1. Życiorys a CV i życiorys zawodowy: różnice. Kiedy pisać który?

Życiorys a CV i życiorys zawodowy: różnice. Kiedy pisać który?

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Dokumenty aplikacyjne to niełatwa sprawa. W niektórych ogłoszeniach pracodawcy wymagają przesłania życiorysu, w innych CV, a w jeszcze innych —  życiorysu zawodowego. Można się w tym wszystkim pogubić. A wiedza o tym, czego dokładnie oczekuje pracodawca i jakie dokumenty aplikacyjne musisz mu przesłać, to pierwszy krok do rekrutacji zakończonej sukcesem.

 

W tym artykule przeczytasz, jaka jest różnica między życiorysem a CV oraz kiedy i jak należy przygotować oba dokumenty. Dowiesz się również, czy życiorys zawodowy i CV to zawsze to samo oraz jak odróżnić od nich zwykły życiorys.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Życiorys a CV: różnice i podobieństwa

 

Możesz nie wiedzieć, że „życiorys” i „CV” to dwa dokumenty, które znacząco się od siebie różnią. CV (Curriculum vitae), czyli inaczej „życiorys zawodowy” ma przedstawiać tylko przebieg Twojej kariery zawodowej (szczególnie mocno skup się na doświadczeniu w CV), a „życiorys” składa się również z informacji dotyczących Twojego życia prywatnego. 

 

Dlatego te dokumenty różnią się przede wszystkim pod względem formatu. CV powinieneś napisać w punktach, z wyraźnym podziałem na sekcje, z nagłówkami i podpunktami. Życiorys natomiast musi być pisany ciągłym tekstem. 

 

Dodatkowo życiorys ma podobną strukturę do pisma urzędowego (takiego jak np. podanie o pracę). Nie dodaje się do niego zdjęcia, a z kolei w CV warto zamieścić profesjonalną fotografię. Pamiętaj też, że życiorys najczęściej składa się osobiście lub wysyła pocztą. Musi być podpisany odręcznie, natomiast CV zazwyczaj się nie podpisuje

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

Życiorys a CV: różnice w budowie

 

Profesjonalne CV podzielone jest na następujące sekcje: dane osobowe, podsumowanie zawodowe (czyli rubryka CV O mnie), doświadczenie, umiejętności (najlepiej podzielone na kompetencje miękkie i twarde), wykształcenie i zainteresowania. Pisząc CV, powinieneś skupić się na informacjach związanych z ofertą pracy, na którą aplikujesz oraz zawrzeć tam wszystkie istotne elementy CV.

 

Formalny dokument, jakim jest życiorys, piszę się zupełnie inaczej. Zacznij od podania daty i miejscowości (jak w każdym urzędowym dokumencie w prawym górnym rogu), danych kontaktowe nadawcy (w lewym górnym rogu) i tytułu (najlepiej po prostu wyśrodkowanego słowa „życiorys”, u góry dokumentu).

 

Kiedy tę część już będziesz miał gotową, możesz przejść do pisania zawartości życiorysu. Na początku podaj swoją datę i miejsce urodzenia, informację o rodzinie (z uwzględnieniem zatrudnienia Twoich rodziców). Później powinieneś napisać o swojej edukacji. Inaczej niż w nowoczesnym CV, w życiorysie wymień wszystkie szkoły, które ukończyłeś.

 

Następnie napisz krótko o swoim doświadczeniu zawodowym (oczywiście, jeśli je masz). Nie skupiaj się na szczegółach. Wymień tylko miejsca pracy i okresy, w których pracowałeś w życiorysie, a nie tak jak w klasycznym CV, szczegółowo opisuj swoje obowiązki.

 

Taki dokument również pisze się w celu zdobycia zatrudnienia, np. w wojsku, więc muszą znaleźć się w nim informacje o przebiegu Twojej kariery. Pamiętaj, że to nie opowiadanie o Twoich przygodach, ale formalny dokument, w którym musisz ciekawie, ale wciąż profesjonalnie opisać przebieg swojego życia i rozwoju zawodowego.

 

Później wspomnij o swoich zainteresowaniach i osiągnięciach — nie tylko zawodowych. Mogą to być kursy, które ukończyłeś czy nagrody, które wygrałeś. Zakończ odpowiednim zwrotem grzecznościowym (np. „Z poważaniem” czy „Z wyrazami szacunku”). 

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

2. Życiorys a CV: kiedy piszemy jedno, a kiedy drugie?

 

CV to obecnie najpopularniejszy dokument, który piszemy, żeby zdobyć nową pracę. W ofertach pracy najczęściej wymaganie jest CV, a życiorys tradycyjny pojawia się stosunkowo rzadko i w nadzwyczajnych sytuacjach. 

 

Jakie to sytuacje? Życiorys wymagany jest do wojska, jak również do pracy w policji i w straży pożarnej. Dotyczy to jednak najczęściej aplikowania do służby mundurowej. Do prac cywilnych w instytucjach państwowych standardem jest CV, a życiorys odchodzi do lamusa.

 

Więc, kiedy w ogłoszeniu nie jest napisane, że wymagany jest życiorys, powinieneś zdecydować się na dobre CV, ponieważ to znacznie bardziej przystępny i łatwiejszy do ocenienia dokument.

 

Podział na poszczególne sekcje i podanie konkretnych informacji w punktach sprawia, że można dużo szybciej zapoznać się z CV, a życiorys wymaga skupionej lektury dużego bloku tekstu, z którego czytający musi „wyławiać” najważniejsze informacje.

 

3. Życiorys zawodowy a CV: czy i kiedy się różnią? 

 

Czasem w ofertach pracy można natknąć się na termin „życiorys zawodowy”. Zastanawiasz się, czym różni się on od życiorysu i CV?

 

Życiorys zawodowy najczęściej oznacza to samo co CV: czyli dokument, w którym w sekcjach i podpunktach przedstawiasz informacje dotyczące przebiegu Twojej dotychczasowej kariery zawodowej oraz listę Twoich najważniejszych kompetencji. Są jednak wyjątki od reguły. 

 

Takim przykładem może być życiorys kandydata na dyrektora szkoły, który zwyczajowo pisze się ciągłym tekstem, tworząc bardziej rozbudowany opis historii zatrudnienia oraz przygotowania pedagogicznego. Obecnie w niektórych przypadkach można też przygotować taki dokument w formie typowego CV, ale za każdym razem zależy to od konkretnych wymogów danego kuratorium.

 

4. O czym jeszcze należy pamiętać, pisząc życiorys i CV?

 

Pamiętaj, że w każdym dokumencie, który wysyłasz, żeby wziąć udział w procesie rekrutacyjnym, musisz dodać klauzulę CV po RODO ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych i kontaktowych. Oto jej poprawna treść:

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

 

Zwróć uwagę również na to, że zazwyczaj pracodawca wymaga kilka różnych dokumentów: do życiorysu i CV często załącza się również list motywacyjny. W związku z tym informacje, które zawierasz w poszczególnych pismach, nie mogą powtarzać się kropka w kropkę. 

 

Warto też pamiętać o kilku podstawowych zasadach: i w życiorysie, i w CV nie warto popełniać typowych błędów. Sprawdź, czy w Twoich dokumentach nie ma literówek, czy są poprawne językowo i czy nie zawierają zbędnych informacji: np. w CV nie powinno podawać się stanu cywilnego.

 

Przy pisaniu życiorysu, a CV zwłaszcza, postaraj się też, żeby Twój dokument wyglądał estetycznie. Gotowe CV powinno być jak najbardziej czytelne (możesz np. pogrubić najważniejsze informacje) i dobrze sformatowane. W tym celu możesz wykorzystać gotowy wzór CV do wypełnienia i pobrania w PDF. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz, że zniechęcisz do siebie pracodawcę — nawet jeśli masz bogate doświadczenie zawodowe lub wyjątkowe kompetencje.

 

Pamiętaj też, że zarówno życiorys, jak i CV muszą się nadawać do druku. Dlatego wcześniej sprawdź, jak powinno wyglądać CV. Możesz też sprawdzić nasze szablony curriculum vitae oraz przeczytać nasz przykład CV i się na nim wzorować.

 

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

 

Stwórz CV terazkreator cv

Masz jeszcze jakieś pytania o różnice między życiorysem a CV? Nie możesz poradzić sobie z którymś z tych dokumentów? Koniecznie napisz komentarz pod artykułem, a ja chętnie Ci pomogę.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zyciorys a cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (6 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: