1. Do kogo adresować list motywacyjny? Porady i gotowe wzory

Do kogo adresować list motywacyjny? Porady i gotowe wzory

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Większość kandydatów do pracy nie podaje w liście motywacyjnym adresata, ponieważ nie wie, kto przeczyta dokument ani do kogo adresować list motywacyjny. To błąd — firmy dostają dziesiątki bezosobowych aplikacji, wśród których łatwo przeoczyć nawet bardzo dobrego kandydata.

Dlatego przed aplikowaniem do pracy warto poświęcić kilka minut na research. Rekruter, który zobaczy w liście motywacyjnym swoje nazwisko, z pewnością łatwiej Cię zapamięta, a tym samym chętniej zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną.

Za chwilę podpowiem Ci, jak odnaleźć i poprawnie zapisać dane adresata listu motywacyjnego. Pokażę Ci też na przykładach, do kogo adresować list motywacyjny w urzędzie i instytucji, a do kogo w korporacji lub małej firmie. Dzięki temu unikniesz faux pas i zrobisz dobre wrażenie na rekruterach.

Twój list motywacyjny napisze się sam — wystarczy, że odpowiesz na kilka prostych pytań i wybierzesz szablon listu motywacyjnego z naszego kreatora, a program sam wygeneruje dla Ciebie profesjonalny dokument.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Znajdź też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

List motywacyjny — adresat (wzór)

Miejscowość, data

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

Szanowna Pani,

z przyjemnością aplikuję na stanowisko SEO Content Designera w Państwa firmie.

Zainteresowała mnie ta oferta, ponieważ mam niemal 3-letnie doświadczenie na podobnym stanowisku. Podzielam też Państwa pasję do nowych technologii, dlatego chętnie dołączę do zespołu ABC.

Poniżej przedstawiam 3 powody, dla których wierzę, że sprawdzę się na tym stanowisku.

  1. Wyróżnia mnie szybkie tempo pracy i skuteczność — do tej pory napisałem ponad 200 artykułów o tematyce budowlanej, sportowej i podróżniczej, a najpopularniejszy z nich zyskał ponad 1000 odsłon w zaledwie miesiąc od daty publikacji.

  2. Dobrze znam narzędzia SEO (m.in. Ahrefs i Google Search Console) — w III kwartale 2019 roku zoptymalizowałem treści na blogu Cegielkowo.pl, dzięki czemu średni ruch na stronie wzrósł o 15%. Podobne efekty chciałbym osiągnąć w pracy dla Państwa.

  3. Chętnie śledzę najnowsze trendy w digital marketingu i czytam blogi branżowe o SEO (również w języku angielskim). Zdobytą w ten sposób wiedzę z przyjemnością wykorzystam w pracy dla Państwa firmy.

Chętnie wezmę udział w rozmowie kwalifikacyjnej, podczas której przedstawię 3 pomysły na zwiększenie ruchu na Państwa stronie internetowej.

Z wyrazami szacunku

Twoje imię i nazwisko

Ankieta, którą przeprowadziliśmy w 2020 roku, wykazała, że ponad 60% kandydatów do pracy nie pisze listów motywacyjnych. Nic więc dziwnego, że nie potrafimy ich adresować. Pamiętaj, że dane adresata listu motywacyjnego należy umieścić na górze dokumentu — pomiędzy Twoimi danymi osobowymi a właściwą treścią listu, najlepiej po prawej stronie (jak na powyższym przykładzie).

Teraz wyjaśnię Ci, do kogo skierować list motywacyjny i jak wygląda adresowanie listu motywacyjnego do konkretnej osoby.

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

1. Do kogo adresować list motywacyjny w urzędzie lub instytucji publicznej?

Jeśli aplikujesz do pracy w urzędzie lub instytucji, z pewnością zadajesz sobie pytanie, do kogo adresować list motywacyjny. Bo choć nazwiska pracowników są ogólnodostępne i łatwe do znalezienia na stronach internetowych urzędów, to wewnątrz nich panuje określona hierarchia i trudno się połapać, kto tak naprawdę przeczyta Twój list motywacyjny.

Mam jednak dla Ciebie dobrą wiadomość: to bez znaczenia. Bez względu na to, kto otrzyma Twój dokument jako pierwszy, w urzędzie list motywacyjny należy zaadresować do głównego przełożonego. W przypadku urzędu miasta będzie to więc prezydent lub burmistrz, w urzędzie gminy — wójt, w urzędzie skarbowym — naczelnik itd.

Ponadto jeśli aplikujesz do pracy w innych instytucjach (np. w policji, wojsku, straży pożarnej lub szpitalu), przed nazwiskiem adresata listu motywacyjnego uwzględnij jego stopień lub tytuł naukowy. W ten sposób okażesz odbiorcy szacunek i udowodnisz, że znasz zwyczaje panujące w danym miejscu pracy.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dany urząd w treści ogłoszenia o pracę sam zastrzega, do kogo skierować list motywacyjny. W takim wypadku zwykle wystarczy podać pełną nazwę, oddział i adres danego urzędu, a niekiedy też nazwę konkretnego wydziału. Dlatego zawsze dokładnie czytaj oferty pracy i postępuj według zawartych tam wskazówek.

Zobacz poniższe przykłady i sprawdź, do kogo adresować list motywacyjny w urzędzie:

Adresowanie listu motywacyjnego do urzędu miasta — wzór

Marlena Wójcik

Prezydent Wrocławia

Urząd Miejski Wrocławia

ul. Nowy Targ 1-8

50-141 Wrocław

Przeczytaj też, jak napisać list motywacyjny do urzędu.

Adresowanie listu motywacyjnego do ZUS — wzór

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Oddział w Pile

Wydział Kadrowo-Płacowy

ul. Dr. Drygasa 7

64-920 Piła

Zobacz też pełny wzór listu motywacyjnego do ZUS.

Adresowanie listu motywacyjnego do policji — wzór

Podinsp. Paweł Malinowski

Komendant

Komisariatu Policji IV w Krakowie

ul. Królewska 4

30-045 Kraków

Dowiedz się też, jak napisać CV i list motywacyjny do policji.

Adresowanie listu motywacyjnego do szkoły — wzór

Mgr Anita Potocka

Dyrektor

III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego

ul. Farna 7

41-506 Chorzów

Zobacz też pełny wzór listu motywacyjnego nauczyciela oraz wzór podania o pracę w szkole.

Adresowanie listu motywacyjnego do szpitala — wzór

Prof. dr hab. n. med. Mariusz Kowalski

Dyrektor

Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

ul. Rzgowska 281/289

93-338 Łódź

Sprawdź też, jak napisać CV i list motywacyjny pielęgniarki, CV i list motywacyjny lekarza oraz podanie o pracę w szpitalu.

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

2. Do kogo adresować list motywacyjny w prywatnej firmie?

Naukowcy dowiedli, że w reakcji na swoje imię zwiększa się aktywność mózgu człowieka — rośnie nasza uważność i zdolność zapamiętywania. Na pewno znasz to z własnego doświadczenia.

Dlatego jeżeli starasz się o pracę w prywatnej firmie, list motywacyjny powinieneś zaadresować do kierownika działu HR. A jeśli go nie ma (tak jak w małych przedsiębiorstwach) — do właściciela firmy lub kierownika działu. Samo podanie stanowiska adresata to za mało — pamiętaj, by wymienić ich z imienia i nazwiska.

W niektórych przypadkach adresatem listu motywacyjnego może być inna osoba w zależności od tego, czy składasz swoje dokumenty osobiście albo wysyłasz je pocztą, czy też aplikujesz za pośrednictwem internetu.

Tak będzie chociażby w liście motywacyjnym do sklepu, który jest częścią większej sieci (np. gdy piszesz CV i list motywacyjny do Biedronki albo list motywacyjny do Lidla). Jeśli składasz dokumenty osobiście w sklepie, adresatem listu motywacyjnego będzie kierownik sklepu, a jeśli aplikujesz online — HR manager lub kierownik rejonu (w zależności od struktury firmy).

Dane adresata listu motywacyjnego możesz znaleźć na stronie internetowej firmy (szukaj zakładek O nas lub O firmie), jej profilu na LinkedIn lub GoldenLine albo w treści samego ogłoszenia.

Jeśli w żadnym z tych miejsc nie widnieją nazwiska rekrutujących, dopuszczalne jest podanie samej nazwy i adresu firmy, jednak postaraj się tego uniknąć — adresowanie listu motywacyjnego do konkretnej osoby zawsze wygląda lepiej. Możesz też zadzwonić do firmy lub napisać do niej maila z prośbą o podanie imienia i nazwiska oraz stanowiska odbiorcy listu.

Przeczytaj poniższe przykłady i sprawdź, jak i do kogo adresować list motywacyjny:

Adresowanie listu motywacyjnego do banku — wzór

Agata Nowak-Przybylska

HR Manager

Bank Tysiąclecia

Oddział w Poznaniu

ul. Pułaskiego 4

60-607 Poznań

Dowiedz się też, na czym polega praca w korporacji oraz jak napisać list motywacyjny do banku.

Adresowanie listu motywacyjnego do kancelarii prawnej — wzór

Dr Ewa Maciejczak

Kancelaria Adwokacka Maciejczak i Wspólnicy

ul. Chmielna 14

00-021 Warszawa

W tym przykładzie adresatem listu motywacyjnego jest właściciel firmy.

Zobacz też pełny wzór listu motywacyjnego do kancelarii prawnej.

Adresowanie listu motywacyjnego do redakcji — wzór

Rafał Kubicki

Redaktor naczelny

Gazeta Podlaska

ul. Marii Skłodowskiej-Curie 10

08-300 Sokołów Podlaski

W tym liście motywacyjnym adresatem jest kierownik i główny przełożony firmy.

Przeczytaj też pełny wzór listu motywacyjnego dziennikarza.

3. Do kogo skierować list motywacyjny, gdy nie znasz adresata?

No dobrze — ale co w sytuacji, jeśli ofertę pracy opublikowała firma zewnętrzna i nie masz pojęcia, kto będzie adresatem listu motywacyjnego?

W takim wypadku masz dwa wyjścia: albo podać dane agencji rekrutującej, albo — jeśli są one ukryte — pominąć sekcję z danymi adresata.

Pamiętaj też, że taki list motywacyjny musi być bardziej ogólny. Skup się w nim na wymaganiach zawartych w ogłoszeniu — pokaż, że masz już niezbędne doświadczenie i umiejętności poparte konkretnymi osiągnięciami. W takim wypadku nie będziesz mógł bowiem odnieść się w do wartości, sukcesów i kultury organizacyjnej firmy, przez co może być Ci trudniej przykuć uwagę rekrutera.

Taki list motywacyjny zacznij od formalnego zwrotu Szanowni Państwo — jak zauważa prof. Małgorzata Marcjanik na stronie Poradni Językowej PWN, często używany w takich wypadkach zwrot Witam może bowiem sugerować nadrzędność nadawcy nad odbiorcą.

List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Stwórz CV teraz

Wciąż zastanawiasz się, do kogo adresować list motywacyjny albo masz dodatkowe pytania na ten temat? Zadaj mi je w komentarzu na forum poniżej, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Do kogo adresowac list motywacyjny

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (7 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: