1. Jak zrobić skuteczne video CV i co powiedzieć? 7 przykładów

Jak zrobić skuteczne video CV i co powiedzieć? 7 przykładów

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Video CV jest kuszącą alternatywą dla klasycznego curriculum vitae, które przygotowuje się w formie pisemnej. Na pewno to bardzo oryginalna opcja, która wyróżnia aplikację kandydata na tle innych, tradycyjnych zgłoszeń. Ale czy przypadkiem wysłanie video CV nie niesie ze sobą pewnego ryzyka? 

Przecież Twój pomysł na CV w formie wideo może nie przypaść do gustu rekruterowi. Co gorsza, wysyłając nieprofesjonalny film możesz się ośmieszyć. Jak tego uniknąć? 

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się jak szybko stworzyć dobre video CV, co powiedzieć przed kamerą i o co zadbać. Pokażemy Ci również przykłady video CV — złych i dobrych, dzięki czemu zobaczysz, jakich błędów się wystrzegać, a na czym warto się wzorować.

Zdecyduj, który szablon  do CV najbardziej Ci odpowiada. Przygotowaliśmy ich aż 26, w różnych kolorach i stylach.

Stwórz CV teraz

Nie wiesz, jak napisać CV? Zainspiruj się wzorami CV, stworzonymi przez profesjonalistów.

1. Czy wysyłanie video CV w rekrutacji to dobry pomysł? 

Wśród wielu rodzajów CV Twoją uwagę zwraca życiorys zawodowy w formie video? W takim razie przedstawimy teraz argumenty za i przeciw wysyłaniu video CV do rekruterów. Będziesz wiedział, czy warto postawić na tego rodzaju kreatywne CV

Nakręcenie video i przedstawienie w nim swojej kandydatury to sporo zachodu. Na pewno więcej niż w przypadku przygotowania klasycznego CV. Badania pokazują, że video CV może skutkować surowszymi ocenami umiejętności i zdolności kandydata niż papierowy dokument.

To oznacza, że przygotowując video CV, trzeba naprawdę się do tego przyłożyć, by wyszło profesjonalnie i przekonująco. Teraz zobacz kilka przykładowych video CV. Może Cię one zainspirują do stworzenia własnego filmu. Niektóre pokażą Ci też, czego warto unikać, by nie wypaść śmiesznie i nieprofesjonalnie. 

2. Dobre i złe przykłady video CV

Zaczynamy od całkiem niezłych przykładów video CV. Zobacz, jak ich autorzy opisują swoje atuty w CV i na co kładą największy nacisk. Złe przykłady pokazują, czego za wszelką cenę musisz unikać, tworząc własne multimedialne CV.

Dobre przykłady video CV

Obejrzyj poniższe video CV, bo są zrobione przyzwoicie lub dobrze. Pamiętaj, że wiele zależy od tego, gdzie aplikujesz i jak jest sformułowane ogłoszenie o pracę. 

Atrakcyjne video CV do pracy w marketingu

Jest to przykład CV o odwróconej chronologii. W przypadku życiorysu w formie video wszystkie chwyty są dozwolone. 

Krótkie video CV

Powyższe video CV przypomina krótki list motywacyjny. Jest skromne i naszym zdaniem — skuteczne. 

Zabawne, ale ciekawe video CV

To video CV ma humorystyczne akcenty, ale pomimo to przedstawia profesjonalnego kandydata, którego kwalifikacje zawodowe robią wrażenie. 

To były przykłady CV po angielsku (CV in English), nagrane w formie video. Teraz pora na polskie wersje. 

Pomysłowe video CV dla dziennikarza

W tym video CV dla dziennikarza, autorka filmu bardzo ciekawie bawi się konwencją charakterystyczną dla jej zawodu.

Video CV dla osób bez doświadczenia

Autorka powyższego video stworzyła filmowe CV bez doświadczenia, które wypadło całkiem nieźle. Wymieniła ważne kursy i szkolenia w CV, dzięki czemu jej aplikacja naprawdę robi wrażenie. Dodała nawet informację o prawie jazdy w CV i posiadaniu własnego auta. 

Złe przykłady video CV

Oto przykłady video CV, na których nie warto się wzorować. W żadnym wypadku nie popełnij błędów, które przypadły w udziale autorom poniższych CV w formie video.

Video CV: Zatrudnij mnie!

Śpiewanie to jednak spory błąd w CV. Podobnie jak usilne proszenie o zatrudnienie. 

Video CV Barneya Stinsona


Jeśli oglądałeś „Jak poznałem Waszą matkę”, zrozumiesz, dlaczego to video CV ma taką, a nie inną formę. Jeśli nie oglądałeś — obejrzyj. 

3. Jak stworzyć video CV?

Najważniejsze jest stworzenie scenariusza dla video CV. Jak pokazują powyższe przykłady — pomysłów jest mnóstwo i tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz się zaprezentować. Oczywiście, musisz myśleć również o profilu pracodawcy i tak zaplanować swój film, by pasował do kultury firmy. 

Możesz zacząć od wymienienia wykształcenia w CV (jak na filmie nr 2), jeśli uważasz, że jest ono Twoją mocną stroną. Możesz też zacząć klasycznie — od przedstawienia się i podania danych osobowych w CV. To Ty jesteś tu aktorem, reżyserem i producentem filmu. Ale po kolei.

Przygotuj się stworzenia video CV

Na początek musisz przygotować krótką charakterystykę swojej kandydatury. To powinno być coś w rodzaju rubryki CV O mnie, czyli podsumowania zawodowego w CV. Napisz sobie kilka zdań na kartce i zredaguj w taki sposób, by dobrze brzmiało w języku mówionym, nie tylko pisanym. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Gdy już sklecisz kilka zdań (wystarczy cztery–pięć) ogólnych na swój temat, pora pochwalić się umiejętnościami. W klasycznym CV umiejętności wymienia się w formie listy wypunktowań i dzieli na umiejętności miękkie i twarde

Ty powinieneś skupić się na najważniejszych umiejętnościach w CV i wymienić je w atrakcyjny sposób, żeby Twoje video nie było nudne. Wystarczy parę zdań typu: Jestem osobą dobrze zorganizowaną, lubi pracę z ludźmi, a moja znajomość angielskiego jest na poziomie C1

Pamiętaj, żeby przy każdej okazji wspominać o tym, jakie korzyści przyniesiesz pracodawcy. Dobrze pokazuje ten chwyt video CV numer 1, które prezentujemy powyżej. Jego autorka mniej skupia się na wykształceniu, a bardziej na swoich cechach charakteru w CV oraz umiejętnościach i pasjach. Dużo miejsca poświęca również na zainteresowania w CV

Pamiętaj, żeby ciekawie przedstawić też swoje doświadczenie zawodowe w CV. Forma video jest w tym przypadku nie do końca sprzyjająca, ale spójrz na video CV numer 3. Można z tego wybrnąć!

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Przećwicz wszystko, zanim zaczniesz nagrywać video CV

Gdy masz już przygotowany scenariusz dla swojego video CV, powtórz swoje kwestie co najmniej kilka razy, zanim włączysz nagrywanie. Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie „planu zdjęciowego”.

Pamiętaj także o stosownym ubiorze. Nie musi to być bardzo oficjalny strój — wszystko zależy od tego, gdzie aplikujesz. Sam będziesz wiedział najlepiej jak Twoje CV powinno wyglądać

Nagraj video CV

Nagraj krótkie video za pomocą kamery lub telefonu. Wyszukaj w sieci programy do obrobki video. Może to być np. ten, ten albo ten program. Są jednymi z najlepszych, jakie znajdziesz w Internecie. Oczywiście, jeśli umiesz już edytować wideo w innym programie, trzymaj się tego, co znasz. Dzięki temu szybciej zmontujesz swój film i z pewnością będzie on wyglądał o wiele lepiej.

Udostępnij video CV

Jeśli nagrałeś już swoje video CV, możesz dodać je do swojego konta na YouTube. Spójrz na górny pasek, na którym znajdziesz ikonkę kamery z plusem. W tym miejscu łatwo umieścisz swój materiał w serwisie. 

Dodaj video CV do treści maila lub na LinkedIn

Teraz pora przygotować mail z CV. Umieść w wiadomości do rekrutera link do swojego video CV. Uprzedź w nim, że Twoje curriculum vitae można odtworzyć, zamiast przeczytać. Jeśli obawiasz się, że CV w takiej formie może nie być skuteczne, napisz CV i dodaj je do maila jako załącznik. 

Masz również możliwość dodania video CV do swojego profilu na LinkedIn. Przygotowany film bardzo łatwo opublikować. W miejscu, w którym dodaje się zwyczajowo publikacje, wystarczy wybrać ikonę kamery i tam dodać swoje video CV.

To już prawie koniec, ale… Jak pewnie wiesz, papierowe CV zawsze zawiera tzw. zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Żeby mieć pewność, że Twoja aplikacja spełnia wszelkie wymogi i może być brana pod uwagę w rekrutacji, po prostu wypowiedz treść odpowiedniej klauzuli CV

Przygotowując w ten sposób swój film video, będziesz mieć pewność, że przygotowałeś perfekcyjne CV. Teraz pozostaje Ci czekać na odpowiedź ze strony pracodawcy, a potem przygotować odpowiedzi na pytania, które padną podczas rozmowy kwalifikacyjnej

A jeśli zmieniłeś zdanie i wolisz stworzyć tylko tradycyjny życiorys, przeczytaj, jak napisać dobre CV. Poznaj darmowe kreatory CV i dowiedz się też, w jakim programie zrobić CV w formie pisemnej.

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, jak stworzyć video CV, podziel się nimi na forum poniżej. Jesteśmy również ciekawi Twojej opinii na temat tworzenia tego typu życiorysu do pracy.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Video cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4  (6 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: