz i udoskonalisz swoje kwalifikacje zawodowe.
- Chodź na targi pracy dla studentów i rozmawiaj z pracodawcami. Pytaj ich o wymagania i możliwości rozwoju w firmie.
- Przyjmuj zlecenia od rodziny i znajomych.
- Napisz idealne CV i list motywacyjny.
Przeczytaj też nasz poradnik: CV do pracy zdalnej - jak napisać? Wzór i porady.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
3. W jakich zawodach możesz pracować jako student?
Jak już wspomnieliśmy — najlepiej poszukać takiej pracy dla studenta, w której nie tylko sobie dorobisz, ale i zdobędziesz pierwsze doświadczenie zawodowe.
Oto lista przykładowych zajęć na różnych kierunkach:
- praca dla studenta medycyny: praca w recepcji medycznej, praca w stowarzyszeniach i fundacjach, korepetycje z chemii i biologii dla maturzystów
- praca dla studenta psychologii: staż w dziale HR, reklama i marketing, prowadzenie kanału psychologicznego na YouTube, pisanie bloga poradnikowego
- praca dla studenta prawa: praktykant w kancelarii prawnej, staż w dziale prawnym firmy, praca administracyjno-biurowa
- praca dla studenta informatyki: junior developer, młodszy specjalista IT, naprawa sprzętu komputerowego, programowanie online
- praca dla studenta filologii angielskiej: praca biurowa w korporacji, wykonywanie tłumaczeń, praca w recepcji hotelowej, nauczanie języka angielskiego
- praca dla studenta filologii polskiej: redakcja i korekta tekstów, staż w wydawnictwie, reklama i marketing, copywriting.
Oczywiście, jako student możesz też wykonywać prace sezonowe i dorywcze. Oto popularne zawody dla studentów:
- barman
- kelner
- bramkarz w klubie
- kurier
- hostessa
- recepcjonista
- pracownik fast foodu
- dostawca jedzenia
- pracownik call center
- kasjer w kinie
- sprzedawca w sklepie odzieżowym.
Jako student możesz też wykonywać pracę online przez internet, m.in.:
- prowadzenie kanałów social media
- pisanie bloga
- montaż i edycja video
- internetowa sprzedaż niepotrzebnych ubrań i książek
- wypełnianie ankiet online
- tłumaczenie tekstów
- przepisywanie tekstów książek i nagrań
- przygotowywanie napisów do filmów (np. na YouTube)
- sprzedaż rękodzieła.
Przeczytaj też, jak napisać CV absolwenta liceum oraz list motywacyjny do promotora. Zobacz też wzór CV do call center.
Masz już doświadczenie w pracy dla studenta? Podziel się swoją opinią i poradami w komentarzach!
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.
Oceń ten artykuł:
Praca dla studenta
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Gotowe CV: wzór i 80+ darmowych przykładów CV do pracy
Zobacz gotowe CV wzory do wypełnienia i pobrania dla ponad 50 zawodów. Sprawdź gotowe szablony CV rekomendowane przez rekruterów i stwórz profesjonalny dokument w kilka minut.
Jak wysłać CV na OLX? Aplikowanie do pracy przez formularz
Dowiedz się, jak dodać i wysłać CV na OLX i zaaplikować do pracy przez ten portal. Zobacz, jak napisać skuteczny dokument, który wyślesz przez formularz OLX.
Postanowienia noworoczne 2024 — lista 50+ pomysłów
Zobacz listę 50+ praktycznych i ciekawych postanowień noworocznych. Dowiedz się, jak je napisać i co zrobić, by łatwiej osiągać swoje cele.
Piszą o nas: