1. Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? 10+ porad

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? 10+ porad

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Rozmowa o pracę to decydujący moment rekrutacji. Ale stres, który jej towarzyszy, zwykle utrudnia zrobienie dobrego wrażenia na pracodawcy. Tymczasem to właśnie ono może przesądzić o sukcesie lub porażce kandydata.

Zatem jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Jak i kiedy się przygotować, co warto ze sobą zabrać oraz w jaki sposób rozmawiać z rekruterem, by łatwiej i szybciej dostać pracę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Sprawdźmy: jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

1. Myśl pozytywnie!

Badania dowodzą, że nasze nastawienie wpływa na efekt wykonywanych zadań. Kiedy myślimy pozytywnie, stajemy się bardziej zaangażowani, energiczni i kreatywni, czym zarażamy otoczenie. Stajemy pewni siebie, a wysoka samoocena sprawia, że pracujemy lepiej — i rekruterzy dobrze o tym wiedzą. 

Wniosek? Idź na rozmowę kwalifikacyjną z pozytywnym nastawieniem. Dzięki temu zrobisz lepsze wrażenie na rekruterach i zwiększysz swoje szanse na dostanie pracy. A nawet jeśli tym razem Ci się nie uda, łatwiej będzie Ci nawiązać z nimi kontakt np. na LinkedIn, by w przyszłości dostawać więcej ofert pracy.

2. Zrelaksuj się przed rozmową o pracę

Wiesz, jak dobrze przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną? Przede wszystkim zadbaj o własne samopoczucie. Stres może bowiem zbić z tropu nawet świetnie przygotowanego kandydata.

Dlatego przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej odpowiednio wcześniej. Dzień przed spotkaniem naszykuj ubranie, wyznacz trasę dojazdu, weź relaksującą kąpiel i pójdź spać na co najmniej 7 godzin. W drodze na spotkanie posłuchaj ulubionej muzyki i zjaw się na miejscu kwadrans przed czasem. Te proste zabiegi pozwolą Ci skutecznie poradzić sobie ze stresem, dzięki czemu poczujesz się swobodniej.

3. Weź ze sobą CV, list motywacyjny, referencje i portfolio

W trakcie spotkania rekruter prawdopodobnie będzie zerkał na Twoje CV i list motywacyjny. Mimo to warto je ze sobą zabrać na rozmowę kwalifikacyjną. Po pierwsze, gorzej przygotowany rekruter może Cię o nie poprosić. Po drugie, dzięki temu uporządkujesz swoje myśli przed rozmową kwalifikacyjną i ponownie upewnisz się, co napisałeś o sobie w CV (rekruter będzie to weryfikować!). Z kolei referencje do CV i portfolio (Twoje projekty, publikacje, zdjęcia itd.) świetnie zilustrują to, o czym będziesz mówił w trakcie spotkania, np. Twoje umiejętności z CV.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

4. Przygotuj notatnik i długopis na rozmowę kwalifikacyjną

Zastanawiasz się, jak wypaść dobrze na rozmowie o pracę? Weź ze sobą notatnik i długopis. Dzięki temu nie tylko zanotujesz najważniejsze informacje — np. imię i nazwisko rekrutera, kolejne etapy rekrutacji, deadline zadania rekrutacyjnego — ale też sprawisz wrażenie osoby uporządkowanej i zaangażowanej. Poza tym nie będziesz musiał prosić rekrutera o kartkę albo wysłanie tych informacji w mailu.

5. Żeby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, załóż wygodny strój

Na rozmowie o pracę rekruter, podobnie jak inni ludzie, będzie oceniał Cię również po wyglądzie. Jednak ubranie na rozmowę kwalifikacyjną powinno być nie tylko eleganckie, ale też wygodne — w dobrym rozmiarze i dopasowane do pogody. Zbyt ciasna koszula, „podciągająca się” marynarka, drapiący materiał czy niewygodne buty będą odciągały Twoją uwagę od treści rozmowy, a to ona jest tutaj kluczowa.

6. Naucz się odpowiadać na najczęściej zadawane pytania

Mimo że przebieg rozmowy kwalifikacyjnej jest trudny do przewidzenia — nie ma bowiem jednego słusznego „scenariusza” takiego spotkania — to większość rekruterów chce zdobyć podobne informacje. Dlatego przygotuj sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania rekrutacyjne. Poza tym jeszcze raz przeczytaj ofertę pracy i swój życiorys zawodowy. A jeśli chcesz, przeprowadź indywidualną analizę SWOT, by poznać lepiej swoje atuty i słabości.

Poznaj też listę trudnych pytań rekrutacyjnych i zastanów się, jakbyś mógł na nie odpowiedzieć. Dzięki temu będziesz umiał podkreślić swoje mocne strony na rozmowie kwalifikacyjnej i nic Cię nie zaskoczy. A to sprawi, że będziesz bardziej pewny siebie i łatwiej zrobisz dobre wrażenie. Kandydaci, którzy przygotowali się do spotkania, są też lepszymi i ciekawszymi rozmówcami. 

7. Przygotuj pytania, które zadasz pracodawcy

Wnioski wyciągnięte z rozmowy kwalifikacyjnej mają służyć nie tylko pracodawcy, ale i Tobie. W końcu po zmianie firmy nie chcesz od razu szukać nowej pracy. Wolisz trafić do miejsca, w którym rozwiniesz skrzydła i staniesz się lepszą wersją siebie.

Dlatego przed spotkaniem zastanów się, jakie chcesz zadać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Zwróć uwagę, czy rekruter chętnie dzieli się informacjami — jeśli tak, jest to dla Ciebie dobry znak. Poza tym osoby, które są dociekliwe, sprawiają wrażenie bardziej zaangażowanych.

8. Wyłącz telefon

Chcesz dobrze wypaść na rozmowie o pracę? Wyłącz albo przynajmniej wycisz swój telefon. Dźwięk komunikatora internetowego albo głośny, rozbrzmiewający w sali dzwonek będą krępujące i skutecznie wybiją Cię z rytmu. Poza tym jest to po prostu niegrzeczne.

9. Naucz się mówić o swoich osiągnięciach

Przed rozmową kwalifikacyjną wynotuj swoje najważniejsze osiągnięcia zawodowe. Zastanów się, z czego jesteś dumny i co sprawiało, że inni lubili z Tobą pracować (np. jako sprzedawca możesz podać dużą liczbę obsłużonych klientów albo podkreślić swój wkład we wzrost sprzedaży). Następnie naucz się o tym przekonująco opowiadać. Wyjaśnij, w jaki sposób Twoje dotychczasowe sukcesy przełożą się na sukces nowej firmy (w przygotowaniu argumentów pomoże Ci dobrze napisany list motywacyjny).

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

10. Przećwicz gesty i mimikę przed rozmową o pracę

Mowa ciała potrafi zdradzić to, czego nie powiedziałeś wprost. Dlatego jeśli chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, popracuj nad tym. Odpowiadając na pytania, nie uciekaj wzrokiem — patrz raz na jednego, a raz na drugiego rekrutera (dzięki temu wydasz się szczery). Nie przesadzaj z gestykulacją. Ruchy rąk powinny jedynie delikatnie podkreślać przekaz.

11. Podziękuj rekruterowi za rozmowę kwalifikacyjną

I na koniec — nie później niż 24 godziny po spotkaniu wyślij maila z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną. To nie jest „podlizywanie się”, ale całkiem miły gest, dzięki któremu pracodawca lepiej Cię zapamięta. W ten sposób pokażesz, że jesteś prawdziwym profesjonalistą, który poważnie podchodzi do rekrutacji.

A żeby nabrać sił do działania, przeczytaj inny nasz poradnik: Cytaty motywacyjne: 30+ pozytywnych haseł motywujących oraz Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku – jak wygląda?. I przeczytaj również, jak dobrze wypaść podczas rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon.

Męczą Cię dodatkowe pytania w sprawie rozmowy o pracę? A może masz własne pomysły, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Zostaw komentarz na forum poniżej.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak dobrze wypasc na rozmowie kwalifikacyjnej

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: