1. Podanie o pracę bez doświadczenia: wzór i porady jak napisać

Podanie o pracę bez doświadczenia: wzór i porady jak napisać

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Właśnie rozpoczynasz swoją karierę. Nie masz rozbudowanego doświadczenia zawodowego, ale wiesz, co chciałbyś robić i jesteś pełen entuzjazmu. Znalazłeś nawet swojego wymarzonego pracodawcę. Jest tylko jeden problem — nie prowadzi w tym momencie rekrutacji. Co robić? 

Mam dla Ciebie bardzo proste rozwiązanie. Napisz podanie o pracę bez doświadczenia. Właśnie taki dokument wysyła się, gdy rekrutacja na dane stanowisko w firmie nie jest otwarta, a nam zależy na pracy właśnie tam. 

W tym artykule znajdziesz wzór podania o pracę bez doświadczenia zawodowego oraz dowiesz się jak napisać taki dokument, żeby zainteresować pracodawcę i otworzyć sobie drogę do nowej pracy.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Podanie o pracę bez doświadczenia — wzór dla sprzedawcy

14.04.2020, Warszawa

Joanna Krystek

Nr telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

PODANIE O PRACĘ

Szanowna Pani,

zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie na stanowisko sprzedawczyni w drogerii StarCosmetics. 

Jestem studentką kosmetologii Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Mam wiedzę na temat składów kosmetyków i dostosowywania ich do potrzeb rodzajów i typów skóry. Dzięki temu będę mogła profesjonalnie pomagać klientkom i klientom drogerii w zakupowych wyborach.

Cechują mnie otwartość, komunikatywność i zaangażowanie. Lubię pracę z ludźmi i nie mam problemu z nawiązywaniem kontaktu, dzięki czemu będę profesjonalnie obsługiwać Państwa klientów.

Interesuję się makijażem. Prowadzę kanał w serwisie YouTube z tutorialami i poradami, który subskrybuje 30 tys. osób, a moje konto na Instagramie ma 70 tys. obserwatorów. Będę mogła doradzać klientkom i klientom drogerii również w tej kwestii.

W załączniku przesyłam curriculum vitae. Z przyjemnością spotkam się z Państwem osobiście, odpowiem na wszystkie pytania i dokładnie opowiem o swoich umiejętnościach.

Z poważaniem

Joanna Krystek

(odręczny podpis)

Załączniki
1. Curriculum vitae

1. Jak napisać podanie o pracę bez doświadczenia i co powinno się w nim znaleźć?

Każdy z nas kiedyś zaczynał zawodową drogę i pisał swój pierwszy dokument aplikacyjny. Niezależnie od tego, czy jest to podanie o pracę bez doświadczenia, CV bez doświadczenia (np. CV dla ucznia albo CV maturzysty) czy list motywacyjny bez doświadczenia, da się napisać te dokumenty w skuteczny i atrakcyjny dla pracodawcy sposób.

Pamiętaj, że w przypadku dokumentów aplikacyjnych, zarówno w podaniu o pracę bez doświadczenia, jak i w CV, ważny jest wygląd. Potwierdzają to badania — dobrze sformatowanie CV i podanie zwiększają szansę na zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Pisząc podanie o pracę bez doświadczenia, musisz pokazać, że zależy Ci na danym stanowisku lub na dołączeniu do danej firmy. Nie musisz mieć rozbudowanej kariery, żeby pokazać, że jesteś dobrym kandydatem. Powinieneś podkreślić swoje atuty (a wcześniej sprawdź dobre przykłady atutów dla swojego zawodu). Zaraz pokażę Ci, jak stworzyć skuteczny dokument, który zwiększy Twoją szansę na zdobycie pracy. 

Pobierz też podanie o pracę (wzór PDF).

Zobacz teraz, jakie elementy powinny znaleźć się w podaniu o pracę i jak je opisać.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

1. Podanie o pracę bez doświadczenia zacznij od poprawnych danych osobowych

Podanie o pracę (oraz każdy inny dokument tego typu, np. podanie o przedłużenie umowy albo wypowiedzenie umowy o pracę) powinieneś zacząć od wymienienia poprawnych danych osobowych, dokładnie takich, jak w CV. Wystarczy Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail, wpisanych w lewym górnym rogu pisma.

W prawym górnym rogu natomiast musisz podać dane osoby, do której piszesz (przyszłego pracodawcy bądź HR managera) oraz nazwę i adres firmy, do której aplikujesz. Wpisz je pod datą i miejscem sporządzenia dokumentu.

Zobacz, jak poprawnie wpisać dane osobowe w podaniu o pracę bez doświadczenia na przykładzie poniżej:

Podanie o pracę bez doświadczenia — wzór danych osobowych

14.04.2020, Warszawa

Joanna Krystek

Nr telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

2. Pamiętaj o odpowiednim nagłówku i zwrotach grzecznościowych

Następnie, na środku dokumentu, powinieneś wpisać nagłówek — wystarczy „Podanie o pracę bez doświadczenia” drukowanymi literami. Później możesz zacząć pisać tekst dokumentu. Zacznij jednak od odpowiedniego zwrotu grzecznościowego — jeśli znasz adresata, wystarczy „Szanowny Panie/Szanowna Pani”, a jeśli nie, użyj „Szanowni Państwo”. 

Ponieważ podanie o pracę bez doświadczenia to formalny dokument, musisz przestrzegać kilku zasad. Na samym początku warto zdecydować się na zwyczajową formułę, np. „Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie na stanowisko…”. 

Oto przykład:

Podanie o pracę bez doświadczenia — wzór wstępu

PODANIE O PRACĘ

Szanowna Pani,

zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie na stanowisko sprzedawczyni w drogerii StarCosmetics. 

3. W tekście podania ciekawie przedstaw swoją kandydaturę

Kiedy już uporasz się z powyższymi formalnościami, możesz przejść do głównej zawartości podania, czyli części, w której wyjaśniasz, dlaczego zależy Ci na danym stanowisku oraz dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem. Podejdź do tego, jak do pisania listu motywacyjnego — pokaż swoje zaangażowanie i chęć podjęcia pracy.

Pierwszy akapit podania o pracę bez doświadczenia, możesz stworzyć podobnie do tzw. podsumowania zawodowego w CV, czyli krótkiego opisu Twoich najważniejszych umiejętności i osiągnięć. Zastanów się, co czyni Cię dobrym kandydatem na dane stanowisko i opisz to w kilku zdaniach. Jeśli Twoje wykształcenie związane jest z przyszłą pracą, nie wahaj się wspomnieć o nim na samym początku!

Następnie powinieneś skupić się na bardziej szczegółowych informacjach. Skoro nie masz doświadczenia zawodowego, napisz szerzej o swoich kwalifikacjach. Tak jak przy wpisywaniu umiejętności do CV, w podaniu wpisz kompetencje związane ze stanowiskiem, które chcesz zdobyć. 

Pamiętaj, żeby napisać również o swoich umiejętnościach miękkich — według badań pracodawcy bardzo je cenią. Jeśli więc wspomnisz o nich w podaniu o pracę bez doświadczenia, zwiększasz swoje szanse na otrzymanie pracy. 

Tak jak w CV, możesz również krótko napisać o swoich zainteresowaniach. Dla pracodawcy to znak, że również w wolnym czasie chętnie się rozwijasz i jesteś pasjonatem. W podaniu o pracę bez doświadczenia powinieneś pokazać swoje zaangażowanie — ciekawy opis hobby jest jednym ze sposobów na to. 

Zobacz na przykładzie poniżej, jak powinno wyglądać tekst podania o pracę bez doświadczenia:

Podanie o pracę bez doświadczenia — wzór rozwinięcia

Jestem studentką kosmetologii Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Posiadam wiedzę na temat składów kosmetyków i dostosowywania ich do potrzeb rodzajów i typów skóry. Dzięki temu będę mogła profesjonalnie pomagać klientkom i klientom drogerii w zakupowych wyborach.

Cechują mnie otwartość, komunikatywność i zaangażowanie. Lubię pracę z ludźmi i nie mam problemu z nawiązywaniem kontaktu, dzięki czemu będę profesjonalnie obsługiwać Państwa klientów.

Interesuję się makijażem. Prowadzę kanał w serwisie YouTube z tutorialami i poradami, który subskrybuje 30 tys. osób, a moje konto na Instagramie ma 70 tys. obserwatorów. Będę mogła doradzać klientkom i klientom drogerii również w tej kwestii.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

4. W ciekawy sposób zakończ swoje podanie

Do napisania została Ci jeszcze tylko końcówka podania o pracę bez doświadczenia. Możesz stworzyć ją na wiele sposobów — tak jak zakończenie listu motywacyjnego. Dobrym pomysłem jest np. wyrażenie nadziei na spotkanie i zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Jeśli wraz z podaniem wysyłasz CV do pracy, również napisz o tym w zakończeniu dokumentu i wymień curriculum vitae w załącznikach. Teraz wystarczy już tylko odpowiedni zwrot grzecznościowy, np. „Z poważaniem” lub „Z wyrazami szacunku” i odręczny podpis.

Podanie o pracę bez doświadczenia — wzór zakończenia

W załączniku przesyłam curriculum vitae. Z przyjemnością spotkam się z Państwem osobiście, odpowiem na wszystkie pytania i dokładnie opowiem o swoich umiejętnościach.

Z poważaniem

Joanna Krystek

(odręczny podpis)

Załączniki
1. Curriculum vitae

2. O czym jeszcze warto pamiętać, pisząc podanie o pracę bez doświadczenia?

Jeśli wraz z podaniem o pracę bez doświadczenia wysyłasz życiorys zawodowy, pamiętaj, żeby na dole dokumentu umieścić klauzulę CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Bez tego nie będziesz mógł wziąć udziału w rekrutacji!

Podanie o pracę bez doświadczenia i CV wysyłasz mailem? Swoje podanie i curriculum vitae prześlij w formacie PDF — masz wtedy pewność, że dokument będzie wyglądał, dokładnie tak, jak sobie zaplanowałeś i że otworzy się poprawnie na każdym urządzeniu, również mobilnym. 

W dokumentach aplikacyjnych: podaniu o pracę, liście motywacyjnym i w CV unikaj typowych błędów. Dokładnie sprawdź je pod względem językowym i wyeliminuj literówki. Nie chcesz przecież wyjść na niechlujnego i niezaangażowanego, prawda? Również pod żadnym pozorem nie kłam w CV i podaniu o pracę bez doświadczenia. Oszustwo z pewnością wyjdzie na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

Masz jeszcze jakieś wątpliwości, dotyczące podania o pracę bez doświadczenia? Zostaw komentarz pod artykułem. Odpowiem na wszystkie pytania i z przyjemnością Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Podanie o prace bez doswiadczenia

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.83  (12 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: