CV / list motywacyjny nauczyciela - wzór jak napisać CV do szkoły

CV / list motywacyjny nauczyciela - wzór jak napisać CV do szkoły

CV nauczyciela, mimo że najczęściej wysyłane do placówek państwowych, rządzi się tymi samymi prawami, co każde inne CV. Co więcej, jest prawdopodobnie trudniejsze do stworzenia z uwagi na to, że większość nauczycieli ma podobne kwalifikacje, a miejsc pracy w szkołach jest niewiele. 

 

W tym poradniku wyjaśniamy, jak napisać CV i list motywacyjny nauczyciela. Pokażemy, które sekcje CV warto rozbudować i na co zwrócić szczególną uwagę. Zobaczysz konkretne przykłady CV dla nauczycieli kilku przedmiotów oraz gotowy list motywacyjny do pracy w szkole. Na początek przyjrzyj się, jak wygląda poniższy wzór CV do szkoły i zapamiętaj jego strukturę.

 

Przykładowe CV — nauczyciel

 

Tomasz Malinowski

Dyplomowany nauczyciel historii

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

 

Podsumowanie zawodowe

 

Jestem nauczycielem historii z doświadczeniem w pracy w państwowych oraz prywatnych szkołach średnich. Poza historycznym, mam również wykształcenie psychologiczne, niezwykle pomocne w pracy z dziećmi. Jestem autorem serii artykułów w Portalu Oświatowym, które poruszają temat budowania autorytetów wśród młodzieży. Chciałbym stawić czoła problemom z nauką młodzieży w Państwa szkole. 

 

Umiejętności specjalistyczne

 

 • dobra znajomość dyrektyw w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych na cele edukacyjne 
 • obsługa komputera: MS Office (Word, Excel, Power Point, Outlook)
 • doświadczenie jako wychowawca kolonijny 
 • innowacyjne metody nauczania (kurs online Youth Work Methods)

 

Umiejętności miękkie

 

 • zdolności analitycznego myślenia
 • systematyczność 
 • konsekwencja w działaniu
 • dobry kontakt z uczniami 
 • znajomości różnych metod nauczania
 • punktualność
 • pomysłowość

 

Doświadczenie

 

05.2017–obecnie IV Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie 

Stanowisko: Nauczyciel historii

 

Obowiązki:

 • prowadzenie zajęć lekcyjnych z historii dla uczniów z 6 klas liceum
 • wychowawstwo klasy o profilu humanistycznym
 • przygotowywanie olimpiad wewnątrzszkolnych z wiedzy o historii
 • planowanie wycieczek muzealnych i kilkudniowych 
 • organizowanie dyskusyjnego kółka filmowego, na którym młodzież ogląda i omawia filmy o profilu historycznym

 

Wykształcenie

 

2011–2016 Uniwersytet Warszawski (Wydział Historii) 

Kierunek: Historia

Uzyskany tytuł magistra

 

Kursy i szkolenia

 

01–06. 2017 Center for Youth Program Quality

Seria kursów online, dotyczących metod efektywnej pracy z młodzieżą

 

Zainteresowania

 

Interesuję się historią Polski i Europy, dlatego praca jako nauczyciel historii w szkole jest dla mnie pasją samą w sobie. W wolnym czasie, poza czytaniem publikacji z zakresu historii Europy XIX wieku, piszę teksty dla kwartalnika Dzieje i odbywam razem z rodziną wyjazdy rowerowe po Polsce. 

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

 

1. Jak powinno wyglądać CV nauczyciela? 

 

Nasi eksperci są zdania, że skuteczne CV do szkoły nie musi być zachowawcze i szablonowe. Dyrektorzy szkół, podobnie jak rekruterzy oczekują, że dokument objawi im kandydata, którego umiejętnościom i doświadczeniu będą mogli zaufać. 

 

Dlatego musisz stworzyć CV nauczyciela, które zaprezentuje Cię jako kompetentnego kandydata do pracy z dziećmi lub młodzieżą. Poza tym warto przedstawić się jako osoba kreatywna, nowoczesna i umiejąca przekonująco o sobie opowiadać. 

 

CV nauczyciela WF

 

Jak napisać CV nauczyciela wychowania fizycznego, aby zostać przyjętym do wybranej szkoły? Przede wszystkim, pokazując swoje osiągnięcia zawodowe — zamiast skupiać się wyłącznie na wykształceniu. Bez odpowiednich studiów ciężko jest znaleźć pracę w zawodzie nauczyciela wf, ale też ukończony AWF wcale nie gwarantuje, że zostaniesz zatrudniony jako wuefista. 

 

Dlatego musisz dopracować każdą sekcję swojego CV. Opisując umiejętności w CV, wspomnij o tym, że rzetelnie podchodzisz do realizowania wytycznych podstawy programowej. Oprócz tego wskaż na takie swoje cechy, jak odpowiedzialność i opanowanie. Na lekcjach w-f zdarzają się dzieciom kontuzje i dobry nauczyciel musi wiedzieć, jak odpowiednio na takie przypadki zareagować. 

 

Opisując zainteresowania w CV nauczyciela WF skup się na tych z nich, które wiążą się zawodem. Mogą to być np. zdrowe odżywianie, żeglarstwo, psychologia sportu, literatura podróżnicza

 

CV nauczyciela matematyki 

 

Czemu nie dodać do CV nauczyciela liczb? Nasi eksperci kariery podkreślają, że warto oczarowywać rekruterów tego typu danymi, bo udowadniają konkretne umiejętności kandydata. W CV nauczyciela matematyki będzie to tym bardziej efektowne.

 

Jeśli nie wiesz, co dokładnie mamy na myśli, spójrz na przykładowe CV nauczyciela, które umieściliśmy na samej górze artykułu. Postaraj się odtworzyć ten wzór, dodając do swojego dokumentu dane liczbowe dotyczące np. zdawalności matury wśród Twoich uczniów lub liczby wygranych przez nich olimpiad z matematyki.

 

Drugą kwestią, którą powinieneś rozważyć przy pisaniu CV nauczyciela matematyki, to Twoje metody pracy. Możesz o nich wspomnieć już w podsumowaniu zawodowym albo w sekcji Umiejętności w CV. Napisz, jak nauczasz swojego przedmiotu. Skupiasz się na nauce rozwiązywania problemów?

 

Urozmaicasz lekcje przykładami stosowania matematyki w życiu codziennym? Znasz sposoby uczenia matematyki, o których inni nie mają pojęcia? Pochwal się tym.

 

CV nauczyciela języka polskiego

 

W CV nauczyciela języka polskiego warto podkreślić nie tylko wykształcenie polonistyczne (najlepiej z odpowiednią specjalizacją), ale również umiejętności miękkie.

 

Dużą wagę w nauczaniu języka polskiego przykłada się do czytania literatury, ale młodzież nie jest przygotowana do odbioru starszych tekstów. Dyrekcja szkoły na pewno szuka kogoś, kto poza egzekwowaniem czytania lektur szkolnych, wie również, jak zainteresować nimi uczniów. Dlatego wyróżnij w CV polonisty takie swoje cechy, jak cierpliwość, charyzma. 

 

Idealne CV nauczyciela języka polskiego musi podkreślać Twoje kompetencje i pasję. Oprócz tego w życiorysie koniecznie dodaj osiągnięcia zawodowe. Mogą być to:

 • wywiady na tematy literackie lub językowe 
 • artykuły w prasie branżowej lub specjalistycznej 
 • Inne publikacje, w tym literackie (lub np. prowadzenie popularnego bloga)
 • nagrody i wyróżnienia na konkursach literackich lub językowych.

 

CV nauczyciela języka angielskiego

 

Jeśli piszesz CV nauczyciela angielskiego, wykorzystaj porady dotyczące analogicznego dokumentu polonisty. Zwróć jednak uwagę na to, by konkretnie opisać w CV poziom znajomości języka i umieścić informację o swojej metodyce nauczania języka obcego. 

 

CV nauczyciela biologii

 

Pisząc CV nauczyciela biologii, podkreśl, że masz doświadczenie w korzystaniu z nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Wyróżnij takie umiejętności miękkie , jakpomysłowość, zdecydowanie, zdolność do obrazowego tłumaczenia skomplikowanych kwestii. 

 

2. Jak napisać CV nauczyciela? 

 

Żeby napisać CV do szkoły jako nauczyciel i dostać posadę, musisz przygotować dokument, który zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat Twojej kandydatury. Zawrzyj w nim wszystkie sekcje, które opisujemy poniżej, a będziesz mieć pewność, że żadnej informacji nie pomijasz.

 

Bez względu na to, czy piszesz CV do szkoły średniej, czy CV do szkoły podstawowej, musisz wyróżnić się spośród nauczycieli o podobnym doświadczeniu. Dlatego Twoje CV powinno mieć czytelną strukturę i podkreślać Twoje kompetencje

 

Jeśli chcesz mieć pewność, że dokument jest dobrze sformatowany i czytelny, skorzystaj z gotowych szablonów CV, które udostępniamy na naszej stronie. Są zaprojektowane przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu CV i setki razy udowodniły swoją skuteczność.

 

Oto idealny układ CV nauczyciela:

 

Dane osobowe w CV nauczyciela 

 

Tomasz Malinowski

Dyplomowany nauczyciel historii

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

 

Jak widzisz powyżej, dane osobowe to przede wszystkim informacje kontaktowe oraz oczywiście Twoje imię i nazwisko. Dodaj do ich nazwę swojego stanowiska. Pamiętaj, żeby w tym miejscu zaznaczyć, czy jesteś nauczycielem dyplomowanym, kontraktowym, czy mianowanym. 

 

Jeśli taki masz, umieść w CV link do swojego profilu na LinkedIn. Wielu rekruterów sprawdza kandydatów na tym portalu — może się zdarzyć, że również dyrektorzy szkół będą tym zainteresowani. 

 

Za to nigdy nie umieszczaj w CV stanu cywilnego, bo tego typu informacje mogą niepotrzebnie narazić Cię na dyskryminację. Zresztą odkąd istnieją nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, nie masz obowiązku podawać tego typu faktów w swoim CV. 

 

CV nauczyciela — podsumowanie zawodowe

 

Podsumowanie zawodowe

 

Jestem nauczycielem historii z doświadczeniem w pracy w państwowych oraz prywatnych szkołach średnich. Poza historycznym, mam również wykształcenie psychologiczne, niezwykle pomocne w pracy z dziećmi. Jestem autorem serii artykułów w Portalu Oświatowym, które poruszają temat budowania autorytetów wśród młodzieży. Chciałbym stawić czoła problemom z nauką młodzieży w Państwa szkole. 

 

Spójrz jak efektownie i profesjonalnie wygląda w CV podsumowanie zawodowe. Ten krótki opis, zawierający maksymalnie 50 słów działa jak Twoja wizytówka i najlepsza reklama. Nie tylko streszcza najważniejsze informacje zawarte w CV, ale pokazuje Twoją motywację i cele zawodowe na przyszłość. 

 

Podsumowanie zawodowe umieść tuż pod danymi osobowymi. Napisz, jaką masz specjalizację, co jest Twoim największym osiągnięciem i dlaczego szkoła zyska decydując się na zatrudnienie Ciebie.

 

Umiejętności w CV nauczyciela

 

Umiejętności specjalistyczne

 

 • dobra znajomość dyrektyw w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych na cele edukacyjne 
 • obsługa komputera: MS Office (Word, Excel, Power Point, Outlook)
 • doświadczenie jako wychowawca kolonijny 
 • innowacyjne metody nauczania (kurs online Youth Work Methods)

 

Umiejętności miękkie

 

 • dyspozycyjność
 • systematyczność 
 • konsekwencja w działaniu
 • dobry kontakt z uczniami 
 • znajomości różnych metod nauczania
 • punktualność
 • pomysłowość

 

W sekcji Umiejętności w CV nie powtarzaj schematycznych fraz. Zamiast umiejętności komunikacyjnych napisz, że masz świetny kontakt z uczniami. W tym miejscu możesz pokazać, że to prawda i wspomnieć np. o tytule najlepszego nauczyciela i innych nagrodach od uczniów, jeśli takie otrzymałeś. 

 

Nie musimy Cię przekonywać, bo na pewno sam najlepiej wiesz, jakich ludzi potrzebuje szkolnictwo. Opisz siebie tak, aby osoba czytająca Twoje CV wiedziała, że uczniowie czekają właśnie na takiego nauczyciela jak Ty.

 

W CV nauczyciela powinna się znaleźć równie informacja ukończonym kursie pierwszej pomocy. Jeśli masz na swoim koncie taki dyplom, możesz wspomnieć o nim w sekcji Umiejętności (udokumentowana umiejętność udzielania pierwszej pomocy). 

 

Doświadczenie w CV nauczyciela

 

Doświadczenie

 

05.2017–obecnie IV Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie 

Stanowisko: Nauczyciel historii

 

Obowiązki:

 • Prowadzenie zajęć lekcyjnych z historii dla uczniów z 6 klas liceum
 • Wychowawstwo klasy o profilu humanistycznym
 • Przygotowywanie olimpiad wewnątrzszkolnych z wiedzy o historii
 • Planowanie wycieczek muzealnych i kilkudniowych 
 • Organizowanie dyskusyjnego kółka filmowego, na którym młodzież ogląda i omawia filmy o profilu historycznym


Sekcję doświadczenie w CV nauczyciela postaraj się rozwinąć najbardziej jak możesz, podając obowiązki, które wykonywałeś nie tylko jako nauczyciel konkretnego przedmiotu. Opisz wszystkie swoje inicjatywy i ulepszenia wprowadzone przez Ciebie do lekcji i programu pozalekcyjnego. 

 

Nie bój się pisać o sprawach oczywistych! To, że prowadzisz kółka przedmiotowe, jeździsz z dziećmi na wycieczki i przygotowujesz uczniów do olimpiad, potwierdza przecież Twoje bogate doświadczenie dydaktyczne.

 

Zainteresowania w CV nauczyciela

 

Zainteresowania

 

Interesuję się historią Polski i Europy, dlatego praca jako nauczyciel historii w szkole jest dla mnie pasją samą w sobie. W wolnym czasie, poza czytaniem publikacji z zakresu historii Europy XIX wieku, piszę teksty dla kwartalnika Dzieje i odbywam razem z rodziną wyjazdy rowerowe po Polsce.

 

Nigdy nie pomijają sekcji Zainteresowania w CV. Daje ona szansę na pokazanie Twojej osobowości i zaprezentowanie się jako osoba o szerokich horyzontach, aktywna i interesująca. 

 

Gdy wspominasz o swoim hobby, postaraj się nawiązać do pracy nauczyciela i powiązać ją z aktywnością pozaszkolną. 

 

Klauzula o ochronie danych w CV nauczyciela

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

 

Klauzula o ochronie danych osobowych to konieczny element CV. Pamiętaj, by zawsze dodać ją do swojego CV. Zrób to nawet wtedy, gdy w ogłoszeniu nie ma informacji o tym, żeby zamieścić klauzulę. Dlaczego? 

 

Jeśli umieścisz w CV nauczyciela klauzulę, dodając do niej zdanie o tym, że zgadzasz się na przetwarzanie danych również w innych rekrutacjach, będziesz brany pod uwagę w kolejnych naborach. 

 

3. List motywacyjny nauczyciela — jak napisać i czym różni się od podania o pracę nauczyciela? 

 

List motywacyjny nauczyciela to pismo, w którym przekonująco opisujesz swoją kandydaturę i starasz się udowodnić, że jesteś właściwą osobą na dane stanowisko. Różni się od podania o pracę nauczyciela, które wysyłasz wtedy, gdy nie odpowiadasz na oficjalne ogłoszenie. W podaniu, które jest bardziej formalnym dokumentem niż list motywacyjny, prosisz o rozpatrzenie kandydatury i uruchomienie procesu rekrutacyjnego dla Ciebie.

 

My wyjaśnimy Ci, jak napisać list motywacyjny nauczyciela — krok po kroku: 

 

Przede wszystkim pamiętaj, że Twój list nie może być kalką informacji zawartych w CV. List motywacyjny do szkoły musi opisywać Twoje kwalifikacje, przekonywać, że są one świetnie dopasowane do wymagań stanowiska i podkreślać Twoją szczerą chęć pracy jako nauczyciel za pomocą konkretnych argumentówu. 

 

Pisanie listu motywacyjnego nauczyciela zacznij od podania daty i miejscowości oraz swoich danych kontaktowych. Poniżej umieść dane adresata listu. Właściwą treść listu motywacyjnego rozpocznij zwrotem grzecznościowym do nadawcy („Szanowny Panie”, „Szanowna Pani” lub „Szanowni Państwo”). 

 

W pierwszym akapicie napisz, że z przyjemnością aplikujesz na stanowisko w konkretnej szkole, podając przy tym jej pełną nazwę. Dodaj zdanie krótko opisujące Twoją motywację do pracy, a potem (najlepiej w punktach) opisz, dlaczego jesteś idealnym kandydatem do pracy jako nauczyciel danego przedmiotu. Wzoruj się na poniższym przykładzie.

 

List motywacyjny nauczyciel — wzór

 

Miejscowość, data

Krzysztof Nowak

Numer telefonu

Adres e-mail

 

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. Dyrektor szkoły)

Nazwa firmy

Adres firmy

 

Szanowni Państwo,

 

z przyjemnością aplikuję na stanowisko nauczyciela historii w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki w Warszawie.

 

Od ponad 3 lat pracuję w szkole średniej jako historyk. Mam na swoim koncie nie tylko wyróżnienia nadane mi przez uczniów, lecz także zakończone sukcesami podopiecznych egzaminy maturalne. Moją karierę nauczyciela traktuję jako proces doskonalenia się w zawodzie, który przynosi mi niezwykle dużo radości. 

 

Dlaczego uważam, że warto zatrudnić mnie na stanowisku nauczyciela historii w Państwa szkole?

 

 1. Doskonale radzę sobie z nauczaniem trudnej młodzieży. Studia psychologiczne podjąłem właśnie w celu zrozumienia mechanizmów wychowania i, jak wcześniej przewidywałem, wiedza zdobyta w ich trakcie pozwala mi lepiej rozumieć zachowania młodzieży i ukierunkowywać prawidłowo ich rozwój intelektualny.
 2. Jestem osobą charyzmatyczną i umiem zarażać innych pasją, zwłaszcza do tematów historycznych. Wiem, że zdawalność historii na maturze jest wśród Państwa uczniów niższa niż oczekiwana, a Ci, którzy decydują się wybrać ten przedmiot, nie uzyskują satysfakcjonujących wyników. Wiem, że jestem w stanie tę sytuację zmienić. Traktuję tę misję jako zawodowe wyzwanie.
 3. W pracy w Państwa szkole chciałbym wykorzystać nowoczesne metody nauczania historii, o których wiedzę zdobyłem uczestnicząc w międzynarodowych kursach dla nauczycieli. 

 

Bardzo chętnie spotkam się z Państwem osobiście, aby przybliżyć swoją kandydaturę i odpowiedzieć na Państwa pytania.

 

Z poważaniem,

Krzysztof Nowak

 

Jeśli aplikujesz na stanowisko nauczyciela w szkole międzynarodowej, możesz być poproszony o napisanie listu motywacyjnego po angielsku. Nawet jeśli nie będzie to wymagane, warto dodać cover letter do swojego zgłoszenia. 

 

Teraz jesteś już świetnie przygotowany do rekrutacji na stanowisko nauczyciela. Mamy na koniec jeszcze dwie rady. Zadbaj o wyróżnienie nagłówków w CV. Większą czcionką zapisuj tytuły sekcji, pamiętaj również o wytłuszczeniu istotnych informacji i stosowaniu wypunktowań przy opisie obowiązków i umiejętności

 

Gotowe dokumenty — zarówno CV, jak i list motywacyjny przygotuj w formacie PDF. Jeśli skorzystasz z naszego kreatora CV, nie będziesz musiał używać żadnych programów do zmiany formatu plików, bo narzędzie wygeneruje dla Ciebie odpowiedni dokument automatycznie.

 

Uważaj na kontrowersyjne sformułowania. W CV nauczyciela nie ma miejsca na cechy, które będą świadczyć o kandydacie, jako osobie w jakikolwiek sposób sprofilowanej politycznie i światopoglądowo. Uczniowie zasługują na konkretną wiedzę, przekazywaną w obiektywny sposób.. 

 

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania na temat listu motywacyjnego nauczyciela lub pisania CV do szkoły, nasi eksperci chętnie pomogą i rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. Dodaj komentarz na forum poniżej, a na pewno uzyskasz fachową poradę.

Oceń ten artykuł
Średnia: 5 (1 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Redakcja serwisu LiveCareer
Redakcja serwisu LiveCareer

O autorze

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo