1. CV nauczyciela i list motywacyjny do szkoły — wzór i przykłady

CV nauczyciela i list motywacyjny do szkoły — wzór i przykłady

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

CV nauczyciela, mimo że najczęściej wysyłane do placówek państwowych, rządzi się tymi samymi prawami, co każde inne CV. Co więcej, jest prawdopodobnie trudniejsze do stworzenia z uwagi na to, że większość nauczycieli ma podobne kwalifikacje, a miejsc pracy w szkołach jest niewiele. 

W tym poradniku wyjaśniamy, jak napisać CV i list motywacyjny nauczyciela. Pokażemy Ci, które sekcje CV do szkoły warto rozbudować i na co zwrócić szczególną uwagę. Zobaczysz konkretne przykłady CV dla nauczycieli kilku przedmiotów oraz gotowy list motywacyjny do pracy w szkole.

Na początek przyjrzyj się, jak wygląda poniższy wzór CV nauczyciela i zapamiętaj jego strukturę.

Żeby szybciej stworzyć profesjonalny dokument, wybierz jeden z naszych szablonów CV . Potem wypełnij go i śmiało rozsyłaj do pracodawców.

Stwórz CV teraz

Przygotowaliśmy wzory CV, które warto przejrzeć. Znajdują się wśród nich profesjonalne dokumentu dla różnych stanowisk. 

Przykładowe CV nauczyciela — wzór

Tomasz Malinowski

Dyplomowany nauczyciel historii

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

Podsumowanie zawodowe

Jestem nauczycielem historii z doświadczeniem w pracy w państwowych oraz prywatnych szkołach średnich. Poza historycznym, mam również wykształcenie psychologiczne, niezwykle pomocne w pracy z dziećmi. Jestem autorem serii artykułów w Portalu Oświatowym, które poruszają temat budowania autorytetów wśród młodzieży. Chciałbym stawić czoła problemom z nauką młodzieży w Państwa szkole. 

Umiejętności specjalistyczne

 • dobra znajomość dyrektyw w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych na cele edukacyjne 
 • obsługa komputera: MS Office (Word, Excel, Power Point, Outlook)
 • doświadczenie jako wychowawca kolonijny 
 • innowacyjne metody nauczania (kurs online Youth Work Methods)

Umiejętności miękkie

 • zdolności analitycznego myślenia
 • systematyczność 
 • konsekwencja w działaniu
 • dobry kontakt z uczniami 
 • znajomości różnych metod nauczania
 • punktualność
 • pomysłowość

Doświadczenie

05.2017–obecnie IV Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie 

Stanowisko: Nauczyciel historii

Obowiązki:

 • prowadzenie zajęć lekcyjnych z historii dla uczniów z 6 klas liceum
 • wychowawstwo klasy o profilu humanistycznym
 • przygotowywanie olimpiad wewnątrzszkolnych z wiedzy o historii
 • planowanie wycieczek muzealnych i kilkudniowych 
 • organizowanie dyskusyjnego kółka filmowego, na którym młodzież ogląda i omawia filmy o profilu historycznym

Wykształcenie

2011–2016 Uniwersytet Warszawski (Wydział Historii) 

Kierunek: Historia

Uzyskany tytuł magistra

Kursy i szkolenia

01–06. 2017 Center for Youth Program Quality

Seria kursów online dotyczących metod efektywnej pracy z młodzieżą

Zainteresowania

Interesuję się historią Polski i Europy, dlatego praca jako nauczyciel historii w szkole jest dla mnie pasją samą w sobie. W wolnym czasie, poza czytaniem publikacji z zakresu historii Europy XIX wieku, piszę teksty dla kwartalnika Dzieje i odbywam razem z rodziną wyjazdy rowerowe po Polsce. 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Wiesz już, jak powinno wyglądać CV nauczyciela. W dalszej części artykułu przeczytasz, jakie sekcje warto w nim umieścić i jakie są zasady pisania CV.

Zobacz też podanie o pracę dla pomocy nauczyciela oraz wzory CV dla innych zawodów. Znajdziesz je pod tym linkiem: Przykładowe CV do pracy dla 45+ różnych zawodów i ścieżek kariery (Darmowe wzory).

1. Jak powinno wyglądać CV nauczyciela? 

Nasi eksperci są zdania, że profesjonalne CV do szkoły nie musi być zachowawcze i szablonowe. Dyrektorzy szkół, podobnie jak rekruterzy oczekują, że dokument objawi im kandydata, którego umiejętnościom i doświadczeniu będą mogli zaufać. 

Dlatego musisz stworzyć CV nauczyciela, które zaprezentuje Cię jako kompetentnego kandydata do pracy z dziećmi lub młodzieżą. Poza tym warto przedstawić się jako osoba kreatywna, nowoczesna i umiejąca przekonująco o sobie opowiadać. 

CV nauczyciela WF

Jak napisać CV nauczyciela wychowania fizycznego, aby zostać przyjętym do wybranej szkoły? Przede wszystkim pokazując swoje osiągnięcia zawodowe — zamiast skupiać się wyłącznie na wykształceniu. Bez odpowiednich studiów ciężko jest znaleźć pracę w zawodzie nauczyciela wf, ale też ukończony AWF wcale nie gwarantuje, że zostaniesz zatrudniony jako wuefista. 

Dlatego musisz dopracować każdą sekcję swojego CV. Nauczyciel, opisując umiejętności w CV, powinien wspomnieć o tym, że rzetelnie podchodzi do realizowania wytycznych podstawy programowej. Oprócz tego może wskazać na takie swoje cechy charakteru w CV jak odpowiedzialność, opanowanie i asertywność. Na lekcjach w-f zdarzają się dzieciom kontuzje i dobry nauczyciel musi wiedzieć, jak odpowiednio na takie przypadki zareagować. 

Opisując zainteresowania w CV nauczyciela WF skup się na tych z nich, które są związane z Twoim zawodem. Mogą to być np. zdrowe odżywianie, żeglarstwo, psychologia sportu czy literatura podróżnicza

CV nauczyciela matematyki 

Czemu nie dodać do CV nauczyciela liczb? Nasi eksperci kariery podkreślają, że warto oczarowywać rekruterów tego typu danymi, bo udowadniają konkretne umiejętności kandydata. W CV nauczyciela matematyki będzie to tym bardziej efektowne.

Jeśli nie wiesz, co dokładnie mamy na myśli, spójrz na przykładowe CV nauczyciela, które umieściliśmy na samej górze artykułu. Postaraj się odtworzyć ten wzór curriculum vitae, dodając do swojego dokumentu dane liczbowe dotyczące np. zdawalności matury wśród Twoich uczniów lub liczby wygranych przez nich olimpiad z matematyki.

Drugą kwestią, którą powinieneś rozważyć przy pisaniu CV nauczyciela matematyki, to Twoje metody pracy. Możesz o nich wspomnieć już w podsumowaniu zawodowym albo w sekcji Umiejętności w CV. Napisz, jak nauczasz swojego przedmiotu.

Czy skupiasz się na nauce rozwiązywania problemów? Urozmaicasz lekcje przykładami stosowania matematyki w życiu codziennym? Znasz sposoby uczenia matematyki, o których inni nie mają pojęcia? Pochwal się tym.

CV nauczyciela języka polskiego

W CV nauczyciela języka polskiego warto podkreślić nie tylko wykształcenie polonistyczne (najlepiej z odpowiednią specjalizacją), ale również umiejętności miękkie.

Dużą wagę w nauczaniu języka polskiego przykłada się do czytania literatury, ale młodzież nie jest przygotowana do odbioru starszych tekstów. Dyrekcja szkoły na pewno szuka kogoś, kto poza egzekwowaniem czytania lektur szkolnych wie również, jak zainteresować nimi uczniów. Dlatego w Twoim CV nauczyciela wyróżnij takie swoje cechy jak cierpliwość i charyzma.

Idealne CV nauczyciela języka polskiego musi podkreślać Twoje kompetencje i pasję. Oprócz tego w życiorysie koniecznie dodaj osiągnięcia zawodowe. Mogą to być:

 • wywiady na tematy literackie lub językowe,
 • artykuły w prasie branżowej lub specjalistycznej, 
 • inne publikacje, w tym literackie (lub np. prowadzenie popularnego bloga),
 • nagrody i wyróżnienia na konkursach literackich lub językowych.

CV nauczyciela języka angielskiego

Jeśli piszesz CV nauczyciela angielskiego (English teacher CV), wykorzystaj porady dotyczące analogicznego dokumentu polonisty. Zwróć jednak uwagę na to, by konkretnie opisać w CV poziom znajomości języka i umieścić informację o swojej metodyce nauczania języka obcego. 

Starasz się o posadę w placówce, która obecnie nie prowadzi rekrutacji? Razem z CV nauczyciela angielskiego wyślij podanie o pracę w szkole.

CV nauczyciela biologii

Pisząc CV nauczyciela biologii, podkreśl, że masz doświadczenie w korzystaniu z nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Wyróżnij takie kompetencje miękkie w CV jak pomysłowość, zdecydowanie czy zdolność do obrazowego tłumaczenia skomplikowanych kwestii. 

2. Jak napisać CV nauczyciela? 

Żeby napisać CV do szkoły jako nauczyciel i dostać posadę, musisz przygotować dokument, który zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat Twojej kandydatury. Zawrzyj w nim wszystkie sekcje, które opisujemy poniżej, a będziesz mieć pewność, że żadnej informacji nie pomijasz.

Bez względu na to, czy piszesz CV do szkoły średniej, czy CV do szkoły podstawowej albo CV nauczyciela przedszkola, czy CV nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. musisz wyróżnić się spośród nauczycieli z podobnym wykształceniem i doświadczeniem. Dlatego Twoje CV nauczyciela powinno mieć czytelną strukturę i podkreślać Twoje kompetencje. Pamiętaj o tym również podczas pisania listu motywacyjnego nauczyciela (ale o tym później).

Jeśli chcesz mieć pewność, że dokument jest dobrze sformatowany i czytelny, skorzystaj z gotowych szablonów CV, które udostępniamy na naszej stronie. Są zaprojektowane przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu CV i setki razy udowodniły swoją skuteczność.

Oto idealny układ CV nauczyciela:

Dane osobowe w CV nauczyciela — wzór

Tomasz Malinowski

Dyplomowany nauczyciel historii

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

Jak widzisz powyżej, dane osobowe w CV to przede wszystkim informacje kontaktowe oraz oczywiście Twoje imię i nazwisko. Dodaj do nich nazwę swojego stanowiska. Pamiętaj, żeby w tym miejscu zaznaczyć, czy jesteś nauczycielem dyplomowanym, kontraktowym czy mianowanym. 

Jeśli taki masz, umieść link do swojego profilu na LinkedIn w CV. Wielu rekruterów sprawdza kandydatów na tym portalu — może się zdarzyć, że również dyrektorzy szkół będą tym zainteresowani. 

Za to nigdy nie umieszczaj w CV stanu cywilnego, bo tego typu informacje mogą niepotrzebnie narazić Cię na dyskryminację. Zresztą odkąd istnieją nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, nie masz obowiązku podawać tego typu faktów w swoim CV nauczyciela. 

Podsumowanie zawodowe w CV nauczyciela — wzór

Podsumowanie zawodowe

Jestem nauczycielem historii z doświadczeniem w pracy w państwowych oraz prywatnych szkołach średnich. Poza historycznym, mam również wykształcenie psychologiczne, niezwykle pomocne w pracy z dziećmi. Jestem autorem serii artykułów w Portalu Oświatowym, które poruszają temat budowania autorytetów wśród młodzieży. Chciałbym stawić czoła problemom z nauką młodzieży w Państwa szkole. 

Spójrz, jak efektownie i profesjonalnie wygląda w CV podsumowanie zawodowe, nazywane też rubryką O mnie. Ten krótki opis siebie w CV, zawierający maksymalnie 50 słów, działa jak Twoja wizytówka i najlepsza reklama. Nie tylko streszcza najważniejsze informacje zawarte w CV, ale pokazuje Twoją motywację i cele zawodowe na przyszłość. 

Podsumowanie zawodowe umieść tuż pod danymi osobowymi w CV nauczyciela. Napisz, jaką masz specjalizację, co jest Twoim największym osiągnięciem w CV i dlaczego szkoła zyska, decydując się na zatrudnienie Ciebie. W pierwszym CV czy w CV bez doświadczenia możesz napisać w podsumowaniu np. o swoim wykształceniu.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Umiejętności w CV nauczyciela — wzór

Umiejętności specjalistyczne

 • dobra znajomość dyrektyw w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych na cele edukacyjne 
 • obsługa komputera: MS Office (Word, Excel, Power Point, Outlook)
 • doświadczenie jako wychowawca kolonijny 
 • innowacyjne metody nauczania (kurs online Youth Work Methods)

Umiejętności miękkie

 • dyspozycyjność
 • systematyczność 
 • konsekwencja w działaniu
 • dobry kontakt z uczniami 
 • znajomości różnych metod nauczania
 • punktualność
 • pomysłowość

W sekcji Umiejętności w CV nie powtarzaj schematycznych fraz. Zamiast umiejętności komunikacyjnych napisz, że masz świetny kontakt z uczniami. W tym miejscu możesz pokazać, że to prawda i wspomnieć np. o tytule najlepszego nauczyciela i innych nagrodach od uczniów, jeśli takie otrzymałeś. 

Nie musimy Cię przekonywać, bo na pewno sam najlepiej wiesz, jakich ludzi potrzebuje szkolnictwo. Opisz siebie tak, aby osoba czytająca Twój druk CV nauczyciela wiedziała, że uczniowie czekają właśnie na kogoś takiego jak Ty. Jeśli znasz np. pakiet MS Office, nie zapomnij wpisać do CV obsługi komputera.

W nowoczesnym CV nauczyciela powinna się znaleźć równie informacja ukończonym kursie pierwszej pomocy. Jeśli masz na swoim koncie taki dyplom, możesz wspomnieć o nim w sekcji Umiejętności (udokumentowana umiejętność udzielania pierwszej pomocy). W tej sekcji możesz również wpisać zaświadczenie o niekaralności.

Doświadczenie w CV nauczyciela — wzór

Doświadczenie

05.2017–obecnie IV Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie 

Stanowisko: Nauczyciel historii

Obowiązki:

 • Prowadzenie zajęć lekcyjnych z historii dla uczniów z 6 klas liceum
 • Wychowawstwo klasy o profilu humanistycznym
 • Przygotowywanie olimpiad wewnątrzszkolnych z wiedzy o historii
 • Planowanie wycieczek muzealnych i kilkudniowych 
 • Organizowanie dyskusyjnego kółka filmowego, na którym młodzież ogląda i omawia filmy o profilu historycznym


Sekcję w CV Doświadczenie postaraj się rozwinąć najbardziej jak możesz, podając obowiązki, które wykonywałeś nie tylko jako nauczyciel konkretnego przedmiotu. Opisz wszystkie swoje inicjatywy i ulepszenia wprowadzone przez Ciebie do lekcji i programu pozalekcyjnego. 

Nie bój się pisać o sprawach oczywistych! To, że prowadzisz kółka przedmiotowe, jeździsz z dziećmi na wycieczki i przygotowujesz uczniów do olimpiad, w formularzu CV nauczyciela potwierdza przecież Twoje bogate doświadczenie dydaktyczne.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Zainteresowania w CV nauczyciela — wzór

Zainteresowania

Interesuję się historią Polski i Europy, dlatego praca jako nauczyciel historii w szkole jest dla mnie pasją samą w sobie. W wolnym czasie, poza czytaniem publikacji z zakresu historii Europy XIX wieku, piszę teksty dla kwartalnika Dzieje i odbywam razem z rodziną wyjazdy rowerowe po Polsce.

W dobrym CV nauczyciela nigdy nie pomijaj sekcji CV Zainteresowania. Daje ona szansę na pokazanie Twojej osobowości i zaprezentowanie się jako osoba o szerokich horyzontach, aktywna i interesująca. 

Gdy wspominasz o swoim hobby, postaraj się nawiązać do pracy nauczyciela i powiązać ją z aktywnością pozaszkolną. 

Klauzula o ochronie danych w CV nauczyciela — wzór

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Klauzula do CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych to konieczny element CV  również wtedy, gdy piszesz życiorys kandydata na dyrektora szkoły. Pamiętaj, by zawsze dodać ją do swojego dokumentu, również gdy zdecydowałeś się na proste CV. Zrób to nawet wtedy, gdy w ogłoszeniu nie ma informacji o tym, żeby zamieścić klauzulę. Dlaczego? 

Jeśli umieścisz w arkuszu do CV nauczyciela klauzulę, dodając do niej zdanie o tym, że zgadzasz się na przetwarzanie danych również w innych rekrutacjach, będziesz brany pod uwagę w kolejnych naborach. 

 Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

3. List motywacyjny nauczyciela — jak napisać i czym różni się od podania o pracę nauczyciela? 

Wiesz już, jak napisać CV do szkoły. Powinieneś jeszcze stworzyć list motywacyjny nauczyciela, czyli pismo, w którym przekonująco opisujesz swoją kandydaturę i starasz się udowodnić, że jesteś właściwą osobą na dane stanowisko. Różni się od podania o pracę nauczyciela, które wysyłasz wtedy, gdy nie odpowiadasz na oficjalne ogłoszenie. W podaniu, które jest bardziej formalnym dokumentem niż list motywacyjny, prosisz o rozpatrzenie kandydatury i uruchomienie procesu rekrutacyjnego dla Ciebie.

My wyjaśnimy Ci, jak napisać list motywacyjny nauczyciela — krok po kroku. 

Przede wszystkim pamiętaj, że Twój list nie może być kalką informacji zawartych w gotowym CV. List motywacyjny do szkoły musi opisywać Twoje kwalifikacje, przekonywać, że są one świetnie dopasowane do wymagań stanowiska i podkreślać Twoją szczerą chęć pracy jako nauczyciel za pomocą konkretnych argumentów. 

Pisanie listu motywacyjnego nauczyciela zacznij od podania daty i miejscowości oraz swoich danych kontaktowych. Poniżej umieść dane adresata listu. Właściwą treść listu motywacyjnego do szkoły rozpocznij zwrotem grzecznościowym do nadawcy (Szanowny Panie, Szanowna Pani lub Szanowni Państwo). 

W pierwszym akapicie listu motywacyjnego nauczyciela napisz, że z przyjemnością aplikujesz na stanowisko w konkretnej szkole, podając przy tym jej pełną nazwę. Dodaj zdanie krótko opisujące Twoją motywację do pracy, a potem (najlepiej w punktach) opisz, dlaczego jesteś idealnym kandydatem do pracy jako nauczyciel danego przedmiotu.

Wzoruj się na poniższym przykładzie.

List motywacyjny nauczyciel — wzór

Miejscowość, data

Krzysztof Nowak

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. Dyrektor szkoły)

Nazwa szkoły

Adres szkoły

Szanowni Państwo,

z przyjemnością aplikuję na stanowisko nauczyciela historii w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki w Warszawie.

Od ponad 3 lat pracuję w szkole średniej jako historyk. Mam na swoim koncie nie tylko wyróżnienia nadane mi przez uczniów, lecz także zakończone sukcesami podopiecznych egzaminy maturalne. Moją karierę nauczyciela traktuję jako proces doskonalenia się w zawodzie, który przynosi mi niezwykle dużo radości. 

Dlaczego uważam, że warto zatrudnić mnie na stanowisku nauczyciela historii w Państwa szkole?

 1. Doskonale radzę sobie z nauczaniem trudnej młodzieży. Studia psychologiczne podjąłem właśnie w celu zrozumienia mechanizmów wychowania i, jak wcześniej przewidywałem, wiedza zdobyta w ich trakcie pozwala mi lepiej rozumieć zachowania młodzieży i ukierunkowywać prawidłowo ich rozwój intelektualny.
 2. Jestem osobą charyzmatyczną i umiem zarażać innych pasją, zwłaszcza do tematów historycznych. Wiem, że zdawalność historii na maturze jest wśród Państwa uczniów niższa niż oczekiwana, a Ci, którzy decydują się wybrać ten przedmiot, nie uzyskują satysfakcjonujących wyników. Wiem, że jestem w stanie tę sytuację zmienić. Traktuję tę misję jako zawodowe wyzwanie.
 3. W pracy w Państwa szkole chciałbym wykorzystać nowoczesne metody nauczania historii, o których wiedzę zdobyłem, uczestnicząc w międzynarodowych kursach dla nauczycieli. 

Bardzo chętnie spotkam się z Państwem osobiście, aby przybliżyć swoją kandydaturę i odpowiedzieć na Państwa pytania.

Z poważaniem

Krzysztof Nowak

Jeśli aplikujesz na stanowisko nauczyciela w szkole międzynarodowej, możesz być poproszony o napisanie listu motywacyjnego po angielsku. Nawet jeśli nie będzie to wymagane, warto dodać cover letter do swojego zgłoszenia. A jeżeli szkoła nie szuka teraz nowych pracowników, zamiast listu dołącz do CV podanie o pracę nauczyciela. List motywacyjny możesz przygotować w formacie .docx (w Wordzie), ale najlepiej wysłać go do pracodawcy w PDF.

Teraz jesteś już świetnie przygotowany do rekrutacji na stanowisko nauczyciela. Mamy na koniec jeszcze dwie rady. Zadbaj o wyróżnienie nagłówków w CV. Większą czcionką zapisuj tytuły sekcji, pamiętaj również o wytłuszczeniu istotnych informacji i stosowaniu wypunktowań przy opisie obowiązków i umiejętności.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Gotowe dokumenty — zarówno CV nauczyciela, jak i list motywacyjny do szkoły — przygotuj w formacie PDF. Jeśli skorzystasz z naszego kreatora CV, który zawiera atrakcyjne wzory CV do pobrania, nie będziesz musiał używać żadnych programów do zmiany formatu plików, bo narzędzie wygeneruje dla Ciebie odpowiedni dokument automatycznie.

Zastanawiasz się, czy warto przygotować CV ze zdjęciem czy bez? To zależy od Twoich preferencji. CV ze zdjęciem będzie równie poprawne, co CV bez zdjęcia.

Uważaj też na kontrowersyjne sformułowania. W CV nauczyciela nie ma miejsca na cechy, które będą świadczyć o kandydacie jako osobie w jakikolwiek sposób sprofilowanej politycznie i światopoglądowo. Uczniowie zasługują na konkretną wiedzę, przekazywaną w obiektywny sposób. 

I to wszystko! Jeśli złożyłeś profesjonalne dokumenty aplikacyjne, możesz czekać na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną na nauczyciela.

Przeczytaj też: Jak zostać nauczycielem? Studia, uprawnienia i rekrutacjaCV niania / opiekunka do dzieci — wzór jak napisać i porady i Awans zawodowy nauczyciela 2024: stażysta, kontraktowy i in.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

Najczęściej zadawane pytania o CV nauczyciela

Co powinno zawierać CV nauczyciela?

Struktura curriculum vitae nauczyciela nie musi różnić się od dokumentów do pracy w innych zawodach. Każdy wzór CV powinien zawierać następujące sekcje:

 • dane osobowe
 • profil zawodowy/podsumowanie zawodowe
 • doświadczenie
 • umiejętności
 • wykształcenie, w tym ukończone kursy i szkolenia
 • zainteresowania
 • klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. 

Jeśli nie chcesz męczyć się samodzielnie z układem Twojego życiorysu, znajdź w internecie darmowy szablon CV, w którym po prostu uzupełnisz kolejne sekcje.

Jakie umiejętności wpisać do CV nauczyciela?

Poza Twoimi kwalifikacjami zawodowymi, związanymi z uczeniem i przekazywaniem wiedzy, w CV postaw na kompetencje miękkie. Dobry nauczyciel jest wyrozumiały, cierpliwy i potrafi motywować swoich podopiecznych do pracy. Możesz też ułatwić sobie pracę i skorzystać z kreatora CV LiveCareer, w którym znajdziesz podpowiedzi ekspertów kariery dostosowane do Twojego stanowiska. Co więcej, do CV warto dołączyć też krótki list motywacyjny, w którym napiszesz, jak wykorzystujesz swoje umiejętności w pracy z młodzieżą na co dzień.

Jakie zainteresowania wpisać do CV nauczyciela?

Zainteresowania na pewno nie są najważniejszym punktem CV. Bardziej istotne są doświadczenie i umiejętności. Nie znaczy to jednak, że w dokumentach aplikacyjnych nie warto pokrótce opisać swoich hobby. W tej sekcji w CV nauczyciela postaraj się pokazać, dlaczego świetnie nadajesz się do pracy w szkole — dlatego możesz napisać w niej np. o wolontariacie albo pasji do Twojego szkolnego przedmiotu lub postarać się podkreślić swoje mocne strony. Z drugiej strony, ciekawe czy nietypowe hobby może po prostu przykuć uwagę czytającego Twój dokument. Jeśli jednak chcesz napisać CV szybko, oczywiście nie musisz wpisywać do niego swoich pasji (poza pasją do nauczania!).

Jak napisać CV i list motywacyjny nauczyciela bez doświadczenia zawodowego?

Większość nauczycieli aplikujących do swojej pierwszej pracy w szkole ma już trochę doświadczenia — w końcu na kursie pedagogicznym są obowiązkowe praktyki zawodowe i to właśnie je powinieneś wpisać w sekcji z doświadczeniem. Możesz również pokrótce opisać prace dorywcze, jeśli takie wykonywałeś. Postaraj się przy tym pokazać, że rozwinąłeś w nich umiejętności, które przydadzą Ci się przy tablicy (np. zarządzanie czasem czy pracę w zespole). W liście motywacyjnym bez doświadczenia koniecznie napisz, dlaczego chcesz pracować w szkole (od tego właśnie warto zacząć list motywacyjny) i starannie opisz swoje zdolności. Możesz też przedstawić jakiś ciekawy pomysł na lekcję z uczniami czy dodatkowe aktywności. 

Jak napisać maila z CV nauczyciela?


Na początek pamiętaj, żeby przed wysłaniem zapisać swoje CV w formacie PDF (nawet jeśli Twój szablon CV został stworzony w Wordzie) — dzięki temu odbiorca bez problemu otworzy je i przeczyta na każdym urządzeniu. W mailu z dokumentami aplikacyjnymi najlepiej napisz kilka zdań o sobie z zawodowej perspektywy. Możesz wymienić kilka swoich najważniejszych umiejętności oraz pokrótce napisać, dlaczego chciałbyś podjąć pracę w szkole. Pamiętaj też o odpowiednich zwrotach grzecznościowych.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania na temat listu motywacyjnego nauczyciela lub pisania CV do szkoły, nasi eksperci chętnie pomogą i rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. Dodaj komentarz na forum poniżej, a na pewno uzyskasz fachową poradę.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv list motywacyjny nauczyciel

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.25  (24 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: