1. Kreatywny list motywacyjny: wzór i 4 oryginalne pomysły na list

Kreatywny list motywacyjny: wzór i 4 oryginalne pomysły na list

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Kreatywny list motywacyjny to nie tylko forma, ale także treść. Zawartość twojego listu motywacyjnego powinna przekonać pracodawcę, że masz talent i umiejętności przydatne w pracy, a przy tym — kreatywną osobowość.

Za chwilę zobaczysz przykład kreatywnego listu motywacyjnego i dowiesz się, jak na jego podstawie stworzyć własny, oryginalny dokument. Poznasz też 4 pomysły na nietypowy list motywacyjny. Dzięki temu pozytywnie zaskoczysz rekrutera i zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.

Twój list motywacyjny napisze się sam — wybierz szablon listu motywacyjnego, a potem zdaj się na pomoc kreatora dokumentów aplikacyjnych LiveCareer. 

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzory listów motywacyjnych dla innych branż i zawodów.

Kreatywny list motywacyjny — wzór

Miejscowość, data

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

Szanowna Pani,

z przyjemnością aplikuję na stanowisko starszego specjalisty ds. promocji w Państwa firmie.

Mam ponad 3-letnie doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, a od 2 lat prowadzę własny blog Najlepsze kampanie poświęcony reklamie i promocji. Ostatnia kampania outdoorowa, jaką zrealizowali Państwo dla firmy Play, zrobiła na mnie ogromne wrażenie, dlatego z wielką chęcią dołączę do Państwa zespołu.

Dlaczego wierzę, że warto mnie zatrudnić?

  1. Z powodzeniem zrealizowałam ponad 40 kampanii 360° dla marek wnętrzarskich i odzieżowych. W IV kwartale 2019 roku przeprowadziłam kampanię dla marki H&D, która zdobyła ponad milion odsłon na YouTube i prawie 700 000 reakcji na Facebooku i Instagramie. Wierzę, że podobne efekty mogę osiągnąć dla klientów Państwa firmy.
  2. Sprawnie posługuję się narzędziami do monitorowania efektów kampanii. W maju 2018 roku ukończyłam 2-dniowe szkolenie z zakresu Google Analytics, dzięki czemu potrafię ocenić skuteczność działań marketingowych i wyciągać wnioski na poczet kolejnych. Z przyjemnością wykorzystam tę wiedzę w pracy dla Państwa.
  3. Cechuje mnie kreatywność i nieszablonowe podejście do reklamy, czego dowodzi m.in. mój pomysł na spot dla marki H&D. W całości odpowiadam również za treść, wygląd i promocję mojego bloga Najlepsze kampanie. Zatrudniając mnie, zyskają Państwo cennego pracownika.

Chętnie spotkam się z Państwem podczas rozmowy kwalifikacyjnej i przedstawię mój pomysł na kampanię 360° dla jednego z Państwa klientów (firmy Glazurpol).

Z wyrazami szacunku

Twoje imię i nazwisko

Już wiesz, jak wygląda kreatywny list motywacyjny. Teraz pokażę Ci krok po kroku, jak go napisać, by zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy. 

Ale zacznijmy od początku.

1. Kiedy warto wysłać kreatywny list motywacyjny?

Odpowiedź jest prosta: zawsze! Nietypowy list motywacyjny to dowód, że myślisz i działasz nieszablonowo. A to cenne cechy charakteru (nie tylko w CV) — szczególnie w zawodach związanych ze sztuką, mediami, marketingiem lub zarządzaniem, np. w CV kierownika lub managera. Ale nie tylko. Dlaczego?

Większość kandydatów korzysta z gotowych listów motywacyjnych w internecie. A to sprawia, że rekruterzy dostają dziesiątki podobnych do siebie dokumentów. Trudno się zatem dziwić, że aż 60% HR managerów nie czyta listów motywacyjnych. Ale 56% z nich wciąż uważa list za istotny element aplikacji.

Wykorzystaj to! Ciekawy i kreatywny list motywacyjny sprawi, że rekruter łatwo Cię zapamięta — nawet jeśli piszesz list motywacyjny na praktyki lub staż lub list motywacyjny bez doświadczenia. A dzięki temu chętniej zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną. 

Jednak pamiętaj, że dobry list motywacyjny to zaledwie połowa sukcesu. Do listu musisz jeszcze dołączyć curriculum vitae. Dlatego zadbaj, by wygląd i treść listu były spójne z życiorysem zawodowym — np. kreatywnie rozwijały treść zawartego w CV Podsumowania zawodowego.

Każdy list motywacyjny stworzony w kreatorze możesz łatwo edytować i dopasować do konkretnej oferty pracy. Podaj nazwę stanowiska i firmy, do której aplikujesz, a narzędzie dostosuje treść za Ciebie. Stwórz profesjonalny list motywacyjny szybciej niż kiedykolwiek i aplikuj o pracę bez straty czasu.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

2. Jak napisać kreatywny list motywacyjny?

Każdy list motywacyjny ma ogólny wzór, który uwzględnia informacje istotne z punktu widzenia pracodawcy — nawet jeśli decydujesz się na bardziej kreatywny dokument. Tajemnica sukcesu tkwi bowiem w doborze skutecznych argumentów, które odwołują się do treści oferty pracy i nie powtarzają informacji z CV.

Zatem co powinien zawierać list motywacyjny

1. Kreatywny list motywacyjny zacznij od danych kontaktowych

To bardzo ważne. Nawet kreatywny list motywacyjny pozostaje dokumentem formalnym, którego budowa przypomina tradycyjny list. Dlatego w lewym górnym rogu podaj swoje imię i nazwisko, a pod nimi dane kontaktowe — te same co w CV (numer telefonu, adres e-mail i link do profilu na LinkedIn). 

Niżej umieść dane osobowe adresata. Dokument najlepiej skierować do konkretnej osoby, np. HR managera — niewielu kandydatów pisze tak nietypowy list motywacyjny, dlatego rekruter będzie miło zaskoczony. Jego nazwisko możesz znaleźć na LinkedIn lub stronie internetowej firmy.

2. Zadbaj o zwroty grzecznościowe

Mimo że nie brzmi to zbyt oryginalnie, w liście motywacyjnym muszą znaleźć się odpowiednie zwroty grzecznościowe. Ich brak może świadczyć o braku szacunku dla rekrutera i sprawić, że Twój dokument wyląduje w koszu.

Dlatego zacznij list od zwrotu Szanowny Panie lub Szanowna Pani, a jeśli nie znasz danych adresata — Szanowni Państwo. Następnie podaj nazwę stanowiska, na które aplikujesz. Z kolei w zakończeniu listu motywacyjnego napisz Z poważaniem, Z wyrazami szacunku lub Łączę wyrazy szacunku.

Na nieco luźniejszy ton możesz sobie pozwolić w liście motywacyjnym po angielsku (np. gdy aplikujesz do pracy w USA).

3. Opisz swoje doświadczenie w ciekawy i kreatywny sposób

Nie oszukujmy się — większość pracodawców oczekuje od kandydatów konkretnego doświadczenia. Dlatego już na początku listu motywacyjnego napisz, od ilu lat pracujesz. A później wspomnij o jednym lub dwóch kluczowych obowiązkach z CV — najlepiej przez pryzmat mierzalnych efektów.

Interesujesz się branżą i śledzisz najnowsze trendy? Udowodnij to, a stworzysz naprawdę ciekawy list motywacyjny. W tym celu możesz nawiązać do ostatnich działań lub sukcesów firmy, do której aplikujesz (np. do udanej kampanii lub zdobytych nagrodach).

4. W kreatywnym liście motywacyjnym opisz efekty swojej pracy

Czy wiesz, dlaczego większość pracodawców nie czyta listów motywacyjnych? Powodów jest kilka, a wśród nich: nudny wstęp, kiepskie formatowanie treści i… pisanie wyłącznie o sobie. Jeśli chcesz, by Twój list był lepszy od innych, pokaż, jaką wartość wniesiesz do firmy.

Dlatego w kreatywnym liście motywacyjnym opisz swoje największe osiągnięcie — to samo, o którym wspomniałeś w CV. Może to być np. wzrost sprzedaży, wygrana w konkursie lub udział w wyjątkowym projekcie. Jeśli to możliwe, opisz swój sukces za pomocą liczb.

List motywacyjny powinien być krótki, dlatego skup się na sukcesach związanych z ofertą pracy. Napisz pracodawcy, jaką korzyść odniesie z Twojego doświadczenia.

5. Opisz swoje kwalifikacje i pochwal się umiejętnościami

W kreatywnym liście motywacyjnym nie może również zabraknąć opisu Twoich kompetencji — szczególnie tych, które pracodawca wymienił w ofercie pracy. Jeśli np. ukończyłeś dodatkowe kursy lub szkolenia związane z danym stanowiskiem, koniecznie o tym wspomnij. 

Możesz także wymienić umiejętności miękkie kluczowe w danej pracy. Według badań w 2020 roku największe znaczenie dla pracodawców będą miały te cechy, których brakuje maszynom — np. inteligencja emocjonalna i kreatywność. Cenna będzie również zdolność adaptacji.

Jednak w kreatywnym liście motywacyjnym nie wystarczy wypunktowanie cech — to zrobiłeś już w CV. W zamian za to wybierz jedną kluczową umiejętność, podaj przykład jej wykorzystania w praktyce i napisz, w jaki sposób będzie ona przydatna dla przyszłego pracodawcy. 

6. W kreatywnym liście motywacyjnym nawiąż do potrzeb firmy

Większość kandydatów wysyła CV i list motywacyjny do przypadkowych pracodawców. Jeśli więc chcesz stworzyć wyjątkowy dokument, pokaż pracodawcy, że przygotowałeś list specjalnie dla niego. W tym celu możesz np. obiecać rozwiązanie konkretnego problemu. Informacji na ten temat szukaj w ofercie pracy.

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

3. Nietypowy list motywacyjny — 4 pomysły, dzięki którym wyróżnisz się z tłumu

Chcesz wysłać naprawdę nietypowy list motywacyjny? Możesz to zrobić na kilka sposobów.

1. Stwórz prezentację w PowerPoint

Nietypowym listem motywacyjnym może być prezentacja w programie PowerPoint. To dobry pomysł w przypadku stanowisk, które wymagają kreatywności lub odpowiedniej prezencji — np. gdy składasz CV przedstawiciela handlowego albo CV grafika.

Jeśli chcesz osiągnąć swój cel, zadbaj zarówno o wygląd, jak i merytoryczną zawartość prezentacji (zdjęcia z wakacji odpadają). Ciekawym pomysłem będzie za to case study z propozycją rozwiązania konkretnego problemu biznesowego lub organizacyjnego.

2. Nagraj video

Kreatywny list motywacyjny w formie video — podobnie jak video CV — możesz nagrać za pomocą dobrego aparatu, telefonu lub kamerki internetowej. Film najlepiej wrzucić na YouTube, a w treści maila z CV wysłać sam link. Dzięki temu rekruter odtworzy go na każdym urządzeniu z dostępem do internetu.

Taki oryginalny list motywacyjny sprawdzi się w przypadku zawodów, które wymagają bezpośredniego kontaktu z klientem — np. gdy piszesz CV kierownika sklepu, CV fryzjera lub CV do pracy w obsłudze klienta.

3. Zaprojektuj infografikę

Piszesz CV graphic designera i chcesz stworzyć naprawdę kreatywny list motywacyjny? Zaprojektuj infografikę! Elliot Cowan na blogu SEMrush udowadnia duży potencjał tej formy przekazu. W ten sposób możesz zaprezentować swoje umiejętności, doświadczenie i osiągnięcia zawodowe.

4. Napisz kreatywnego maila

Mimo że większość rekruterów nie czyta listów motywacyjnych, to niemal każdy z nich sprawdza treść maila. Możesz to wykorzystać — np. wtedy gdy w ogłoszeniu pracodawca wyraźnie zastrzegł, że nie wymaga listu motywacyjnego.

Wystarczy, że w treści maila podasz nazwę stanowiska, na które aplikujesz, krótko opiszesz swoje największe osiągnięcie i jedną kluczową umiejętność. W ten sposób zrobisz dobre pierwsze wrażenie i sprawisz, że rekruter chętniej otworzy Twoje gotowe CV.

List motywacyjny nie wystarczy — potrzebujesz też profesjonalnego CV. Wypróbuj nasz kreator i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów. Stwórz CV w kilka minut w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Stwórz CV teraz

Masz dodatkowe pytania na temat kreatywnego listu motywacyjnego? A może zawodowo zajmujesz się rekrutacją i zdarzyło Ci się dostać naprawdę nietypowy list motywacyjny? Jestem ciekawa Twojej opinii — zostaw ją w komentarzu pod tym artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Kreatywny list motywacyjny

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (4 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: