1. Podanie o rozwiązanie umowy o pracę: wzór i rady, jak napisać

Podanie o rozwiązanie umowy o pracę: wzór i rady, jak napisać

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Podanie o rozwiązanie umowy o pracę to formalny dokument, w którym informujesz przełożonego o zamiarze oraz terminie odejścia z pracy.

Kodeks pracy w art. 32 stwierdza, że każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Oznacza to, że prawo do wypowiedzenia oraz rozwiązania umowy o pracę ma zarówno pracownik, jak i pracodawca.

Za chwilę zobaczysz profesjonalny wzór podania o rozwiązanie umowy o pracę (do pobrania w formatach .pdf i .doc). Dowiesz się też, jak samemu napisać taki dokument, aby Twoje odejście z pracy przebiegło bez żadnych problemów.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Zobacz też inne wzory dokumentów:

Podanie o rozwiązanie umowy o pracę — wzór

Miejscowość, data

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko przełożonego

Stanowisko przełożonego

Nazwa firmy

Adres firmyPODANIE O ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ

Zwracam się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę zawartej w dniu ………………….…… (data podpisania umowy o pracę) w ……………………………… (miejscowość, w której podpisano umowę) pomiędzy ………….…..……………………………………………………... (pełna nazwa pracodawcy) a …………………………………... (Twoje imię i nazwisko) na mocy porozumienia stron. Jako datę zakończenia stosunku pracy proponuję …..……….………………………………..

Z poważaniem

Twoje imię i nazwisko

Powyższy wzór podania o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron możesz pobrać w formacie .pdf lub .doc (klikając w link) albo stworzyć go samodzielnie w naszym kreatorze listu motywacyjnego. Teraz podpowiem Ci, co zrobić, by dokument był ważny i mógł wejść w życie.

1. Kiedy napisać podanie o rozwiązanie umowy o pracę?

Kodeks pracy w art. 30 dopuszcza 4 sposoby rozwiązania umowy o pracę:

  1. na mocy porozumienia stron (wówczas proponowana data zakończenia współpracy nie musi pokrywać się z długością Twojego okresu wypowiedzenia)
  2. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (tzw. rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem)
  3. przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia
  4. po upływie czasu, na który była zawarta. 

Oznacza to, że jeśli Twoja umowa straciła ważność (np. skończył się okres próbny), nie musisz składać podania — nawet jeśli nie podpisałeś kolejnej umowy. Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron również nie musi mieć formy pisemnej, jednak decyduje się na nią większość pracodawców.

Podanie o rozwiązanie umowy o pracę warto napisać i złożyć jak najwcześniej. Jeśli jednak tak jak 53% Polaków lubisz swojego szefa, najpierw osobiście poinformuj go o swojej decyzji. Twój przełożony z pewnością to doceni i odwdzięczy Ci się np. dobrymi referencjami, które będziesz mógł umieścić w CV.

Przygotuj się jednak na ofertę dalszej współpracy — zwłaszcza jeśli jesteś cenionym specjalistą z wieloletnim doświadczeniem. W 2018 roku aż 49% rekruterów przyznało, że podejmowało próby zatrzymania pracowników, którzy chcieli zrezygnować z pracy, a tylko 25% z nich zaniechało jakichkolwiek działań.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jak napisać podanie o rozwiązanie umowy o pracę?

Stworzenie profesjonalnego podania o rozwiązanie umowy o pracę nie jest trudne. Możesz to zrobić w 3 krokach:

1. W podaniu o rozwiązanie umowy o pracę zadbaj o sprawy formalne

Żeby podanie o rozwiązanie umowy o pracę było ważne, musi zawierać poprawne dane osobowe i kontaktowe (Twoje i Twojego pracodawcy). Dlatego na górze napisz swoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail, a niżej imię, nazwisko i stanowisko przełożonego, a także pełną nazwę i adres firmy.

W prawym górnym rogu podania o rozwiązanie umowy o pracę podaj nazwę miejscowości i aktualną datę. To bardzo ważne — szczególnie jeśli składasz podanie o rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Pamiętaj, że w przypadku podania o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron możesz podać dowolną datę odejścia z pracy, np. tydzień, miesiąc lub rok.

2. Zachowaj uprzejmy ton w podaniu o rozwiązanie umowy o pracę

W podaniu o rozwiązanie umowy o pracę zadbaj też o zwroty grzecznościowe typowe dla formalnego listu. Treść podania zacznij od Zwracam się z prośbą… lub Niniejszym wypowiadam umowę i pracę…, a zakończ zwrotem Z poważaniem lub Z wyrazami szacunku

Pamiętaj, by po tego typu sformułowaniach nie stawiać przecinka — tak radzi m.in. prof. Mirosław Bańko na stronie Poradni Językowej PWN.

3. Podpisz podanie o rozwiązanie umowy o pracę

Żeby Twoje podanie o rozwiązanie umowy o pracę mogło zostać rozpatrzone, musisz je jeszcze podpisać. Oznacza to, że dokument należy złożyć osobiście u szefa lub HR managera albo wysłać pocztą. Podpis na wypowiedzeniu umowy o pracę za porozumieniem stron powinien być czytelny i wykonany odręcznie.

Na dole kartki zostaw miejsce na datę i podpis pracodawcy. Przełożony może też w tym miejscu poinformować o swojej decyzji, wpisując Wyrażam zgodę lub Nie wyrażam zgody. Jednak podanie o rozwiązanie umowy o pracę to oświadczenie jednostronne, a zgoda szefa lub jej brak nie mają znaczenia prawnego.

3. O czym jeszcze pamiętać, pisząc podanie o rozwiązanie umowy o pracę?

W podaniu o rozwiązaniu umowę o pracę — inaczej niż w resignation letter — nie musisz podawać powodu odejścia z pracy. Taki obowiązek ma pracodawca, który wypowiada Ci umowę o pracę na czas nieokreślony. Powinien Cię także poinformować o Twoim prawie odwołania się do Sądu Pracy.

Składając podanie o rozwiązanie umowy o pracę, postaraj się pozostać z przełożonym w dobrych stosunkach — w końcu nigdy nie wiesz, kiedy Wasze drogi zawodowe znów się skrzyżują. Dlatego zachowaj uprzejmy i formalny ton.

Zobacz też: Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika - wzór i zasadyWypowiedzenie umowy zlecenia (wzór). Jak ją rozwiązać? i Podanie o podwyżkę wynagrodzenia — przykłady i wzór.

Masz dodatkowe pytania na temat podania o rozwiązanie umowy o pracę? Zadaj mi je w komentarzu na forum poniżej, a ja postaram się znaleźć odpowiedź.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Podanie o rozwiazanie umowy o prace

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.44  (66 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: