1. CV bez wykształcenia: wzór, jak napisać [+ bez doświadczenia]

CV bez wykształcenia: wzór, jak napisać [+ bez doświadczenia]

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Chcesz napisać CV bez wykształcenia i nie wiesz, czy to ma sens? Nie martw się — istnieje wiele zawodów, w których edukacja nie ma żadnego znaczenia, a Twój życiorys wciąż może być dla pracodawcy atrakcyjny. Tylko musisz przygotować go z głową.

Za chwilę zobaczysz przykładowy wzór CV bez wykształcenia. Dowiesz się też, jak napisać CV bez wykształcenia (a nawet doświadczenia), by pokonać innych kandydatów i dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Zdecyduj, który szablon do CV najbardziej Ci odpowiada. Przygotowaliśmy ich aż 26, w różnych kolorach i stylach.

Stwórz CV teraz

Nie wiesz, jak napisać CV? Zainspiruj się wzorami CV, stworzonymi przez profesjonalistów.

CV bez wykształcenia — wzór

Agnieszka Nowacka

Sprzedawca

Numer telefonu

Adres e-mail

Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

Podsumowanie i cele zawodowe

Jestem sprzedawcą z ponad 2-letnim doświadczeniem w branży kosmetycznej. Wyróżnia mnie wysoka skuteczność — w maju 2022 roku podniosłam miesięczną sprzedaż o 19%. Przełożeni chwalili mnie też za wysoką kulturę osobistą i życzliwość wobec klientów. W Państwa sklepie chciałabym rozwijać swoją wiedzę na temat makijażu.

Umiejętności specjalistyczne:

 • obsługa stanowiska kasowego i systemu POS — poziom zaawansowany
 • szeroka wiedza na temat kosmetyków
 • język angielski — poziom B1
 • prawo jazdy kat. B

Umiejętności miękkie:

 • łatwość w nawiązywaniu pozytywnych relacji z klientami
 • świetna organizacja pracy
 • sumienność i zaangażowanie
 • obsługa klienta
 • umiejętność pracy zespołowej
 • wysoka kultura osobista
 • gotowość do pracy w systemie zmianowym

Doświadczenie

06.2020–obecnie Rossmann

Stanowisko: Sprzedawca

Obowiązki:

 • obsługa kasy fiskalnej
 • doradzanie klientom na temat wyboru kosmetyków
 • przyjmowanie dostaw i przygotowywanie towaru do sprzedaży
 • dbanie o ekspozycję towarów i estetyczny wygląd sklepu
 • przyjmowanie reklamacji i zwrotów

Osiągnięcia:

 • podniesienie sprzedaży o 19% w skali miesiąca w maju 2022 roku
 • największa liczba obsłużonych klientów w IV kwartale 2021 roku

Zainteresowania

Interesuję się makijażem — chętnie śledzę najnowsze trendy i wykonuję makijaże zarówno dzienne, jak i wieczorowe. W wolnych chwilach czytam książki kryminalne — moją ulubioną autorką jest Agata Christie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Zobacz też, jak napisać CV na telefonie.

1. Czy CV bez wykształcenia może być skuteczne?

Zdecydowanie tak! Sekcja CV Wykształcenie wcale nie musi pojawić się w życiorysie zawodowym. Jeżeli pracodawca w ofercie pracy wyraźnie nie zaznaczył, że wymaga konkretnego wykształcenia, możesz pominąć tę informację w CV.

Poza tym w wielu zawodach nie wymaga się konkretnego poziomu edukacji. Są to zarówno prace fizyczne i zmianowe (np. kurier, stewardessa, sprzedawca, taksówkarz), jak i specjalistyczne — według badań z 2019 roku co dziesiąty pracownik IT nie ma wykształcenia wyższego, a tylko 54% z nich ukończyło techniczny kierunek studiów (co ciekawe, samo wykształcenie wcale nie gwarantuje wyższych zarobków).

Inną opcją dla osób bez studiów jest praca w administracji publicznej lub służbach mundurowych (np. policjant, żołnierz). Na takich stanowiskach na ogół wymaga się tylko wykształcenia średniego — czyli ukończenia liceum lub technikum i zdania matury. Niezbędne umiejętności nabędziesz w trakcie szkoleń i późniejszej praktyki zawodowej.

Oczywiście, jeżeli ukończyłeś uczelnię wyższą (albo jesteś w trakcie studiów), liceum, technikum lub szkołę zawodową, warto odnotować ten fakt w CV. Wtedy wystarczy, że podasz ostatnią ukończoną szkołę (np. liceum w pierwszym CV absolwenta). Ale jeśli skończyłeś tylko podstawówkę lub gimnazjum, lepiej przygotuj CV bez wykształcenia.

2. Jak napisać CV bez wykształcenia krok po kroku?

Jeśli w swoim CV nie zamieszczasz opisu edukacji, skup się na pozostałych elementach życiorysu — dzięki temu rekruter nawet nie zauważy tej „brakującej” sekcji. Jak to zrobić?

Oto 6 wskazówek, jak napisać dobre CV bez wykształcenia:

1. W CV bez wykształcenia podkreśl swoje kwalifikacje

Brak wykształcenia w CV to nie problem, gdy kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Dlatego umiejętnie rozbuduj sekcję Umiejętności w CV. Wymień zarówno kompetencje specjalistyczne (obsługa programów, prawo jazdy, znajomość języków obcych, wiedza branżowa), jak i umiejętności miękkie (zdolności interpersonalne, cechy charakteru i osobowości) — szczególnie te, które są potrzebne na danym stanowisku.

Jeżeli masz na swoim koncie certyfikat językowy albo szkolenia, warsztaty i kursy związane z danym stanowiskiem, koniecznie wymień je w osobnej sekcji CV. Mile widziane będzie też uczestnictwo w konferencjach branżowych albo samodzielne zgłębianie wybranej dziedziny (możesz o tym wspomnieć np. w sekcji CV Zainteresowania).

2. Opisz swoje doświadczenie w CV bez wykształcenia

Jeżeli chcesz znaleźć pracę, to właśnie doświadczenie w CV będzie Twoją kartą przetargową. Dlatego w CV bez wykształcenia skup się na efektownym i wiarygodnym napisaniu tej sekcji. W tym celu podaj pełną nazwą firmy, daty zatrudnienia od-do (miesiąc i rok) oraz zakres swoich obowiązków. Idealne CV powinno zawierać też Twoje kluczowe osiągnięcia zawodowe — mogą to być m.in. dobre wyniki (opisane za pomocą liczb), 100-procentowa terminowość, pochwała od przełożonego lub szybki awans.

Chcesz napisać CV bez doświadczenia i wykształcenia jednocześnie? W sekcji z doświadczeniem w CV możesz opisać wolontariaty, staż lub praktyki (również praktyki studenckie). W tym miejscu możesz też opisać pracę sezonową lub inną pracę w trakcie wakacji.

Jeśli natomiast jest to Twoje pierwsze CV i rzeczywiście nie masz się czym pochwalić, po prostu pomiń tę informację w życiorysie. A w zamian rozbuduj pozostałe sekcje: Podsumowanie i cele zawodowe, Umiejętności, Kursy i szkolenia oraz Zainteresowania.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. W CV bez wykształcenia umieść podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe w CV (nazywane też profilem zawodowym lub sekcją CV O mnie) to krótka reklama Twojej kandydatury, którą umieszcza się na samej górze curriculum vitae. Jeśli dobrze ją napiszesz, rekruter chętniej przeczyta Twój dokument. Jak to zrobić?

W 4–5 zdaniach wyjaśnij, kim jesteś i jakie masz doświadczenie w branży. Podkreśl swoje kluczowe osiągnięcie i główne kwalifikacje zawodowe — najlepiej te, które w jakiś sposób Cię wyróżniają (w tej rubryce nie warto tracić miejsca na umiejętności, które posiada większość kandydatów, np. obsługa komputera). Na końcu napisz, co motywuje Cię do pracy w danej firmie lub co zyska pracodawca, gdy Cię zatrudni.

4. CV bez wykształcenia dopasuj do oferty pracy

Chcesz, by Twój dokument był skuteczny? Pamiętaj, że gotowe CV musi być dopasowane do konkretnej oferty pracy. Dlatego w pierwszej kolejności wymień w nim te cechy i umiejętności, które podano w ogłoszeniu (o ile rzeczywiście je posiadasz — kłamanie w CV to bardzo zły pomysł!). A gdzieniegdzie używaj zwrotów podanych w ofercie lub ich synonimów — dzięki temu Twoje CV łatwiej przejdzie przez system ATS.

5. Zadbaj o wygląd życiorysu bez wykształcenia

CV bez wykształcenia powinno być czytelne i przejrzystebadania dowodzą, że pracodawcy poświęcają zaledwie kilka sekund na pierwsze zapoznanie się z dokumentami! Żeby przykuć ich uwagę, zadbaj o czytelną w CV czcionkę (np. Arial, Calibri) i odpowiednie formatowanie CV (nagłówki, pogrubienia, punktory, odstępy pomiędzy sekcjami). Twoje CV nie powinno przekraczać 1 strony A4. A gdy będzie gotowe, zapisz je w formacie PDF.

6. Do CV bez wykształcenia załącz list motywacyjny

Jeśli piszesz CV bez wykształcenia, do swojej aplikacji możesz również załączyć list motywacyjny — nawet jeśli pracodawca o niego nie prosi. W ten sposób pokażesz, że jesteś naprawdę zmotywowanym pracownikiem i jeszcze raz podkreślisz zainteresowanie ofertą.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Piszesz CV bez wykształcenia i masz więcej pytań? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv bez wyksztalcenia

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (2 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: