1. Życiorys a CV i życiorys zawodowy: różnice. Kiedy pisać który?

Życiorys a CV i życiorys zawodowy: różnice. Kiedy pisać który?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jaka jest różnica pomiędzy życiorysem a CV? Być może właśnie aplikujesz do pracy i próbujesz to rozgryźć. Wymagania pracodawców z ofert są różne — można się w tym pogubić. A dobre dokumenty aplikacyjne to w końcu pierwszy krok do nowej pracy. 

W tym artykule przeczytasz czym różnią się życiorys od CV i od życiorysu zawodowego. Dowiesz się również, w jakich sytuacjach przygotować CV, a kiedy najlepiej wysłać życiorys, oraz jak skutecznie napisać oba te dokumenty. 

Potrzebujesz szybko przygotować dobre curriculum vitae? Zobacz nasze 20+ profesjonalnych szablonów CV i przygotuj życiorys zawodowy z pomocą wskazówek i gotowych treści od ekspertów.

Stwórz CV teraz

Zobacz wzory CV dla 70+ zawodów i branż.

1. Czym różni się życiorys od CV?

„Życiorys” i „CV” to dwa dokumenty, które znacząco się od siebie różnią. CV (Curriculum vitae), czyli inaczej „życiorys zawodowy” ma przedstawiać tylko przebieg Twojej kariery zawodowej (szczególnie mocno skup się na doświadczeniu w CV), a „życiorys” składa się również z informacji dotyczących Twojego życia prywatnego. 

Oczywiście, CV może zostać uznane za życiorys – w końcu przedstawiasz w nim informacje na swój temat, tyle że jedynie z zawodowego punktu widzenia. Typowy życiorys natomiast nie jest CV, bo przypomina krótką notkę autobiograficzną. 

Podstawowa różnica pomiędzy życiorysem a CV dotyczy formatu. CV powinieneś napisać w punktach, z wyraźnym podziałem na sekcje, z nagłówkami i podpunktami. Życiorys natomiast musi być pisany ciągłym tekstem. 

Dodatkowo życiorys ma podobną strukturę do pisma urzędowego (takiego jak np. podanie o pracę) – w prawym górnym rogu musisz podać datę i miejscowość. Powinieneś również wpisać swój adres (czego w CV się nie robi) oraz dane odbiorcy. 

Co więcej, nie dodaje się do niego zdjęcia, a z kolei w CV warto zamieścić profesjonalną fotografię. Pamiętaj też, że życiorys najczęściej składa się osobiście lub wysyła pocztą. Musi być podpisany odręcznie, natomiast CV zazwyczaj się nie podpisuje

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Życiorys a CV: różnice w budowie

Profesjonalne CV podzielone jest na następujące sekcje: dane osobowe, podsumowanie zawodowe (czyli rubryka CV O mnie), doświadczenie, umiejętności (najlepiej podzielone na kompetencje miękkie i twarde), wykształcenie i zainteresowania. Pisząc CV, powinieneś skupić się na informacjach związanych z ofertą pracy, na którą aplikujesz oraz zawrzeć tam wszystkie istotne elementy CV.

Formalny dokument, jakim jest życiorys, piszę się zupełnie inaczej. Zacznij od podania daty i miejscowości (jak w każdym urzędowym dokumencie w prawym górnym rogu), danych kontaktowe nadawcy (w lewym górnym rogu) i tytułu (najlepiej po prostu wyśrodkowanego słowa „życiorys”, u góry dokumentu).

Kiedy tę część już będziesz miał gotową, możesz przejść do pisania zawartości życiorysu. Na początku podaj swoją datę i miejsce urodzenia, informację o rodzinie (z uwzględnieniem zatrudnienia Twoich rodziców). Później powinieneś napisać o swojej edukacji. Inaczej niż w nowoczesnym CV, w życiorysie wymień wszystkie szkoły, które ukończyłeś.

Następnie napisz krótko o swoim doświadczeniu zawodowym (oczywiście, jeśli je masz). Nie skupiaj się na szczegółach. Wymień tylko miejsca pracy i okresy, w których pracowałeś w życiorysie, a nie tak jak w klasycznym CV, szczegółowo opisuj swoje obowiązki.

Taki dokument również pisze się w celu zdobycia zatrudnienia, np. w wojsku, więc muszą znaleźć się w nim informacje o przebiegu Twojej kariery. Pamiętaj, że to nie opowiadanie o Twoich przygodach, ale formalny dokument, w którym musisz ciekawie, ale wciąż profesjonalnie opisać przebieg swojego życia i rozwoju zawodowego.

Później wspomnij o swoich zainteresowaniach i osiągnięciach — nie tylko zawodowych. Mogą to być kursy, które ukończyłeś czy nagrody, które wygrałeś. Zakończ odpowiednim zwrotem grzecznościowym (np. „Z poważaniem” czy „Z wyrazami szacunku”). 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Życiorys a CV: kiedy piszemy jedno, a kiedy drugie?

CV to obecnie najpopularniejszy dokument, który piszemy, żeby zdobyć nową pracę. W ofertach pracy najczęściej wymaganie jest CV, a życiorys tradycyjny pojawia się stosunkowo rzadko i w nadzwyczajnych sytuacjach.  Jakie to sytuacje? Życiorys wymagany jest do wojska, jak również do pracy w policji i w straży pożarnej.

Dotyczy to jednak najczęściej aplikowania do służby mundurowej. Do prac cywilnych w instytucjach państwowych standardem jest CV, a życiorys odchodzi do lamusa.

Więc, kiedy w ogłoszeniu nie jest napisane, że wymagany jest życiorys, powinieneś zdecydować się na dobre CV, ponieważ to znacznie bardziej przystępny i łatwiejszy do ocenienia dokument.

Podział na poszczególne sekcje i podanie konkretnych informacji w punktach sprawia, że można dużo szybciej zapoznać się z CV, a życiorys wymaga skupionej lektury dużego bloku tekstu, z którego czytający musi „wyławiać” najważniejsze informacje.

3. Życiorys zawodowy a CV: czy i kiedy się różnią? 

Czasem w ofertach pracy można natknąć się na termin „życiorys zawodowy”. Zastanawiasz się, czym różni się on od życiorysu i CV?

Życiorys zawodowy najczęściej oznacza to samo co CV: czyli dokument, w którym w sekcjach i podpunktach przedstawiasz informacje dotyczące przebiegu Twojej dotychczasowej kariery zawodowej oraz listę Twoich najważniejszych kompetencji. Są jednak wyjątki od reguły. 

Takim przykładem może być życiorys kandydata na dyrektora szkoły, który zwyczajowo pisze się ciągłym tekstem, tworząc bardziej rozbudowany opis historii zatrudnienia oraz przygotowania pedagogicznego. Obecnie w niektórych przypadkach można też przygotować taki dokument w formie typowego CV, ale za każdym razem zależy to od konkretnych wymogów danego kuratorium.

4. O czym jeszcze należy pamiętać, pisząc życiorys i CV?

Pamiętaj, że w każdym dokumencie, który wysyłasz, żeby wziąć udział w procesie rekrutacyjnym, musisz dodać klauzulę CV po RODO ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych i kontaktowych. Oto jej poprawna treść:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Zwróć uwagę również na to, że zazwyczaj pracodawca wymaga kilka różnych dokumentów: do życiorysu i CV często załącza się również list motywacyjny. W związku z tym informacje, które zawierasz w poszczególnych pismach, nie mogą powtarzać się kropka w kropkę. 

Warto też pamiętać o kilku podstawowych zasadach: i w życiorysie, i w CV nie warto popełniać typowych błędów. Sprawdź, czy w Twoich dokumentach nie ma literówek, czy są poprawne językowo i czy nie zawierają zbędnych informacji: np. w CV nie powinno podawać się stanu cywilnego.

Przy pisaniu życiorysu, a CV zwłaszcza, postaraj się też, żeby Twój dokument wyglądał estetycznie. Gotowe CV powinno być jak najbardziej czytelne (możesz np. pogrubić najważniejsze informacje) i dobrze sformatowane. W tym celu możesz wykorzystać gotowy wzór CV do wypełnienia i pobrania w PDF. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz, że zniechęcisz do siebie pracodawcę — nawet jeśli masz bogate doświadczenie zawodowe lub wyjątkowe kompetencje.

Pamiętaj też, że zarówno życiorys, jak i CV muszą się nadawać do druku. Dlatego wcześniej sprawdź, jak powinno wyglądać CV. Możesz też sprawdzić nasze szablony curriculum vitae oraz przeczytać nasz przykład CV i się na nim wzorować.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

Masz jeszcze jakieś pytania o różnice między życiorysem a CV? Nie możesz poradzić sobie z którymś z tych dokumentów? Koniecznie napisz komentarz pod artykułem, a ja chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zyciorys a cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (6 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: