1. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Strój damski i męski

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Strój damski i męski

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? W końcu wystarczy ułamek sekundy, by na spotkaniu ocenić profesjonalizm kandydata. I choć możemy się kłócić, że to nie suknia zdobi człowieka, a człowiek suknię, faktem jest, że oceniamy ludzi po wyglądzie. Dlatego zawsze warto sprawdzić, jak się ubrać na rozmowę o pracę, by nie popełnić faux pas.

W tym artykule podpowiem Ci, jak dopasować ubiór na rozmowę kwalifikacyjną do charakteru danej pracy, Twojej płci i pogody. Dzięki temu zrobisz dobre pierwsze wrażenie na rekruterach, a Twoje szanse na dostanie pracy wzrosną.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do biura, a jak do pracy fizycznej lub pracy w sklepie?

Na pewno słyszałeś o słynnym eksperymencie Milgrama, który badał posłuszeństwo wobec autorytetów. Jedną z przyczyn, dla których badani wykonywali polecenia eksperymentatora, był noszony przez niego fartuch laboratoryjny. Taki strój podświadomie kojarzył im się z wiedzą i profesjonalizmem.

Oczywiście, zakładanie ubrań roboczych na rozmowę kwalifikacyjną nie ma sensu — to spotkanie oficjalne, które wymaga, by Twój strój był elegancki i schludny, nawet jeśli w firmie, do której aplikujesz nie obowiązuje dress code. Intuicyjne o tym wiemy — w jednym z badań aż 97% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że dobra autoprezentacja na rozmowie o pracę to klucz do sukcesu.

Weź to pod uwagę, zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną — ubiór, który wybierzesz, będzie odbierany jako odzwierciedlenie Twojego profesjonalizmu, a więc i kompetencji kluczowych. Musi on być jednak spójny z charakterem Twojej pracy i dress code firmy.

Jak pisze Angelika Śniegocka, autorka broszury „Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących”, trochę dziwnie wyglądałby kierowca tira na rozmowie rekrutacyjnej w garniturze. I dodaje: Są firmy, w których nawet informatyk ubrany w garnitur wyglądałby nieprofesjonalnie. I odwrotnie — są firmy, w których panuje formalna kultura organizacyjna i podobnie formalny strój jest mile widziany.

Zatem jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną w różnych miejscach pracy?

jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Jak się ubrać na rozmowę o pracę do biura (banku, urzędu, korporacji)?

Jeżeli starasz się o posadę w biurze na stanowisku dyrektorskim lub w miejscu, gdzie będziesz miał bezpośredni kontakt z klientem, wybierz strój biznesowy.

W przypadku kobiet, które udają się na rozmowę kwalifikacyjną np. w banku, najlepiej sprawdzą się garsonka (czyli marynarka i spódnica uszyte z tego samego materiału) lub kostium (eleganckie zestawienie żakietu i spodni) oraz buty na średnim obcasie. Panowie powinni założyć garnitur lub formalny zestaw złożony z marynarki, gładkiej koszuli i spodni, a także eleganckie półbuty.

Jeśli aplikujesz na stanowisko kreatywne (np. graphic designera), możesz sobie pozwolić na nieco bardziej ekstrawaganckie kolory i strój o mniej klasycznym kroju. Garnitur lub kostium nie są też wymagane na rozmowie kwalifikacyjnej w niewielkim przedsiębiorstwie lub startupie.

A jeśli nadal czekasz na telefon od rekrutera, sprawdź, jak napisać CV do banku, CV kierownika lub managera, CV i list motywacyjny na sekretarkę lub CV księgowej.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do pracy fizycznej?

Starasz się o posadę pracownika fizycznego? Postaw na strój w stylu smart casual.

Zamiast eleganckiego garnituru, wybierz spodnie ze sztywnego materiału (np. bawełniane chinosy), gładki dopasowany T-shirt i marynarkę (np. w kratę), a zamiast półbutów — białe casualowe adidasy. Kobiety mogą założyć np. materiałowe spodnie z wysokim stanem, jasną gładką koszulę i płaskie buty.

Pamiętaj, że nawet jeśli stosunki w danym miejscu pracy są swobodne, na rozmowę kwalifikacyjną nie należy zakładać dresu, dżinsów, wzorzystych T-shirtów z nadrukami i swetrów — tak nieformalny strój może sugerować, że lekceważysz swojego rozmówcę albo że na rozmowę trafiłeś przypadkiem.

Zobacz też, jak napisać CV pracownika fizycznego, CV magazyniera oraz CV pracownika produkcji.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do sklepu odzieżowego lub spożywczego?

To zależy od charakteru i rangi stanowiska, na które aplikujesz. Jako przyszły menedżer powinieneś założyć strój biznesowy. Ale jeśli chcesz zostać sprzedawcą, możesz postawić na bardziej casualowy styl — np. gładką koszulę lub elegancką bluzkę z żakietem oraz bawełniane spodnie.

Nie wiesz, jak się ubrać na rozmowę o pracę do sklepu odzieżowego? Spójrz na jego pracowników.

Jeżeli noszą własne ubrania, rekruter na pewno zwróci uwagę na Twój styl, więc musisz się trochę bardziej postarać. Nie chodzi o to, by nosić stroje danej marki, tylko by pokazać, że lubisz i potrafisz obcować z modą. Ale jeśli na terenie sklepu obowiązują stroje służbowe (a tak jest w popularnych „sieciówkach”), wybierz strój smart casual.

Sprawdź też, jak napisać CV kierownika sklepu, CV do sklepu odzieżowego, CV do Biedronki albo CV do Lidla.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. O czym pamiętać, wybierając na rozmowę kwalifikacyjną strój damski lub męski?

Zarówno męski, jak i damski strój na rozmowę kwalifikacyjną rządzą się podobnymi prawami — m.in. powinny wpisywać się w zasady formalnego, biznesowego dress codu. Podstawowa zasada brzmi: na rozmowie o pracę lepiej wyglądać zbyt formalnie niż zbyt swobodnie.

Poza tym Twoje ubranie powinno być czyste, wyprasowane i w dobrym rozmiarze (dopasowany krój, rękawy odpowiedniej długości). Najlepiej sięgać po kolory neutralne — np. biel, błękit lub beż połączone z klasyczną czernią lub granatem. Ten drugi kolor szczególnie wzbudza zaufanie i kojarzy się z profesjonalizmem.

Oczywiście, poszczególne elementy damskiego stroju na rozmowę kwalifikacyjną różnią się od ubioru mężczyzny. Dlatego sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, dopieszczając biznesowy image dla każdej z płci.

Rozmowa kwalifikacyjna — strój damski


Oto elementy formalnego kobiecego dress codu, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

  • Buty

Na rozmowę kwalifikacyjną załóż eleganckie buty z zakrytymi palcami. Wybierz te na niskim lub średnim obcasie (wysokie i wyzywające szpilki odpadają!), bez widocznych palców i pięty. Płaskie buty możesz założyć tylko do miejsc o mniej konserwatywnym charakterze (dlatego nie sprawdzą się np. w banku). 

  • Rajstopy

Rajstopy nie powinny rzucać się w oczy — najlepiej sprawdzą się te gładkie i cienkie (od 5 do 15 den), zbliżone kolorem do Twojego ciała. Nie możesz ich jednak pominąć w formalnym stroju — według zasad savoir vivre’u odsłonięte nogi wyglądają nieelegancko.

  • Włosy

Jeśli aplikujesz do pracy w konserwatywnej firmie, elegancko zepnij włosy (np. w kok lub koński ogon). W pozostałych przypadkach nie ma znaczenia, czy Twoje włosy będą spięte czy rozpuszczone. Wystarczy, że ujarzmisz niesforne kosmyki i odsłonisz twarz — to pozwoli Ci się skupić na rozmowie z pracodawcą. 

  • Biżuteria

Postaw na minimalizm — biżuteria nie powinna zdominować Twojego stroju na rozmowę kwalifikacyjną, ale subtelnie go dopełniać. Zrezygnuj z etnicznych i zbyt kolorowych dodatków — małe kolczyki, obrączka, delikatny łańcuszek i zegarek w zupełności wystarczą.

  • Makijaż

Nawet jeśli wysłałaś do pracodawcy CV kosmetyczki lub kosmetologa, na rozmowie kwalifikacyjnej nie możesz przesadzać z makijażem. Powinien być lekki i świeży. Dlatego nie nakładaj zbyt wielu kosmetyków — szczególnie gdy na zewnątrz jest upał, a Ty nie masz pewności, czy biuro jest wyposażone w klimatyzację. Unikaj też zbyt krzykliwych barw — rekruter powinien zobaczyć w Tobie przede wszystkim profesjonalną pracownicę.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną — mężczyzna

Zdaniem rekruterów nasze ubranie może świadczyć o naszym podejściu do pracy. Dlatego zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, zadbaj o następujące elementy garderoby.

  • Krawat

Jeśli aplikujesz na stanowisko kierownicze, koniecznie załóż krawat na rozmowę kwalifikacyjną. Powinien być on ciemniejszy od koszuli i pozbawiony dużych wzorów — pamiętaj, że im gładszy krawat, tym poważniej będziesz wyglądał.

  • Skarpetki

Zawsze powinny być wysokie i w kolorze stroju — m.in. dlatego, że podczas siadania na krześle nogawka spodni się unosi. Szare skarpetki sięgające kostki założone do granatowego garnituru będą wyglądały komicznie i nie pomogą Ci dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

  • Buty

Znane powiedzenie mówi, że eleganckiego mężczyznę poznaje się po butach. Dlatego zadbaj, by Twoje były czyste, wypastowane i w jednolitym kolorze. Do stroju biznesowego najbardziej pasują skórzane półbuty.

  • Biżuteria

Musisz wiedzieć, że obrączka, zegarek i spinki do mankietów to jedyna biżuteria, która pasuje do męskiego stroju na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli trafisz na pracodawcę o konserwatywnych poglądach, to inne dodatki (np. kolczyki, sygnety) mogą stać się źródłem niepochlebnej opinii na Twój temat.

3. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną latem, a jak zimą?

Rekruter zwraca uwagę nie tylko Twój wygląd i to, jakich odpowiedzi udzielasz na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ważne jest również Twoje zachowanie — np. gestykulacja, ton głosu i mimika. W ten sposób rekruterzy oceniają pewność siebie i wiarygodność kandydatów. Wniosek?

Przed rozmową kwalifikacyjną zadbaj, by Twój strój był maksymalnie wygodny — im mniej rzeczy będzie zaprzątać Ci głowę, tym łatwiej zapanujesz nad mową ciała. Z tego względu ubranie należy dobrać adekwatnie do pogody i pory roku. W tej kwestii istnieją jednak ograniczenia.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem?

Latem załóż strój z lekkich, oddychających materiałów. Zawczasu upewnij się, że na koszuli nie widać śladów potu — dzięki temu poczujesz się pewniej w trakcie rozmowy (pamiętaj, że różne kolory i materiały inaczej reagują na wilgoć).

Niestety — odkryte ramiona, duży dekolt, zbyt krótka spódnica, brak rajstop (w przypadku kobiet) czy koszula z krótkim rękawem będą wyglądać nieelegancko nawet w upał. Lepiej poradzić sobie w inny sposób, np. wypić zimny napój albo udać się na rozmowę klimatyzowaną taksówką.

A co z make-upem? W 30-stopniowym upale fluid może się zważyć, dlatego lepiej zastąpić go kremem koloryzującym i pudrem. Na delikatne przypudrowanie twarzy mogą sobie pozwolić również mężczyźni — z tego triku korzystają m.in. aktorzy i prezenterzy telewizyjni.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną zimą?

Zimowy strój na rozmowę kwalifikacyjną nie wymaga specjalnych przygotowań — pamiętaj, że nawet przy kiepskiej pogodzie wewnątrz budynku będzie ciepło. A jeśli mimo to obawiasz się niskich temperatur, tradycyjny sweter lub golf zastąp wełnianą marynarką, a spódnicę — długimi spodniami, które dyskretnie zakryją grubsze rajstopy.

Pamiętaj, że długie kozaki założone do eleganckiej spódnicy wyglądają nieprofesjonalnie. Poza tym zimą Twoje buty mogą się łatwo zabrudzić od błota lub soli. Dlatego przyjdź na rozmowę kwalifikacyjną odpowiednio wcześniej i zmień kozaki na eleganckie pantofle, a kurtkę zostaw w szatni.

Przeczytaj również nasz poradnik: Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną? 7 porad, co warto wziąć

Masz więcej pytań na temat stroju na rozmowę kwalifikacyjną? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak sie ubrac na rozmowe kwalifikacyjna

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: