1. Podanie o pracę nauczyciela: wzór do pracy w szkole + porady

Podanie o pracę nauczyciela: wzór do pracy w szkole + porady

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Podanie o pracę nauczyciela powinno odzwierciedlać cechy najbardziej pożądane w Twoim zawodzie: dobrą organizację pracy, profesjonalizm i zaangażowanie. Jednak równie ważna jest kreatywność — większość kandydatów na nauczycieli ma podobne kwalifikacje, a liczba stanowisk jest ograniczona.

Za chwilę dowiesz się, jak napisać podanie o pracę jako nauczyciel. Przygotuj się na potężną dawkę fachowej wiedzy i wykorzystaj ją, tworząc własny dokument. Dzięki temu łatwiej i szybciej dostaniesz pracę w szkole.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Podanie o pracę nauczyciela — wzór

Miejscowość, data

Alina Jakubiak

Data urodzenia (opcjonalnie)

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Dyrektor

Pełna nazwa szkoły

Adres szkoły

PODANIE O PRACĘ

Szanowny Panie Dyrektorze,

Zwracam się z uprzejmą prośbą o zatrudnienie mnie na stanowisku nauczyciela języka niemieckiego w II Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie. Mam ponad 8-letnie doświadczenie w pracy w liceum ogólnokształcącym. Bliskie są mi wartości Pana szkoły — szczególnie wiara w ambitne cele i osiąganie mierzalnych efektów.

Dlaczego uważam, że sprawdzę się jako nauczyciel języka niemieckiego?

  1. Mam na swoim koncie liczne sukcesy dydaktyczne. Średnia zdawalność rozszerzonej matury z języka niemieckiego wśród moich uczniów na przestrzeni ostatnich 6 lat wyniosła 81,4%. Wierzę, że w Pana szkole również mogę poprawić zdawalność matury z mojego przedmiotu.
  2. Przez ostatnie 5 lat prowadziłam kółko językowe, podczas którego przygotowywałam młodzież do udziału w konkursach. W tym czasie 7 moich uczniów zostało laureatami, a 2 finalistami Olimpiady Języka Niemieckiego. W Pana liceum chciałabym poprowadzić podobne zajęcia z jeszcze lepszym skutkiem.
  3. Interesuję się współczesną kulturą Austrii i Niemiec. Do tych dwóch państw często podróżuję, dzięki czemu doskonale orientuję się w zwyczajach oraz sposobie komunikacji osób niemieckojęzycznych. Tę wiedzę przekazuję swoim uczniom, dając im szansę na realne powodzenie w nauce oraz w późniejszym życiu zawodowym.

Do niniejszego podania załączam swoje CV. Z przyjemnością spotkam się z Panem podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej, aby szerzej opowiedzieć o moich kwalifikacjach i odpowiedzieć na wszystkie Pańskie pytania.

Z wyrazami szacunku

Alina Jakubiak

Załącznik:

  1. Curriculum Vitae

Powyższy  wzór podania o pracę nauczyciela języka niemieckiego dobrze pokazuje, z jakich elementów powinno składać się profesjonalne podanie o pracę do szkoły. Teraz omówię każdy z nich i podpowiem Ci, na co zwrócić uwagę w trakcie pisania, żeby zostać nauczycielem.

Przeczytaj też wzór podania o pracę dla pomocy nauczyciela w przedszkolu.

1. Podanie o pracę nauczyciela zacznij od danych kontaktowych

Podanie o pracę nauczyciela to dokument formalny, (jak np. wypowiedzenie umowy o pracę) dlatego muszą się w nim znaleźć elementy typowe dla tradycyjnego listu. W prawym górnym rogu napisz więc nazwę miejscowości oraz aktualną datę, a niżej swoje dane osobowe i kontaktowe (te same co w CV): imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail.

Pisząc podanie o pracę, nauczyciel nie musi wpisywać daty urodzenia, jednak dyrektor szkoły ma prawo o nią dopytać. Naszym zdaniem możesz ją podać od razu — taki wymóg nakłada się bowiem na osoby przygotowujące CV do urzędu lub te, które piszą życiorys kandydata na dyrektora szkoły.

Niżej, z prawej strony, podaj imię i nazwisko adresata. Pamiętaj, że dokument należy zaadresować do dyrektora, nawet gdy tę funkcję pełni kobieta. Jak bowiem zauważa dr hab. Marek Łaziński na stronie Poradni Językowej PWN, wiele osób wciąż uważa żeńską formę dyrektorka za lekceważącą.

W podaniu o pracę na stanowisku nauczyciela podaj też adres i pełną nazwę szkoły — np. II Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie (tak samo zrób w treści podania). Jeśli nazwa jest zbyt długa, podziel ją na 2 akapity. Potrzebne dane znajdziesz na stronie internetowej szkoły.

Zobacz, jak poprawnie zaadresować podanie o pracę nauczyciela w szkole:

Podanie o pracę nauczyciela — wzór danych kontaktowych

Miejscowość, data

Alina Jakubiak

Data urodzenia (opcjonalnie)

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Dyrektor

Pełna nazwa szkoły

Adres szkoły

2. W podaniu o pracę nauczyciela wskaż nazwę stanowiska i powód aplikacji 

Treść podania o pracę nauczyciela, inaczej niż list motywacyjny, nie bazuje na konkretnej ofercie pracy. Dlatego już na początku podaj nazwę stanowiska, na które aplikujesz. Napisz, dlaczego zależy Ci na pracy w tej konkretnej szkole — możesz odnieść się np. do jej renomy lub wartości.

W tym miejscu podania o pracę nauczyciela w szkole możesz wymienić też swój największy atut z CV — np. wyjątkowe osiągnięcie, rzadko spotykany certyfikat lub długie doświadczenie zawodowe. Jeśli zaczniesz dokument w ten sposób, dyrektor szkoły uzna, że jesteś profesjonalistą!

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Zobacz przykładowy wzór wstępu do podania o pracę w szkole:

Podanie o pracę nauczyciela — wzór wstępu

Szanowny Panie Dyrektorze,

Zwracam się z uprzejmą prośbą o zatrudnienie mnie na stanowisku nauczyciela języka niemieckiego w II Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie. Mam ponad 8-letnie doświadczenie w pracy w liceum ogólnokształcącym. Bliskie są mi wartości Pana szkoły — szczególnie wiara w ambitne cele i osiąganie mierzalnych efektów.

3. W podaniu o pracę nauczyciela pochwal się osiągnięciami

Ogólnopolskie badanie Barometr zawodów z 2021 roku pokazuje, że w większości województw ilość wakatów na stanowiskach nauczycielskich jest zbliżona do liczby potencjalnych kandydatów. Dotyczy to zarówno nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, jak i zawodowych.

Wbrew pozorom nie jest to dla Ciebie dobra wiadomość, ponieważ może oznaczać długi czas oczekiwania na otwarcie rekrutacji. Jeśli więc zależy Ci na szybszym zatrudnieniu, w podaniu o pracę jako nauczyciel szerzej opisz osiągnięcia, o których wspomniałeś w CV. Spraw, by Twoje podanie było atrakcyjne.

W tym celu nie wymieniaj kwalifikacji wspomnianych w Karcie Nauczyciela, czyli tych, które obowiązują wszystkich. Zamiast tego zaprezentuj efekty, które osiągnąłeś dzięki opisanym w CV umiejętnościom. Nawiąż do swojej specjalizacji i pokaż, co zyska szkoła, gdy to właśnie Ty dostaniesz pracę. 

Jeśli np. jesteś nauczycielem WF, zaoferuj uczniom odkrycie pasji do sportu, a gdy składasz CV nauczyciela matematyki, w podaniu o pracę napisz, że pomożesz uczniom poprawić wyniki egzaminów końcowych. Z kolei w podaniu o pracę i CV nauczyciela języka angielskiego (tzw. English teacher CV) wspomnij o praktycznej nauce języka, a w CV nauczyciela przedszkola o świetnym kontakcie z dziećmi i empatii.

Nie jesteś przekonany, na które sukcesy i kompetencje warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Poszukaj ofert pracy na podobnym stanowisku (np. w szkołach niepublicznych). A potem napisz podanie o pracę jako nauczyciel, uwzględniając wymagania innych pracodawców.

Podanie o pracę nauczyciela możesz również napisać w kreatorze listów motywacyjnych LiveCareer, a potem pobrać je w formacie .doc lub PDF. Możesz też skorzystać z naszego programu do pisania CV, który podpowie Ci, jak sformułować kolejne akapity, by zrobić dobre wrażenie na dyrektorze szkoły.

Zobacz, jak podkreślić swoje sukcesy w podaniu o pracę w szkole jako nauczyciel:

Podanie o pracę nauczyciela — wzór rozwinięcia

Dlaczego uważam, że sprawdzę się jako nauczyciel języka niemieckiego?

  1. Mam na swoim koncie liczne sukcesy dydaktyczne. Średnia zdawalność rozszerzonej matury z języka niemieckiego wśród moich uczniów na przestrzeni ostatnich 6 lat wyniosła 81,4%. Wierzę, że w Pana szkole również mogę poprawić zdawalność matury z mojego przedmiotu.
  1. Przez ostatnie 5 lat prowadziłam kółko językowe, podczas którego przygotowywałam młodzież do udziału w konkursach. W tym czasie 7 moich uczniów zostało laureatami, a 2 finalistami Olimpiady Języka Niemieckiego. W Pana liceum chciałabym poprowadzić podobne zajęcia z jeszcze lepszym skutkiem.
  1. Interesuję się współczesną kulturą Austrii i Niemiec. Do tych dwóch państw często podróżuję, dzięki czemu doskonale orientuję się w zwyczajach oraz sposobie komunikacji osób niemieckojęzycznych. Tę wiedzę przekazuję swoim uczniom, dając im szansę na realne powodzenie w nauce oraz w późniejszym życiu zawodowym.

4. Do podania o pracę nauczyciela załącz CV

Obowiązkowym elementem aplikacji na stanowisko nauczyciela w szkole jest curriculum vitae, czyli życiorys zawodowy — bez tego elementu Twoja kandydatura nie będzie wyglądała poważnie. Takie CV powinno też zawierać klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych, która umożliwi wszczęcie rekrutacji.

Chcesz szybko dodać klauzulę do CV? Stwórz CV w kreatorze. Narzędzie samo wstawi aktualną wersję formułki do Twojego CV i umieści ją we właściwym miejscu dokumentu.

Stwórz CV terazkreator cv

Dlatego w zakończeniu podania o pracę nauczyciela wspomnij o załączonym życiorysie. Do podania i CV możesz dołączyć też referencje od byłych pracodawców, jeśli je otrzymałeś. Na końcu jeszcze raz wyraź swoje zainteresowanie podjęciem pracy — np. zgłaszając chęć odbycia rozmowy kwalifikacyjnej.

Oto przykład profesjonalnego zakończenia podania o pracę nauczyciela:

Podanie o pracę nauczyciela — wzór zakończenia

Do niniejszego podania załączam swoje CV. Z przyjemnością spotkam się z Panem podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej, aby szerzej opowiedzieć o moich kwalifikacjach i odpowiedzieć na wszystkie Pańskie pytania.

Z wyrazami szacunku

Alina Jakubiak

Załącznik:

  1. Curriculum Vitae 

5. O czym jeszcze pamiętać, pisząc podanie o pracę jako nauczyciel?

Przede wszystkim unikaj długich zdań, które nic o Tobie nie mówią. Podanie o pracę nauczyciela powinno być tak krótkie jak list motywacyjny. Jedna strona w zupełności wystarczy — w końcu nikt nie lubi czytać długich i nudnych dokumentów.

Przyłóż się także do pisania maila z CV bez ogłoszenia i podaniem. A jeśli składasz dokumenty osobiście lub wysyłasz je pocztą — np. do szkół publicznych — to zarówno podanie, jak i CV podpisz odręcznie. Mimo że jest to nieco przestarzały zwyczaj, wiele instytucji (np. administracji publicznej) wciąż wymaga podpisu. Lepiej nie ryzykować.

Na końcu zadbaj o odpowiedni wygląd CV i podania o pracę. Nauczyciel powinien postarać się, by te dwa dokumenty wzajemnie się uzupełniały — to dowód Twojej systematyczności i przywiązywania uwagi do szczegółów. A to bardzo cenne cechy w CV nauczyciela

Dowiedz się także, jak napisać podanie o rozwiązanie umowy o pracę. I pamiętaj, aby dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej nauczyciela!

Przeczytaj też: CV nauczyciel bibliotekarz / list motywacyjny bibliotekarza (wzór)CV niania / opiekunka do dzieci — wzór jak napisać i porady i Awans zawodowy nauczyciela: stażysta, kontraktowy i in.

Masz dodatkowe pytania związane z podaniem do pracy w szkole jako nauczyciel? Zadaj mi je w komentarzu na forum poniżej, a ja spróbuję Ci pomóc!

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Podanie o prace nauczyciel

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.69  (13 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: