1. List motywacyjny: zwroty i 40+ gotowych zdań do użycia

List motywacyjny: zwroty i 40+ gotowych zdań do użycia

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

List motywacyjny powinien Cię dobrze sprzedać, a przy tym zawierać zwroty typowe dla tradycyjnego listu (również grzecznościowe). Jest to bowiem dokument formalny, który wysyłasz razem z CV.

Wstęp, rozwinięcie i zakończenie to podstawowe elementy, z których składa się list motywacyjny. Zwroty i treść listu powinny zaś pasować do konkretnej oferty pracy — jego zadaniem jest pokazać pracodawcy, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko.

Już za chwilę poznasz najbardziej przydatne zwroty do listu motywacyjnego — w tym ponad 40 gotowych zdań do wykorzystania w treści dokumentu. Dzięki temu Twoje szanse na dostanie pracy znacznie wzrosną.

Kreator LiveCareer sam zaproponuje Ci gotowe zwroty i treści do listu. Wystarczy, że wybierzesz szablon listu motywacyjnego, odpowiesz na kilka prostych pytań, a narzędzie w mgnieniu oka wygeneruje dla Ciebie profesjonalny dokument.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Tutaj znajdziesz wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

1. List motywacyjny — zwroty na początku listu

Badania dowodzą, że aż 56% HR managerów uważa list motywacyjny za niezbędny dodatek do curriculum vitae. Jednocześnie nawet 60% rekruterów przyznaje, że... nigdy go nie przeczyta. Powodem tego stanu rzeczy może być m.in. zbyt długi i nieatrakcyjny wstęp do listu motywacyjnego

Większość kandydatów korzysta bowiem z utartych zwrotów do listu motywacyjnego znalezionych w internecie. Wszystkie z nich brzmią podobnie: W nawiązaniu do oferty pracy o na stanowisko …. zamieszczonej na portalu … — a taki akapit nic o Tobie nie mówi i niepotrzebnie wydłuża tekst.

Tymczasem wstęp to bardzo ważna część listu motywacyjnego — zwroty, których użyjesz, mogą wzbudzić zainteresowanie pracodawcy i wpłynąć na jego nastawienie. Dlatego zadbaj, by pierwszy akapit brzmiał równie zachęcająco jak sekcja z podsumowaniem zawodowym w CV

List motywacyjny powinien być krótki, dlatego spróbuj być jak najbardziej konkretny. Podaj nazwę stanowiska, na które aplikujesz oraz powód swojej decyzji — może to być np. Twoja pasja, wyjątkowe zainteresowanie firmą lub długie doświadczenie w branży. 

W liście motywacyjnym pamiętaj też o zwrotach grzecznościowych i poprawnej interpunkcji. Po wyrażeniu Szanowny Panie / Szanowni Państwo postaw przecinek, a kolejne zdanie zacznij małą literą — tak radzi m.in. prof. Małgorzata Marcjanik na stronie poradni PWN.

Zobacz listę przydatnych zwrotów do listu motywacyjnego poniżej. Te i wiele innych znajdziesz też w kreatorze listów motywacyjnych online. Oczywiście zanim zabierzesz się do przygotowywania dokumentu, sprawdź co powinien zawierać list motywacyjny.

List motywacyjny — zwroty do wstępu

 • Szanowny Panie,
 • Szanowna Pani,
 • Szanowni Państwo,
 • z przyjemnością aplikują na stanowisko [nazwa stanowiska] w Państwa firmie.
 • z przyjemnością aplikuję na stanowisko [nazwa stanowiska] w firmie [nazwa firmy].
 • Mam [liczba lat] lat doświadczenia na podobnym stanowisku.
 • [Rodzaj pracy] to moja największa pasja. Od ponad [liczba lat] lat nieustannie ją rozwijam, pracując jako [nazwa pierwszego stanowiska] oraz [nazwa drugiego stanowiska].
 • Od [liczba lat] pracuję jako [nazwa stanowiska] i przez ten czas [Twoje największe osiągnięcie zawodowe]. Specjalizuję się w [Twoja specjalizacja].
 • Od niemal [liczba lat] pracuję jako [nazwa stanowiska] w firmie [nazwa firmy], dzięki czemu zdobyłem szeroką wiedzę z zakresu [nazwa specjalizacji lub branży].
 • W tym czasie udało mi się m.in. [Twoje największe osiągnięcie zawodowe]. Teraz chciałbym zrobić to samo dla Państwa firmy.
 • Swoją przyszłość zawodową wiążę z [nazwa branży]. W tym celu ukończyłem kurs [rodzaj i nazwa kursu] organizowany przez [nazwa organizatora]. 
 • Wiem, że są Państwo liderem w zakresie [działalność firmy], dlatego pierwsze doświadczenie zawodowe chciałbym zdobyć w Państwa firmie.
 • Wierzę, że moja wiedza i doświadczenie wspomogą rozwój Państwa firmy oraz zachęcą klientów do skorzystania z jej usług.
 • Wierzę, że moje zaangażowanie i talent do [kluczowa umiejętność] pozytywnie wpłyną na rozwój [nazwa firmy].
 • Chciałbym przedstawić 3 powody, dla których warto mnie zatrudnić.
 • Dlaczego wierzę, że warto mnie zatrudnić?
 • Dlaczego uważam, że sprawdzę się w pracy na tym stanowisku?

Piszesz list motywacyjny bez ogłoszenia i konkretnego stanowiska? Podobnie jak w przypadku podania o pracę, taki list możesz zacząć słowami: Zwracam się z uprzejmą prośbą o zatrudnienie mnie na stanowisku [nazwa stanowiska].

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

2. List motywacyjny — przydatne zwroty do rozwinięcia

Wbrew nazwie, rozwinięcie listu motywacyjnego nie powinno mówić wyłącznie o Twoich motywacjach do podjęcia pracy — z punktu widzenia pracodawcy taki dokument byłby mało wartościowy. Zamiast tego pokaż mu, co może zyskać, zatrudniając właśnie Ciebie. 

Podczas pisania wykorzystaj ogólny wzór listu motywacyjnego. Każdą nową myśl zawrzyj w osobnym akapicie — dzięki temu dokument będzie czytelny. Jednocześnie staraj się nie kopiować informacji z CV, a rozwinąć list motywacyjny o zwroty i kwestie, na które tam zabrakło Ci miejsca.

Możesz np. szczegółowo opisać swoje osiągnięcia z CV — to najlepszy dowód Twoich kompetencji i bogatego doświadczenia zawodowego. Napisz, w jaki sposób Twoje wykształcenie czy umiejętności z CV będą przydatne dla pracodawcy. Nie zapomij również o swoich kompetencjach miękkich. Jednym słowem — pokaż wartość, jaką wniesiesz do firmy. Przyłóż się do tego, zwłaszcza gdy piszesz list motywacyjny bez doświadczenia

Poniżej zobaczysz przydatne zwroty do listu motywacyjnego, które warto umieścić w rozwinięciu.

Rozwinięcie listu motywacyjnego — zwroty

 • W [data miesięczna i roczna] udało mi się [Twoje największe osiągnięcie zawodowe]. Dzięki temu [korzyść dla pracodawcy]. W Państwa firmie chciałbym wprowadzić podobne usprawnienia.
 • Na ostatnim stanowisku [Twoje największe osiągnięcie zawodowe], dzięki czemu w [data miesięczna i roczna] sprzedaż produktu wzrosła o [liczba]% w skali miesiąca. Teraz chciałbym zrobić to samo dla Państwa firmy.
 • Jako [nazwa stanowiska] w firmie [nazwa firmy] zdobyłem szeroką wiedzę na temat [nazwa specjalizacji lub branży]. Jestem przekonany, że to doświadczenie pomoże mi rozwiązać bieżące problemy Państwa firmy z zakresu [typ problemu].
 • Mam wszystkie uprawnienia niezbędne na tym stanowisku. W [data miesięczna i roczna] ukończyłem szkolenie z zakresu [zakres szkolenia]. Z przyjemnością wykorzystam tę wiedzę w pracy dla Państwa firmy.
 • W celu podniesienia kwalifikacji ukończyłem szkolenie [nazwa szkolenia], organizowane przez [nazwa organizatora]. Dzięki temu nauczyłem się [pierwsza umiejętność] i [druga umiejętność]. Zdobyte w ten sposób doświadczenie chętnie wykorzystam w codziennej pracy.
 • Lubię pracę z [grupa docelowa, która korzysta z usług firmy]. Cechują mnie [pierwsza cecha charakteru] oraz [druga cecha charakteru], dzięki czemu będę mógł [korzyść dla firmy].
 • Zatrudniając mnie, zyskają Państwo wydajnego i zaangażowanego pracownika.
 • Utożsamiam się z wartościami Państwa firmy — dowodzi tego m.in. [Twoja cecha charakteru lub krótki opis sytuacji].
 • Podczas studiów uczestniczyłem w projekcie [nazwa projektu]. W tym czasie nauczyłem się m.in. [pierwsza umiejętność] i [druga umiejętność]. Wierzę, że dzięki temu będę mógł skutecznie [główny obowiązek na nowym stanowisku], co przyczyni się do [korzyść dla firmy].
 • Od [liczba lat] działam jako [rodzaj wolontariatu]. To doświadczenie nauczyło mnie [umiejętność] i [cecha charakteru]. Wierzę, że dzięki temu będę mógł dobrze [korzyść dla firmy].
 • Interesuję się [nazwa branży] — w wolnej chwili [sposób realizacji pasji]. Zdobytą w ten sposób wiedzę z przyjemnością wykorzystam w pracy dla Państwa.
 • Mam już doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, dlatego wdrożenie mnie w nowe obowiązki potrwa znacznie krócej.

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

3. List motywacyjny — zwroty na zakończenie

Zakończenie listu motywacyjnego jest bardzo ważne. Nawet jeśli Twoje CV będzie idealne, źle napisany akapit może zniechęcić rekrutera do kontaktu z Tobą — zwłaszcza jeśli o daną posadę ubiegają się dziesiątki innych kandydatów. Dlatego wykorzystaj sprawdzone zwroty do listu motywacyjnego. 

Zadbaj też o kwestie formalne. Pamiętaj, że — inaczej niż na początku listu — po zwrotach grzecznościowych na pożegnanie (takich jak Z poważaniem) nie stawiamy przecinka.

Zobacz przydatne zwroty do listu motywacyjnego, które warto umieścić w ostatnim akapicie.

Zakończenie listu motywacyjnego — zwroty

 • Chętnie spotkam się z Państwem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o moim doświadczeniu i zainteresowaniach.
 • Z przyjemnością szerzej opowiem Państwu o moim doświadczeniu podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej.
 • Bardzo dziękuję za poświęcony mi czas. Będzie mi niezmiernie miło spotkać się z Państwem osobiście i opowiedzieć, w jaki sposób moje umiejętności i doświadczenie mogą przysłużyć się firmie [nazwa firmy].
 • Chętnie spotkam się z Państwem podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania.
 • Z poważaniem
 • Z wyrazami szacunku
 • Łączę wyrazy szacunku

4. Zwroty do listu motywacyjnego, których lepiej unikać

Nie wszystkie powszechnie stosowane w listach motywacyjnych zwroty nadają się do użytku w formalnej korespondencji. Np. używanie języka potocznego lub zbyt duża pewność siebie mogą świadczyć o braku szacunku dla rekrutera.

Dlatego w liście motywacyjnym nie nalegaj na kontakt ze strony rekrutera i nie pisz wprost, że jesteś idealnym kandydatem do pracy. Unikaj zarówno zwrotów nieformalnych (np. Witam, Dzień dobry lub Pozdrawiam), jak i języka branżowego, który jest mało zrozumiały.

Na mniej formalny charakter listu możesz sobie pozwolić np. gdy aplikujesz do pracy w USA i piszesz list motywacyjny po angielsku, czyli tzw. cover letter albo letter of application. By dobrze wypaść w oczach przyszłego pracodawcy, wykorzystaj angielskie zwroty do listu motywacyjnego.

List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Stwórz CV teraz

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o zwrotach do listu motywacyjnego? A może pracujesz w dziale rekrutacji i zdarzyło Ci się przeczytać wyjątkowo „kreatywny” dokument? Jestem ciekawa Twojej opinii — zostaw ją w komentarzu na forum poniżej.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

List motywacyjny zwroty

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.75  (8 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: