1. Excel w CV: jak opisać znajomość programów MS Office?

Excel w CV: jak opisać znajomość programów MS Office?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

„Dobra znajomość MS Excel” w CV to popularne kłamstwo kandydatów do pracy. Rekruterzy doskonale o tym wiedzą — dlatego osoby, które przeceniają swoje umiejętności, często odpadają z rekrutacji już po pierwszej rozmowie o pracę.

Na szczęście — w Twoim wypadku może być inaczej.

W tym artykule wyjaśnię Ci, jak poprawnie zapisać umiejętność obsługi Excela w CV oraz jak sprawdzić, na jakim poziomie zaawansowania jesteś. Dzięki temu zrobisz dobre wrażenie na pracodawcy, a Twoje szanse na zatrudnienie wzrosną.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Kiedy wpisać program Excel w CV?

Zacznijmy od początku — czyli kiedy warto umieścić znajomość Excela w CV, a kiedy lepiej sobie darować?

Pakiet Microsoft Office lub ich bezpłatne odpowiedniki (takie jak narzędzia Google lub Linux) są dziś używane prawie w każdej pracy biurowej. Nic więc dziwnego, że biegła obsługa programów komputerowych w CV to pożądana i często kluczowa kompetencja. Dlatego w życiorysie warto się nią pochwalić — zwłaszcza gdy wymóg posiadania takiej umiejętności widnieje w ofercie pracy

Jednak każda kompetencja wpisana do CV oraz poziom jej zaawansowania powinny być zgodne z prawdą. Z naszych badań o kłamstwach w CV oraz o kłamaniu na rozmowach kwalifikacyjnych z 2020 roku wynika, że przecenianie umiejętności specjalistycznych przez kandydatów zdarza się wyjątkowo często.

Kandydaci często wpisują do CV „zaawansowaną” lub „średniozaawansowaną” znajomość skomplikowanych programów, podczas gdy znają je tylko w stopniu podstawowym. Excel jest przykładem bardzo rozbudowanego programu, a sama znajomość formuł czy filtrowania często nie jest wystarczająca, by opisać jego znajomość jako średniozaawansowaną. Takie nieświadome naciągnięcie rzeczywistości najczęściej skutkuje odrzuceniem w procesie rekrutacji, a w niektórych przypadkach może być postrzegane jako kłamstwo lub celowe przekłamanie. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, najlepiej podszkolić się i aplikować później niż zawyżać swoje kompetencje lub „reklamować” umiejętności, których nie ma.
Daria TęczaStarsza specjalistka ds. pozyskiwania talentów LiveCareer.pl

Jeśli więc wpiszesz w swoim CV Excel, weź pod uwagę, że rekruter zechce sprawdzić Twoje umiejętności — np. zada Ci trudne pytanie na ten temat lub poprosi Cię o wykonanie zadania w Excelu w określonym czasie podczas spotkania. Z badania Kłamstwa w CV na polskim rynku pracy IBBC Group wynika, że aż 95% tego typu kłamstw wychodzi na jaw właśnie w trakcie rozmów kwalifikacyjnych.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jak wpisać w CV Excel i inne programy z pakietu MS Office?

No dobrze — załóżmy, że potrafisz zrobić w Excelu coś więcej niż napisać tekst i pokolorować pola w tabeli. Jak napisać o tym w CV?

Przede wszystkim unikaj ogólników. Chwalenie się „biegłą obsługą pakietu MS Office” — na który składa się wiele zaawansowanych aplikacji (m.in. Excel, Word, PowerPoint, Access, Outlook, Teams) — wygląda mało wiarygodnie i niewiele mówi o Tobie rekruterowi.

Dobrą praktyką jest za to wymienienie konkretnych aplikacji i swojego poziomu zaawansowania w sekcji „Umiejętności specjalistyczne” w CV. A jeśli dobrze znasz tylko część funkcji danego programu, możesz je podać w nawiasie — w ten sposób unikniesz oskarżeń o kłamanie w CV.

Oto przykład:

Excel w CV — wzór

Umiejętności specjalistyczne

  • MS Excel (formuły i tabele) — poziom średniozaawansowany
  • MS Word — poziom zaawansowany
  • podstawowa znajomość Outlook i Access

To, w jakim stopniu opanowałeś obsługę danego programu, możesz przedstawić również w wersji graficznej. Niektóre aplikacje do pisania CV umożliwiają zastąpienie tradycyjnego opisu w CV ikonami, które pokazują Twój poziom zaawansowania — np. w skali od 1 do 5.

Swoją znajomość Excela w CV warto również uwiarygodnić certyfikatem (oczywiście pod warunkiem, że naprawdę go posiadasz). Taką informację najlepiej umieścić w osobnej sekcji życiorysu — jak we wzorze poniżej:

Kurs z Excela w CV — wzór

Kursy i certyfikaty

  • Excellent. Formuły, wykresy, arkusze i tabele w Microsoft Excel — kurs online potwierdzony certyfikatem (Akademia e-Pracowników, 06.2023)

Z kolei poprawny opis znajomości programów komputerowych w CV po angielsku może wyglądać następująco:

Excel skills in CV — wzór

Key Skills

  • MS Office (Word, Excel) — advanced
  • SAP/SUN — moderate

Zobacz też: Skills in CV - umiejętności po angielsku do CV.

3. Excel w CV — jak sprawdzić swój poziom zaawansowania?

Podczas tworzenia CV możesz natknąć się na jeszcze jeden problem — czyli jak określić swój poziom zaawansowania w obsłudze danego programu?

Na tym polu rzeczywiście często dochodzi do nieporozumień. Bo dla kandydata poziom „bardzo dobry”, „zaawansowany” lub „4 na 5” może oznaczać coś zupełnie innego niż dla pracodawcy.

Tutaj pomocne będą kursy i certyfikaty z obsługi wybranej aplikacji. W przypadku Excela możesz posłużyć się oficjalną stroną firmy Microsoft. W zakładce Certifications znajduje się wiele kursów z obsługi programu oraz szczegółowy opis funkcji, które w ich trakcie opanujesz. Tak zdobyty certyfikat z Excela warto później wpisać w CV.

Możesz również skorzystać z innych ścieżek certyfikacji. Oto popularne strony i platformy, które oferują zaawansowane kursy z obsługi MS Excel:

I jeszcze jedno na koniec. Jeżeli aplikujesz na stanowisko, na którym umiejętności z Excela są kluczowe, możesz je szerzej opisać w liście motywacyjnym. To właśnie w tym dokumencie jest miejsce na to, by bardziej szczegółowo opisać swoje kompetencje — np. wymienić kilka konkretnych funkcji w Excelu, którymi posługujesz się na co dzień.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz więcej pytań o Excel w CV? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Excel w cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (3 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: