1. Staż z urzędu pracy 2024: wynagrodzenie, urlop i zasady stażu

Staż z urzędu pracy 2024: wynagrodzenie, urlop i zasady stażu

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Staż z urzędu pracy to jedna z ustawowo przewidzianych form aktywizacji osób bezrobotnych. Ma umożliwić im zdobycie doświadczenia zawodowego i umiejętności przydatnych w pracy. Za staż przysługuje niewielkie wynagrodzenie, które w całości pokrywa urząd pracy.

Od dłuższego czasu nie możesz znaleźć zatrudnienia? Pójście na staż to jedna z opcji. W tym artykule podpowiem Ci, jak to zrobić. Wyjaśnię Ci również, ile wynosi wypłata za staż z urzędu pracy, jak zerwać współpracę z firmą i czy na stażu masz prawo do urlopu.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Ile wynosi staż z urzędu pracy w 2023? Wynagrodzenie netto i brutto

Staż z urzędu pracy to nie wolontariat. Państwo w całości finansuje wynagrodzenie stażystów — za pomocą środków unijnych lub Funduszu Pracy.

Taki staż może trwać od 3 do 12 miesięcy, a stażyście przysługuje comiesięczne stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych — reguluje to art. 53 ustawy z dn. 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ponadto staż finansowany ze środków unijnych jest zwolniony z niektórych składek, więc wynagrodzenie netto będzie nieco wyższe.

No dobrze — a ile wynosi staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Według obowiązujących stawek podstawowy zasiłek dla bezrobotnych to obecnie 1491,90 zł brutto. Natomiast 120% tej kwoty to 1790,28 brutto.

To niewiele — szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że płaca minimalna od stycznia do lipca 2024 roku wynosi 4242 zł brutto (czyli 3221,98 zł netto), a średnia krajowa w gospodarce narodowej w poprzednim roku to już ponad 5000 zł brutto. Ale jeśli wybierasz między brakiem zatrudnienia a stażem, to staż z urzędu pracy wydaje się atrakcyjną opcją.

Ponadto staż z urzędu pracy wlicza się do:

 • emerytury
 • urlopu
 • stażu pracy.

Dlatego nie musisz się obawiać, że skorzystanie z pomocy PUP pozbawi Cię wszystkich przywilejów, z których korzystają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Głowa do góry!

Bon stażowy a staż z urzędu pracy

W niektórych wypadkach stażyście przysługuje tzw. bon stażowy. Aby go zdobyć, musisz mieć mniej niż 30 lat i przedstawić w urzędzie pracy firmę, która zobowiązała się:

 • przyjąć Cię na staż na okres 6 miesięcy,
 • zatrudnić Cię na kolejne pół roku po zakończeniu stażu.

W ramach bonu stażowego pracodawca otrzyma jednorazową premię w wysokości 1500 zł. Stażysta może liczyć na dodatkowe pokrycie kosztów badań lekarskich i psychologicznych oraz kosztów przejazdu z i do miejsca pracy (jeżeli siedziba firmy znajduje się poza jego miejscem zamieszkania). To drugie świadczenie jest wypłacane w formie ryczałtu — maksymalnie do 100 zł miesięcznie przez pół roku.

Uwaga: zarówno ryczałt, jak i premia dla pracodawcy podlegają waloryzacji.

2. Jak dostać się na staż z urzędu pracy?

Zacznijmy od wyjaśnienia, kto może odbyć staż z urzędu pracy i ile on trwa.

Na staż trwający do pół roku może zostać skierowany każdy zarejestrowany bezrobotny. Tylko najmłodsze osoby w tej grupie, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dłuższy, nawet 12-miesięczny staż z urzędu pracy.

To oznacza, że staż dla studentów z urzędu pracy nie jest dostępny — prawo nie postrzega ich jako bezrobotnych, a lata nauki wliczają się później np. do urlopu. Jeśli nadal się uczysz, możesz odbyć bezpłatne praktyki studenckie (uwzględnione w programie Twoich studiów) albo szukać płatnych staży w firmach na własną rękę. Zarówno praktyki, jak i staż możesz potem wpisać do CV.

W każdym innym przypadku musisz spełnić tylko trzy warunki, żeby dostać się na staż z urzędu pracy:

 • zarejestrować się jako bezrobotny
 • wypełnić i złożyć wniosek o staż z urzędu pracy (dostaniesz go w PUP)
 • załączyć do wniosku dobre CV i list motywacyjny (opcjonalnie).

Teraz wystarczy już tylko czekać na wyznaczoną wizytę w urzędzie pracy. Jeśli masz szczęście, pracownik urzędu przedstawi Ci oferty stażu. Jeżeli tego nie zrobi, to najwyraźniej nie znalazł nic odpowiadającego Twojemu wykształceniu i umiejętnościom z CV.

W takim wypadku lepiej samemu znaleźć firmę, która zgodzi się przyjąć Cię na staż, a potem zgłosić ten fakt w urzędzie pracy. To bardzo dobre rozwiązanie — Ty wybierzesz firmę, która Ci odpowiada, a po takim „sprawdzeniu” Twoich kompetencji kluczowych pracodawca być może zatrudni Cię na stałe.

Szczegółowe informacje na temat wniosku o staż z urzędu pracy znajdziesz w rozporządzeniu z dn. 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych. Zapoznaj się również z regulaminem swojego urzędu pracy — jednostki PUP mają pewną dowolność w ustalaniu zasad stażu.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Szukasz darmowych kreatorów CV? Zobacz, jak stworzyć CV na stronach PUP. A wcześniej sprawdź, jak napisać CV na praktyki lub staż.

3. Czy można zrezygnować ze stażu z urzędu pracy?

Tak. Będziesz jednak musiał podać urzędnikowi powód decyzji o zakończeniu stażu z urzędu pracy. Rezygnacja bez powodu pozbawi Cię statusu bezrobotnego (oraz związanych z tym przywilejów) na 120, 180 lub 270 dni — w zależności od tego, który już raz zrezygnowałeś.

Rezygnacja ze stażu z urzędu pracy bez konsekwencji jest możliwa w następujących przypadkach:

 • kiedy dostaniesz inną pracę — wtedy wystarczy zrezygnować ze stażu i podpisać umowę z innym pracodawcą
 • jeśli staż nie spełnia Twoich oczekiwań (np. miałeś być księgowym, a parzysz kawę) — w takiej sytuacji możesz złożyć skargę na pracodawcę, a gdy PUP pozytywnie ją rozpatrzy, wrócisz na listę bezrobotnych
 • gdy ciąża nie pozwala Ci na wykonywanie obowiązków służbowych — wtedy urząd pracy ma obowiązek zaproponować Ci inny staż.

W przypadku ciąży kobieta na stażu z urzędu pracy nie ma jednak prawa do zasiłku macierzyńskiego.

4. Staż z urzędu pracy a urlop i zwolnienie lekarskie

No dobrze — wobec tego nie zrezygnujesz ze stażu, ale chciałbyś trochę odpocząć. Ale czy na stażu przysługuje Ci urlop?

Jak najbardziej (choć nie jest to normalny urlop pracowniczy). Wymiar urlopu na stażu z urzędu pracy to 2 dni wolne za każde 30 dni kalendarzowych. Jest to urlop płatny, za który przysługuje Ci takie samo stypendium jak za normalny dzień pracy.

Ale to nie oznacza, że musisz co miesiąc brać wolne — ten czas możesz bowiem „zaoszczędzić” i np. wziąć 6 dni urlopu po 3 miesiącach pracy (oczywiście w porozumieniu z pracodawcą).

Ponadto osoby, które dostały się na staż z urzędu pracy, mogą pracować maksymalnie przez 8 godzin dziennie i mają gwarancję wolnych sobót i niedziel.

Jako stażysta możesz również pójść na zwolnienie lekarskie. W takim wypadku musisz zawiadomić zarówno pracodawcę, jak i powiatowy urząd pracy. Zawiadomienie urzędu powinno nastąpić w terminie maksymalnie 2 dni od daty wystawienia L4. Natomiast na dostarczenie zaświadczenia w formie fizycznej masz maksymalnie 7 dni.

Przeczytaj też nasze poradniki: Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim w ciągu roku? i Rezygnacja z pracy a opieka nad rodzicem - jak wygląda?

5. Staż z urzędu pracy — czy warto?

Staż z urzędu pracy ma wiele zalet. Przede wszystkim dostanie się na staż jest łatwiejsze niż zdobycie zatrudnienia lub nawet dorywczej pracy na pół etatu. Za takiego pracownika firma nie musi płacić, dlatego wielu przedsiębiorców chętnie z tego korzysta.

Za staż z urzędu pracy przysługuje Ci też wynagrodzenie, co wcale nie jest normą — w Internecie jest mnóstwo ogłoszeń darmowych staży, gdzie jedynymi bonusami są „uczestniczenie w ciekawych projektach”, „owocowe czwartki” oraz „praca w młodym i dynamicznym zespole”.

Poza tym jeśli się sprawdzisz, masz szansę na zatrudnienie po stażu. A nawet jeśli nie, to zdobędziesz cenne doświadczenie do CV. Kiedy staż z urzędu pracy dobiegnie końca, dostaniesz stosowne zaświadczenie od starosty oraz opinię byłego pracodawcy, który opisze Twój zakres obowiązków i zdobyte przez Ciebie kompetencje. A takie referencje w CV mogą Ci się przydać.

Oczywiście, staż z urzędu pracy ma też wady. Na przykład niektórzy przedsiębiorcy szukają sposobów, jak obejść obowiązek zatrudnienia po stażu. Poza tym nie masz pewności, że praca, której się podejmiesz, spełni Twoje oczekiwania i rzeczywiście pomoże Ci w dalszej karierze. 

Dlatego najlepiej samemu poszukać firmy, która przyjmie Cię na staż. Potraktuj to tak, jakbyś szukał zwyczajnej pracy — dokładnie sprawdź pracodawcę w sieci (np. na LinkedIn), a potem przygotuj CV i list motywacyjny. Dzięki temu Twoje szanse na staż w dobrej firmie znacznie wzrosną.

Przeczytaj również: Trzynastka: kiedy będzie i po ile?Wczasy pod gruszą — zasady, kwota, wniosek, ile dni, PIT-2 — co to jest, jak wypełnić? Polski Ład i Urlop na żądanie: zasady. Ile dni, czy jest płatny, wniosek.

Wybierasz się na staż z urzędu pracy? A może masz to już za sobą? Jestem ciekawa Twojej opinii i doświadczeń — podziel się nimi w komentarzu.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Staz z urzedu pracy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
0  (0 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: