1. Rozmowa kwalifikacyjna - pytania i przykłady odpowiedzi

Rozmowa kwalifikacyjna - pytania i przykłady odpowiedzi

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Pamiętasz ten niezręczny moment, gdy na rozmowie kwalifikacyjnej padło pytanie, ile chciałbyś zarabiać albo co uważasz za swoją największą zawodową porażkę? Gdybyś wcześniej przygotował odpowiedzi na te pytania rekrutacyjne, zaoszczędziłbyś sobie mnóstwo stresu. Właśnie dlatego powstał ten artykuł.

Za chwilę zobaczysz 20 najpopularniejszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej oraz takich, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać Ci się… dziwne. Dowiesz się też, jak odpowiadać na pytania rekrutacyjne, by zrobić dobre wrażenie na pracodawcy i szybciej dostać pracę.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Rozmowa kwalifikacyjna — pytania, które padają najczęściej i gotowe odpowiedzi

Rozmowa kwalifikacyjna to najbardziej stresująca część rekrutacji. W jej trakcie musisz przekonać zwykle 2 lub 3 obce osoby, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Niestety nie wiesz, jakie umiejętności w CV zaprezentowali pozostali kandydaci, więc musisz polegać na własnej wiedzy i intuicji.

Na szczęście dla Ciebie — pracodawcy nie mają czasu, by przygotować unikalny zestaw pytań rekrutacyjnych dla każdego kandydata. Dlatego, poza standardowymi zapytaniami o treść Twojego CV i listu motywacyjnego (np. o zakres obowiązków lub hobby), zwykle zadają pytania z przygotowanego wcześniej scenariusza przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej.

Listę najczęściej zadawanych pytań na rozmowie o pracę zebrał m.in. serwis Glassdoor, który przeanalizował dziesiątki tysięcy opinii użytkowników na temat przebiegu rekrutacji. Poniżej znajdziesz typowe pytania rekrutacyjne z tej listy, które są zadawane przez pracodawców w Polsce.

Rozmowa kwalifikacyjna — pytania i odpowiedzi

Oto lista 15 najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej i odpowiedzi:

1. Powiedz coś o sobie

To właśnie od tego pytania zaczyna się większość rozmów kwalifikacyjnych. W ten sposób rekruterzy sprawdzają, czy kandydat opanował trudną sztukę autoprezentacji — jeśli nie umiesz przekonująco powiedzieć kilku słów o sobie, to mało prawdopodobne, że będziesz umiał przekonać klientów firmy do zakupu produktu lub usługi. 

Tego typu pytania rekrutacyjnego spodziewaj się na początku rozmowy, bo jego zadaniem jest też… rozładowanie atmosfery. Jak bowiem pokazuje eksperyment Diany Tamir i Jasona Mitchella, psychologów z Harvard University, mówienie o sobie sprawia nam po prostu przyjemność.

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Nie opowiadaj o swoim życiu osobistym. Zamiast tego powiedz kilka zdań związanych ze sferą zawodową. Wspomnij, gdzie ostatnio pracowałeś i co studiujesz (jeśli nadal się uczysz). Postaraj się podkreślić swoje mocne strony (w ich odkryciu pomoże Ci m.in. analiza SWOT) i pokazać wartość, jaką wniesiesz do firmy. Powiedz o swoich zainteresowaniach zawodowych, sukcesach i cechach charakteru z CV, które pomagają Ci w pracy. 

Nie opisuj szczegółowo swojego dotychczasowego życia i nie wspominaj, co robiłeś w ostatni weekend — chyba że jest to związane z Twoją pasją lub pracą.

Uwaga: jeśli wpisałeś do CV język obcy w stopniu komunikatywnym (B1–C2) i/lub konkretny certyfikat językowy (np. z angielskiego), rekruter może chcieć Cię sprawdzić, dlatego odpowiedź na to pytanie przygotuj także w tym języku.

2. Co wiesz o naszej firmie?

Mimo że to jedno z najczęstszych pytań na rozmowie o pracę, zaledwie garstka kandydatów potrafi się do niego dobrze przygotować. Tymczasem brak odpowiedzi to dla rekrutera informacja, że nie zależy Ci na tej pracy.

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Wystarczy, że przed spotkaniem zapoznasz się ze stroną internetową firmy oraz jej aktywnością w mediach społecznościowych. Sprawdź jej najnowsze produkty oraz kampanie i zastanów się, jakie są ich mocne i słabe strony. Pokaż, że wartości przedsiębiorstwa są Ci bliskie.

Podstawowa wiedza o firmie świadczy o świadomym podejściu kandydata do rekrutacji. Na etapie pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon odpowiedź na to pytanie może okazać się decydująca. Niestety, wielokrotnie słyszałam od kandydatów zdania typu: „Nie wiem, czym zajmuje się firma, niech pani mi to powie” albo „To chyba wy rekrutujecie ludzi?”. Takie podejście jest z góry skazane na porażkę, bo świadczy o tym, że kandydat nie zadał sobie trudu poświęcenia nawet 5 minut na research.
Magdalena Żurawska-SzpakHR Specialist w BOLD

3. Jakie są Twoje mocne strony?

Zadając to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, rekruter usiłuje sprawdzić, czy jesteś pewny swoich umiejętności i umiesz z nich efektywnie korzystać. To bardzo ważne, bo dobrze przygotowana odpowiedź może go ostatecznie przekonać, że warto w Ciebie zainwestować.

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Dla rekrutera nie ma nic nudniejszego niż wyliczanie twardych i miękkich umiejętności z Twojego CV. Dlatego, zamiast wymieniać wszystkie zalety, wybierz dwie i podaj przykłady sytuacji, w których wykorzystałeś daną cechę lub umiejętność. 

W ułożeniu poprawnej odpowiedzi na to pytanie rekrutacyjne pomoże Ci tzw. model STAR. Najpierw opisz konkretną sytuację (ang. specific situation), w której się znalazłeś. Następnie wyjaśnij, jakie miałeś w związku z tym zadanie (ang. task) oraz jaki cel chciałeś osiągnąć. Potem powiedz, co zrobiłeś (ang. action) i opisz rezultat (ang. result) swoich działań, czyli konkretną korzyść dla firmy.

Inspiracją do opisania swoich mocnych stron może być też dla Ciebie dobrze napisane podsumowanie zawodowe w CV (nazywa też rubryką O mnie w CV). 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

4. Jakie są Twoje słabe strony?

Kiedy na rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie o wady, większość kandydatów próbuje je ukryć, mówiąc: jestem perfekcjonistą albo jestem pracoholikiem. Niestety, jest to próba manipulacji opinią rekrutera, która bardzo rzuca się w oczy. 

Tymczasem wymarzony pracownik to taki, który jest świadomy swoich wad i usiłuje nad nimi pracować. Jeśli dobrze odpowiesz na to pytanie, udowodnisz pracodawcy, że chcesz się rozwijać i wiesz, jak osiągać wyznaczone cele. W końcu nie ma trudniejszej pracy niż... ta nad sobą.

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Swoje negatywne cechy opisz tak, jakby były wyzwaniem, któremu starasz się sprostać. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej wymień też jedną lub dwie wady, które do tej pory udało Ci się wyeliminować i opowiedz, jak to zrobiłeś (możesz np. powiedzieć, jak nauczyłeś się walczyć z prokrastynacją, czyli ciągłym odkładaniem na później). Taka postawa z pewnością sprawi, że dobrze wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej!

5. Gdzie widzisz się za 5 lat? / Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie?

Bądźmy szczerzy — większość z nas szuka pracy, bo musi zarobić pieniądze na życie. Ale rekruterzy najbardziej cenią kandydatów, dla których praca jest jednocześnie pasją, a nie tylko przykrym obowiązkiem. Gdy pytają, dlaczego chcesz pracować w naszej firmie, chcą się upewnić, że nie zrezygnujesz z pracy po kilku miesiącach.

Najlepsza odpowiedź na takie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej:

Zastanów się, jaka jest Twoja wymarzona praca i pokaż, że Twój cel zawodowy pokrywa się z celami firmy. Czy doświadczenie i umiejętności, które zdobędziesz na nowym stanowisku, przybliżą Cię do głównego celu? Które kompetencje chciałbyś rozwijać w pierwszej kolejności i dlaczego w tej firmie będzie to możliwe?

6. Jak długo pracowałeś w firmie X?

Sztuczne wydłużanie okresu zatrudnienia w poprzedniej firmie to jedno z najczęstszych kłamstw w życiorysie zawodowym — z naszego badania o kłamstwach w CV wynika, że dopuściła się go co trzecia osoba. 

Dlatego pytania rekrutacyjne o staż pracy słyszą zwykle kandydaci, którzy podali niepełne daty zatrudnienia w curriculum vitae albo mieli dłuższą przerwę w zatrudnieniu, której nie wyjaśnili chociażby w liście motywacyjnym.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Bądź szczery — pamiętaj, że rekruter może chcieć skontaktować się z Twoim byłym przełożonym, by zapytać go o Twój staż pracy. Jeśli miałeś przerwę w zatrudnieniu, która była spowodowana np. chorobą, urlopem macierzyńskim lub pobytem za granicą, powiedz, czego nauczyło Cię to doświadczenie i w jaki sposób przyda Ci się w pracy.

Oto przykłady dobrych odpowiedzi na pytania rekrutacyjne o przerwę w karierze:

W tym czasie byłam na urlopie macierzyńskim. Jako młoda mama wyrobiłam w sobie empatię, uważność i dobrą organizację pracy. Czuję, że nie mam już problemu z wykonywaniem wielu zadań jednocześnie, co przed porodem wydawało mi się niemożliwe.

Ostatnie pół roku spędziłem, podróżując po Azji — byłem m.in. w Indiach i Wietnamie. Podczas wyjazdu na co dzień musiałem rozmawiać po angielsku, więc teraz czuję się o wiele swobodniej, mówiąc w tym języku. W podróży miałem też kilka ekstremalnych przygód, które nauczyły mnie kreatywnego rozwiązywania problemów.

7. Dlaczego chcesz zmienić pracę? / Co nie podobało Ci się w poprzedniej pracy?

Rekruterzy szukają kandydatów, którzy lubią swoją pracę i chcą się rozwijać w tym, co robią — to m.in. sprawdzeniu tych informacji służy rozmowa kwalifikacyjna. Pytania i odpowiedzi o chęć zmiany pracy nie zawsze muszą więc zahaczać o wyższą pensję albo lepszą lokalizację biura.

Najlepsza odpowiedź na takie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej:

Pokaż, że zmiana pracy to kolejny etap, który pomoże Ci osiągnąć upragniony cel zawodowy. Wymień konkretną umiejętność, którą chciałbyś opanować, a w poprzedniej pracy nie miałeś ku temu możliwości. Możesz też wspomnieć o chęci awansu lub zmiany branży i wyjaśnić, dlaczego uważasz to za ważne dla swojej kariery.

Ale nie mów, że w poprzedniej pracy czułeś się źle — wygłaszanie negatywnych opinii (zwłaszcza o poprzednim przełożonym) może Ci tylko zaszkodzić. Unikaj też odpowiedzi zbyt ogólnych — jeśli Twoją jedyną motywacją do pracy będzie np. biuro bliżej domu, rekruter odniesie wrażenie, że Twoja aplikacja była przypadkowa.

8. Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

To pytanie może przybierać też inne formy, np. Dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko? albo Co masz Ty, czego nie mają inni? I wiem, co teraz myślisz — kandydaci wciąż narzekają, że pracodawcy mają wygórowane oczekiwania, podczas gdy sami ukrywają kluczowe informacje o ofercie, np. wysokość wynagrodzenia. Dlaczego więc miałbyś się starać?

To proste: tego typu pytania na rozmowie o pracę mają sprawdzić, czy jesteś świadomy swoich atutów i możliwości. Dzięki temu będziesz wiedział, jak je rozwijać, by stawać się ekspertem w branży. To także świetna okazja, by szerzej i w dobrym świetle opowiedzieć o swoim doświadczeniu z CV.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Najlepsza odpowiedź na takie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej:

Przed rozmową rekrutacyjną zastanów się, jaka cecha lub umiejętność Cię wyróżniają. Pomyśl, co do tej pory drażniło Cię we współpracownikach, a czego Ty sam nie musisz się wstydzić. Przypomnij sobie, za co chwalili Cię dotychczasowi przełożeni i pokaż, że znasz specyfikę danej pracy.

Oto przykład dobrej odpowiedzi na pytania rekrutacyjne o to, co Cię wyróżnia:

Jestem bardzo cierpliwa i opanowana. Wiem, że praca z klientem bywa stresująca, a sprzedawcy niekiedy tracą panowanie nad sobą. Na szczęście mnie to nie dotyczy — szef wielokrotnie stawiał mnie innym za wzór, a pół roku temu dostałam 95% pozytywnych opinii w ankiecie badającej satysfakcję klientów sklepu.

9. Jakie masz oczekiwania finansowe?

To pytanie rekrutacyjne usłyszysz na pewno — często już podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon. Tymczasem z naszego badania o kłamstwach na rozmowach kwalifikacyjnych wynika, że blisko 37% osób zaniża oczekiwaną kwotę w obawie, że nie dostaną pracy.

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest poruszanie się w zakresie widełek finansowych podanych w ofercie pracy — to komfortowa sytuacja zarówno dla kandydata, jak i dla rekrutera. Natomiast gdy takich widełek w ofercie nie ma, należy podać sumę adekwatną do swojego doświadczenia oraz pozycji na rynku. Zbyt niskie oczekiwania finansowe mogą wzbudzić w pracodawcy podejrzenie, że dana osoba jest nie do końca kompetentna. W takiej sytuacji rekruterowi zapala się lampka: czy kandydat nie jest pewny swoich umiejętności? A może ma coś do ukrycia i za jego zachowaniem stoją jakieś inne motywacje, o których nie wspomniał?
Magdalena Żurawska-SzpakHR Specialist w BOLD

Jeśli pracodawca nie podał informacji o wynagrodzeniu, a Ty nie wiesz, ile mógłbyś zarabiać, sprawdź średnią pensję brutto na tym stanowisku w Twoim mieście — np. pod tym linkiem.

10. Co motywuje Cię do pracy?

Gdy rekruter pyta na rozmowie kwalifikacyjnej o Twoje motywacje, chce sprawdzić, czy pasujesz do kultury organizacyjnej firmy, a także czy jego sposoby motywowania pracowników będą miały na Ciebie jakikolwiek pozytywny wpływ. Poza tym pracodawcy szukają kandydatów, którzy wykonują swoje zadania z entuzjazmem i wiedzą, co zrobić, by osiągać coraz ambitniejsze cele.

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Zastanów się, jakie wartości w pracy są dla Ciebie ważne i czy pokrywają się z celami firmy (jeśli tak, koniecznie o tym wspomnij). Może lubisz osiągać mierzalne wyniki albo pracować w grupie pasjonatów? Wolisz ciągłe wyzwania czy rutynę? Jaki sposób oceniania i wynagradzania pracowników najbardziej Ci odpowiada?

11. Z jakimi ludźmi lubisz pracować?

W ten sposób rekruter sprawdza, czy pasujesz do zespołu oraz charakteru danego stanowiska. I mimo że jest to jedno z najczęstszych pytań na rozmowie o pracę, większość kandydatów wydaje się być nim zaskoczona i nie umie przekonująco na nie odpowiedzieć.

Najlepsza odpowiedź na takie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej:

Jeśli Twoja praca wymaga kontaktu z ludźmi, nie mów, że jesteś introwertykiem albo że niektóre osoby Cię irytują. Pokaż, że w sytuacjach konfliktowych szukasz porozumienia i potrafisz działać efektywnie. Tę wypowiedź podeprzyj przykładem ze swojej dotychczasowej kariery.

12. Jakie były Twoje relacje z poprzednim przełożonym?

Idealny pracownik to taki, który — mimo różnicy zdań i/lub braku sympatii do przełożonego — stara się realizować cele firmy. Dlatego na rozmowie kwalifikacyjnej możesz spodziewać się pytania o relacje z szefem i Twój stosunek do autorytetów. Ale co w sytuacji, gdy miałeś… najgorszego szefa na świecie

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Skup się na pozytywach. Zamiast kłamać, podaj przykład sytuacji, w której (mimo odmiennych poglądów) potrafiłeś dojść z szefem do konsensusu. W ten sposób udowodnisz, że stawiasz cele firmy na pierwszym miejscu, a współpraca z Tobą przebiega w miłej i życzliwej atmosferze.

13. Jakie jest Twoje największe osiągnięcie zawodowe?

Pracodawcy uwielbiają kandydatów, którzy są świadomi swoich sukcesów i potrafią z dumą o nich opowiadać. Takie wypowiedzi sugerują, że będziesz pewnym siebie, dobrym i skutecznym pracownikiem.

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Bądź konkretny. Przed rozmową kwalifikacyjną naucz się opowiadać o osiągnięciach zawodowych z Twojego CV — najlepiej związanych ze stanowiskiem, na które aplikujesz i używając mierzalnych danych (np. liczb). Uważaj tylko, by przypadkiem nie zdradzić informacji objętych tajemnicą handlową.

Za sukces możesz uznać m.in.: 

  • wprowadzenie usprawnień 
  • pozyskanie nowych klientów 
  • innowacyjny pomysł 
  • szybki awans 
  • zaoszczędzenie firmowych pieniędzy 
  • pozytywne opinie klientów na temat Twojej pracy 
  • zrealizowane projekty 
  • zdobycie certyfikatu 
  • pochwałę od szefa i nagrody pracownicze. 

Oto przykłady dobrych odpowiedzi na tego typu pytania na rozmowie kwalifikacyjnej:

W III kwartale zeszłego roku wprowadziłem nowy system zarządzania, który wynagradzał sprzedawców za mierzalne efekty ich pracy. W ten sposób udało mi się podnieść sprzedaż w sklepie o 15% w skali miesiąca.

Jako polonista prowadziłem kółko przedmiotowe, a w 2019 roku aż 3 jego uczestników zostało laureatami Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

14. Co uważasz za swoją największą porażkę?

Sprawdziliśmy — niemal 27% osób, zapytanych przez rekrutera o największą porażkę zawodową, nie powiedziało pełnej prawdy. Dlaczego?

Kandydaci mają wrażenie, że już samo przyznanie się do błędu skreśli ich w oczach rekrutera. To nieprawda. Szczera i wyczerpująca odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne może pokazać, że potrafisz stawiać czoła problemom i nie tracisz głowy nawet w stresujących sytuacjach. A to ogromna zaleta!

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Zamiast skupiać się na konsekwencjach popełnionego błędu, wyjaśnij, dlaczego do niego doszło i jak sobie z nim poradziłeś. 

Być może rozwiązałeś trudną sytuację, grzecznie przepraszając klienta i oferując mu rekompensatę w postaci dodatkowej usługi? A może zapisałeś się na kurs, dzięki któremu zyskałeś nowe kompetencje i zmniejszyłeś ryzyko popełnienia podobnego błędu w przyszłości? Na rozmowie rekrutacyjnej koniecznie o tym powiedz.

15. Czy bierzesz udział w innych procesach rekrutacyjnych?

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej o aplikowanie do innych firm pojawiają się niemal zawsze i zwykle mają wymiar praktyczny — rekruter chce wiedzieć, jak szybko musi podjąć ewentualną decyzję o zatrudnieniu. Ale niewłaściwa odpowiedź na to pytanie może mu zasugerować, że szukasz pracy gdziekolwiek, a to zburzy Twój wizerunek eksperta. 

Najlepsza odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne:

Jeśli wysyłasz swoje CV masowo i na różne posady, nie mów o tym — powiedz tylko o aplikowaniu na podobne stanowiska, by pokazać, że Twoja kariera nie jest dziełem przypadku. Możesz również krótko wyjaśnić, dlaczego mimo to najbardziej zależy Ci na pracy w tej konkretnej firmie.

Już wiesz, jak wyglądają typowe pytania rekrutacyjne. Teraz pokażę Ci 5 innych, ciekawych pytań rekrutacyjnych, które mogą nastręczać Ci pewnych problemów.

2. Trudne i ciekawe pytania rekrutacyjne — jak na nie odpowiadać?

Twoja rozmowa kwalifikacyjna dobiega końca. Jesteś już prawie pewny sukcesu, gdy nagle pada pytanie: Dlaczego włazy do studzienek są okrągłe? albo Jakim zwierzęciem chciałbyś być? Oblewasz się zimnym potem i podajesz przypadkową odpowiedź. Niestety, nie zrobiłeś wrażenia na rekruterach.

Ciekawe i trudne pytania rekrutacyjne to zwykle nieodłączna część rozmów kwalifikacyjnych na stanowiska, które wymagają od kandydatów kreatywności i sprytu (np. gdy aplikujesz do działu sprzedaży lub marketingu). Żeby odnieść sukces, musisz zrozumieć ich sens i nauczyć się na nie odpowiadać.

Dziwne i trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Oto 5 ciekawych pytań rekrutacyjnych, które mają sprawdzić inteligencję i kreatywność kandydatów:

1. Jak sprzedasz mi ten długopis?

Jeśli wysłałeś do pracodawcy na przykład CV copywritera lub CV przedstawiciela handlowego, tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej możesz być niemal pewny. Rekruter będzie chciał sprawdzić, czy umiesz dostrzec zalety produktu i przekonująco o nich opowiadać.

Jak odpowiedzieć na to pytanie rekrutacyjne?

Opisując produkt, mów językiem korzyści. Odnieś się do potrzeb i pragnień „klienta”, które zostaną zaspokojone po zakupie tego konkretnego produktu.

Zobacz, jak może wyglądać przykładowa odpowiedź na to pytanie:

Ten długopis ma ergonomiczny kształt, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do Pani dłoni, a pisanie nim nie wywołuje bólu nadgarstka — nawet jeśli na co dzień pisze Pani na komputerze. Długopis jest na tyle mały, że może go Pani zawsze mieć przy sobie. A przy zakupie dwóch sztuk otrzyma Pani w prezencie 4 dodatkowe wkłady z niebieskim i czarnym atramentem.

2. Jeśli mógłbyś wybrać jedną supermoc, to co by to było?

Zadając tego typu pytania na rozmowie rekrutacyjnej, pracodawca sprawdza, jak radzisz sobie w trudnych i zaskakujących sytuacjach. Najlepsza odpowiedź to taka, która będzie spójna z Twoją osobowością, umiejętnościami i celami zawodowymi. Rekruter chce dowiedzieć się, jak szybko i kreatywnie myślisz.

Jak odpowiedzieć na to pytanie rekrutacyjne?

Jeżeli jesteś sprzedawcą, możesz powiedzieć, że chciałbyś czytać w myślach, bo to pozwoliłoby Ci w ułamku sekundy poznać opinie klientów na temat produktu i uskutecznić sprzedaż. 

A jeśli pracujesz w branży rozrywkowej, lubisz być w wielu miejscach na raz i chętnie doświadczasz nowych rzeczy, możesz powiedzieć, że marzysz o umiejętności teleportacji.

3. Wymień 10 nietypowych zastosowań dla tego ołówka

To typowe pytanie rekrutacyjne na kreatywność. Ma sprawdzić, czy jesteś otwarty i potrafisz myśleć nieszablonowo.

Jak odpowiedzieć na to pytanie rekrutacyjne?

Zastanów się, jaki kształt ma ołówek (podłużny, cienki) i z jakiego materiału jest wykonany (drewno). A teraz przypomnij sobie inne przedmioty tego typu. Oto przykładowa odpowiedź:

Zakładka książki, linijka, mieszadło do napoju, jako kijek do chorągiewki, jako podpórka do roślin doniczkowych, zabawka do gryzienia dla małego psa, wciskanie klawiszy na klawiaturze, wskaźnik, zawijanie loków na włosach, użycie jako pałeczek do jedzenia ryżu.

4. Dlaczego włazy do studzienek są okrągłe?

To pytanie stało się sławne po tym, jak kilka lat temu zaczęto zadawać je kandydatom do pracy w firmie Microsoft. Rekruterzy chcieli sprawdzić, czy kandydaci wykażą się kreatywnością i podadzą więcej niż jedną odpowiedź (powodów takiego stanu rzeczy jest bowiem kilka).

Jak odpowiedzieć na to pytanie rekrutacyjne?

Okrągły kształt włazów odpowiada kształtowi rury. Sprawia, że — mimo dużego ciężaru — łatwiej je przetoczyć i nie można nimi o nic zahaczyć. Okrągły właz nie ma też prawa wpaść do studzienki i lepiej znosi nacisk gleby niż gdyby był trójkątny lub kwadratowy (siła nacisku jest taka sama w każdym miejscu).

5. Ile piłek tenisowych zmieści się w autobusie? / Jak zaplanujesz ewakuację Warszawy?

Tego typu pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mają sprawdzić Twoje podejście do rozwiązywania problemów. Czy najpierw próbujesz zebrać dane, by rozwiązać zadanie w najlepszy możliwy sposób, czy też działasz przypadkowo?

Jak odpowiedzieć na to pytanie rekrutacyjne?

Poproś rekrutera o dodatkowe dane, np. jaką pojemność ma autobus albo jakiego typu katastrofa wymusiła ewakuację miasta. Ta wiedza pomoże Ci odpowiednio rozwiązać problem.

3. Jak odpowiadać na pytania rekrutacyjne, które sprawiają Ci kłopot?

Nawet jeśli jesteś perfekcyjnie przygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej, niektóre pytania rekruterów mogą Cię zwyczajnie zaskoczyć. Jak zachować się w takiej sytuacji?

Przede wszystkim — nie panikuj. Weź głęboki oddech i spokojnie zastanów się nad odpowiedzią. Jeżeli potrzebujesz od rekrutera więcej danych, nie bój się o nie dopytać. A jeśli mimo wszystko nie znasz poprawnej odpowiedzi, opowiedz krok po kroku, w jaki sposób spróbowałbyś ją odkryć: z jakich narzędzi byś skorzystał i kogo poprosiłbyś o pomoc.

Przed rozmową kwalifikacyjną popracuj też nad mową ciała (np. przed lustrem) i przećwicz odpowiedzi z kimś bliskim. Następnie przygotuj sobie takie ubranie na rozmowę kwalifikacyjną, które będzie na tyle wygodne, by nie absorbować Twojej uwagi (np. zbyt obcisłym krojem czy drapiącym materiałem). A potem uważnie przeczytaj CV, które napisałeś dla tej konkretnej firmy. Dzięki tym zabiegom poczujesz się pewniej i będziesz lepszym rozmówcą.

A żeby zrobić jeszcze lepsze wrażenie, na końcu podziękuj rekruterom za rozmowę kwalifikacyjną (możesz to również zrobić mailowo, by dyskretnie o sobie przypomnieć).

Wybierasz się na spotkanie rekrutacyjne w obcym języku? Zobacz nasze poradniki o rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku oraz pytaniach rekrutacyjnych po niemiecku. Przeczytaj również, co warto zabrać na rozmowę kwalifikacyjną i kim jest headhunter.

Masz dodatkowe pytania o na temat rozmów kwalifikacyjnych lub uważasz, że jakaś kwestia wymaga szerszego omówienia? Napisz o tym w komentarzu na forum poniżej, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Rozmowa kwalifikacyjna pytania odpowiedzi

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.34  (107 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: