Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Chcesz napisać CV bez wykształcenia i nie wiesz, czy to ma sens? Nie martw się — istnieje wiele zawodów, w których edukacja nie ma żadnego znaczenia, a Twój życiorys wciąż może być dla pracodawcy atrakcyjny. Tylko musisz przygotować go z głową.
Za chwilę zobaczysz przykładowy wzór CV bez wykształcenia. Dowiesz się też, jak napisać CV bez wykształcenia (a nawet doświadczenia), by pokonać innych kandydatów i dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Zdecyduj, który szablon do CV najbardziej Ci odpowiada. Przygotowaliśmy ich aż 26, w różnych kolorach i stylach.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Nie wiesz, jak napisać CV? Zainspiruj się wzorami CV, stworzonymi przez profesjonalistów.
Agnieszka Nowacka
Sprzedawca
Numer telefonu
Adres e-mail
Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)
Podsumowanie i cele zawodowe
Jestem sprzedawcą z ponad 2-letnim doświadczeniem w branży kosmetycznej. Wyróżnia mnie wysoka skuteczność — w maju 2022 roku podniosłam miesięczną sprzedaż o 19%. Przełożeni chwalili mnie też za wysoką kulturę osobistą i życzliwość wobec klientów. W Państwa sklepie chciałabym rozwijać swoją wiedzę na temat makijażu.
Umiejętności specjalistyczne:
Umiejętności miękkie:
Doświadczenie
06.2020–obecnie Rossmann
Stanowisko: Sprzedawca
Obowiązki:
Osiągnięcia:
Zainteresowania
Interesuję się makijażem — chętnie śledzę najnowsze trendy i wykonuję makijaże zarówno dzienne, jak i wieczorowe. W wolnych chwilach czytam książki kryminalne — moją ulubioną autorką jest Agata Christie.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
Zobacz też, jak napisać CV na telefonie.
Zdecydowanie tak! Sekcja CV Wykształcenie wcale nie musi pojawić się w życiorysie zawodowym. Jeżeli pracodawca w ofercie pracy wyraźnie nie zaznaczył, że wymaga konkretnego wykształcenia, możesz pominąć tę informację w CV.
Poza tym w wielu zawodach nie wymaga się konkretnego poziomu edukacji. Są to zarówno prace fizyczne i zmianowe (np. kurier, stewardessa, sprzedawca, taksówkarz), jak i specjalistyczne — według badań z 2019 roku co dziesiąty pracownik IT nie ma wykształcenia wyższego, a tylko 54% z nich ukończyło techniczny kierunek studiów (co ciekawe, samo wykształcenie wcale nie gwarantuje wyższych zarobków).
Inną opcją dla osób bez studiów jest praca w administracji publicznej lub służbach mundurowych (np. policjant, żołnierz). Na takich stanowiskach na ogół wymaga się tylko wykształcenia średniego — czyli ukończenia liceum lub technikum i zdania matury. Niezbędne umiejętności nabędziesz w trakcie szkoleń i późniejszej praktyki zawodowej.
Oczywiście, jeżeli ukończyłeś uczelnię wyższą (albo jesteś w trakcie studiów), liceum, technikum lub szkołę zawodową, warto odnotować ten fakt w CV. Wtedy wystarczy, że podasz ostatnią ukończoną szkołę (np. liceum w pierwszym CV absolwenta). Ale jeśli skończyłeś tylko podstawówkę lub gimnazjum, lepiej przygotuj CV bez wykształcenia.
Jeśli w swoim CV nie zamieszczasz opisu edukacji, skup się na pozostałych elementach życiorysu — dzięki temu rekruter nawet nie zauważy tej „brakującej” sekcji. Jak to zrobić?
Oto 6 wskazówek, jak napisać dobre CV bez wykształcenia:
Brak wykształcenia w CV to nie problem, gdy kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Dlatego umiejętnie rozbuduj sekcję Umiejętności w CV. Wymień zarówno kompetencje specjalistyczne (obsługa programów, prawo jazdy, znajomość języków obcych, wiedza branżowa), jak i umiejętności miękkie (zdolności interpersonalne, cechy charakteru i osobowości) — szczególnie te, które są potrzebne na danym stanowisku.
Jeżeli masz na swoim koncie certyfikat językowy albo szkolenia, warsztaty i kursy związane z danym stanowiskiem, koniecznie wymień je w osobnej sekcji CV. Mile widziane będzie też uczestnictwo w konferencjach branżowych albo samodzielne zgłębianie wybranej dziedziny (możesz o tym wspomnieć np. w sekcji CV Zainteresowania).
Jeżeli chcesz znaleźć pracę, to właśnie doświadczenie w CV będzie Twoją kartą przetargową. Dlatego w CV bez wykształcenia skup się na efektownym i wiarygodnym napisaniu tej sekcji. W tym celu podaj pełną nazwą firmy, daty zatrudnienia od-do (miesiąc i rok) oraz zakres swoich obowiązków. Idealne CV powinno zawierać też Twoje kluczowe osiągnięcia zawodowe — mogą to być m.in. dobre wyniki (opisane za pomocą liczb), 100-procentowa terminowość, pochwała od przełożonego lub szybki awans.
Chcesz napisać CV bez doświadczenia i wykształcenia jednocześnie? W sekcji z doświadczeniem w CV możesz opisać wolontariaty, staż lub praktyki (również praktyki studenckie). W tym miejscu możesz też opisać pracę sezonową lub inną pracę w trakcie wakacji.
Jeśli natomiast jest to Twoje pierwsze CV i rzeczywiście nie masz się czym pochwalić, po prostu pomiń tę informację w życiorysie. A w zamian rozbuduj pozostałe sekcje: Podsumowanie i cele zawodowe, Umiejętności, Kursy i szkolenia oraz Zainteresowania.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
Podsumowanie zawodowe w CV (nazywane też profilem zawodowym lub sekcją CV O mnie) to krótka reklama Twojej kandydatury, którą umieszcza się na samej górze curriculum vitae. Jeśli dobrze ją napiszesz, rekruter chętniej przeczyta Twój dokument. Jak to zrobić?
W 4–5 zdaniach wyjaśnij, kim jesteś i jakie masz doświadczenie w branży. Podkreśl swoje kluczowe osiągnięcie i główne kwalifikacje zawodowe — najlepiej te, które w jakiś sposób Cię wyróżniają (w tej rubryce nie warto tracić miejsca na umiejętności, które posiada większość kandydatów, np. obsługa komputera). Na końcu napisz, co motywuje Cię do pracy w danej firmie lub co zyska pracodawca, gdy Cię zatrudni.
Chcesz, by Twój dokument był skuteczny? Pamiętaj, że gotowe CV musi być dopasowane do konkretnej oferty pracy. Dlatego w pierwszej kolejności wymień w nim te cechy i umiejętności, które podano w ogłoszeniu (o ile rzeczywiście je posiadasz — kłamanie w CV to bardzo zły pomysł!). A gdzieniegdzie używaj zwrotów podanych w ofercie lub ich synonimów — dzięki temu Twoje CV łatwiej przejdzie przez system ATS.
CV bez wykształcenia powinno być czytelne i przejrzyste — badania dowodzą, że pracodawcy poświęcają zaledwie kilka sekund na pierwsze zapoznanie się z dokumentami! Żeby przykuć ich uwagę, zadbaj o czytelną w CV czcionkę (np. Arial, Calibri) i odpowiednie formatowanie CV (nagłówki, pogrubienia, punktory, odstępy pomiędzy sekcjami). Twoje CV nie powinno przekraczać 1 strony A4. A gdy będzie gotowe, zapisz je w formacie PDF.
Jeśli piszesz CV bez wykształcenia, do swojej aplikacji możesz również załączyć list motywacyjny — nawet jeśli pracodawca o niego nie prosi. W ten sposób pokażesz, że jesteś naprawdę zmotywowanym pracownikiem i jeszcze raz podkreślisz zainteresowanie ofertą.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Piszesz CV bez wykształcenia i masz więcej pytań? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem, a ja spróbuję Ci pomóc.
O autorze
Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.
Oceń ten artykuł:
Cv bez wyksztalcenia
Średnia:
Piszą o nas: