1. Zaświadczenie o niekaralności: online, gdzie wyrobić druk, cena

Zaświadczenie o niekaralności: online, gdzie wyrobić druk, cena

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Potrzebujesz zaświadczenia o niekaralności i nie masz pojęcia, od czego zacząć? Pewnie zastanawiasz się, gdzie i jak można wyrobić ten dokument, czy da się to zrobić przez internet i ile to kosztuje w 2024 r.

Wszystkie te informacje i więcej znajdziesz w tym artykule. Dowiesz się również, gdzie można wyrobić zaświadczenie o niekaralności w różnych polskich miastach. 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności online? 

W zawodach zaufania publicznego (np.nauczyciela i lekarza) i związanych z odpowiedzialnością, np. finansową, pracodawcy wymagają zaświadczenia o niekaralności. Przed podjęciem takiej pracy będziesz musiał je zdobyć i przedstawić zatrudniającemu.

Najłatwiej i najszybciej zdobyć zaświadczenie o niekaralności przez internet. Żeby to zrobić, trzeba zarejestrować się w systemie Krajowego Rejestru Karnego, który gromadzi m.in. dane osób skazanych prawomocnym wyrokiem sądu — w dokumencie będzie informacja, że nie figurujesz w KRK.

Do zarejestrowania się potrzebujesz profilu zaufanego — tak, aby, nikt nie mógł się pod Ciebie podszywać i spróbować uzyskać zaświadczenie o niekaralności, wykorzystując Twoje dane osobowe.

Profil zaufany możesz założyć przez stronę bankowości elektronicznej (pełną listę banków, które umożliwiają założenie profilu zaufanego, znajdziesz tutaj), w internetowym serwisie Poczty Polskiej Envelo lub na rządowej stronie. W tym ostatnim przypadku będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość w specjalnym punkcie.

Gdy już będziesz miał profil zaufany, zarejestruj się w systemie Krajowego Rejestru Karnego i złóż wniosek o udzielenie informacji o osobie — to właśnie dokument, dzięki któremu dostaniesz zaświadczenie o niekaralności. 

Przy rejestracji musisz zaznaczyć, że jesteś osobą fizyczną, a następnie wpisać wszystkie wymagane dane osobowe, wypełnić pole Captcha i kliknąć Zarejestruj się na dole ekranu.

zaświadczenie o niekaralności

Następnie, na podany adres e-mail, otrzymasz wiadomość z linkiem potwierdzającym rejestrację. Kliknij go — zostaniesz automatycznie przekierowany do serwisu. Później musisz przejść do rubryki „Wniosek o uzyskanie informacji o osobie” i wypełnić formularz, a na końcu podpisać się z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Później musisz tylko zapłacić za wydanie zaświadczenia o niekaralności przez internet i czekać na otrzymanie dokumentu mailem — do 7 dni od złożenia wniosku. Plik z zaświadczeniem pobierzesz ze strony systemu KRK, w zakładce „Odpowiedzi”.

Takiego zaświadczenia o niekaralności online nie powinieneś drukować. Wiążące będzie tylko w wersji elektronicznej, co określa ustawa o Krajowym Rejestrze Karnym.

I to wszystko, co musisz wiedzieć o uzyskaniu zaświadczenia o niekaralności przez internet. W dalszej części artykułu przeczytasz, jak inaczej można zdobyć dokument.

Zaświadczenie o niekaralności — gdzie i jak można je uzyskać?

Uzyskanie zaświadczenia o niekaralności online to nie jedyna możliwość. O dokument możesz również wnioskować w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego lub innym punkcie informacyjnym — w Polsce jest ich 56. 

Zanim pójdziesz do odpowiedniego punktu informacyjnego, musisz wypełnić zapytanie o udzielenie informacji o osobie. 

Jak wypełnić wniosek o zaświadczenie o niekaralności?

Stąd pobierzesz wniosek o udzielenie informacji o osobie — czyli podstawę do wydania zaświadczenia o niekaralności.

Wystarczy, że podasz w nim dokładne dane osobowe: imię i nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania, imiona rodziców i in. Oprócz tego, na dole zaznacz, jaki rodzaj danych Cię interesuje (kartoteka karna, kartoteka nieletnich, kartoteka osób pozbawionych wolności lub poszukiwanych listem gończym) i na końcu złóż swój podpis.

Po wypełnieniu wniosku o zaświadczenie o niekaralności musisz za nie zapłacić. Możesz to zrobić gotówką w kasie sądu lub w kasie Ministerstwa Sprawiedliwości, znakami opłaty sądowej, które można kupić w kasie sądu lub przelewem na konto Ministerstwa Sprawiedliwości — adres do przelewu znajdziesz poniżej.

Następnie wystarczy złożyć wcześniej wypełnione dokumenty i potwierdzenie wykonania wpłaty w wybranym punkcie informacyjnym KRK. Nie zapomnij zabrać ze sobą również dokumentu potwierdzającego tożsamość — dowodu osobistego lub paszportu.

Ile trzeba czekać na zaświadczenie o niekaralności? W punkcie informacyjnym informację otrzymasz od razu, a w wyjątkowych sytuacjach — maksymalnie po 7 dniach.

Zaświadczenie o niekaralności możesz również zdobyć listownie. Wystarczy, że wniosek o uzyskanie informacji o osobie (dokładnie taki sam, jak ten, który składa się osobiście) i potwierdzenie wpłaty, wyślesz do Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego albo do wybranego punktu informacyjnego.

Poniżej znajdziesz adresy wybranych Punktów Informacji, w których możesz zdobyć zaświadczenie o niekaralności. Pełną listę znajdziesz pod tym linkiem.

Zaświadczenie o niekaralności — Warszawa

W stolicy Polski są 4 punkty informacyjne Krajowego Rejestru Karnego. Wszystkie działają od poniedziałku do piątku. W poniedziałek zostaniesz obsłużony w godzinach od 8.00 do 18.00, a w pozostałe dni tygodnia od 8.00 do 15.30 Oto ich adresy: 

 • Al. Solidarności 127
 • ul. Terespolska 15A 
 • ul. Marszałkowska 82
 • ul. Kocjana 3 

Zaświadczenie o niekaralności w Warszawie możesz również zdobyć w Biurze informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego. Znajduje się przy ulicy Czerniakowskiej 100.

Wrocław — zaświadczenie o niekaralności

We Wrocławiu jest jeden punkt, w którym możesz ubiegać się o zaświadczenie o niekaralności. Mieści się przy ulicy Sądowej 1 (wejście od ul. Podwale 30).

Gdzie uzyskać zaświadczenie o niekaralności? Poznań

W stolicy wielkopolski, zaświadczenie o niekaralności uzyskasz w punkcie informacyjnym przy ulicy Hejmowskiego 2.

Zaświadczenie o niekaralności — Kraków

W Krakowie po zaświadczenie o niekaralności udaj się na ulicę przy Sądzie 7.

Zaświadczenie o niekaralności w Katowicach

Punkt informacyjny krajowego rejestru karnego w Katowicach znajdziesz pod adresem Andrzeja 16/18.

Gdzie w Łodzi pójść po zaświadczenie o niekaralności?

Udaj się na ulicę Pomorską 37.

Zaświadczenie o niekaralności — Lublin

W Lublinie Punkt Informacyjny znajdziesz przy ulicy Konrada Wallenroda 4d.

Zaświadczenie o niekaralności — Szczecin

W Szczecinie idź na ulicę Kaszubską 42.

Gdańsk — zaświadczenie o niekaralności

W Gdańsku powinieneś udać się do punktu informacyjnego pod adresem Nowe Ogrody 30/34.

Gdzie można uzyskać zaświadczenie o niekaralności? Bydgoszcz

W Bydgoszczy wniosek o zaświadczenie o niekaralności możesz złożyć przy ulicy Nowy Rynek 10.

Zaświadczenie o niekaralności — Rzeszów

W stolicy Podkarpacia po zaświadczenie udaj się pod adres Śreniawitów 3.

Ile kosztuje zaświadczenie o niekaralności i jak za nie zapłacić?

Niestety za wyrobienie zaświadczenia o niekaralności będziesz musiał zapłacić i, zanim dostaniesz pismo, pokazać dowód zapłaty. Kwoty nie są duże, a płatność możesz wykonać przez internet lub tradycyjnym przelewem.

Zaświadczenie o niekaralności — cena

 • 20 zł — za wyrobienie zaświadczenia o niekaralności online
 • 30 zł — w punkcie informacyjnym lub przy listowym załatwieniu sprawy 

Przy wnioskowaniu o zaświadczeniu o niekaralności przez internet na końcu wypełniania formularza w systemie Krajowego Rejestru Karnego będziesz mógł zapłacić — strona przeniesie Cię do serwisu Twojego banku, gdzie wykonasz przelew.

Jeśli chcesz uzyskać zaświadczenie w Punkcie Informacyjnym, możesz zapłacić gotówką w kasie dowolnego sądu, za pomocą znaków opłaty sądowej, które możesz kupić w kasie sądu lub zrobić przelew na konto Ministerstwa Sprawiedliwości z odpowiednimi danymi:

Ministerstwo Sprawiedliwości, Al. Ujazdowskie 11, 00-950 Warszawa

NBP O/O Warszawa

PL 77 1010 1010 0400 1922 3100 0000

Narodowy Bank Polski

Oddział Okręgowy Warszawa

ul. Powstańców Warszawy 4

00-950 Warszawa. 

W tytule przelewu wpisz swoje imię i nazwisko oraz datę, która jest oznaczona we wniosku jako data wystawienia. Pamiętaj, że przy składaniu wniosku o udzielenie informacji o osobie, musisz mieć ze sobą potwierdzenie zapłaty!

Zaświadczenie o niekaralności po angielsku

Jeśli potrzebujesz zaświadczenia o niekaralności po angielsku (lub w innym języku obcym), wraz z wnioskiem o udzielenie informacji o osobie (lub później) musisz złożyć wniosek o wydanie wielojęzycznego standardowego formularza. 

Dostaniesz go w dowolnym Punkcie Informacyjnym KRK lub w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego w Warszawie albo przez system internetowy Krajowego Rejestru Karnego. 

Opłata za wydanie formularza wynosi 17 zł. Możesz uiścić ją na rachunek bankowy Ministerstwa Sprawiedliwości (podany wyżej), gotówką w kasie Ministerstwa Sprawiedliwości

lub gotówką w kasie sądu.

Będziesz musiał podać w nim następujące informacje:

 • imię i nazwisko osoby składającej wniosek
 • numer PESEL
 • język urzędowy UE, w jakim, obok języka polskiego, ma być sporządzony wielojęzyczny formularz
 • opcjonalnie adres do korespondencji osoby składającej wniosek,
 • datę sporządzenia zaświadczenia, do którego ma być załączony wielojęzyczny formularz.

Pamiętaj, że przy składaniu formularza trzeba przedstawić dowód zapłaty.

Jak widzisz, ani formularz, ani wniosek o zaświadczenie o niekaralności nie są skomplikowane do wypełnienia, ale żeby uzyskać dokumenty potrzeba trochę czasu i wysiłku.

Zobacz też: PIT-2 — co to jest, jak wypełnić? Polski Ład 2022 i Zasiłek / świadczenie przedemerytalne: ile wynosi.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania, dotyczące zaświadczenia o niekaralności online albo w punkcie informacyjnym? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zaswiadczenie o niekaralnosci

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
0  (0 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: