Stwórz profesjonalne CV teraz!
Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną? 7 porad, co warto wziąć
Piszą o nas:
Przezorny zawsze ubezpieczony, prawda? Rozmowa kwalifikacyjna to zawsze duży stres, ale są sposoby, by podczas spotkania rekrutacyjnego czuć się bardziej swobodnie. Zapasowe CV, długopis czy dezodorant, mogą się okazać przydatne w każdej sytuacji zawodowej. Co jeszcze możesz zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną?
W tym artykule przygotowaliśmy listę rzeczy, które warty wziąć ze sobą na rozmowę o pracę. Będziesz świetnie przygotowany na każdą ewentualność i o niczym nie zapomnisz.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Co wziąć na rozmowę o pracę? 7+ rzeczy, których potrzebujesz
Napisałeś świetnie CV i list motywacyjny i dostałeś zaproszenie na spotkanie z rekruterem. Chcesz, jak najlepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. I słusznie. Oczywiście najważniejsze są Twoje umiejętności i kompetencje zawodowe oraz to, jak przedstawisz rekruterowi.
Ale, idąc na rozmowę o pracę, pamiętaj o kilku przedmiotach, które z pewnością ułatwią Ci przejście przez ten stresujący moment i pomogą czuć się pewnie.
Oto co zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną:
1. Kopia CV
Rekruter powinien mieć Twoje wydrukowane CV ze sobą, ale nigdy nic nie wiadomo. Poza tym, gdy bardzo zestresujesz się przed spotkaniem, jedno spojrzenie na curriculum vitae pozwoli Ci uporządkować informacje o kwalifikacjach zawodowych i pomoże nie zapomnieć języka w gębie przy pierwszym pytaniu na rozmowie o pracę.
2. Notatnik i długopis
Na rozmowie o pracę rekruter nie tylko sprawdzi Twoje kompetencje, ale również przekaże Ci informacje o funkcjonowaniu firmy, warunkach zatrudnienia czy kolejnych etapach rekrutacji. Na pewno nie zapamiętasz wszystkiego, a głupio prosić o kartkę i długopis — lepiej przygotuj się sam.
3. Lista pytań do rekrutera
Na pewno pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej powinieneś zadać rekruterowi kilka pytań. Inaczej wyjdziesz na mało zaangażowanego i niezainteresowanego podjęciem pracy. Warto wcześniej przygotować sobie listę kwestii, które chcesz poruszyć podczas spotkania, żeby, w momencie stresu, o niczym nie zapomnieć.
4. Zapasowe rajstopy i inne ubrania „na wszelki wypadek”
Na rozmowę kwalifikacyjną trzeba się odpowiednio ubrać. Najlepiej elegancko i wygodnie — w końcu pierwsze wrażenie jest bardzo istotne! Badania pokazują, że rekruterzy podejmują decyzję podczas początkowych 4 minut spotkania!
Cienkie rajstopy lubią się podrzeć, a na pewno nie chcesz wejść na oficjalne spotkanie z oczkiem. Włóż do torebki zapasową parę. Możesz przebrać się w toalecie przed rozmową. A gdy stresuje Cię np. przepocona koszula latem, również możesz na rozmowę wziąć ze sobą jedną na zmianę, zwłaszcza gdy w firmie, do której aplikujesz wymagany jest formalny dress code.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
5. Coś do zjedzenia
Oczywiście nie po to, żeby urządzić piknik z rekruterem — jedzenie podczas rozmowy będzie nieuprzejme i wyjątkowo nieprofesjonalne. Ale jeśli ze stresu nie zjadłeś śniadania albo wiesz, że spotkanie będzie trwało bardzo długo, warto mieć ze sobą drobną przekąskę. Głodny i zestresowany na pewno nie zrobisz dobrego wrażenia. Możesz zjeść ją tuż przed rozmową lub w przerwie.
6. Dyplomy i certyfikaty
Wszystko, co wpisałeś do CV i potwierdza Twoje umiejętności — zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie. Rekruter pewnie nie zapyta o Twój dyplom ukończenia studiów, ale warto być przygotowanym również na taką ewentualność.
7. Referencje
Dostałeś list rekomendacyjny od swojego poprzedniego pracodawcy albo kolegi z zespołu? Weź go ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną. Rekruterzy cenią poleconych i sprawdzonych kandydatów z dobrymi referencjami.
8. Chusteczki higieniczne
Uratują Cię przy katarze, wylanej na śnieżnobiałą koszulę kawie czy pomogą się odświeżyć w gorący dzień i poprawić makijaż (możesz również wziąć w bibułki matujące). Gdy będzie gorąco albo rozmowę będziesz mieć po południu, po całym dniu pracy warto mieć również ze sobą szczoteczkę do zębów czy mały dezodorant i zapasowe środki higieniczne — wszystko, co sprawi, że poczujesz się komfortowo.
9. Wszystko, o co poprosi Cię rekruter
Możesz np. zostać poproszony o zabranie na rozmowę kwalifikacyjną własnego laptopa. To czasem zdarza się w rekrutacjach w branży IT, gdy pracodawca chce zobaczyć, jak programujesz w swoim ulubionym środowisku.
Jeśli rekruter albo pracodawca poprosi Cię, żebyś wziął na spotkanie jakieś konkretne rzeczy, potraktuj to jako priorytet przy przygotowywaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej i sprawdź dwa razy, czy rzeczywiście zabrałeś je ze sobą. Najlepiej wszystkie potrzebne rzeczy i odpowiedni strój przygotuj wieczorem przed dniem spotkania.
Dzięki temu nie dołożysz sobie dodatkowego stresu, szukając w biegu notatnika i prasując koszulę jedną ręką, a drugą jedząc śniadanie.
Czego nie zabierać na rozmowę kwalifikacyjną, żeby dobrze wypaść?
Oprócz wiedzy, co wziąć ze sobą na spotkanie z rekruterem, warto również mieć świadomość, czego nie brać i czego absolutnie nie powinieneś robić, żeby dobrze wypaść na rozmowie o pracę.
Przede wszystkim upewnij się, że wyłączyłeś telefon. Dzwoniąca podczas spotkania komórka to duży nietakt. Natomiast telefon zawsze warto wziąć ze sobą na rozmowę o pracę — przyda się, gdy zgubisz się po drodze albo będziesz musiał zamówić taksówkę czy szybko skontaktować się z firmą, do której aplikujesz.
Przed rozmową chciałeś odświeżyć oddech gumą? Nie zapomnij wypluć jej, zanim wejdziesz na rozmowę o pracę. Żucie jest wyjątkowo nieeleganckie i z pewnością zrobi złe wrażenie rekruterze — a odpowiednia i profesjonalna prezencja podczas oficjalnego spotkania jest szalenie istotna.
Oczywiście, odpowiedni strój i to, co weźmiesz ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną, to tylko część składowych sukcesu podczas rekrutacji. Równie istotne jest to, w jakim sposób przedstawisz rekruterowi swoje kompetencje zawodowe, a Twoje zachowanie pokaże, że masz odpowiednie umiejętności interpersonalne i cechy charakteru, które sprawią, że Twój rozmówca pomyśli To idealny kandydat!
By jeszcze lepiej przygotować się do spotkania z rekruterem, przeczytaj koniecznie: Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku – jak wygląda? oraz Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon — pytania i odpowiedzi.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
A według Ciebie, co warto wziąć na rozmowę o pracę? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie poznam Twoją opinię!
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Co zabrac na rozmowe kwalifikacyjna
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Atuty w CV: co to jest atut i jakie mocne strony w CV wyróżnić?
Nie wiesz, w jaki sposób zaprezentować w CV swoje atuty? Sprawdź, co radzą eksperci i dowiedz się, jak wyraźnie pokazać swoje mocne strony w CV.
Rezygnacja z rozmowy kwalifikacyjnej i rekrutacji: wzór, porady
Zobacz wzór maila o rezygnacji z rekrutacji. Dowiedz się, kiedy warto oficjalnie zrezygnować z rozmowy kwalifikacyjnej, by pokazać swój profesjonalizm.
Darmowy kreator CV [+ bez logowania]: zalety, wady i funkcje
Poznaj zalety i wady 10 najpopularniejszych darmowych kreatorów CV online. Zobacz, jakie funkcje kreatorów CV są za darmo i gdzie stworzysz CV bez logowania.
Piszą o nas: