Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Wysyłam CV i nikt nie odpowiada — skarży się wielu kandydatów. Nic dziwnego — brak odpowiedzi na CV może być frustrujący i sprawić, że zaczniesz wątpić w swoje kompetencje. Czy słusznie?
W tym artykule wyjaśnię Ci, dlaczego rekruter nie dzwoni po wysłaniu CV i jak to zmienić.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Będę z Tobą szczera.
W większości przypadków brak odpowiedzi na CV oznacza po prostu, że pracodawca zaprosił na rozmowę kwalifikacyjną kogoś innego. Być może ta osoba wysłała lepsze CV albo ma większe doświadczenie w branży.
To zupełnie normalne — na jedną ofertę pracy aplikuje od kilkunastu do nawet kilkuset osób i odezwanie się do wszystkich jest technicznie niemożliwe. Z tego powodu wiele firm już w treści oferty zastrzega, że „skontaktuje się tylko z wybranymi kandydatami”.
Jednak nie zawsze tak jest. Czasami brak odpowiedzi na wysłane CV wynika z błędów, które popełniają kandydaci.
Oto najczęstsze przyczyny, dlaczego nikt do Ciebie nie dzwoni po wysłaniu CV:
Prawidłowe dane osobowe i kontaktowe w CV to podstawa. Już jedna literówka w numerze telefonu czy adresie e-mail może uniemożliwić rekruterowi kontakt z Tobą. Powodem jego milczenia może być też śmieszny, nieprofesjonalny adres e-mail, który zamieściłeś w CV — dlatego najlepiej używać takiego, który zawiera Twoje imię i nazwisko (np. imię.nazwisko@domena.com).
Jeśli aplikujesz do pracy w Polsce, na dole CV musisz umieścić obowiązkową klauzulę RODO ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych i kontaktowych — własną lub taką, o którą pracodawca poprosił w ogłoszeniu. Brak tego elementu sprawia, że rekruter, nawet jeśli by chciał, to nie może do Ciebie zadzwonić. To byłoby niezgodne z prawem.
Kolejnym powodem braku odpowiedzi na CV może być niedopasowanie dokumentu do treści ogłoszenia. Być może nie użyłeś słów kluczowych zawartych w ofercie pracy. Albo nie odniosłeś się do konkretnych wymagań firmy. Tak czy inaczej — jak wykazało badanie InterviewMe, aż 67% rekruterów z łatwością rozpoznaje CV wysyłane masowo, po czym od razu je odrzuca.
Może się również zdarzyć, że rekruter nawet nie przeczytał Twojego CV. Czasami winę ponosi złe formatowanie dokumentu (np. wysłanie CV w Word zamiast w PDF), przez co dokument „rozjechał się” na ekranie innego urządzenia. Zły format CV mógł też sprawić, że plik został odrzucony przez system ATS i rekruter nawet na niego nie spojrzał. A może załączyłeś CV do pustego maila, co mogło zostać odczytane jako brak szacunku.
Ostatnim częstym powodem, dla którego pracodawcy nie dzwonią po wysłaniu CV, są media społecznościowe. Pamiętaj, że aż 70% rekruterów przed ewentualnym telefonem sprawdzi Cię w social mediach. Zaszkodzić mogą Ci m.in. kompromitujące zdjęcia czy kontrowersyjne posty i komentarze. Dlatego warto prowadzić profesjonalne konto na LinkedIn lub GoldenLine, a w pozostałych mediach — na Facebooku, Instagramie czy TikToku — zmienić ustawienia prywatności, tak by widzieli Cię tylko znajomi.
W niektórych firmach proces rekrutacyjny potrafi trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Na ogół im większa firma i wyższe stanowisko, tym dłuższy czas oczekiwania (chyba że pracę zaproponował Ci tzw. headhunter, czyli „łowca głów”). Jeśli więc wysłałeś swoje CV wczoraj i zastanawiasz się, dlaczego nikt nie odpowiada, przyczyna może być prozaiczna — rekrutacja wciąż trwa, a Ty nadal jesteś w grze. Po prostu nie wszystkie firmy informują kandydatów o postępach w naborze.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
No dobrze — załóżmy, że znasz już potencjalną przyczynę braku odpowiedzi na wysłane CV. Teraz masz do wyboru kilka opcji.
Jeśli rekrutacja trwa nadal i wykryłeś któryś z powyższych błędów w swoim CV (np. literówkę w numerze telefonu, brak klauzuli czy zły format pliku), recepta jest prosta — zaaplikuj ponownie na to samo stanowisko. Możesz to zrobić np. z nowego adresu e-mail. W ten sposób nic nie tracisz, a możliwe, że tym razem rekruter do Ciebie zadzwoni.
Ale jeżeli uważasz, że możesz napisać do pracodawcy wiadomość e-mail z pytaniem, czy otrzymał Twoje dokumenty. Oto przykład:
Szanowni Państwo,
w [dzień tygodnia, data] wysłałem do Państwa CV i list motywacyjny na stanowisko [nazwa stanowiska].
Pragnę ponownie potwierdzić swoje zainteresowanie ofertą i zapytać, czy dokumenty do Państwa dotarły. Jeśli proces rekrutacyjny trwa nadal, będę wdzięczny za informację, w jakim terminie mogę liczyć na ewentualny kontakt.
Z wyrazami szacunku
[Twoje imię i nazwisko]
[Twój numer telefonu]
Pamiętaj tylko, by nie wywierać na rekruterze presji — tego nikt nie lubi!
A jeśli wziąłeś już udział w rozmowie kwalifikacyjnej i po kilku dniach nadal nie otrzymałeś odpowiedzi, sprawdź, jak zapytać o wynik rekrutacji.
Brak odpowiedzi na CV może Cię frustrować — w końcu poświęciłeś mnóstwo czasu na czytanie ofert i przygotowanie dokumentów. Poza tym nikt nie lubi czuć się ignorowany.
Dlatego przedstawiam Ci kilka wskazówek, jak możesz tego uniknąć.
I jeszcze jedno: myśl pozytywnie! Nawet jeśli rekruterzy nie dzwonią po wysłaniu CV, to nie znaczy, że tak będzie zawsze i musisz się przebranżowić. Czasami wystarczy drobna zmiana w wyglądzie i zawartości CV, na swoim profilu na LinkedIn albo w treści maila, by dostać wymarzone zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Powodzenia!
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Rekruterzy wciąż do Ciebie nie dzwonią po wysłaniu CV i chciałbyś wiedzieć więcej? Napisz swoje pytanie w komentarzu — z przyjemnością Ci pomogę.
O autorze
Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.
Oceń ten artykuł:
Nie dzwonia po wyslaniu cv
Średnia:
Piszą o nas: