Do kogo adresować list motywacyjny? Porady i gotowe wzory

Większość kandydatów do pracy nie podaje w liście motywacyjnym adresata, ponieważ nie wie, kto będzie czytać taki dokument. To błąd — firmy dostają dziesiątki bezosobowych aplikacji, wśród których łatwo przeoczyć nawet bardzo dobrego kandydata.

 

Dlatego przed aplikowaniem do pracy warto poświęcić kilka minut na research. Rekruter, który zobaczy w liście motywacyjnym swoje nazwisko, z pewnością łatwiej Cię zapamięta, a tym samym chętniej zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Za chwilę podpowiem Ci, jak odnaleźć i poprawnie zapisać dane adresata listu motywacyjnego. Pokażę Ci też na przykładach, do kogo adresować list motywacyjny w urzędzie i instytucji, a do kogo w korporacji lub małej firmie. Dzięki temu unikniesz faux pas i zrobisz dobre wrażenie na rekruterach.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

List motywacyjny — adresat (wzór)

 

Miejscowość, data

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

 

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

 

Szanowna Pani,

 

z przyjemnością aplikuję na stanowisko SEO Content Designera w Państwa firmie.

 

Zainteresowała mnie ta oferta, ponieważ mam niemal 3-letnie doświadczenie na podobnym stanowisku. Podzielam też Państwa pasję do nowych technologii, dlatego chętnie dołączę do zespołu ABC.

 

Poniżej przedstawiam 3 powody, dla których wierzę, że sprawdzę się na tym stanowisku.

 

  1. Wyróżnia mnie szybkie tempo pracy i skuteczność — do tej pory napisałem ponad 200 artykułów o tematyce budowlanej, sportowej i podróżniczej, a najpopularniejszy z nich zyskał ponad 1000 odsłon w zaledwie miesiąc od daty publikacji.

  2. Dobrze znam narzędzia SEO (m.in. Ahrefs i Google Search Console) — w III kwartale 2019 roku zoptymalizowałem treści na blogu Cegielkowo.pl, dzięki czemu średni ruch na stronie wzrósł o 15%. Podobne efekty chciałbym osiągnąć w pracy dla Państwa.

  3. Chętnie śledzę najnowsze trendy w digital marketingu i czytam blogi branżowe o SEO (również w języku angielskim). Zdobytą w ten sposób wiedzę z przyjemnością wykorzystam w pracy dla Państwa firmy.

 

Chętnie wezmę udział w rozmowie kwalifikacyjnej, podczas której przedstawię 3 pomysły na zwiększenie ruchu na Państwa stronie internetowej.

 

Z wyrazami szacunku

Twoje imię i nazwisko

 

Jak widzisz na powyższym przykładzie, dane adresata listu motywacyjnego należy umieścić na górze dokumentu, pomiędzy Twoimi danymi osobowymi a właściwą treścią dokumentu.

 

Teraz wyjaśnię Ci, do kogo skierować list motywacyjny.

 

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

 

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

1. Do kogo adresować list motywacyjny w urzędzie lub instytucji publicznej?

 

Jeśli aplikujesz do pracy w urzędzie lub instytucji, z pewnością zadajesz sobie pytanie, do kogo adresować list motywacyjny. Bo choć nazwiska pracowników są ogólnodostępne i łatwe do znalezienia na stronach internetowych urzędów, to wewnątrz nich panuje określona hierarchia i trudno się połapać, kto tak naprawdę przeczyta Twój list motywacyjny.

 

Mam jednak dla Ciebie dobrą wiadomość: to bez znaczenia. Bez względu na to, kto otrzyma Twój dokument jako pierwszy, w urzędzie list motywacyjny należy zaadresować do głównego przełożonego. W przypadku urzędu miasta będzie to więc prezydent lub burmistrz, w urzędzie gminy — wójt, w urzędzie skarbowym — naczelnik itd.

 

Ponadto jeśli aplikujesz do pracy w innych instytucjach (np. w policji, straży pożarnej lub szpitalu), przed nazwiskiem adresata listu motywacyjnego uwzględnij jego stopień lub tytuł naukowy. W ten sposób okażesz odbiorcy szacunek i udowodnisz, że znasz zwyczaje panujące w danym miejscu pracy.

 

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dany urząd w treści ogłoszenia o pracę sam zastrzega, do kogo skierować list motywacyjny. W takim wypadku zwykle wystarczy podać pełną nazwę, oddział i adres danego urzędu, a niekiedy też nazwę konkretnego wydziału. Dlatego zawsze dokładnie czytaj oferty pracy i postępuj według zawartych tam wskazówek.

 

Zobacz poniższe przykłady i sprawdź, do kogo adresować list motywacyjny w urzędzie:

 

List motywacyjny do urzędu miasta — wzór adresu

 

Marlena Wójcik

Prezydent Wrocławia

Urząd Miejski Wrocławia

ul. Nowy Targ 1-8

50-141 Wrocław

 

Przeczytaj też, jak napisać list motywacyjny do urzędu.

 

List motywacyjny do ZUS — wzór adresu

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Oddział w Pile

Wydział Kadrowo-Płacowy

ul. Dr. Drygasa 7

64-920 Piła

 

Zobacz też pełny wzór listu motywacyjnego do ZUS.

 

List motywacyjny do policji — wzór adresu

 

Podinsp. Paweł Malinowski

Komendant

Komisariatu Policji IV w Krakowie

ul. Królewska 4

30-045 Kraków

 

Dowiedz się też, jak napisać CV i list motywacyjnego do policji.

 

List motywacyjny do szkoły — wzór adresu

 

Mgr Anita Potocka

Dyrektor

III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego

ul. Farna 7

41-506 Chorzów

 

Zobacz też pełny wzór listu motywacyjnego nauczyciela oraz wzór podania o pracę w szkole.

 

List motywacyjny do szpitala — wzór adresu

 

Prof. dr hab. n. med. Mariusz Kowalski

Dyrektor

Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

ul. Rzgowska 281/289

93-338 Łódź

 

Sprawdź też, jak napisać CV i list motywacyjny pielęgniarki, CV i list motywacyjny lekarza oraz podanie o pracę w szpitalu.

 

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

2. Do kogo adresować list motywacyjny, jeśli aplikujesz do prywatnej firmy?

 

Jeżeli starasz się o pracę w prywatnej firmie, list motywacyjny powinieneś zaadresować do kierownika działu HR. A jeśli go nie ma (tak jak w małych przedsiębiorstwach) — do właściciela firmy lub kierownika działu.

 

Taka jest ogólna zasada. A jak to wygląda w praktyce?

 

W niektórych przypadkach adresatem listu motywacyjnego może być inna osoba w zależności od tego, czy składasz swoje dokumenty osobiście albo wysyłasz je pocztą, czy też aplikujesz za pośrednictwem internetu.

 

Tak będzie, chociażby w liście motywacyjnym do sklepu będącego częścią większej sieci (np. gdy piszesz CV i list motywacyjny do Biedronki). Jeśli składasz dokumenty osobiście w sklepie, adresatem listu motywacyjnego będzie kierownik sklepu, a jeśli aplikujesz online — HR manager lub kierownik rejonu (w zależności od struktury firmy).

 

Dane adresata listu motywacyjnego możesz znaleźć na stronie internetowej firmy (szukaj zakładek O nas lub O firmie), jej profilu na LinkedIn lub GoldenLine albo w treści samego ogłoszenia.

 

Jeśli w żadnym z tych miejsc nie widnieją nazwiska rekrutujących, dopuszczalne jest podanie samej nazwy i adresu firmy, jednak postaraj się tego uniknąć — spersonalizowany dokument zawsze wygląda lepiej. Możesz też zadzwonić do firmy lub napisać do niej maila z prośbą o podanie imienia i nazwiska oraz stanowiska odbiorcy listu.

 

Przeczytaj poniższe przykłady i sprawdź, jak i do kogo adresować list motywacyjny:

 

List motywacyjny do banku — wzór adresu

 

Agata Nowak-Przybylska

HR Manager

Bank Tysiąclecia

Oddział w Poznaniu

ul. Pułaskiego 4

60-607 Poznań

 

Powyższy przykład obrazuje, do kogo skierować list motywacyjny do pracy w korporacji.

Dowiedz się też, jak napisać CV i list motywacyjny do banku.

 

List motywacyjny do kancelarii prawnej — wzór adresu

 

Dr Ewa Maciejczak

Kancelaria Adwokacka Maciejczak i Wspólnicy

ul. Chmielna 14

00-021 Warszawa

 

W tym przykładzie adresatem listu motywacyjnego jest właściciel firmy.

Zobacz też pełny wzór listu motywacyjnego do kancelarii prawnej.

 

List motywacyjny do redakcji — wzór adresu

 

Rafał Kubicki

Redaktor naczelny

Gazeta Podlaska

ul. Marii Skłodowskiej-Curie 10

08-300 Sokołów Podlaski

 

W tym liście motywacyjnym adresatem jest kierownik i główny przełożony firmy.

Przeczytaj też pełny wzór listu motywacyjnego dziennikarza.

 

3. Do kogo skierować list motywacyjny, gdy nie znasz adresata?

 

No dobrze — ale co w sytuacji, jeśli ofertę pracy opublikowała firma zewnętrzna i nie masz pojęcia, kto będzie adresatem listu motywacyjnego?

 

W takim wypadku masz dwa wyjścia: albo podać dane agencji rekrutującej albo — jeśli są one ukryte — pominąć sekcję z danymi adresata.

 

Pamiętaj też, że taki list motywacyjny musi być bardziej ogólny. Skup się w nim na wymaganiach zawartych w ogłoszeniu — pokaż, że masz już niezbędne doświadczenie i umiejętności poparte konkretnymi osiągnięciami. W takim wypadku nie będziesz mógł bowiem odnieść się w do wartości, sukcesów i kultury organizacyjnej firmy, przez co może być Ci trudniej przykuć uwagę rekrutera.

 

Taki list motywacyjny zacznij od formalnego zwrotu Szanowni Państwo — jak zauważa prof. Małgorzata Marcjanik na stronie Poradni Językowej PWN, często używany w takich wypadkach zwrot Witam może bowiem sugerować nadrzędność nadawcy nad odbiorcą.

 

List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

Stwórz CV teraz

 

Wciąż zastanawiasz się, do kogo adresować list motywacyjny albo masz dodatkowe pytania na ten temat? Zadaj mi je w komentarzu na forum poniżej, a ja spróbuję Ci pomóc.

Oceń ten artykuł: do kogo adresowac list motywacyjny
Średnia: 5 (5 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło

O autorze

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo