1. Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon — pytania i odpowiedzi

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon — pytania i odpowiedzi

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Wstępna rozmowa kwalifikacyjna przez telefon to dziś standard. Od jej przebiegu zależy, czy zostaniesz zaproszony do dalszych etapów rekrutacji. Musisz wypaść naprawdę dobrze, a masz tylko jedną szansę. Jak ją najlepiej wykorzystać?

Za chwilę poznasz 7 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon i dowiesz się, jak na nie odpowiadać. Zobaczysz, jak przygotować się do telefonicznej rozmowy z rekruterem — również po angielsku, niemiecku i w innych językach obcych. Dzięki temu łatwiej i szybciej dostaniesz pracę.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon — jak się do niej przygotować?

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon zwykle nie trwa długo (do 30 minut) — jej zadaniem jest bowiem wstępna ocena kandydata. Poza tym rekruter (albo headhunter) chce się upewnić, że Twoje oczekiwania pokrywają się z oczekiwaniami i możliwościami firmy. A jeśli tak, to bardzo możliwe, że zaprosi Cię na kolejne spotkanie — tym razem w siedzibie przedsiębiorstwa.

Mimo to pamiętaj, że każda rozmowa kwalifikacyjna wymaga przygotowania. Ta telefoniczna, choć łatwiejsza do przeprowadzenia, nie jest wolna od wad — takich jak niemożność odczytania emocji z twarzy rekrutera, brak zasięgu czy inne problemy techniczne.

Zatem co możesz zrobić, by Twoja telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna przebiegała bez zakłóceń?

1. Umów się na dogodny termin rozmowy

Choć część zaproszeń na rozmowę przychodzi w odpowiedzi na maila z CV, to gdy intensywnie szukasz pracy, możliwe, że w którymś momencie rekruter do Ciebie zadzwoni. Dlatego nie bój się odebrać połączenia od nieznanego numeru albo oddzwonić, jeżeli akurat nie mogłeś rozmawiać. To nic złego — pracodawcy doskonale wiedzą, że możesz nie być dostępny przez 24 godziny na dobę.

Ale jeżeli odbierzesz telefon w swojej obecnej pracy i rekruter będzie chciał „zadać Ci kilka pytań”, spróbuj umówić się na rozmowę o innej, dogodnej dla Ciebie porze (jednak nie później niż po 2 dniach od połączenia). Wyjście z biura na ruchliwą ulicę albo rozmawianie szeptem, tak by nie usłyszał Cię Twój obecny szef, raczej nie pomoże Ci zrobić dobrego wrażenia.

2. Znajdź ciche miejsce na rozmowę kwalifikacyjną przez telefon

Prowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon w autobusie, biurze albo w trakcie wizyty u przyjaciół to zły pomysł. Jeśli chcesz odnieść sukces rekrutacyjny, potrzebujesz miejsca z dobrym zasięgiem, w którym będziesz mógł się skupić. Postaraj się, żeby w tym czasie nikt Ci nie przeszkadzał (dotyczy to również domowników).

3. Ustaw profesjonalną pocztę głosową i neutralny sygnał

„Granie na czekanie” albo „dziwna” poczta głosowa mogą odstraszyć, a w najlepszym wypadku rozśmieszyć rekrutera. Dlatego, żeby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, zadbaj, by Twój sygnał w telefonie był neutralny i nie budził kontrowersji. Upewnij się, że Twój numer nie jest zastrzeżony — w przeciwnym wypadku rekruter nie będzie mógł się do Ciebie dodzwonić.

4. Przygotuj CV i kluczowe pytania, jakie zadasz w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon

Skoro rekruter i tak nie będzie Cię widział, to dlaczego by sobie nie pomóc? Zerkanie na notatki i gotowe CV sprawi, że Twoja wypowiedź będzie bardziej uporządkowana i nie pominiesz żadnych istotnych kwestii. Poza tym zapamiętasz, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon, by udział w kolejnych etapach rekrutacji nie okazał się dla Ciebie stratą czasu. 

Przygotuj też kartkę i długopis, żeby samemu notować odpowiedzi rekrutera — w ten sposób unikniesz niedomówień.

5. Przećwicz wymowę

Zanim odbierzesz telefon od rekrutera, naucz się wyraźnie mówić. W tym celu wykonaj podstawowe ćwiczenia artykulacyjno-dykcyjne i złap oddech. Nad tempem mówienia i dykcją łatwiej zapanować „na siedząco”, dlatego nie przemieszczaj się w trakcie rozmowy.

Nie nadużywaj też bezdźwięcznego przytakiwania („yhm”, „aha” itp.) i nie przerywaj swojemu rozmówcy — rekruter może uznać takie zachowanie za niegrzeczne, a w najlepszym wypadku za mało profesjonalne.

6. Zgłaszaj problemy techniczne w trakcie rozmowy

Jeśli słyszysz, że zrywa się połączenie albo coś szumi w słuchawce, od razu powiedz o tym rekruterowi. Najgorsze, co możesz zrobić, to próbować domyślać się, co właśnie powiedział. Nie ma sensu ryzykować!

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon — pytania, które padają najczęściej i gotowe odpowiedzi

Istotnym etapem przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon jest poznanie najpopularniejszych pytań i przygotowanie odpowiedzi, które pokażą Cię w dobrym świetle. 

Oczywiście, sama rozmowa może przebiegać inaczej w zależności od branży, stanowiska, Twojego doświadczenia w CV i kwalifikacji zawodowych. Ale są takie pytania, które pojawią się niemal na pewno. Zobacz, jak na nie odpowiadać.

1. Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę?

W ten sposób rekruter wstępnie sprawdza Twoją motywację do pracy w danej firmie.

Jak odpowiadać? Nie narzekaj na obecnego szefa czy niską pensję. Najlepiej powiedzieć, że szukasz nowych możliwości rozwoju, które bardziej odpowiadają Twoim celom zawodowym. Możesz też zaznaczyć, że lubisz swoją pracę i nie planowałeś z niej odchodzić, ale oferta wydała Ci się na tyle interesująca, że postanowiłeś wysłać CV.

2. Jakie ma Pan/Pani oczekiwania finansowe?

Zadając to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon, rekruter chce się dowiedzieć, jak wysoko oceniasz swoją pracę oraz czy zakładany przez firmę budżet pokrywa się z Twoimi oczekiwaniami.

Jak odpowiadać? Nie zaniżaj swoich oczekiwań finansowych, ale powiedz, że jesteś otwarty na negocjacje. Podaj widełki płacowe zamiast konkretnej kwoty. Jeśli w ogłoszeniu nie było mowy o wysokości pensji, sprawdź medianę wynagrodzeń na danym stanowisku w Twoim mieście i poruszaj się w jej granicach, mając na uwadze swoje doświadczenie oraz jakość świadczonej pracy.

2. Jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?

Tym pytaniem pracodawca sprawdza, czy znasz swoją wartość i wiesz, w jakich obszarach możesz się nadal rozwijać.

Jak odpowiadać? W trakcie wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon wystarczy, że wymienisz jedną słabą oraz dwie mocne strony (a jeśli jeszcze ich nie poznałeś, wcześniej wykonaj tzw. analizę SWOT). Gdy będziesz mówić o swojej słabości, koniecznie wspomnij, jak usiłujesz ją wyeliminować. W przypadku zalet postaraj się, by brzmiały wiarygodnie. Dobrym pomysłem jest przytoczenie swoich osiągnięć z CV, które potwierdzają Twoje umiejętności lub pozytywne cechy charakteru.

3. Jak wyobraża sobie Pan/Pani pracę na tym stanowisku?

To pytanie ma skontrolować Twoją wiedzę na temat branży. Jest też punktem wyjścia do rozmowy na temat Twoich przyszłych obowiązków.

Jak odpowiadać? Przed rozmową kwalifikacyjną przez telefon jeszcze raz przeczytaj ofertę pracy. Odwiedź też stronę internetową firmy i sprawdź, na jakich wartościach się opiera. Następnie zestaw tę wiedzę ze swoim dotychczasowym doświadczeniem.

4. Jakie były Pana/Pani dotychczasowe obowiązki?

W ten sposób rekruter sprawdza, czy Twoje doświadczenie zawodowe pokrywa się z oczekiwaniami firmy.

Jak odpowiadać? Naucz się krótko i zwięźle mówić o swoich obowiązkach w pracy. Skup się na tych najbardziej związanych ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Wspomnij też o ciekawych lub prestiżowych projektach, w których brałeś udział.

5. Dlaczego chce Pan/Pani pracować w naszej firmie?

To kolejny sposób na sprawdzenie Twojej motywacji. Zadając pytanie o chęć pracy w tej konkretnej firmie, rekruter chce wiedzieć, czy Twoja odpowiedź na ofertę pracy nie była przypadkowa.

Jak odpowiadać? Zanim rekruter do Ciebie zadzwoni, zasięgnij informacji o firmie — np. przez jej stronę internetową i konto na LinkedIn. Zastanów się, jakie możliwości, produkty, wartości, sukcesy lub kampanie marketingowe firmy sprawiają, że praca w tym miejscu wydaje Ci się atrakcyjna. Nawiąż do swoich zainteresowań lub umiejętności z CV.

6. Co motywuje Pana/Panią do pracy?

To pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon ma sprawdzić, czy pasujesz do kultury organizacyjnej firmy.

Jak odpowiadać? Powiedz, co sprawia, że czujesz satysfakcję pracy. Być może lubisz poruszać się w grupie pasjonatów, pracować nad rozwojem konkretnych kompetencji albo osiągać mierzalne cele? Zaakcentuj te powody, które pokrywają się z wartościami firmy.

Dostałeś zaproszenie na kolejny etap rekrutacji? Poznaj 20 najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej i zobacz gotowe odpowiedzi. A jeśli nadal nie masz informacji zwrotnej, sprawdź, po jakim czasie dzwoni rekruter.

3. Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon po angielsku lub niemiecku — o czym pamiętać?

Jeśli aplikujesz do pracy za granicą albo wpisałeś biegłą znajomość języka obcego do CV, możesz oczekiwać, że rekruter zechce Cię sprawdzić (to m.in. dlatego nie warto kłamać w CV). Ale rozmowa kwalifikacyjna przez telefon po angielsku, niemiecku lub w innym języku obcym wymaga specjalnego przygotowania.

Dlatego wcześniej popracuj nad akcentem i powtórz słownictwo branżowe (słówka trudne do zapamiętania możesz sobie zapisać na kartce). Rozmowa telefoniczna w języku obcym jest bowiem trudniejsza od spotkania „na żywo” (również dla rekrutera!), ponieważ nie widzicie swojej mimiki.

Poza tym usłyszysz prawdopodobnie takie same i niezbyt trudne pytania jak w trakcie telefonicznej rozmowy kwalifikacyjnej po polsku. Szczegółowe odpowiedzi i przydatne zwroty znajdziesz w naszych innych poradnikach: rozmowa kwalifikacyjna po angielsku oraz rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku.

Przeczytaj też, co zrobić, gdy pracodawcy nie dzwonią do Ciebie po wysłaniu CV.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Jak wspominasz swoją rozmowę kwalifikacyjną przez telefon? A może to doświadczenie masz jeszcze przed sobą? Podziel się swoją historią w komentarzu.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3  (2 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: