1. Praca dla studenta [też zdalna]: gdzie szukać ofert online?

Praca dla studenta [też zdalna]: gdzie szukać ofert online?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Okres studiów to nie tylko nauka i imprezy do rana. To również dobry czas na to, żeby sobie dorobić, a przy okazji zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe — bo pracy dla studentów nie brakuje.

W tym artykule wyjaśnię Ci, gdzie najlepiej szukać pracy dla studenta w internecie i na co zwrócić uwagę przy przeglądaniu ofert. Przedstawię Ci też kilka pomysłów na dobrze płatną pracę (również zdalną) dla studentów dziennych i zaocznych.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Praca dla studenta — dlaczego warto spróbować?

Na początku wyjaśnijmy jedną ważną kwestię.

Zatrudnienie studenta zwyczajnie się opłaca. Pracodawca, który oferuje pracę studentom do 26. roku życia, nie musi opłacać za nich składek ZUS, a to spora oszczędność. Poza tym osoby uczące się preferują elastyczne umowy — m.in. pracę na pół etatu, pracę w weekendy, wieczorami i w nocy — co dla większości pracowników nie jest zbyt atrakcyjne.

Dlatego nie musisz martwić się, że znalezienie pracy będzie dla Ciebie zbyt trudne — bycie studentem to Twój dodatkowy atut w CV, o którym dobrze jest wspomnieć już w pierwszej rubryce życiorysu, czyli w Podsumowaniu i celach zawodowych (nazywanym też sekcją O mnie w CV).

Oczywiście to nie znaczy, że nie musisz się starać. Dane GUS wskazują, że w roku akademickim 2020/2021 w Polsce studiowało aż 1 215 307 osób — a to oznacza, że przynajmniej niektórzy z nich będą Twoimi konkurentami w wyścigu po dobrą posadę. Tym bardziej, że sam koszt utrzymania jednej osoby na studiach dziennych to około 2000 zł miesięcznie, a nie wszyscy mogą liczyć na finansową pomoc od rodziców.

Jednak wystarczy, że napiszesz dobre, profesjonalne CV studenta i skupisz się na rozwijaniu swoich kompetencji zawodowych, a zdobycie pierwszej pracy będzie dla Ciebie nie tylko możliwe, ale też stosunkowo proste.

W dalszej części tego artykułu wyjaśnię Ci, jak to zrobić.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Praca dla studenta [też zdalna] — jak ją znaleźć?

Powiedzmy to sobie szczerze — najlepsza praca dla studenta jest taka, która pozwalazdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe związane z kierunkiem studiów. Dlaczego?

Po pierwsze, dzięki temu nie będziesz musiał odrabiać bezpłatnych praktyk studenckich. Wystarczy, że firma wypisze Ci dokument, który potwierdzi zbieżność studiowanego przez Ciebie przedmiotu z Twoimi obowiązkami zawodowymi.

Po drugie, będziesz miał możliwość przekonać się w praktyce, czy studiowany przez Ciebie kierunek Ci odpowiada. A jeśli nie — to na tym etapie łatwiej będzie Ci go zmienić, dzięki czemu w przyszłości unikniesz nieoczekiwanego przebranżowienia i zmiany zawodu.

I wreszcie po trzecie, w przyszłości nie będziesz już musiał pisać pierwszego CV i listu motywacyjnego bez doświadczenia. To spore ułatwienie — bo jeśli masz jakieś (choćby niewielkie) doświadczenie w branży, możesz bardziej świadomie wybierać kolejnych pracodawców.

A jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej pokażesz, że masz jasno sprecyzowany cel zawodowy i uparcie do niego dążysz — wykonując daną pracę już na studiach — to w przyszłości będziesz mógł negocjować lepsze warunki zatrudnienia.

Oczywiście, nawet praca dla studenta niezwiązana z Twoim kierunkiem będzie dla Ciebie wartościowym doświadczeniem. Dzięki temu poznasz, co to znaczy mieć szefa i nauczysz się cennych w CV umiejętności miękkich — m.in. organizacji pracy, komunikacji i pracy zespołowej — które będą Ci potrzebne w każdym kolejnym zawodzie.

Praca dla studenta — gdzie szukać ofert?

Ofert pracy dla studentów najlepiej szukać w internecie. Oto przykładowe wyszukiwarki ogłoszeń:

Na tych stronach znajdziesz zarówno oferty pracy zdalnej dla studenta, jak i pracy stacjonarnej (np. w formie stażu). 

Jako student możesz zatrudnić się nie tylko na podstawie umowy o pracę (również tymczasowej), ale też umowy o dzieło lub umowy zlecenie — do ukończenia 26. roku życia i tak będziesz mógł za darmo korzystać z publicznej opieki zdrowotnej, a okres studiów będzie Ci się wliczał do stażu pracy.

Jako student nie możesz za to pójść na staż z urzędu pracy. To dlatego, że student nie może zarejestrować się jako bezrobotny, a lata nauki wliczają mu się później np. do urlopu wypoczynkowego.

Jak zdobyć najlepszą pracę dla studenta?

Oto lista sztuczek, która pomoże Ci zdobyć pracę w wymarzonym ciekawym zawodzie już na studiach.

 1. Zapisz się na wolontariat w fundacji związanej z Twoją branżą.
 2. Poinformuj wykładowców i przyjaciół, że szukasz pracy.
 3. Zaangażuj się w działalność mediów studenckich i samorządu.
 4. Zostaw swoje CV w biurze karier swojej uczelni.
 5. Czytaj oferty na wydziałowej tablicy ogłoszeń.
 6. Zapisz się na dodatkowe zajęcia, dzięki którym zdobędziesz i udoskonalisz swoje kwalifikacje zawodowe.
 7. Chodź na targi pracy dla studentów i rozmawiaj z pracodawcami. Pytaj ich o wymagania i możliwości rozwoju w firmie.
 8. Przyjmuj zlecenia od rodziny i znajomych.
 9. Napisz idealne CV i list motywacyjny.

Przeczytaj też nasz poradnik: CV do pracy zdalnej - jak napisać? Wzór i porady.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

3. W jakich zawodach możesz pracować jako student?

Jak już wspomnieliśmy — najlepiej poszukać takiej pracy dla studenta, w której nie tylko sobie dorobisz, ale i zdobędziesz pierwsze doświadczenie zawodowe.

Oto lista przykładowych zajęć na różnych kierunkach:

 • praca dla studenta medycyny: praca w recepcji medycznej, praca w stowarzyszeniach i fundacjach, korepetycje z chemii i biologii dla maturzystów
 • praca dla studenta psychologii: staż w dziale HR, reklama i marketing, prowadzenie kanału psychologicznego na YouTube, pisanie bloga poradnikowego
 • praca dla studenta prawa: praktykant w kancelarii prawnej, staż w dziale prawnym firmy, praca administracyjno-biurowa
 • praca dla studenta informatyki: junior developer, młodszy specjalista IT, naprawa sprzętu komputerowego, programowanie online
 • praca dla studenta filologii angielskiej: praca biurowa w korporacji, wykonywanie tłumaczeń, praca w recepcji hotelowej, nauczanie języka angielskiego 
 • praca dla studenta filologii polskiej: redakcja i korekta tekstów, staż w wydawnictwie, reklama i marketing, copywriting.

Oczywiście, jako student możesz też wykonywać prace sezonowe i dorywcze. Oto popularne zawody dla studentów:

 • barman
 • kelner
 • bramkarz w klubie
 • kurier
 • hostessa
 • recepcjonista
 • pracownik fast foodu
 • dostawca jedzenia
 • pracownik call center
 • kasjer w kinie
 • sprzedawca w sklepie odzieżowym.

Jako student możesz też wykonywać pracę online przez internet, m.in.:

 • prowadzenie kanałów social media
 • pisanie bloga
 • montaż i edycja video
 • internetowa sprzedaż niepotrzebnych ubrań i książek
 • wypełnianie ankiet online
 • tłumaczenie tekstów
 • przepisywanie tekstów książek i nagrań
 • przygotowywanie napisów do filmów (np. na YouTube)
 • sprzedaż rękodzieła.

Przeczytaj też, jak napisać CV absolwenta liceum oraz list motywacyjny do promotora. Zobacz też wzór CV do call center.

Masz już doświadczenie w pracy dla studenta? Podziel się swoją opinią i poradami w komentarzach!

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Praca dla studenta

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: